1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz wnęki wątroby w trakcie diagnozy prośba o pomoc
Autor Wiadomość
kaprys9 


Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2015-11-15, 16:09  Guz wnęki wątroby w trakcie diagnozy prośba o pomoc


Witam wszystkich użytkowników tego forum. Chciałbym prosić o pomoc w interpretacji moich dotychczasowych wyników badań.

Mam 27 lat i przedostatnie badanie usg miałem robione ok 3 lata temu. Nic na nim nie wykazało - wszystko w normie.

Poszedłem ze skierowaniem do chirurga w związku z podejrzeniem przepukliny kresy białej i podczas wykonywania badania usg wykryto u mnie zmianę na wątrobie. Poniżej przedstawiam opis badania:

USG JAMY BRZUSZNEJ:

Badanie usg jamy brzusznej wykonano aparatem GE logiq sondą 4C.
Wątroba niepowiększona, normoechogeniczna. W rzucie wnęki wątroby widoczny jest owalny, gładko obrysowany obszar o wym. 56x46mm, o echogeniczności zbliżonej do wątroby. W/w obszar wykazuje w opcji PD cechy wzmożonego unaczynienia obwodowego. W/w obszar uciska i nieznacznie przemieszcza pęcherzyk żółciowy, modeluje żyłę wrotną - podejrzenie zmiany o charakterze tu. Wskazane TK jakmy brzusznej. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe oraz PŻW nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy bezkamiczny. Pole trzustki nieposzerzone, jednorodne. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Nerki prawidłowej wielkości i struktury bez cech zastoju w układach kielichowo-miedniczkowych ani odbić typowych dla ewidentnych złogów. Aorta brzuszna nieposzerzona, okolica okołoaortalna wolna. Pęcherz moczowy o gładkich obrysach ścian. Obecności wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdza się.


Pani na USG mocno się wystraszyła (i mnie przy okazji). Poszedłem więc do proktologa, chirurga onkologicznego prosić o poradę. On stwierdził, że jak najszybciej trzeba wykonać tomografię komputerową. Dostałem zlecenie na TK z kontrastem jamy brzusznej i miednicy. Mówił, że to może być coś poważnego i że to raczej nie naczyniak. Zlecił wykonanie badań AFP, CA-19-9 i CEA. Te badanie mam w normie (nie przekraczam wartości podanych jako referencyjne). Na tomografię niestety muszę czekać.

Czego mogę się obawiać? Czy warto robić tomografię prywatnie zamiast czekać na tą z NFZ? Może ktoś mi podpowiedzieć bo naprawdę nie wiem co mam robić.

W ostatnich tygodniach schudłem 4 kg, nie wiem czy to stres, czy coś innego...

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy to czytają.
 
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #2  Wysłany: 2015-11-15, 16:38  


Na początek warto iść do lekarza POZ i załatwić sobie kartę "onkologiczną", następnie udać się do najbliższego CO(Centrum onkologi), jeśli tam będą mieć jakieś podejrzenia to myślę że na tomograf szybko się znajdzie termin, jeśli nie to prywatnie, lecz z mojego doświadczenia wiem, że CO wolą własne badania TK(tłumaczyli mi to doświadczeniem i klasie sprzętu).

Grunt to się nie martwić!!! To może być naprawdę błahostka!!!
 
kaprys9 


Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2015-11-15, 16:43  


Właśnie byłem w Centrum onkologii i zwykły czas oczekiwania na TK wynosi ok 4 miesiące a na cito 1 miesiąc (u mnie opcja cito). Zastanawia mnie tylko czemu tak mnie straszą, jeśli to może być błahostka. Może ktoś odniósłby się jeszcze do tych wyników? Dziękuję za Twoją odpowiedź.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2015-11-15, 17:42  


kaprys9,
Nikt Cię nie straszy. Natomiast niejednoznaczna zmiana, położona we wnęce wątroby i dodatkowo wywierająca swoją masą nacisk na sąsiednie struktury, musi być dokładnie zdiagnozowana. I szybko - ponieważ od wyniku będzie zależeć podjęcie decyzji o odpowiednim leczeniu. W przypadku zmiany jednoznacznie łagodnej - najprawdopodobniej obserwacja. W przypadku obrazu podejrzanego o złośliwy charakter - operacja, o ile pozwolą na to całościowe wyniki TK i inne. I jeżeli miałaby być operacja, to nie w trybie odroczonym.
Co do czasu oczekiwania na TK - zorientuj się, czy CO nie wykonuje również badań komercyjnych? Jeżeli tak ( i jest to w zakresie Twoich możliwości), to uważam że warto zrobić TK szybciej.
Pozdrawiam serdecznie.
 
kaprys9 


Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2015-11-15, 18:12  


Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie na stronie Co znalazłem informacje o możliwości wykonania TK prywatnie. Nawet jest cennik i wychodzi taniej niż w przypadku placówki prywatnej. Zdecyduje się ponieważ mam dolegliwości bólowe i nie pomaga no spa ani ibuprom czy paracetamol. Naprawdę dziękuję za poradę.
 
kaprys9 


Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2015-12-21, 17:51  


Przebywałęm w szpitalu na oddziale gastroenterologii i po badaniach TK i CEUS stwierdzono jedną zmianę FNH o wielkości ok 5 cm dwa naczyniaki ok 2 cm oraz liczne torbiele. Początkowa opis TK wskazywał zmianę o charakterze HCC jednak w badaniu CEUS lekarz stwierdził, że to FNH. Z tym wynikiem zapoznał się lekarz opisujący tomografię i zmienił opis że to FNH.

Powiedzcie mi czy wszystko ok, że jest tyle różnych zmian i czy te badania są wystarczające jeśli chodzi o moją diagnozę.

Łącznie wyszło że mam jeden FNH, dwa naczyniaki i liczne torbiele :/

Poza tym dziwi mnie to FNH ponieważ jestem mężczyzną i inigdy nie przyjmowałem hormonów ani anabolików.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2015-12-21, 18:23  


kaprys9 napisał/a:
Łącznie wyszło że mam jeden FNH, dwa naczyniaki i liczne torbiele


FNH jest zmianą łagodną, pozostałe zmiany też nie są czymś bardzo niepokojącym. Powinieneś po prostu kontrolować to co jakiś czas czy nie rośnie, czy się nie zmienia. Musisz również zadbać o swoją wątrobę.

Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group