1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
fizykoterapia i sanatoria
Autor Wiadomość
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #1  Wysłany: 2010-08-09, 07:34  fizykoterapia i sanatoria


Może zbierzmy do kupy co kto wie na ten temat. Gdzieś słyszałam, że zabronione wszystkie zabiegi z polem magnetycznym- czy to prawda? Moje ulubione to wszelkie kąpiele mineralne i masaże właśnie się zastanawiam czy nie pojechać gdzieś. Czy komuś lekarz zabronił wyjazdu do sanatorium, albo przestrzegał przed określonymi zabiegami?
_________________
sprzątnięta
 
Mrakad 



Dołączył: 29 Sty 2009
Posty: 322
Skąd: Warszawa
Pomógł: 28 razy

 #2  Wysłany: 2010-08-09, 13:02  Re: fizykoterapia i sanatoria


gaba58 napisał/a:
Czy komuś lekarz zabronił wyjazdu do sanatorium, albo przestrzegał przed określonymi zabiegami?

Mnie lekarz pierwszego kontaktu odmówił skierowania do sanatorium. Twierdził, że pacjenci onkologiczni nie mogą korzystać z takich ośrodków. Problem tkwi prawdopodobnie w tym, że my nie możemy poddawać się pewnym zabiegom. W każdym nowotworze może to wyglądać nieco inaczej. W sanatoriach nie ma specjalistów potrafiacych określić co komu wolno. Na wszelki wypadek odrzuca się wszystkich.
W moim raku napewno nie są wskazane żadne gorące kąpiele i cały szereg ćwiczeń gimnastycznych.
Masaże w wielu przypadkach są również zakazane.
Sprawę należy omówić ze swoim onkologiem. Jeśli wystawi zaświadczenie, że nie ma przeszkód to można spróbować ubiegać sie o skierowanie.

Pozdrawiam,
Mrakad
_________________
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2010-08-09, 14:46  


Czy my jesteśmy druga kategoria?
Ja nie liczę, że ktokolwiek da mi skierowanie, a tym bardziej że dostanę jakiś przydział, mam zamiar pojechać prywatnie i się wcale nie przyznać (ostatecznie mój niewielki raczek wycięty i niech mi kto udowodni że mam raka!) Tylko chcę wiedzieć co jest bezpieczne. Mój onko nie chce rozmawiać o badaniach i lekarstwach to mam go pytać o zabiegi w sanatorium!?
Zaskoczyłeś mnie maksymalnie, rozumiem że po operacji należy przez pewien czas uważać, ale tak na zawsze????

Kto coś konkretniejszego wie o tych masażach?
_________________
sprzątnięta
 
AndrzejS 


Dołączył: 14 Lut 2009
Posty: 200
Skąd: Bielsko-Biała
Pomógł: 29 razy

 #4  Wysłany: 2010-08-15, 20:33  


Witam
ja 2 lat po zabiegu tj w 2001 roku byłem na wczasach rehabilitacyjnych w Goczałkowicach.
Dostałem skierowanie z przychodni onkologicznej,czekałem pół roku.
Wiem że ,już zaprzestali rehabilitować pacjentów onkologicznych.
Jakie zabiegi teraz już nie pamiętam wiem ,że nie było basenu chyba ze względu na stomie.
Były natomiast bicze szkockie,masaż klasyczny,kąpiele tzw bąbelki,gimnastyka klasyczna.
Słyszałem ,że w Ustroniu uruchomili rehabilitacje dla onkologicznych.
W tej chwili nic więcej powiedzieć nie mogę ale podjadę i się dowiem.
Pozdrawiam
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #5  Wysłany: 2010-08-15, 21:07  


AndrzejS napisał/a:
że w Ustroniu uruchomili rehabilitacje dla onkologicznych.


http://www.sanatoria.org/pl/profile/onkologia.html

[ Dodano: 2010-08-15, 22:11 ]
AndrzejS napisał/a:
Słyszałem ,że w Ustroniu uruchomili rehabilitacje dla onkologicznych.


