1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Richelieu
2011-10-04, 06:59
Gamma Knife w Polsce!!!
Autor Wiadomość
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #16  Wysłany: 2010-05-07, 22:16  


Ilustracyjnie - video producenta urzadzenia (po prawej stronie ekranu wiecej filmow ilustrujacych dzialanie/uzycie Gamma Knife):

Leksell Gamma Knife-Perfexion with Extend program

http://www.youtube.com/watch?v=GkGFwxDsGF8&NR=1
 
zuza73 


Dołączyła: 29 Cze 2010
Posty: 3
Skąd: 3Miasto

 #17  Wysłany: 2010-06-29, 20:44  


edi napisał/a:
Tam gdzie Gamma Knife nie może być użyty czyli jesli jest np guz zrośniety z pniem mozgu, stosuje się radiochirurgie za pomoca Linnear Acceleratora.


Witam, pierwszy raz jestem na tym forum i mam pytanie odnośnie Linnear Accelerator - czy on również dostępny jest w klinice w Pradze? Jeśli można proszę o informację na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #18  Wysłany: 2010-06-29, 21:42  


Niestety ale Praga się tym nie zajmuje.

Jak dotąd sprzętem do radiochirurgii stereotaktycznej (nie jest to Gamma Knife) dysponują następujące polskie ośrodki:

Centrum Onkologii w Gliwicach
Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15
44-101 Gliwice
tel. centrala: 32 278 86 66, 32 278 87 77
fax: 32 231 35 12
e-mail: onkologia@io.gliwice.pl
http://www.io.gliwice.pl/
oraz
Klinika Neurochirurgii AM w Lublinie
Katedra i Klinika Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej
ul. Jaczewskiego 8
20-954 Lublin
tel. 81 724-41-76, fax. 81 747 59 04
e-mail: nchir@asklepios.am.lublin.pl


Gliwice cieszą się większym uznaniem i mają lepsze wyniki jeśli chodzi o radiochirurgie stereotaktyczną . Gliwice posiadają tylko przyspieszacz liniowy.

Centrum Onkologii w Gliwicach
Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
Zakład Radioterapii w Gliwicach

Sekretariat Kierownika Zakładu Radioterapii
tel. (32) 278 80 01
prof. dr hab. n. med.
Bogusław Maciejewski
Rejestracja i informacja telefoniczna:
od poniedziałku do piątku od 7:00 - 18:00
tel. 32 278 81 06, 07

Zakład Radioterapii jest obecnie największą i najnowocześniejszą tego typu jednostką w Polsce i jedną z największych w Europie. Większość chorych leczonych w Zakładzie jest napromienianych przy zastosowaniu trójwymiarowych wysokospecjalistycznych technik konformalnych obejmujących niekoplanarne i dynamiczne układy wiązek, indywidualnie modyfikowanie ich kształtu oraz modulację intensywności dawki.
________________________________________

Wyposażenie

Zakład Radioterapii wyposażony jest w:
• dziewięć przyspieszaczy liniowych, w tym sześć z opcją wykonywania radioterapii sterowanej obrazem, dwa z możliwością realizacji wielołukowych dynamicznych technik napromieniania RapidArc oraz dwa z możliwością bramkowania oddechowego przy napromienianiu ruchomych guzów (np. guzy płuca),
• trzy symulatory (z przystawką tomograficzną umożliwiającą trójwymiarowe planowanie niezależnie od CT),
• trójwymiarowy system planowania leczenia (współpracujący z tomografem komputerowym i tomografem rezonansu magnetycznego) umożliwiający modulację intensywności dawki (IMRT) sprzężone systemem nadzoru i administracji Varis w jedną linię terapeutyczną.
Aparatura prawie w całości oparta jest na sprzęcie jednego producenta (Varian) i spełnia nawet najbardziej wygórowane wymagania. Wszystkie przyspieszacze posiadają kolimatory wielolistkowe (MLC) sterowane z poziomu planowania leczenia, poprzez system Varis, co pozwala na podanie jak najwyższej dawki na guz i jak najniższej na otaczające tkanki zdrowe przy praktycznym wyeliminowaniu możliwości pomyłki wynikającej z zastosowania niewłaściwych danych.

