1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Autor Wiadomość
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #1  Wysłany: 2014-09-15, 10:12  Rak piersi wewnątrzprzewodowy


Dzień dobry.

Jakieś 2 lata temu znalazłam w piersi guzka.
Miałam robione USG i biopsję, Wynik miktoskopowy wykazał :
"Komórki nabłonkowe, mioepitelialne. Zmiana łagodna/ rozrost zrazików".
guzek miał 26 mm.

Przy którejś wizycie kontrolnej chirurg powiedział, że dobrze byłoby tego guzka wyciąć.
Dodam, choć nie wiem czy to istotne, że w ciągu 9 miesięcy powiększył się o 2 mm.
Zabieg usunięcia guza został wykonany miesiąc temu, a dziś otrzymałam wyniki z badania histopatologicznego
- "rak wewnątrzprzewodowy (DCIS) G 2 typ lity i drobnobrodawkowaty.
Desmoplazja podścieliska. Marginesy mniejsze iż 1 cm."

Już na samo słowo "rak" bardzo się zaniepokoiłam, a wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień,
dlatego bardzo proszę o wyjaśnienie mi diagnozy, czy skoro guzek został wyciety mam jakieś powody do niepokoju?

Pozdrawiam serdecznie
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #2  Wysłany: 2014-09-15, 10:49  


Eufrazja,

wklej wynik USG sprzed 2 lat.

Skad wiadomo, ze ''powiekszyl sie'' o 2 mm? Moze to wynikac z pomiaru na USG, na ktorym czasem 1 czy 2 mm ciezko wymierzyc. Czy USG bylo robione u tego samego lekarza i na tym samym sprzecie?

Czy moglabys rowniez robic odstepy, jak wklejasz wyniki? Piszesz wszystko jednym ciagiem i wszystko zlewa sie w jedno. Stosuj akapity. Poprawiłem - nie szło tego czytać (ze skupieniem i zrozumieniem) / Richelieu

Skoro jest w yniku rak, musisz isc do onkologa a nie do zadnego innego lekarza.

Czy byly jakies inne badania?
 
Maura 


Dołączyła: 17 Paź 2013
Posty: 92
Pomogła: 6 razy

 #3  Wysłany: 2014-09-15, 11:08  


Eufrazja, tak masz powody do niepokoju. Rak G2 to średni stopień złośliwości. Marginesy trochę za małe.Całe leczenie dopiero przed Tobą . Trzeba do tego zabrać się poważnie i nie poddawać się. Pozdrawiam serdecznie!
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2014-09-15, 11:21  


Wynik mówi o stwierdzeniu raka w stadium tzw. przedinwazyjnym (DCIS),
dla którego leczenie opisane jest w odpowiednich Zaleceniach (2013 r.) na str. 232, gdzie czytamy m.in.:
Cytat:
Jeżeli w usuniętych tkankach rozpoznano wyłącznie DCIS, najważniejszym kryterium wyboru sposobu leczenia jest tak zwany indeks Van Nuys (VNPI, Van Nuys Prognostic Index), w którym bierze się pod uwagę wielkość guza, szerokość marginesów wycięcia, stopień złośliwości komórek raka, obecność martwicy oraz wiek chorej (tab. 7).
Suma punktów w skali VNPI 4–10 pozwala na przeprowadzenie doszczętnego wycięcia miejscowego DCIS z uzupełniającą RTH, najczęściej w dawce 50 Gy w 25 frakcjach (uzupełniająca RTH w DCIS zmniejsza o połowę ryzyko wznowy).
Jeśli u chorych poddanych oszczędzającemu leczeniu doszczętność wycięcia jest wątpliwa, należy wykonać MMG usuniętej zmiany (specimen mammography).
Suma punktów VNPI powyżej 10 lub istnienie innych przeciwwskazań do leczenia oszczędzającego pierś jest wskazaniem do wykonania prostej amputacji z biopsją węzła wartowniczego.

