1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
czy to rak płuc?
Autor Wiadomość
1307 



Dołączyła: 19 Wrz 2011
Posty: 19

 #1  Wysłany: 2011-09-19, 20:45  czy to rak płuc?


witam serdecznie! dzis mój tata wyszedl ze szpitala bardzo się o niego martwię..bo tak naprawdę nie wiem w 100% co mu jest, lekarze twierdzą że byćmoże to rak a mnie i moją rodzinę ta niepewność wykańcza.
tata ma 67 lat oto rozpoznanie.
obserwacja w kierunku zmiany rozrostowej- w trakcie diagnostyki
zapalenie pluca lewego
stan po przebytej gruźlicy płuc 2007
choroba niedokrwienia serca
stan po przebytym zapaleniu opłucnej lewej 2008

badania ob111/120

bronchoskopia ....rozległe inkrustacje pyłowe zwłaszcza w oskrzelach płata środkowego oraz płata górnego...Oskrzele do płata gornego szerokie z rozległymi inkrustacjami pylowymi. żaciśnięte oskrzela do seg.szczytowych. próba pobrania szczoteczki nieskuteczna w skutek duzego krwawienia.

komputerowa tomografia klatki piersiowej- rozległe niejednorodne zmiany naciekowo-niedodmowe ciągnące się odwnękowo obejmującego topografię płata górnego lewego- oskrzela gornopłatowe lewe przewężone widoczne w początkowym odcinku - podejrzenie procesu npl na poziomie lewej wnęki. Nieregularne zagęszczenia włókniste podoplucnowo w segm. 3 i 6 lewym oraz w segm.2 prawym przy szczelinie miedzypłatowej. Owalny dość silnie wzmacniający obszar nadprzeponowo w płacie dolnym lewym. Retrakcja cienia środkowego na stronę lewą. Zmiany miażdzycowe w aorciepiersiowej. Płynu nie stw w jamach opłucnowych.

Bardzo proszę o wyjaśnienie o co chodzi. Czy to nowotwór, jeśli tak to w jakim stadium.
z góry dziękuję.
_________________
Justi
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-09-19, 21:53  


Diagnostyka prowadzona jest w kierunku nowotworu i na to może wskazywać obraz TK.
Jednak aby to stwierdzić, należałoby pobrać wycinek zmiany do badania histopatologicznego w trakcie bronchoskopii - czy takie coś było wykonane? W opisie nic nie jest o tym wspomniane, jedynie o nieudanym szczoteczkowaniu.

Czy tata ma jakieś niepokojącego dolegliwości, z powodu których rozpoczęto proces diagnostyczny?
Czy tata pali / palił?
_________________
 
1307 



Dołączyła: 19 Wrz 2011
Posty: 19

 #3  Wysłany: 2011-09-19, 22:21  


dziękuję za szybka odpowiedz. Bardzo. w bronchoskopi napisano jeszcze tylko że pobrano popluczyny do badania cytologicznego i na BK. Badanie cytologiczne- w toku, popluczyny K2(-), K3 w toku badania... jak piszą dalej w karcie informacyjnej..Pacjent z ponadtygodniowym wywiadem goraczki, potów i spadku masy ciała. Dodam Tata waży 49kg.. Na podstawie wykonanych badań nie ustalono etiologii zmian widocznych w RTG. nie można wykluczyć obecności procesu rozrostowego. Zgłosi się dnia 21 celem odbioru wyników badania materiału pobranego w trakcie bronchoskopii. Tatę boli w klatce piersiowej, ma kaszel, czasem dostaje chrypki, czasem czuje jak by go uciskalo w klatce. Otrzymał skierowanie do poradni specjalistycznej ambolatorium hirurgii klatki piersiowej rozpoznanie: zmiana naciekowo niedodmowa?płata górnego, cel porady- kwalifikacja do diagnostyki inwazyjnej.

