1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak, Breslow 1,8 mm i 4,5mm, Clark II i III
Autor Wiadomość
chihiroo 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 44
Pomogła: 6 razy

 #16  Wysłany: 2019-03-22, 21:42  


marzena66, dziękuję za odpowiedź. 3-4 miesiące to wieczność oczekiwania... :-( Tak, jeden urósł o 2 mm i pojawił się w nowy w porównaniu do TK z września ub.roku. Wcześniej na opisie byla informacja, że np. wskazana kontrola za 3m-ce, teraz nic nie napisali...ani podejrzeń/sugestii co to może być, ani co dalej robić. Mając na uwadze, że Mama miała błędne wyniki histo, po cichu liczę, że to kolejna pomyłka |prosi| ,tym razem w opisach TK, ale juz 2x pod rząd w totka się nie wygrywa, wiec pewnie nie ma co....Chociaż i tak sprawdzę 8-)
pozdrawiam!

[ Dodano: 2019-03-22, 21:46 ]
dodam jeszcze, że ten pierwszy guzek został zauważony na PECie rok temu i nie był meta, na pierwszym kontrolnym TK nadal nie był meta. Teraz wskazali, że się powiększył o 2 mm i nadal meta nie jest, ale to był TK (drugi), więc pewnie słabsze działanie.

[ Dodano: 2019-03-22, 23:17 ]
tak sobie to na razie tłumaczę, że jeżeli ten pierwszy guzek na PECie sprzed roku nie był meta i na późniejszych TK też nie, to nie jest przerzutowy. Kontrast był 3 x podany no i jeżeli ten pierwszy urósł o 2mm i jednocześnie pojawił się nowy, to może w wyniku tego samego czynnika, np. zapalenia, tak jakby te dwa guzki są "bracmi". To taka teoria na uspokojenie ;)
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #17  Wysłany: 2019-03-23, 06:29  


chihiroo napisał/a:
To taka teoria na uspokojeni

Ale teoria jak najbardziej realna. Na razie w wynikach nie ma sugestii przerzutów i jak najbardziej mogą to być guzku pozapalne. Bracia nie bracia, po prostu jakby nas tak wszystkich przebadać to zawsze tu wyjdzie jakaś torbiel, tu znajdzie się guzek pozapalny, tam jakieś zwapnienie. Nie każde guzki w płucach to od razu rak czy przerzut. Owszem ta czujność musi być zachowana przy pacjentach onk. ale też nie można od razu pisać najgorszych sceanariuszy. To są maleństwa, więc trafić w nie jest prawie niemożliwe, druga sprawa to na przestrzeni czasu to nie urosły jakoś szczególnie różnica 6-8 to nic wielkiego a, że jest drugi to takich guzków pozapalnych można miec kilka. Ja myślę, że w tej chwili na prawdę nie ma powodu do niepokoju.
chihiroo napisał/a:
3-4 miesiące to wieczność oczekiwania

Nie taka wieczność, patrząc na to, że nie rosną szczególnie na przestrzeni ostatnich badań, gdyby było coś złego to już by sporo urosły. Tak jak posałam trzeba poczekać tą "wieczność" 3 miesięczną i zobaczyć co będzie, można za te 3 miesiące zrobić PET wtedy będzie dokładniej.

chihiroo napisał/a:
ale juz 2x pod rząd w totka się nie wygrywa,

Kto to wie, jak ktoś ma dobrą rękę to i takie cuda się zdarzają ;) , można się też urodzić pod szczęśliwą gwiazdą ;)

powodzenia
 
szczecha 


Dołączyła: 07 Paź 2015
Posty: 239
Pomogła: 26 razy

 #18  Wysłany: 2019-03-23, 17:13  


chihiroo, jak to dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy potrafią pisać i co wazniejsze widzieć dobre scenariusze. Myślę, że jesteś dla Mamy niesamowitym wsparciem. Tak trzymaj.marzena66, jak dobrze, że jesteś...

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2019-03-25, 22:02 ]
|buziaki| :flow:
_________________
Optymistka
 
chihiroo 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 44
Pomogła: 6 razy

 #19  Wysłany: 2019-03-24, 01:54  


Dziękuję, marzena66, i szczecha, za wsparcie. Mam nadzieję, że najlepszy scenariusz życie napisze i juz zawsze będę Was mogła informować, że badania kontrolne są ok i tak mijają kolejne rocznice...
 
chihiroo 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 44
Pomogła: 6 razy

 #20  Wysłany: 2019-03-27, 23:16  


marzena66 miałaś rację :uhm!: :) , Dzisiaj Mama była na konsultacji u pulmonologa. Chyba dość rzetelnej, bo trwała prawie godzinę.
Pulmonolog powiedziała, że:
- jeżeli widziałaby wyłącznie wyniki wydrukowane (opisy) to skierowałaby Mamę do torakochirurga, na wycięcie, ale;
- zobaczyła wszystkie 3 płytki z zapisem badań (1x PET i 2x TK) i stwierdziła, że opisy są błędne, bo po pierwsze strony płuc są pomylone i opisy guzków też, guzek, który był od początku cały czas jest taki sam i nie powiększył się (0,6cm), a ten drugi guzek, określony na 0,8/0,6 wygląda jej na włókniaka i też mógł być wcześniej (a ujawnił się teraz), bo na opisie PETa były 'nieregularne zagęszczenia miąższu z umiarkowanie wzmożonym wychwytem (SUV max=1,5), najpewniej stan pozapalny"
- w związku z powyższym zaleciła kontrolny TK w czerwcu

nie mówię, że lubimy biegać po lekarzach, ale co kilka głów to nie jedna ;) więc jeszcze weryfikujemy, co tam mądrego wymyslą. Dam znać o innych diagnozach, mam nadzieję, że się powtórzą
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #21  Wysłany: 2019-03-30, 08:03  


chihiroo,

To dobre wieści i tak też mi się wydaje jak Pani doktor mówi ale żeby być pewnym trzeba miec to pod kontrolą.

