1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana w piersi
Autor Wiadomość
malinka70 


Dołączyła: 27 Lis 2014
Posty: 166
Pomogła: 18 razy

 #1  Wysłany: 2015-01-17, 02:02  Zmiana w piersi


Witam wszystkich,

postanowiłam zapytać Was o zdanie w sprawie mojego wyniku USG piersi.

historia zaczęła się kilka lat temu.
z lewej piersi (brodawki) dość często pojawiał się brązowy wyciek. nie zwróciłam na niego uwagi.
w 2011 zrobiłam mammografię w ramach jakiegoś programu profilaktycznego - wszystko ok.

w 2014, jakoś tak na początku, z prawej brodawki kilka razy pociekła mi krew. żywa, czerwona.
zbadałam, nic nie wymacałam.
w sierpniu udałam się do onkologa, za namowa koleżanki. zlecił USG.
zrobiłam terminowo w listopadzie. oto wynik:

dane z wywiadu: krwisty wyciek w prawej brodawki sutkowej.

Gruczoły piersiowe o budowie tłuszczowo - gruczołowej.
w piersi prawej przybrodawkowo na godz. 9 odcinkowo poszerzony przewód mlekowy do 4 mm - BIRADS 4a;
konieczne poszerzenie diagnostyki (mammografia, mammografia MR).
Zmian ogniskowych w obu gruczołach nie wykazano.
Doły pachowe bez cech lymphadenopatii.

Terminy na rezonans bardzo odległe (październik 2015).

czy Waszym zdaniem szukać na gwałt dalej czy można spokojnie poczekać do tego października?
w tej chwili nie mam wycieku krwistego. pojawia się czasem biały.

poszperałam w necie i znalazłam, że te 4a to może nie być nic, a może być coś niedobrego.

Kto z Was miał podobne objawy?
Czy to badanie jest pilne?

bede wdzięczna za odpowiedź.


pozdrawiam serdecznie.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2015-01-17, 09:53  


W podobnej sytuacji była kobieta na jednym z forów onkologicznych.

Odnośnie poszerzenia przewodów mlekowych - oto odpowiedź pani dr n. med. Marii Górnaś

Cytat:


Samo poszerzenie przewodów nie jest niebezpieczne i nie wymaga leczenia. Gdyby pojawiły się kiedykolwiek w tych przewodach jakieś struktury (np. brodawczaki), to wtedy może coś trzeba będzie zrobić. Teraz tylko obserwacja. Chyba, że przyczyną robienia USG był np. krwisty wyciek z brodawki. Wtedy należałoby przedsięwziąć jakieś kroki, poczynając od zbadania takiej wydzieliny pod mikroskopem.

Cytat zaczerpnęłam z tej strony: http://amazonki.net/artyk...rzewody-mlekowe

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Aegrotus sacra est...
 
malinka70 


Dołączyła: 27 Lis 2014
Posty: 166
Pomogła: 18 razy

 #3  Wysłany: 2015-01-21, 00:19  


Dziękuję Jolana,

obdzwoniłam i znalazłam na 11 lutego. Trzeba o siebie zawalczyć. Nastawienie mam takie, ze tam w środku nic nie będzie.

Dzięki!
 
malinka70 


Dołączyła: 27 Lis 2014
Posty: 166
Pomogła: 18 razy

 #4  Wysłany: 2015-02-26, 23:59  


Mam wynik Rezonansu piersi. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji. Czy biopsja jest pilna?

oto wynik:
Badanie MR piersi wykonano w sekwencji TSE w obrazach T1, T2-zależnycyh, Fat-Sat, T1-Dixon oraz dyfuzyjne w sekwencji DWI-EPI i badanie dynamiczne. Użyto kontrastu Omniscan.

Piersi o utkaniu tłuszczowo-gruczołowym.

W piersi prawej, jedynie w badaniu dynamicznym, na granicy kwadrantów zewnętrznych na długości ok.0.9 cm widoczne jest linijne wzmocnienie kontrastu. Jest zlokalizowane ok. 3.8 cm od brodawki sutkowej i na głębokości 1.2 cm od powierzchni skóry. w tej okolicy krzywe wzmocnienia są typu II.

