1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mikrozwapnienia w piersi
Autor Wiadomość
alicja119 


Dołączyła: 02 Lip 2011
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2011-07-02, 12:50  Mikrozwapnienia w piersi


Proszę o zweryfikowanie wyniku badania.

Piersi podobnie jak w badaniu poprzednim bez cech procesu naciekowego, z obfitą ilością włókniejącej tkanki gruczołowej, oraz z pojedynczymi, rozsianymi zwapnieniami i ze skupiskiem zwapnień w górno-bocznej części lewej na obszarze o średnicy 2-2,5 cm (ich ilość wzrasta w tej okolicy w kolejnych badaniach).
Mniej regularne układy beleczek gruczołowych, oraz drobne silniej wysycone cienie - obszary włóknienia? niewyczuwalne torbielki? fibroadenoma? widoczne są nadal obustronnie - obecnie najwyraźniej w dolno-przyśrodkowej cz. prawego sutka o wym. około 12*7 mm.
W dołach pachowych stwierdza się cienie niecharakterystycznych węzełków chłonnych.
Niewyczuwalne drobne zmiany w obu piersiach (zwłaszcza w prawej)
Wskazane są badania kontrolne rtg i USG.
Obszar niejednoznacznych zwapnień w górno-bocznej części lewej piersi (dysplastyczne?) - ze względu na wzrost ich illości - proponuję próbę BAC mammotomicznej pod aparatem rtg po uprzedniej kwalifikacji.

Kwalifikacja nie powiodła się, bo moje zwapnienia nie kwalifikują się do biopsji mammotomiocznej z powodów technicznych (są na granicy ze ściana klatki piersiowej)
Proponowano mi chirurgiczne wycięcie tych zwapnień celem pobrania materiału do badania histopatologicznego lub dalszą ich obserwaję tzn rtg na zmianę z USG.

Nie wiem co robić?
Boję się tego zabiegu, gdyż mam bardzo małe piersi i przy wycięciu zmian o średnicy 2, 5 cm blizna będzie pewnie mocno widoczna a pierś zniekształcona.
Czy ktoś z Was ma za sobą doświadczenie związane z takim zabiegiem i podzieli się swoją wiedzą na ten temat ze mną? Interesują mnie ewentualne dolegliwości po zabiegu.
Nie mam też pewności, czy jest naprawdę konieczny?
Słyszałam że obraz badań mammograficznych może być zafałszowany z powodu używania preparatów pod pachy z zawartością talku. Ja takich stale używam i nikt przed badaniem nie poinformował mnie, aby nie robić tego w dniu wykonywania mammogrfii. Zastanawiam się więc, czy nie powtórzyć badania tym razem *na czysto* i wtedy podjąć decyzję o tym, co dalej, ale wiem, że to wydłuża okres diagnozy przynajmniej o pół roku, co może być ryzykowne.

Proszę o trzeźwy wgląd w mój przypadek, bo sama chyba sobie z tym nie poradzę.
Wiem, że zdrowie jest ważniejsze od estetyki, ale jeśli nie ma konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego, to rzeczą naturalną chciałabym go uniknąć.
Proszę o odpowiedź - Co ryzykuję czekając z podjęciem takiej decyzji?
Dodam, że mam 44 lata, nie rodziłam i od roku obserwuję u siebie objawy wczesnej menopauzy.
Wynik ostatniego badania cytologicznego z 2009r. - prawidłowy.
21 lipca mam umówioną wizytę u ginekologa i chyba powtórzę badanie poziomu hormonów - poprzednie z 2008r. - wskazywało na ich prawidłowy poziom.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2011-07-02, 13:52  Temat