podam wyniki jeszcze takie
ALAT 64,7 ASPAT 44.5

Bardzo proszę o wyjaśnienie o co w tym wszystkim chodzi?? Po co skierowanie na chirurgie klatki piersiowej, i co dalej co potem. Czy duże prawdopodobieństwo jest że to rak?? tata palił w wieku 23 lat, jakieś 2 lata. i od tego czasu nie pali.obecnie ma jak pisalam 67 lat. Bardzo proszę o odpowiedź gdyż lekarz zasugerował jednemu z moich członków rodziny że to rak i że mało czasu już pozostało tacie...co mam myśleć. POMOCY!!
_________________
Justi
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-09-19, 22:39  


AspAT i AlAT są lekko podwyższone, ale może to być wynik np. złej diety.

Objawy - kaszel, chrypka, ucisk w klatce, utrata masy ciała i do tego stwierdzone zmiany w płucu niestety faktycznie mogą wskazywać na raka.
Jednak nie da się tego stwierdzić bez wyników dalszych badań - na razie czekamy do 21 września na wynik badania materiału z bronchoskopii.

Było robione USG jamy brzusznej?
_________________
 
1307 



Dołączyła: 19 Wrz 2011
Posty: 19

 #5  Wysłany: 2011-09-19, 22:55  


dziękuję. Przynajmniej teraz rozumiem :-( . usg jamy brzusznej: Wątroba niepowiększona...rysunek naczyniowy, ż wrotna i żż. wątrobowe prawidłowe. Brak obrazowania pęcherzykow żólciowych, stan po cholecystectomii. PŻW nieposzerzony. Trzuska i sledziona o prawidlowych obrysach, aeorta nieposzerzona z blaszkami miazdzycowymi. w przestrzeni przyaortalnej powieksz. węzlów chl. nie uwidoczniono. Nerki prawidłowo.... Nieduża ilość płynu w lewej jamie opłucnej. PS. a zaczęło się to wszystko od grużlicy prątkującej..2007r. Od tego momentu tata coraz bardziej chudł, chorował..może to nie ma znaczenia, nie wiem..w kazdym razie teraz już nie trwam w próżni..a to najgorsze uczucie. Czekam na wyniki odezwe się napewno. Proszę mi jeszczę wyjaśnić jak powinno przebiegać dalsze leczenie, diagnoza..Dziękuję, za to że Pani jest na takim forum. Za pomoc. pozdrawiam
_________________
Justi
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2011-09-19, 23:11  


USG czyste, to bardzo dobrze.

Tutaj dodatkowo sprawę utrudnia nieco przebyta gruźlica, ale popłuczyny pobrano również na BK, więc gdyby miało to z nią jakiś związek - wyjdzie w badaniu.

Dalsze leczenie będzie zależało od wyników, na jakie teraz czekamy - tego nie da się przeskoczyć ..

W jakim ośrodku się leczycie?
_________________
 
1307 



Dołączyła: 19 Wrz 2011
Posty: 19

 #7  Wysłany: 2011-09-19, 23:28  


teraz tato wyszedł że szpitala, w środę ma jechac do poradni specjalistycznej ambolatorium chirurgii klatki piersiowej w Krakowie JP II i tam bęą mu chyba robić badania czy serce ma zdrowe z racji choroby niedokrwienia. Dalej nic nie wiem, gdzie co i jak..niestety!! Może jutro będą jednak wyniki..mam dzwonić po 15ej!! Nie wiem od czego zacząć..jeśli potwierdzi się diagnoza najgorszego!! ?? pozdrawiam i dziękuję z całego serca :|
_________________
Justi
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #8  Wysłany: 2011-09-20, 10:46  


Jeśli zostanie potwierdzony rak to kolejnym etapem będzie ustalenie stopnia zaawansowania klinicznego choroby. Jeśli zostania Tata zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego to walczycie nadal , jeśli niestety zmiana okaże się nieoperacyjna to Wasze szanse drastycznie zmaleją.
Pozdrawiam
_________________
Andrzej W.
 