Innych zmian o charakterze ogniskowym w obu piersiach nie wykazano.

W obszarze badania nie wykazano obecności patologicznych węzłów chłonnych.

R: Obraz zmiany w prawej piersi w aspekcie obrazu klinicznego ma niejednoznaczny charakter - Birads 4a. Zalecana weryfikacja hist-pat zmiany w piersi prawej. Należy rozważyć biopsję pod kontrolą rezonansu magnetycznego (poza naszym ośrodkiem).

Jeśli to możliwe proszę o odpowiedź na nastepujące pytania:
1. Czy ta zmiana urosła? (w listopadzie było napisane w USG - w piersi prawej przybrodawkowo na godz. 9 poszerzony przewód mlekowy do 4 mm). Czy to jest to samo co "... na granicy kwadrantów zewnętrznych na długości ok.0.9 cm widoczne jest linijne wzmocnienie kontrastu"?
2. Dobrą wiadomością jest brak innych zmian oraz czyste wezły, prawda?
3. Czy biopsja jest pilna? blisko mnie będzie ona możliwa dopiero pod koniec roku. inne osrodki, które robią biopsje pod kontrolą MRI sa oddalone ok. 300km ode mnie.
4. co to znaczy wzmocnienie kontrastowe typu II? nie znalazłam w sieci.
5. Czy jeśli ta zmiana jest taka malutka to biopsja jest jednoznaczna z wycięciem jej całej?
w tej chwili nic mi nie leci z piersi.

z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #5  Wysłany: 2015-02-27, 12:42  


Witaj :)

W odniesieniu do pytania:

ad1.Lokalizacja godzinowa lub kwadrantowa stosowana w badaniach obrazowych gruczołu piersiowego. Z pewnością jest to ten sam obszar. No i wiadomo, że więcej informacji zwiera bad.MR.

ad.2 Nawet bardzo dobrą.

ad.3. Radiolog napisał - należy rozważyć - wynika z tego, że nie jest bardzo pilna.
Ale, dla uspokojenia się i wykluczenia zmiany złośliwej, można na spokojnie zapisać się na badania - zarezerwować termin ( choćby ze względu na kolejki).
Obraz zmiany w prawej piersi w aspekcie obrazu klinicznego ma niejednoznaczny charakter - Birads 4a a to oznacza - zmianę podejrzaną o niskim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości

Za normę uznaje się - piersi o budowie symetrycznej, bez guzków, bez zaburzeń architektury i podejrzanych mikrozwapnień ( brak dowodów na obecność zmiany złośliwej ( BI-RADS 1, norma).

ad4. To jest jedna z krzywych wzmocnienia kontrastowego ( bodajże są trzy).
Takie stwierdzenie jest skierowanie na dalszą diagnostykę w celu określenia charakteru zmiany.

Silne wzmocnienie kontrastowe jest częstym sygnałem u kobiet z czynną tkanką gruczołową (przed 35 r.ż) jak również u kobiet wyciekami z brodawek, lub w trakcie hormonoterapii...

ad5. Tutaj znajdziesz odpowiedź oraz inne ważne informacje


Pozdrawiam Cię serdecznie

[ Dodano: 2015-02-27, 19:00 ]
Uzupełnię odpowiedź na pytanie 5.
Cytat:
Czy jeśli ta zmiana jest taka malutka to biopsja jest jednoznaczna z wycięciem jej całej?
w tej chwili nic mi nie leci z piersi.

Zasada jest taka:
Jeśli zmiana na piersi jest bardzo mała to zleca się co najwyżej biopsję cytologiczną, cienkoigłową celem pobrania zaledwie kilka komórek, aby zbadać czy są to komórki nowotworowe czy nie.
Wczesne guzki często usuwane są w całości, z odpowiednim marginesem.

Dobrze jest również zapoznać się z treścią zawartą w linku.
poglądy na diagnostykę obrazową i biopsję zmian ognislowych
_________________
Aegrotus sacra est...
 
malinka70 


Dołączyła: 27 Lis 2014
Posty: 166
Pomogła: 18 razy

 #6  Wysłany: 2015-09-20, 21:56  Chora pierś???


