1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyniki badania histopatologicznego
Autor Wiadomość
frango 


Dołączył: 20 Maj 2015
Posty: 6
Skąd: Trójmiasto

 #1  Wysłany: 2015-05-20, 17:16  Wyniki badania histopatologicznego


Witam

Proszę o przetłumaczenie mi moich wyników badań oraz o opinię i poradę co dalej ... ?

Rozpoznanie kliniczne :
1 nowotwór kąta oka przyśrodkowego lewego
2 nowotwór okolicy zausznej prawej z naciekiem na śliniankę przyuszną

Mat. wg. skierowania :
2 zmiany nowotworowe
1 kąta oka nitka od strony mięska
2 okolicy zausznej z fragmentem ślinianki

Wynik badania :

Makroskopowo :

A1 - zmiana z biegunem oznaczonym nicią (1), A2 - zmiana z bocznymi liniami cięć i biegunem przeciwległym do oznaczonego nicią (1), B1-2 - zmiana z boczną i podstawną linią odcięcia (2), B3 - zmiana z drugą boczną linią cięcia (1) , B4-5 - zmiana z podstawną linią cięcia (2), B6 - zmiana z pierwszym biegunem (1) , B7 - zmiana z drugim biegunem (1)
A - Mat. oznaczony 1 - Owalny fragment skóry o wym. 2,2x1,7 cm z owrzodziałym, kremowym guzkiem wym. 1,4x1 cm, oddalonym od oznaczonej podstawy bieguna o 0,2 cm , od pozostałych linii odcięcia najmniej o 0,1 cm
B - Mat. oznaczony 2 - Owalny fragment skóry o wym. 5,5x4,7 cm wraz z tkanką podskórną i fragmentem ślinianki przyusznej o łącznych wym. 6,7 x 2,7 cm. Na powierzchni skóry znajduje się częściowo owrzodziały guz wym. 4x3,5 cm, oddalony od linii odcięcia skóry o 0,8cm. Na przekroju w miejscu zmiany skórnej obecny jest naciek nowotworowy o łącznych wym. 4x2,5x1,7 cm . Naciek oddalony jest od podstawnej linii cięcia o 0,5 mm. Naciek rozlegle zajmuje śliniankę.

Mikroskopowo :

Carcinoma basocellulare infiltrans.
Excisio completa ( B3, B6, B7 )
Margo excisionis parva ( marginesy w dnie : B1 - 0,5mm, B4/5 - 0,5 mm; marginesy boczne A1 - 1mm , A2 - 2mm ).
W lokalizacji B7 margines stanowi utkanie ślinianki naciekanej przez raka.
Ilość preparatów/bloczków : 9
 
marcelina007 


Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 366
Pomogła: 28 razy

 #2  Wysłany: 2015-05-21, 19:09  


witam, myślę ,że w ty dziale nie wiele uzyskasz informacji bo tu mamy wiedzę ale o czerniaku.

życzę zdrówka i powodzenia w leczeniu :)
 
eweluta 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 241
Pomogła: 105 razy

 #3  Wysłany: 2015-05-21, 22:20  


Marcelino,wydaję mi się,iż frango pisze w odpowiednim dziale.
Carcinoma basocellulare infiltrans to rak złośliwy skóry,charakteryzujący się malym wzrostem oraz małą przerzutowością.
_________________
Eweluta.
 
marcelina007 


Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 366
Pomogła: 28 razy

 #4  Wysłany: 2015-05-22, 08:11  


o to przepraszam nie wiedziałam :)
 
frango 


Dołączył: 20 Maj 2015
Posty: 6
Skąd: Trójmiasto

 #5  Wysłany: 2015-05-25, 22:27  


A tu są w ogóle jakieś kompetentne osoby, które mogą pomóc np w zrozumieniu wyników j/w ?
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #6  Wysłany: 2015-05-26, 08:37  


Bardzo mi przykro, że otrzymałeś niepokojący wynik. Każdy z nas cię rozumie i wie co przeżywasz. Ale z całym szacunkiem, to nie est jakiś odłam poradni onkologicznej, gdzie otrzymasz informacje takie jak od lekarza onkologa. Każdy dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami, jak tylko umie. Może się jednak zdarzyć, że w konkretnym przypadku większość osób nie będzie w stanie zabrać głosu. Twoje pytanie zabrzmiało bardzo obcesowo. Poczekaj cierpliwie. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto ci pomoże. Pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2015-05-26, 09:30  


frango,
Twój wynik hist-pat mówi o obecności raka podstawnokomórkowego, tzw.basaliomy. Ten rodzaj raka jest określany jako złośliwy miejscowo, czyli rozrasta się lokalnie, w praktyce nie przerzutuje odlegle. Podstawą leczenia jest wycięcie zmian nowotworowych - u Ciebie wycięcie określono jako całkowite. Niemniej niektóre marginesy wycięcia są niewielkie - chodzi o zmianę nr 2. Dodatkowo w lokalizacji zausznej nowotwór nacieka śliniankę przyuszną, czyli tutaj wycięcie jednak nie jest całkowite.
Uważam, że dalsze leczenie powinno oznaczać radykalizację wycięcia, czyli usunięcie zajętej nowotworowo ślinianki i ponowne opisanie marginesów wycięcia.
Basalioma "lubi" odrastać, więc powodzenie leczenia w dużej mierze zależy od skutecznego działania chirurgicznego.
Pozdrawiam
 
eweluta 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 241
Pomogła: 105 razy