Obszary podejrzanych mikrozwapnień usuwa się i bada. Ok połowa okazuje się czysta, ale druga połowa to jednak rak. Operacja jak każde inne wycięcie guza z oszczędzeniem piersi, ja to raczej nazywam zabieg, pod znieczuleniem miejscowym. Masz czas to poszukaj naprawdę dobrego chirurga od piersi (takiego który robi również rekonstrukcję), idź do niego prywatnie i omów cały zabieg, z której strony blizna, jak będzie wyglądał ubytek itp. Na takie pytania chirurg widząc pierś odpowie dosyć precyzyjnie.
Inna sprawa to czy konieczny jest zabieg już teraz. Podałaś opis mammografii?, do wyrobienia sobie pełnego obrazu zwykle potrzebna jest mammografia i usg zrobione w niewielkich odstępach czasu. Mammografia wskazuje na "progresję" zmian, ale nie podajesz informacji w jakim czasie (standardowe 2 lata, czy inny czas). Ja bym jednak nie liczyła że zmian nie ma, a to tylko dezodorant. Niestety taka dogłębniejsza diagnostyka to raczej prywatnie, takimi detalami jak niepotrzebne wycięcie kawałka piersi nikt się nie przejmuje i nie robi się pogłębionej diagnostyki, wycięcie i zbadanie przez patologa jest tańsze (no i to daje 100% pewności). Zamiast powtarzać mammografię w krótkim odstępie czasu, można zrobić rezonans, droższy ale daje znacznie dokładniejsze wyniki. Pozdrowienia

[A w ogóle to chyba trzeba to przenieść do nowego wątku, ten jest maki] Zrobione.
_________________
sprzątnięta
 
alicja119 


Dołączyła: 02 Lip 2011
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2011-07-02, 17:17  


Dziękuję za informację i przepraszem, że wpakowałam się w czyjś wątek.

[ Dodano: 2011-07-02, 17:37 ]
Dodam tylko, że mammografię wykonywałam w odstępie roku, a to ostatni wynik badania usg z czerwca 2010:
"W piersi prawej na godz.3 i 10 stacjonarne owalne i dobrze ograniczone zmiany wielkości 10x6mm i 6x3mm. Poza tym obustronnie dosyć liczne drobne torbielki. Innych zmian ogniskowych nie stwierdza się. Doły pachowe wolne."
Czy powinnam obecnie wykonać jeszcze raz badanie usg? Słyszałam bowiem, że w przypadku zwapnień usg nie daje wymiernego obrazu.
Zapytam jeszcze, czy skierowanie na rezonans otrzymam od lekarza onkologa, czy załatwia to się jakoś inaczej?
Gdybym chciała umówić się z innym onkologiem na prywatną wizytę, to czy otrzymam z mojej przychodni onkologicznej swoją historię choroby (zdjęcia mammogragii i usg), czy mogę dysponowac tylko opisem badań, które są w moim posiadaniu?
Proszę o odpowiedź i jednocześnie dziękuję za wyrozumiałość.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2011-07-02, 18:17  


Usg nie daje w przypadku mikrozwapnień wiarygodnego obrazu, ale zestawienie tych dwóch badań może rozjaśnić obraz. Zwłaszcza jak lekarz robiący usg ma przed sobą mammografię i sprawdza jeden obraz z drugim. Tutaj chyba te badania zrobiono rozdzielnie.
Tak jak napisałam skierowanie na rezonans jest trudne do uzyskania, to dosyć drogie badanie (500 zł i więcej) i lekarze mają swoje ograniczenia. Jak się robi prywatnie to skierowanie jest niepotrzebne.
Przychodnia ma obowiązek na każde Twoje żądanie sporządzić kopię dokumentacji. Klisze się wypożycza, jakkolwiek w wielu miejscach jest to utrudnione, to jednak wszyscy chorzy po większych lub mniejszych utarczkach dostają. Może być do tego potrzebny świstek od lekarza (tak jest u mnie), mówisz lekarzowi że chcesz to dokładnie omówić z chirurgiem i klisza do tego niezbędna. Żaden wstyd, wszyscy "rakowcy" ciągle wszędzie konsultują i onkolodzy do tego są bardziej przyzwyczajeni niż inne specjalizacje. Powodzenia

