1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz piersi
Autor Wiadomość
PiotrD 


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2012-12-06, 16:10  Guz piersi


Biopsja gruboigłowa późno wykrytego guza i biopsja cienkoigłowa zmienionych węzłów chłonnych

Jestem jeszcze w szoku, proszę nie pytać dlaczego dopuściliśmy by tak się to rozwinęło.
Racjonalnie nie da się tego wyjaśnić. Nie ma to zresztą sensu, trzeba się zmierzyć z tym co jest.
Chcę pomóc żonie jak tylko zdołam. Mamy kilkuletnie dziecko, a Ona ma wielką wolę życia.
Proszę o informacje. Objaśnienia.
Chcę też wiedzieć jakie według medycyny mamy szanse...
Z góry dziękuję.

z karty zabiegu biopsji gruboigłowej

W piersi lewej na godz. 2 tumor o nierównych zarysach z wciągnięciem i owrzodzeniem skóry o dł. 27mm

(nie rozumiem, czy chodzi o rozmiar guza, czy tego wciągnięcia?)

z karty zabiegu biopsji cienkoigłowej

W lewej jamie pachowej zmienione węzły chłonne o dł. do 9mm


(czy to sugeruje przerzut do pobliskich węzłów chłonnych?)


Mogę także podać opis badania USG gruczołów piersiowych ze wskazaniem na konieczność pilnej konsultacji onkologicznej, której rezultatem był powyżej opisany zabieg biopsji.

Wynik tych biopsji za kilka dni,
chcę wiedzieć o co pytać lekarza?
o jakie dodatkowe badania się starać?
(Żona poza biopsją miała dotąd robione rtg klatki piersiowej, usg wątroby.)
Czy zasięgać konsultacji u innego onkologa? Czy powinien on pochodzić z innego ośrodka?
Jaki rodzaj leczenia zostanie najprawdopodobniej dobrany?

Pytam bym mógł się więcej o tym dowiedzieć, żona nie jest w stanie sama czytać, zasięgać wiedzy. Chcę jej pomóc.

[ Dodano: 2012-12-06, 16:19 ]
I jeszcze jedno - jakie objawy po dokonanej biopsji powinny niepokoić i skłaniać do szybkiej konsultacji?
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #2  Wysłany: 2012-12-07, 10:35  


PiotrD,

nie piszesz ile żona ma lat i do jakiego trafiliście ośrodka , masz opis USG piersi , wątroby i RTG klatki piersiowej wklep te opisy to jest bardzo ważne .
Dalsze leczenie będzie zależało od wielu czynników np. jaki to jest rak , jaki stan zaawansowania choroby ,
PiotrD napisał/a:
I jeszcze jedno - jakie objawy po dokonanej biopsji powinny niepokoić i skłaniać do szybkiej konsultacji?


tutaj nie ma na co czekać tylko z wynikami biopsji natychmiast do onkologa ,

pozdrawiam serdecznie i witam na Forum .
_________________
Bije zegar godziny , my wtedy mówimy: '' Jak ten czas szybko mija '' - a to my mijamy .
Stanisław Jachowicz
 
PiotrD 


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2012-12-07, 15:07  


Dziekuję za odpowiedź.

Żona ma 37 lat

RTG i USG wątroby, tak jak biopsje i chyba mmamografia także, były wykonywane w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. Opisu na razie nie mamy.

Sonia21, piszesz:
Cytat:
tutaj nie ma na co czekać tylko z wynikami biopsji natychmiast do onkologa

Tak czuję, tymczasem onkolog kierujący Ją na biopsję miał się wyrazić mniej więcej w ten sposób:
"Teraz i tak nie ma się co spieszyć"
Między biopsją, a wizytą upływa tydzień.

Podaję opis usg, z tym, że osoba u której co jakiś czas żona to badanie wykonywała przed
pół rokiem uśpiła Jej czujność bagatelizując objawy i sugerując odległy termin następnej wizyty, co w niczym nas nie usprawiedliwia...