 #8  Wysłany: 2015-05-26, 21:37  


Mój mąż również oprócz czerniaka miał raka powieki dolnej i wlaśnie był to basaliome.
Chirurg plastyk usunął zmianę i po badaniach histopatologicznych nie zalecił nawet badań kontrolnych.
_________________
Eweluta.
 
frango 


Dołączył: 20 Maj 2015
Posty: 6
Skąd: Trójmiasto

 #9  Wysłany: 2015-05-27, 18:38  


missy, dziękuję bardzo za konkretną odpowiedź i wytłumaczenie !

i pozostałym osobom też dziękuję :)

Mam jeszcze takie pytanie, które mi się nasunęło ... rozumiem że teraz muszę być pod kontrolą Laryngologa ( tak mnie poinformowali po operacji na Oddziale ) ... czy to oznacza że konieczne będzie jednak wycięcie ślinianki ? czy może są jakieś szanse aby tego uniknąć ? :cry:
Z tego co wiem to przy wycięciu ślinianki istnieje prawie 99% uszkodzenie nerwu twarzowego ? :?ale?:
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2015-05-29, 12:19  


frango,
Co rozumiesz przez opiekę laryngologa? Bo ja bym tu raczej widziała zdanie dla chirurga głowy i szyi. I z tego co wyczytałam, to uszkodzenie nerwu twarzowego może dotyczyć znacznej części ( ale nie 99%!!!) operowanych w sposób radykalny, tzn. podczas usuwania całego gruczołu. A w zależności od grubości nacieku nowotworowego można wyciąć tylko część powierzchowną ślinianki bez naruszania nerwu.
Zdecydowanie pytanie o sposób "doleczenia" tej basaliomy kieruj do odpowiedniego lekarza - on powinien wiedzieć, czy chirurgia to najlepsza obecnie opcja, czy może ma sens radioterapia.
A jakieś badania obrazowe miałeś? Usg świetnie pokazuje ślinianki.
Pozdrawiam serdecznie
 
frango 


Dołączył: 20 Maj 2015
Posty: 6
Skąd: Trójmiasto

 #11  Wysłany: 2015-05-30, 00:28  


missy, miałem miesiąc temu przeprowadzoną tą operację wycięcia wraz z przeszczepem skóry i gdy odbierałem wynik badania histopatologicznego lekarz powiedział, że teraz mam zgłosić się do Laryngologa w celu kontrolowania i obserwacji tej ślinianki ...

póki co jeszcze nigdzie nie byłem ... goją mi się rany po szwach i przeszczepie więc jeszcze nie wychodzę z domu ...
w czerwcu zamierzałem właśnie udać się do Laryngologa ..
Uważasz, że to nie tędy droga ? że raczej skierować się do Chirurga ?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2015-05-30, 13:56  


frango,
Ok, skoro to była taka większa akcja z przeszczepem skóry włącznie, to rzeczywiście teraz nie ma sensu robić usg, za wcześnie na to. Natomiast po zagojeniu się ran i zniknięciu ewentualnej opuchlizny warto skonsultować się z lekarzem i ustalić, jak ma wyglądać obserwacja. Jeżeli w pozostałej części ślinianki są komórki nowotworowe, to wiadomo, że będą się namnażać. Pytanie, jakie badanie diagnostyczne i jakie leczenie jest najsensowniejsze - sugerowałabym po prostu wizytę u "czynnego chirurgicznie" otolaryngologa.
Pozdrawiam
 
frango 


Dołączył: 20 Maj 2015
Posty: 6
Skąd: Trójmiasto

 #13  Wysłany: 2015-05-30, 16:46  


missy, dziękuję bardzo !

Widzę że też jesteś z trójmiasta ... może mogłabyś kogoś polecić ?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #14  Wysłany: 2015-05-30, 21:15  


Przykro mi, nie umiem Ci nikogo polecić tak wprost. Ale jestem pewna, że zarówno lekarze z http://www.uck.gda.pl/ind...ekowo-twarzowej
jak i ze szpitala wojskowego na Polankach oraz z dawnego Wojewódzkiego ( teraz Copernicus) to dobrzy lekarze i skuteczni operatorzy.
Wiem, że jest kilka "dobrych" nazwisk w Sanitasie ( na Zaspie). Z tym, że to prywatne wizyty.
Pozdrawiam.
 
frango 


Dołączył: 20 Maj 2015
Posty: 6
Skąd: Trójmiasto

 #15  Wysłany: 2015-05-31, 00:19  


dziękuję !
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group