Zgadza sie moja ciocia pracuje tam i wiem że jest jest rehabilitacja dla onkologicznych pacjentów
 
Mrakad 



Dołączył: 29 Sty 2009
Posty: 322
Skąd: Warszawa
Pomógł: 28 razy

 #6  Wysłany: 2010-08-15, 23:02  


cleo33 napisał/a:


http://www.sanatoria.org/pl/profile/onkologia.html

Zgadza sie moja ciocia pracuje tam i wiem że jest jest rehabilitacja dla onkologicznych pacjentów

W podanym linku jest mowa o sześciu sanatoriach. Oferta Ustronia:

Rehabilitacja po wycięciu krtani z powodu nowotworu, Stany po amputacji piersi z powodu nowotworu, Leczenie żeńskich narządów płciowych po chorobie nowotworowej,

W pozostałych pięciu jedynie stany po amputacji piersi z powodu nowotworu. Czy można to uznać za ofertę dla onkologicznych?

Pozdrawiam,
Mrakad
_________________
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #7  Wysłany: 2010-08-16, 13:56  


Mrakad napisał/a:
Czy można to uznać za ofertę dla onkologicznych?


Może niezupełnie wszystkim ,ale pomimo wszystko zawsze komuś może pomoc :)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #8  Wysłany: 2010-08-20, 20:44  


Dzięki za linka, po prostu wierzę że jak pojadę do sanatorium z profilem onkologicznym, to znajdę tam lekarza który będzie wiedział co można, a nie na wszelki wypadek przepisze tylko spacery. No i w ofercie znalazłam sanatorium do którego się wybierałam i już nie muszę się bać, że mnie odrzucą.
_________________
sprzątnięta
 
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #9  Wysłany: 2010-10-08, 18:12  


:lol: Witam!jestem tu nowa.Jestem Amazonką.Po radykalnej mastektomii(10.09.2009)w IO Gliwice otrzymałam "szpitalne"skierowanie do Ustronia.W sanatorium"Rosomak"przeszłam wczesną rehabilitacje nowotworową.Jestem bardzo zadowolona z pobytu w pieknej okolicy,pod dobrą i profesjonalną opieką p.doktor,ordynator oddziału,lekarza rehabilitacji.Odpowiednio dobrana dieta,zabiegi,masaze,gimnastyka pozwoliły w miare powrócić do utraconej siły i formy.Najważniejszy był automasaż,bo nam Amazonkom nie wolno dopuścić do obrzeku ręki po operowanej stronie.Dobrze byłoby żeby na bazie takiej rehabilitacji powstawały nowe,dotyczące innych chorych z problemami nowotworowymi.To tez profilaktyka przed dalszymi następstwami już istniejącej choroby.Bardzo serdecznie pozdrawiam! ;)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #10  Wysłany: 2010-10-20, 19:21  


Możesz wymienić nazwy zabiegów jakie tam stosowano dla chorych na raka piersi, to już byłby konkret, bo masaże są różne, jakie inne zabiegi? Szczególnie interesują mnie kąpiele mineralne i laser. Czy mieliście taką "pogadankę" co wolno, a czego nie i dlaczego?
_________________
sprzątnięta
 
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #11  Wysłany: 2010-10-20, 20:49  


Witaj gaba, !

Wszystkie zabiegi w"Rosomaku"są dostosowane do potrzeb kobiet po mastektomii.
Laser raczej nie jest wskazany.Z kąpielą w basenie też różnie bywa.

Zabiegi ordynuje przemiła p.ordynator oddziału,nie onkolog.Lekarz rehabilitacji.

Wymienię pakiet zabiegów, właśnie dla nas.

1.Gimnastyka na przyrzadach(różnych...do 45 minut)
2.Gimnastyka oddechowa.
3.Gimnastyka zbiorowa.
4.Kąpiel wirowa(kończyny górne).
5.Masaż podwodny.
6.Automasaż.
7.Aquavibron.
8.Krioterapia miejscowa.
9.Psychoedukacja wg C. Simontona.
10.Trening relaksacyjny.
(takie zabiegi miałam ale są jeszcze inne).


Wszystko jest na miejscu.Amazonki nie muszą "biegac"po różnych budynkach sanatoryjnych.
Owszem,moga wieczorem kiedy to odbywają sie rózne spotkania,koncerty,prelekcje.

Stołówka obszerna,miła z dobrym jedzonkiem.
Podają mnostwo surówek i soków.Owoce conajmniej 2 x dziennie.
rano i wieczorem obchod lekarza prowadzącego.

Pytasz ile chcesz i dowiadujesz sie to czego nie rozumiesz albo ci chciałabyś wiedziec.