________________________________________

Oferta

Oferta usług Zakładu Radioterapii obejmuje wszystkie możliwe procedury wchodzące w zakres wysokoenergetycznej radioterapii megawoltowej o niskim linowym przekazywaniu energii, włączając w to napromienianie całego i połowy ciała, napromienianie skóry całego ciała, radiochirurgię stereotaktyczną, IMRT, wielołukowe techniki dynamiczne RapidArc, niekonwencjonalne sposoby frakcjonowania oraz radioterapię chorób nienowotworowych.
Realizujemy radioterapię sterowaną obrazem (IGRT) chorych na nowotwory o różnych umiejscowieniach, a w przypadku chorych na raka stercza opartą o implantowane złote znaczniki.
Prowadzimy pełnoprofilowe leczenie promieniami nowotworów o wszystkich umiejscowieniach anatomicznych, zarówno jako leczenie samodzielne jak i w skojarzeniu, w różnej sekwencji, z chirurgią i/lub chemio - bądź hormonoterapią. W części przypadków teleradioterapia jest też kojarzona z brachyterapią (również w przypadkach guzów mózgowia). Leczenie skojarzone jest prowadzone nie tylko w kooperacji z innymi komórkami organizacyjnymi Instytutu Onkologii, ale także z klinikami Akademii Medycznej i szpitalami na Śląsku.
Zakład Radioterapii prowadzi radioterapię śródoperacyjną przy pomocy specjalnej niezależnej od przyspieszaczy liniowych aparatury oraz pozaczaszkową sterotaktyczną radiochirurgię (Exac Track) i hypertermię.
 
zuza73 


Dołączyła: 29 Cze 2010
Posty: 3
Skąd: 3Miasto

 #19  Wysłany: 2010-06-30, 13:36  Gamma Knife w Polsce!!!


edi dziękuję bardzo z odpowiedź

Pozdrawiam serdecznie
 
joshinka 


Dołączyła: 06 Lip 2010
Posty: 3

 #20  Wysłany: 2010-07-06, 18:24  


witam
mam takie pytanie
mama miala przerzut z pluca do mozgu rok temu, wyciety radykalnie, radioterapia, chemia, wszystko ok
do dnia dzisiejszego
dowiedziala sie, ze sa znowu przerzuty, tym razem trzy, dwa po prawej stronie (3,5 i 1,8 cm) i z lewej (1,5 cm)
bylysmy u neurochirurga, ktory ja operowal rok temu i powiedzial, ze wytnie ale te dwa z prawej, ten z lewej musi poczekac
ale do sedna, chodzi mi po 1, czy podany koszt odnosi sie choroby czy guza
po 2 mama ma juz objawy obecnosci tych guzow, a jak czytalam GK tylko je stopuje, czyli jakby to wygladalo? nie beda rosly ale mama dalej bedzie miala zaburzenia pamieci i koncentracji ?
i po 3 ile mniej wiecej sie czeka na termin naswietlania od momentu wyslania papierow
prosze o jakakolwiek odpowiedz, pomoc
jestem bezradna w tej sprawie

z gory dziekuje i pozdrawiam
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #21  Wysłany: 2010-07-06, 19:49  


Najlepiej by było napisać maila do Pragi do doktora Liscaka i opisać cała sytuację. Nie wiem czy w sytuacji jeśli są to zmiany o charakterze meta można zastosować GK. Co do ceny to moja koleżanka w tej cenie czyli 2.500 euro miała naświetlone dwa różne guzy-z tym,że nie były to przeżuty a guzy pierwotne.
Moja rada-napisz do Liscaka. Odpowiedź dostaniesz błyskawicznie. Ja sama pisałam kilka dni temu do niego odnosnie GK i odpowiedź dostałam po 2 godzinach. Maila napisać najlepiej w j. angielskim.
 
joshinka 


Dołączyła: 06 Lip 2010
Posty: 3

 #22  Wysłany: 2010-07-06, 20:29  


edi , dziekuje slicznie, jutro pisze maila, tylko dlaczego przeciwskazaniem jest meta? nie bardzo sie znam
ale napisze to sie dowiem wszystkiego

[ Dodano: 2010-07-07, 07:52 ]
a i jeszcze mam jedno pytanie, czy w tym mailu wystosowac tylko zapytanie, ogolne z ewentualnymi terminami medycznymi, czy skopiowac cala dokumentacje szpitalna i wyslac wszystko, bo nie wiem czego pan dr oczekuje, czy wystarczy mu suchy fakt czy bedzie sie od razu zaglebial w historie choroby???
wielkie dzieki
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #23  Wysłany: 2010-07-07, 08:28  