Opis badania USG, które skutkowało szybką wizytą u onkologa:
Piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym. W piersi lewej na godz 12-1 w miejscu wyczuwalnego zgrubienia widoczny niejednorodny, hipoechogeniczny obszar o nieostrych i nierównych zarysach i wymiarach około 34x32x18 mm, który dochodzi do powięzi mięsnia piersiowego i powierzchni skóry. W obrębie tego obszaru widoczne drobne odbicia sugerujące obecność mikrozwapnień. Zmianie towarzyszy pogrubienie skóry.
W obrębie tej zmiany widoczne jest opisywane w badaniach poprzednich skupisko torbieli o średnicy do 5mm. Zmian ogniskowych o charakterze litym i torbielowatym w piersi prawej nie stwierdza się.
W lewym dole pachowym obszar hipoechogeniczny o nieostrych zarysach i wymiarach 13x8 mm oraz mniejszy o wymiarze podłużnym 6 mm - zmienione węzły chłonne.
Przewody mlekowe nieposzerzone. W prawym dole pachowym nie stwierdza się patologicznych węzłów chłonnych.
BIRADS5. Wskazane wykonanie mammografii oraz pilna konsultacja onkologiczna i wykonanie biopsji.

Przy okazji ponawiam pytania:
o co pytać lekarza?
o jakie dodatkowe badania się starać? np. scyntygrafię?
Czy zasięgać konsultacji u innego onkologa? Czy powinien on pochodzić z innego ośrodka?
Jaki rodzaj leczenia zostanie najprawdopodobniej dobrany?

Jeszcze raz dziękuję.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #4  Wysłany: 2012-12-07, 17:08  


Cytat:
Tak czuję, tymczasem onkolog kierujący Ją na biopsję miał się wyrazić mniej więcej w ten
sposób:
"Teraz i tak nie ma się co spieszyć"

Jeśli był z ZCO, z tej mordowni, to wcale mnie to nie dziwi :)
Cytat:
Czy zasięgać konsultacji u innego onkologa? Czy powinien on pochodzić z innego ośrodka?

Jak najbardziej. U nas na Forum jest mnóstwo przykładów jak niekompetentnymi osobami są lekarze onkolodzy z ZCO. Dajcie sobie szanse. A przede wszystkim zamieść wszystkie wyniki, będzie łatwiej coś doradzić i łatwiej zorientować się w całej sytuacji.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #5  Wysłany: 2012-12-07, 17:30  


PiotrD,

gdzie macie najbliżej inne CO ? zmień onkologa i to koniecznie .
Jak tylko będziesz miał wynik biopsji żony zmykajcie biegiem do chirurga onkologa ,
pozdrawiam .
_________________
Bije zegar godziny , my wtedy mówimy: '' Jak ten czas szybko mija '' - a to my mijamy .
Stanisław Jachowicz
 
PiotrD 


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2012-12-07, 17:54  


Opinie na temat ZCO mnie nie pokrzepiły,
sonia21 sama zauważa, że nie można tracić czasu, a podejrzewam, że szukanie innego specjalisty go zabierze.

Co Państwo sądzą o Wielkopolskim Centrum Onkologii?

Nie chcemy się miotać z miejsca w miejsce.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #7  Wysłany: 2012-12-07, 18:00  


Najbliżej to chyba do Kliniki Onkologii GUMEDu.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #8  Wysłany: 2012-12-07, 18:20  


PiotrD,
PiotrD napisał/a:
Co Państwo sądzą o Wielkopolskim Centrum Onkologii?


vioom,
vioom napisał/a:
Najbliżej to chyba do Kliniki Onkologii GUMEDu.


nie znam tych placówek medycznych , jestem z południa i leczę się w naszym regionie ,
może ktoś z Forum poleci dobre CO w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania bo nie wiemy w jakiej miejscowości mieszkacie ,
pozdrawiam .
_________________
Bije zegar godziny , my wtedy mówimy: '' Jak ten czas szybko mija '' - a to my mijamy .
Stanisław Jachowicz
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #9  Wysłany: 2012-12-07, 21:23  


PiotrD napisał/a:

Jaki rodzaj leczenia zostanie najprawdopodobniej dobrany?

Te wszystkie wymienione przez Ciebie badania robi się po to , żeby określić zaawansowanie choroby oraz cechy nowotworu, czyli uzyskać informacje na podstawie których dobiera się leczenie .Nie można odpowiedzieć na pytanie „jak leczyć” nie mając tej wiedzy.