Druk skierowania na stronie internetowej sanatorium"Rosomak".(Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe"Ustroń"Sa
Wysyła się go bezpośrednio do"zrodła"i czeka na odpowiedż.

Tam nie ma kolejek...jest komisja i przyznają leczenie albo nie.

Warto spróbować. Warunki "lokalowe" b. dobre...to jest w miarę "nowe"sanatorium.

Po 3 tygodniach tam spędzonych wrociłam b.zadowolona.(w przyszłym roku wybieram sie znowu).


Pozdrawiam :flower:

[ Dodano: 2010-10-20, 21:54 ]
ps.

Jezeli są wskazania do innych jeszcze zabiegów i leczenia a nie ma przeciwskazan...p.doktor tez zapisuje!
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #12  Wysłany: 2011-02-09, 18:55  


No i byłam specjalnie żeby się dowiedzieć o zabiegi. Niewiele wiadomo na pewno - można masaże, laser, basen, obojętne kąpiele i inne zabiegi niebodźcowe. Odradza się kąpiele siarczkowe, magnetronik i ultradźwięki. Ale nie ma na ten temat żadnych badań i to wszystko jest na zasadzie wyczucia lekarza i tzw. ogólnej opinii. I tyle.
_________________
sprzątnięta
 
olaczek 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Kwi 2011
Posty: 289
Skąd: Górny Śląsk
Pomogła: 37 razy

 #13  Wysłany: 2011-06-15, 09:02  


nie wiem czy dobrze zrozumiałam:

skierowanie do sanatorium wypisuje poradnia onkologicza? czy lekarz rodzinny?

jeżeli chcemy jechać prywatnie - bezpośredni kontakt z Rosomakiem?

gabo, czy ty dojechałaś do sanantorium?
_________________
olaczek
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #14  Wysłany: 2011-06-15, 19:06  


Ja miałam skierowanie do sanatorium na wniosek wypisany przez lekarza POZ z powodu kręgosłupa, czekałam tak długo że w międzyczasie wykryto mi guza, zoperowano i przeszłam radioterapię. Ponieważ są różne informacje, to u onkologa sprawdziłam które zabiegi mi wolno i dostałam opinię co mi wolno. Do sanatorium pojechałam, a na miejscu lekarz ordynująca bardzo się zdziwiła że taka (czytaj rakowa) jest, ale miałam tą opinię i przypisała to co wolno. A po powrocie dowiedziałam się od mojego lekarza POZ że już mi nie może wypisać następnego wniosku bo miałam rozpoznanego raka - przepis NFZ. No to pojadę prywatnie. To co opisała ewcia to funkcjonuje tylko w IO w Gliwicach.
_________________
sprzątnięta
 
olaczek 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Kwi 2011
Posty: 289
Skąd: Górny Śląsk
Pomogła: 37 razy

 #15  Wysłany: 2011-06-16, 15:54  


gaba napisał/a:
dowiedziałam się od mojego lekarza POZ że już mi nie może wypisać następnego wniosku bo miałam rozpoznanego raka - przepis NFZ


coooo, to od razu do piachu :?:
coś chyba jest nie tak
to sanatoria onkologiczne nastawiają się tylko na prywatnych pacjentów?

[ Dodano: 2011-06-16, 19:10 ]
znalazłam na stronie amazonek http://archiwum2.amazonki...eaded&pid=29271

Sanatorium

Przyjęło się uważać, że pacjenci onkologiczni mogą wyjechać do sanatorium dopiero po upływie 5 lat od zakończenia leczenia – przy braku cech czynnej choroby. W praktyce PFRON refunduje wyjazdy do sanatoriów uzdrowiskowych już w rok po zakończeniu leczenia onkologicznego, zaś niektóre sanatoria uzdrowiskowe przyjmują kobiety po amputacji piersi celem wczesnej rehabilitacji kończyny po stronie operowanej już po 3 miesiącach od daty operacji. Istotne zatem jest nie tyle kryterium czasu, jaki mija od leczenia, co wskazania medyczne wynikające ze stanu zdrowia (zarówno odnośnie choroby onkologicznej, jak i chorób przebytych czy towarzyszących). Druk skierowania na leczenie sanatoryjne wystawia lekarz prowadzący leczenie; on też sugeruje zakres oraz rodzaj rehabilitacji (wskazania i przeciwwskazania).
_________________
olaczek
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group