1307 



Dołączyła: 19 Wrz 2011
Posty: 19

 #9  Wysłany: 2011-09-20, 11:42  


witam! dziękuję za odpowiedź. Mam wziązku z tym pytanie jeśli okazało by się że nie da się operować to jak szybko postęuje ten nowotwór, czy rzeczywiście mogło by się okazać że czasu mamy mało... :-(
_________________
Justi
 
Ewelina Żurek 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 02 Gru 2010
Posty: 618
Skąd: Radom
Pomogła: 95 razy

 #10  Wysłany: 2011-09-20, 11:56  


awilem napisał/a:
kolejnym etapem będzie ustalenie stopnia zaawansowania klinicznego choroby
od tego i od rodzaju nowotworu zależą prognozy.
1307, poczekaj na wynik, teraz nikt Ci nie powie "jak długo", tym bardziej, że prognoza to prognoza i czasami się nie sprawdza.
Wiem, że nie łatwo jest tak po prostu czekać ale nie macie wyjścia.
Pozdrawiam.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #11  Wysłany: 2011-09-20, 12:09  


To wszystko zależy od tego jaki to rak, jak zareaguje na chemię itd. Na razie musicie się skupić na ustaleniu czy to rak a jeśli tak to z jakim typem macie do czynienia.
_________________
Andrzej W.
 
1307 



Dołączyła: 19 Wrz 2011
Posty: 19

 #12  Wysłany: 2011-09-20, 16:32  


witam! oto wyniki badania histopatologicznego z popłuczyn oskrzelowych:
rozpoznanie: zmiana naciekowo-niedodmowa płata górnego płuca prawego. Podejrzenie tbc.
rozpoznanie histopatologiczne:
treść białkowo krwista i nieliczne leukocyty. Proszę o wyjaśnienie. Czy to coś zmienia??!!
_________________
Justi
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #13  Wysłany: 2011-09-20, 17:49  


Niczego nie zmienia. W tej sytuacji prawdopodobnie zostanie wykonana BAC (biopsja aspiracyjna cienkoigłowa) - celowałabym w obszar zmiany znajdującej się nad przeponą (szkoda, że nie podano jej wymiarów).
Może być to gruczolakorak położony obwodowo, powstały w bliźnie po Tbc.

Odnośnie problemów diagnostycznych w podejrzeniu raka płuca polecam polecam -> tę lekturę <- .
pozdrawiam ciepło.

_________________
pozdrawiam, DSS.
 
1307 



Dołączyła: 19 Wrz 2011
Posty: 19

 #14  Wysłany: 2011-09-20, 18:41  


witam! dziękuję bardzo za odpowiedź. mam taty na płytce cd obraz pluc . Jeśli wyraźi pani zgodę mogę ja przesłać na e-mail..choć chyba trzeba poprostu czekać. nikt mi jednoznacznie nie odpowiedział czy to jest rak??!! czy pobieranie biopsji jest możliwe jeśli choruje się na serce??czy jest to badanie inwazyjne?? nie wiem co o tym wszystkim myśleć, i drugie moje pytanie, jak uważacie mówić tatowi że jest to najprawdobodobniej rak czy czekać na dalsze badania..przepraszam że piszę być może chaotycznie ale ta niepewność mnie wykańcza bo nie wiem zupełnie jak pocieszać rodzinę i jak tłumaczyć te wszystkie wyniki tatowi??!!
_________________
Justi
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2011-09-20, 18:45  


1307 napisał/a:
czy pobieranie biopsji jest możliwe jeśli choruje się na serce??

Na pewno przyda się konsultacja kardiologiczna, jednak nie wydaje mi się, by choroba niedokrwienna serca była jednoznacznym przeciwwskazaniem do wykonania BAC. Tym bardziej, że jest to chyba jedyna metoda by zbliżyć się do diagnozy.
A bez diagnozy leczenia nie będzie.

1307 napisał/a:
jak uważacie mówić tatowi że jest to najprawdobodobniej rak czy czekać na dalsze badania.

W moim odczuciu powinien wiedzieć, jakie są możliwe przyczyny stanu, w jakim się znajduje.
A tata nie pyta o nic?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group