Dobry wieczór,
dokładnie poł roku temu razem ze mną pożegnaliście moja mame.
Dziś przychodze z zapytaniem w swojej sprawie.

krótko: w zeszłym roku zauwazyłam wyciek krwisty z brodawki piersi prawej. po USG zlecono obserwację i rezonans piersi. pokazał się poszerzony przewód mlekowy do 9mm. zalecono biopsję pod kontrolą rezonansu. wylądowałam w Gliwicach. tam wykonano mi usg - bez zmian. więc byłam uradowana. ale zlecono kontrolnie rezonans. i w maju odebrałam wynik. oto on:

"Badanie MR piersi wykonano aparatem Area.rozpoznanie: obserwacja piersi prawej.
Piersi inwolucyjne, gruczołowo - tłuszczowe.
W piersi lewej w kwadrancie dolnym zewnętrznym widoczne jest pasmowate, asymetryczne zagęszczenie tkankowe o dość niskiej intensywności sygnału w wykonanych sekwencjach, wykazujące cechy wzmocnienia kontrastowego na odcinku długości 2.2 cm, szerokości do 0.8 cm. krzywa wzmocnienia kontrastowego wynosi silne, wczesne wzmocnienie, w dalszej części stały wzrost. Bocznie i nieco powyżej zmiany są widoczne słabiej wyrażone pasmowate ogniska wzmocnienie w obrebie asymetrycznych w porównaniu z piersią prawą zagęszczeń tkankowych. Opisane zmiany zlokalizowane są dość głęboko przy ścianie klatki piersiowej. innych zmian w obrębie piersi nie stwierdzono. węzły pachowe niepowiększone.
W porównaniu z badaniem wykonanym 11.02.2015r. ognisko wzmocnienia w piersi prawej nie jest widoczne. pojawiło się ognisko wzmocnienia w obrębie zagęszczenia gruczołowego widocznego w kwadrancie dolnym zewnętrznym piersi lewej, samo zagęszczenie wydaje sie większe.

wnioski: obraz MR w piersi lewej o niejednoznacznym charakterze. wskazana ocena MR po dwóch-trzech cyklach."

doktor powiedział, ze to trzeba wyciąć lub zrobić biopsję gruboigłową. że to wygląda na (chyba) "zwapniałe" i to nie jest dobrze.

miałam juz MR kontrolne. w środe wizyta i wynik.
Mam nadzieję, że to tylko pomyłka, ktoś coś źle odczytał. pojechałam tam z chora piersią prawą, okazało się, ze "coś" jest w lewej.
ponieważ pierwsza moja wizyta z piersią była w zeszłym roku (terminy), a towarzyszyłam mamie w umieraniu i wiem, co znaczy rak, chciałabym, aby ta wizyta była ostatnią.

w zwiazku z tym mam prosbę do Doświadczonych. prosze o podpowiedzi, o co mam pytac, jeśli sie okaże, że jednak coś tam jest?

nie wyczuwam żadnego zgrubienia (badała mnie tez pani ginekolog) w piersiach. miałam robioną tez mammografię, ale nie ma wyniku - wysłałam klisze do Gliwic.

Czy ktoś może mi polecić dobrego lekarza - onkologa od piersi? w Gliwicach byłam już u 3 lekarzy. od przypadku. jestem z Dolnego Śląska.

pozdrawiam serdecznie. bede wdzięczna za informacje :)

[ Dodano: 2015-09-20, 23:21 ]
nie moge edytowac poprzedniego postu. prosze Moda o pomoc. tu pisałam wcześniej
"http://www.forum-onkologiczne.com.pl/forum/zmiana-w-piersi-vt11087.htm"
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #7  Wysłany: 2015-09-20, 23:06  


Jeśli chodzi o diagnozę w onkologii to zajmują się tym radiolodzy i patomorfolodzy -tych specjalistów szukaj jak coś chcesz "wybadać" u siebie, onkolog zajmuje się leczeniem.

1.USG piersi dobrze jakby zrobił radiolog -(w Gliwicach tak właśnie jest).
2.Poczekaj na wynik rezonansu -to bardzo dokladna metoda obrazowania piersi -na pewno dostarczy dużo informacji
3. To ze masz mikrozwapnienia to jeszcze nic nie znaczy -często sa łagodne.
4. biopsja gruboiglowa to też dobry pomysl.