Forum istnieje między innymi po to żeby odpowiadać na pytania i rozjaśniać wątpliwości. Nie przepraszaj że pytasz i pytaj tak długo aż będziesz mogła o sobie powiedzieć że zorientowałaś się w temacie i jesteś pewna swoich decyzji.
_________________
sprzątnięta
 
maka 


Dołączyła: 06 Cze 2011
Posty: 13
Skąd: Kraków
Pomogła: 4 razy

 #5  Wysłany: 2011-07-03, 19:21  


Witaj, ja niedawno miałam podobną sytuację . Z mammografii - mikrozwapnienia na obszarze 6 mm, BI RADS 4b, czyli szansa, że nie rak ok. 30-40 %.
Onkolodzy raczej stawiali na to, że to stan przedrakowy, gdybym chciała mogłam poczekać pół roku i porównać zmianę, ale ja byłam bardzo spanikowana i wolałam się tego pozbyć. Też mam małe piersi i biopsja mammotomiczna została wykluczona.
Po wycięciu okazało się, że nie rak, zmiana była na 2,5 mm.
Zabieg w znieczuleniu miejscowym, jak zaboli, to dajesz znać i dokładają znieczulenie, więc spoko.
Po zabiegu nie miałam kompletnie żadnych dolegliwości, ani odrobiny bólu.
Cięcie miałam od wewnętrznej strony, z marginesem, jest blizna i mały dołek - teraz jestem miesiąc po. Ostateczny efekt będzie widoczny po pół roku.
Moja ocena teraz -przeważa uczucie szczęścia , że to nie był rak. Czekanie pół roku i obserwowanie zmiany mnie by wykończyło psychicznie Troszkę mi szkoda lekkiego oszpecenia piersi, bo mimo, że małe miałam je kształtne i ładne.
Może zaproponuj wycięcie samej zmiany bez marginesu, a jak się okaże to konieczne, to drugi zabieg o większym zasięgu.
 
alicja119 


Dołączyła: 02 Lip 2011
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2011-07-03, 21:48  


Ja nie mam w wyniku mammografii określenia typu BI RADS, nie wiem czemu? A mój obszar zwapnień jest większy o średnicy 2-2,5 cm. Jestem przerażona. 7 lipca idę znów do onkologa, muszę podjąć jakąś decyzję.

[ Dodano: 2011-07-03, 22:09 ]
Cz powinnam poprosić radiologa o określenie skali wyniku badania mammograficznego w Systemie BI-RADS? Kiedy określenie tego typu powinno znaleźć się w opisie?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2011-07-03, 22:23  


Nie panikuj, masz czas na decyzję (skoro proponowali opcjonalnie obserwację). Pożycz klisze (bez nich do chirurga nie ma po co), powiedz że chcesz porozmawiać dłużej z chirurgiem, a zdecydujesz się za miesiąc, bo na razie to jesteś w szoku a to nie sprzyja prawidłowym decyzjom. Delikatnie, ale jednak ustawiaj się w pozycji osoby decydującej, a nie przyjmującej biernie każdą propozycję. Jak Ci to wytną i okaże się że to rak to czas się zacznie liczyć (ewentualne poszerzenie marginesu, radioterapia lub chemioterapia - wszystko jak najszybciej) ale dopóki nie ruszone to dobrze się rozglądaj gdzie zaczniesz leczenie. Znajome i znajome znajomych, amazonki, fora itp. to źródła informacji. Trzymaj się

Nie ma w PL obowiązkowego wzoru opisu mammografii, więc jedni wpisują BIRADS a inni nie.
_________________
sprzątnięta
 
alicja119 


Dołączyła: 02 Lip 2011
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2011-07-04, 15:34  


Dzięki, Fajne babki jesteście :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group