Kochana ja nie jestem lekarzem i nie wiem jak lekarz potraktuje zmany o charakterze meta. Guzy pierwotne są naswietlane -oczywiscie jeśli rozmiar nie przekracza 30 mm i umiejscowienie nie jest przeciwwskazaniem. Natomiast nie wiem jak są traktowane przerzuty. Dlatego poradziłam aby napisać w tej sprawie właśnie do Liscaka.
Do maila dołącz wyniki badań,płytke zo statnim MRI też bo oni tego wymagają
 
joshinka 


Dołączyła: 06 Lip 2010
Posty: 3

 #24  Wysłany: 2010-07-07, 20:28  


edi, wiem ze nie jestes lekarzem, dlatego wlasnie pytam bo ja tez nim nie jestem :) a ty widze, ze wiesz o niebo wiecej niz ja na ten temat :)
a co do MRI, ja narazie go nie mam, bo jest na onko, musze dopiero zalatwic ale czy myslisz, ze jak na sucho opisze fakt to czy uzyskam odpowiedz, czy wogole jest sens pisac jak sie nie ma "obrazu" guzow, bo chcialam sie tylko dowiedziec czy moja mama sie nadaje na zabieg tym GN
przepraszam, ze tak mecze ale jestem bezsilna, neurochirurg chce wyciac tylko 2 guzy i zostawic jeden, onkolog chce leczyc bez operacji sama radioterapia i chemia, chciala bym jak najlepiej dla mojej mamy ale nie wiem w ktora strone sie udac, ktora bramke wybrac
ten GN jest nadzieja ale czy sie da je usunac ta metoda??
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #25  Wysłany: 2010-07-08, 08:17  


Słuchaj napisać maila w którym opiszesz całą sytuację możesz w każdej chwili-to nic nie kosztuje. Liscak nie ierze za to żadnej opłaty :-) I zobaczysz co Ci odpisze. Czy poprosi o przesłanie płytki z wynikiem MRI czy od razu napisze,że nie zrobią tego.
Zamiast GK może zalecić np. nawietlania frakcyjne-wtedy trzeba by było skontaktować się z Gliwicami.
 
zuza73 


Dołączyła: 29 Cze 2010
Posty: 3
Skąd: 3Miasto

 #26  Wysłany: 2010-07-11, 17:45  


Mam pytanie: Czy osoba, która była poddana radioterapii może być później naświetlana Gamma Knife?
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #27  Wysłany: 2010-07-12, 22:30  


Hm...a tego nie wiem...
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #28  Wysłany: 2010-09-02, 16:47  


Ciekawe informacje

http://onkologiainfo.pl/p..._radiochirurgia
 
gombik 


Dołączył: 08 Wrz 2010
Posty: 5

 #29  Wysłany: 2010-09-08, 22:18  


edi napisał/a:
Tam gdzie Gamma Knife nie może być użyty czyli jesli jest np guz zrośniety z pniem mozgu, stosuje się radiochirurgie za pomoca Linnear Acceleratora... I tez oczywsicie jest tylko za granica.


Tak dla wyjaśnienia LINEAR ACCELERATOR to najzwyklejszy w świecie przyspieszacz liniowy stosowany standardowo w każdym zakładzie radioterapii. W radiochirurgii stosuje się jedynie mniejsze pola napromieniania (potrzebna jest dodatkowa opcja w standardowym aparacie tzw microMLC)

Radioterapia w Polsce jest na europejskim poziomie. Nie popadałbym w skrajności.

Co do GK- obecnie w Polsce nie jest stosowany, niemniej jednak w najbliższym czasie zostanie uruchomiony w Gliwicach CyberKnife- jeden z najnowocześniejszych i bardzo precyzyjnych aparatów stosowanych w radiochirurgii. Można pokusić się o stwierdzenie że pod wieloma względami CyberKnife jest lepszym narzędziem od GammaKnife'u.
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #30  Wysłany: 2010-09-09, 17:00  


Oczywiscie,ze Cyber Knife jest lepszym urzadzeniem.Chociażby z tego wzgl. że GK jest stosowany tylko przy guzach mózgu


A co do tego,że radioterapia w Polsce jest na poziomie Europejskim to zgadzam się- w chwili obecnej tak- Gliwice dysponują naprawdę dobrym sprzętem do radiochirurgii
Co do uruchomienia w Gliwicach Cyber Knife to masz jakieś konkretne informacje? Czy jest to na takim samym etapie jak uruchamianie Gamma Knife w Warszawie. Czyli ma być... :roll:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group