Nie stresuj się na zapas.
_________________
patolog
 
malinka70 


Dołączyła: 27 Lis 2014
Posty: 166
Pomogła: 18 razy

 #8  Wysłany: 2015-09-20, 23:16  


Dziękuję :)
ciężko się nie stresowac. w marcu pochowałam mamę. na raka. więc teraz nawet afirmacje nie działają :(
Czyli ta gruboigłowa jest ok? pod kontrola rezonansu? (tak mówił doktor). i czy ośrodek w Gliwicach jest tak dobry jak w Bydgoszczy? pytam, bo w razie W mam zaplecze właśnie w Bydgoszczy.

[ Dodano: 2015-09-21, 00:34 ]
czy to prawda, ze jak jest silne, wczesne wzmocnienie po podaniu kontrastu to może oznaczac zmianę złośliwą? jak oczekiwałam pod drzwiami na ostatni rezonans to pacjentki snuły opowieści. że niby to własnie to znaczy. i jeszcze mówiły, że miejsce głęboko przy klatce piersiowej nie rokuje dobrze.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #9  Wysłany: 2015-09-21, 04:54  


malinka70 napisał/a:
to pacjentki snuły opowieści.


Ty nie bierz do serca co ktoś snuje pod gabinetami lekarskimi bo tam wiadomo, że każdy pacjent jest lepszym znawcą niż lekarz i można tylko złapać doła. Diagnostyka to u Ciebie podstawa. Z moich znajomych chorujących na raka piersi bardzo chwalą sobie Bydgoszcz, ale ja nie mam osobistego doświadczenia z tego ośrodka.

pozdrawiam
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #10  Wysłany: 2015-09-21, 09:09  


Polecam dr Zbigniewa Obuszko- Szpital ul. Kamieńskiego WROCŁAW
 
malinka70 


Dołączyła: 27 Lis 2014
Posty: 166
Pomogła: 18 razy

 #11  Wysłany: 2015-09-24, 15:13  


Dzieki!!!
Bylam wczoraj na wizycie w Gliwicach. To zwykla mastopatia :) :):) zmiana w lewej piersi sie zmnieiszyla, w prawej pojawila duza. BIRADS 2. Doktor byl bardzo nieprzyjemny. Komentarz byl taki, ze to byly drogie badania. Wkurzylam sie, tym bardziej, ze od czerwca czekalam na ddiagnoze.bardzo sie denerwowalam. I wczoraj kilka pan przede mna wyszlo we lzach. Ja dostalam dobra informacje, ale jak ktos takim tonem dostaje info o raku to ma prawo sie zalamac. Jestem silna baba. Ale mysle, ze w takim miejscu pracujacy oprocz wiedz powinni miec tez empatie. Bez uzalania sie.
W kazdym razie dziekuje bardzo za wsparcie.
Czy moge juz spac spokojnie czy warto skonsultowac wynik gdzie indziej?

Pozdrawiam serdecznie:) u mnie znow swieci slonce😆
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2015-09-30, 19:15  


malinka70 napisał/a:
nie moge edytowac poprzedniego postu. prosze Moda o pomoc. tu pisałam wcześniej
"http://www.forum-onkologiczne.com.pl/forum/zmiana-w-piersi-vt11087.htm"

Na przyszłość proszę Cię o stosowanie się do Regulaminu Forum i opisywanie historii tego rozpoznania w jednym wątku, do którego posty zostają scalone.

malinka70 napisał/a:
Czy moge juz spac spokojnie czy warto skonsultowac wynik gdzie indziej?

BIRADS 2 oznacza zmianę z bardzo dużym prawdopodobieństwem łagodną.
Konsultowałbym to jeszcze u innego lekarza tylko wtedy, gdybym miał uzasadnione wątpliwości co do rzetelności aktualnie postawionej diagnozy.
malinka70 napisał/a:
Pozdrawiam serdecznie:) u mnie znow swieci slonce😆

I oby tak pozostało. :uhm!:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group