PiotrD napisał/a:

o jakie dodatkowe badania się starać? np. scyntygrafię?

Tak, wykonanie scyntygrafii uważam za wskazane.

PiotrD napisał/a:

o co pytać lekarza?

Poprosiłabym o rozwinięcie poniższego:

PiotrD napisał/a:

onkolog kierujący Ją na biopsję miał się wyrazić mniej więcej w ten sposób:
"Teraz i tak nie ma się co spieszyć"

oraz
o informacje n/temat zaawansowania choroby , dalszego leczenia i kontroli w trakcie leczenia.

No i oczywiście koniecznie skompletuj wyniki dotychczasowych badań łącznie z hist. –pat. z biopsji.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #10  Wysłany: 2012-12-07, 22:17  


sonia21 napisał/a:
może ktoś z Forum poleci dobre CO

» Polecam «
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #11  Wysłany: 2012-12-08, 09:51  Witaj Piotrze D !


Pytałeś jak postępować po zabiegach biopsji gruboigłowej ? Niech zona oszczędza tą rękę i badaną pierś, czyli niech nie dźwiga tą ręką, nie przyciska nic do tej piersi i niech nie dopuści do urazu piersi, itp, aż do czasu pójścia do lekarza z wynikami.Po pobraniu biopsji dostaliście zaświadczenie z ( kartę inform z pobytu - pobrania ) i tam powinno pisać a i lekarz powinien was uprzedzić .Ja miałam takie inforjak opuszczałam szpital, anna

[ Dodano: 2012-12-08, 09:54 ]
Zapomniałabym dodać , ze ja dostałam 3 dni zwolnienia lek ktory mi biopsje wykonywał z tyt charakteru wykonywanej pracy
_________________
anna
 
PiotrD 


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 4

 #12  Wysłany: 2012-12-17, 22:10  


Dziękuję wszystkim za odpowiedź, z udzielonych rad starałem się skorzystać.

Tymczasem dokonano rozpoznania:

ekspertyza histopatologiczna
rozpoznanie
carcinoma invasium probabiliter ductale et lobulare
przed podjęciem leczenia wskazana konsultacja w Onkologicznej Poradni Genetycznej

Ekspresja receptorów:
ER: stwierdzono brak ekspresji receptora (ER -) i receptora progesteronowego (PR -) w komórkach rakowych.

HER2: silnie pozytywny (3+).
Oznaczenie wykonano metodą immunohistochemiczną.
Indeks proliferacyjny Ki-67: 47,57%.
(Oznaczono immunohistochemicznie za pomocą przeciwciała MIB-1.
Ocenę reakcji immunohistochemicznej przeprowadzono na obrazie cyfrowym programem komputerowym.

-----------------
Rozpoznanie kliniczne: węzeł lewej jamy pachowej.
Rodzaj pobranego materiału: Bac. węzła chłonnego lewej jamy pachowej.
Rozpoznanie Cellulae carcinomatosae.
-----------------
USG przeglądowe jamy brzusznej i przetzrei otrzewnowej
W prawym płacie wątroby pęcherzykowo hypoechogeniczna zmiana o dł. 30 mm - meta susp. poza tym, przywnękowo hyperechogeniczna zmiana o dł. 17 mm - naczyniak? Pęcherzyk żołciowy, nerki, trzustka, śledziona oraz przestrzeń zaotrzewnowa usg w normie.
-----------------
mammografia cyfrowa
piersi o utaniu gruczołowo-tłuszczowym.
W piersi lewej w kwadrancie pachowym tumor z wciągnięciem skóry i retrakcją włóknistą o dł. 35mm. W jego sąsiedztwie dwa skupiska różnokształtnych mikrozwapnień oraz wysoko w jamie pachowej tumor o tym samym charakterze o dł. 15mm -BIRADS5.


Komisja Onkologiczna obrała już schemat leczenia - określili to jako "czerwoną chemię"
Na pytanie o zasadność podania herceptyny (wobec silnie pozytywnego Her2) - odpowiedziano, że zostanie użyta w dalszym etapie leczenia, jak zrozumiałem już po operacji.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group