pozdrawiam i cieszę się z dobrych informacji.
 
szczecha 


Dołączyła: 07 Paź 2015
Posty: 239
Pomogła: 26 razy

 #22  Wysłany: 2019-03-30, 08:15  


chihiroo, witaj. Kiedy miałam wątpliwości w interpretacji tk znalazłam radioliga, który zrobił mi opis. Poinstruował mnie które pliki z płyty mam mu przesłać. Wszystko odbyło się przez telefon i drogą elektroniczną. Płaciłam ok 250 zl za 2 płyty przelewem. Mozesz też znaleźć u siebie kogoś kto odniesie się do tego badania. Pozdrawiam i miłego dnia.
_________________
Optymistka
 
chihiroo 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 44
Pomogła: 6 razy

 #23  Wysłany: 2019-04-03, 21:44  


Dziękuję marzena66, i szczecha,
Wczoraj Mama była na kolejnych konsultacjach, które potwierdziły, że nic nowego w płucach nie ma i od roku nie ma istotnych zmian. Drugi lekarz pulmonolog również zalecił kolejny TK za 3 miesiące. To były obie wizyty prywatne.
W przychodni Od lekarza prowadzącego Mama dostała skierowanie do torakochirurga, chociaż wcześniej na wizycie prywatnej ten sam lekarz, mówił, że powinna skonsultować z pulmonologiem... :?ale?:
wczorajszy pulmonolog powiedział, ze jak już ma skierowanie to niech ją też obejrzy torakochirurg, co 3 trzy głowy to nie jedna ani nie dwie ;)
jesteśmy dobrych mysli :-D
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #24  Wysłany: 2019-04-03, 22:20  


chihiroo napisał/a:
co 3 trzy głowy to nie jedna ani nie dwie

Jak najbardziej jestem zawsze za, żeby skonsultować wyniki u kilku lekarzy.

powodzenia
 
basik78 


Dołączyła: 04 Wrz 2017
Posty: 623
Pomogła: 25 razy

 #25  Wysłany: 2019-04-03, 23:47  


chihiroo, dobrych myśli i samych lepszych wyników życzę :)
_________________
♥♥♥
 
chihiroo 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 44
Pomogła: 6 razy

 #26  Wysłany: 2019-04-04, 23:54  


Dziękuję basik78 (bardzo Wam kibicuję) i marzena66 i pozdrawiam!
 
chihiroo 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 44
Pomogła: 6 razy

 #27  Wysłany: 2019-04-11, 11:23  


Mam pytanie bardziej ogólne i przepraszam, że w tym wątku (ale mam nadzieję, że nie będę musiała zakładać nowego...)
- czy każde znamię które się powiększa jest od razu czerniakiem? czy u ludzi czasami po prostu pojawiają się nowe znamiona i nie złośliwieją, tylko sobie rosną?
 
Martyś 


Dołączyła: 15 Wrz 2015
Posty: 189
Pomogła: 19 razy

 #28  Wysłany: 2019-04-11, 15:10  


Chihiroo

U ludzi do końca życia pojawiają się nowe znamiona.
Jedne rosną inne nie.

Podejrzenie budzą nagle pojawiające się znamiona i szybko rosnące.

Jeżeli co cokolwiek Cię niepokoi pokaż znamię dobremu dermatologowi, znającemu się na tym, albo dwóm rożnym by mieć większą pewność.

pozdrawiam
 
chihiroo 


Dołączyła: 25 Lip 2017
Posty: 44
Pomogła: 6 razy

 #29  Wysłany: 2019-08-16, 14:49  


witam Wszystkich,

dzisiaj odebrałam wyniki kontrolnego TK płuc, generalnie jest chyba ok, ale zaniepokoił mnie trochę ten zapis:

"w seg L1/2 w części grzbietowej guzek 6,6x7mm na oknie płucnym brzeżnie wzmacnia się, łączy z kilkoma gałęziami naczyniowymi. Na rekonstrukcji strzałkowej guzek ma max 10,5mm. Nie ma istotnej różnicy w porownaniu do PET (marzec 2018)oraz KT od września 2018, ale zmiana wymaga dalszej kontroli KT."

Mam pytanie o ten groźnie brzmiący fragment: "brzeżnie wzmacnia się, łączy z kilkoma gałęziami naczyniowymi."

- czy jest się czego obawiać? co oznacza , ze teraz widać wzmocnienie a na wcześniejszych PEt i TK nie było tego wzmocnienia? i co oznacza, że się tak brzeżnie wzmacnia?



pozdrawiam serdecznie
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #30  Wysłany: 2019-08-18, 13:36  


chihiroo napisał/a:
- czy jest się czego obawiać?

Na pewno być czujnym, wzmocnienie po kontraście może być czymś niedobrym, może być stanem zapalnym, na dwoje babka wróżyła.
Dobrze, że guzek ma wielkość porównywalną z badaniami z ubiegłego roku, nie rośnie to plus, wzmocnienie, może budzić niepokój i trzeba to systematycznie kontrolować, czyli za 3-4 miesiące kolejne badanie obrazowe wskazane.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group