Taka procedura powinna zostać wykonana w Twoim przypadku.
Istotna jest ocena, czy w guzie nie występują komponenty raka inwazyjnego,
gdyż to kwalifikowałoby się do leczenia jak dla raków inwazyjnych (naciekających),
opisanego w wyżej linkowanych 'Zaleceniach' od str. 232.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #5  Wysłany: 2014-09-15, 13:34  


tam-tam-taram,

Przepraszam za brak formatowania.

O powiększeniu wiem ze zdjęć z USG (na zdjęciu naniesiona jest wielkość guzka) chociaż w dokumentacji lekarz podał tą samą wielkość w obu badaniach.
Więc zapewne jest to nieistotne.

Niestety wyniku sprzed dwóch lat nie posiadam.

Badanie było robione przez tego samego lekarza i na tym samym sprzęcie za każdym razem.

Co do inwazyjności, to w rozpoznaniu histopatologicznym nie ma nic o tym wspomniane, więc liczę, że jest nieinwazyjny.

Nie było żadnych innych badań prócz USG i biopsji, cały czas lekarz powtarzał mi,
że to jest niezłośliwe i niegroźne i że nie ma co się martwić.

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i pozdrawiam.
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #6  Wysłany: 2014-09-15, 17:57  


Eufrazja,

Cytat:
O powiększeniu wiem ze zdjęć z USG (na zdjęciu naniesiona jest wielkość guzka) chociaż w dokumentacji lekarz podał tą samą wielkość w obu badaniach.


Aha, i ty, jako nie-lekarz, rozczytywalas zdjecie USG z lupa i mierzylas, tak?
No prosze cie, skoro :

Cytat:
chociaż w dokumentacji lekarz podał tą samą wielkość w obu badaniach.


to mowilas nieprawde. Nie interesuje nas twoja interpretacja badan, ale lekarza radiologa. I to wymierzyl zmiane i jest takiej samej wielkosci.

I potem takie kwiatki pojawiaja sie na forum.

Musisz isc do onkologa i to on pokieruje, co dalej.
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #7  Wysłany: 2014-09-15, 18:34  


tam-tam-taram,

nic nie mierzyłam lupą, myślę, ze takie złośliwości są zbędne.

A już na pewno nie w moim interesie jest teraz zakłamywanie wyników ;)

Po prostu pod zdjęciem jest w mm podana wielkość guzka, i różni się ona na obu zdjęciach, a lekarz nie wziął tego w ogóle pod uwagę, ale tak jak napisałam wyżej, widocznie to nieistotne a ja po prostu panikuję.

W każdym razie - dziękuję.
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #8  Wysłany: 2014-09-15, 20:27  


Eufrazja,

najlepiej bedzie, jak wkleisz wszystkie wyniki badan, jakie masz.

W ogole o rokowaniach bedzie mowa, jak wkleisz inne wyniki, niemniej wydaje mi sie, ze rokowania w twoim przypadku sa dobre: twoj guz nie powiekszyl sie w ciagu tych 9 miesiecy - to oczywiscie dobrze. I bardzo dobrze, ze zostal wyciety. Marginesy sa mniejsze niz 10mm...

Musimy miec wynik USG piersi, dobrze byloby zrobic TK klatki piersiowej, aby zobaczyc sytuacje ogolnie, zwlaszcza okolicznych wezlow chlonnych, USG j. brzusznej - sa to badania niedrogie, moze mialabys szanse je zrobic prywatnie?
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #9  Wysłany: 2014-09-15, 22:50  


tam-tam-taram,

A więc tutaj wszystkie badania jakie posiadam:

http://images68.fotosik.p...da5173b7a5c.jpg
http://images67.fotosik.p...c83af410663.png
http://images67.fotosik.p...0d6070d405d.png
http://images67.fotosik.p...214c0b52ee6.png
http://images68.fotosik.p...23a80ed5803.jpg

Oczywiście, w najbliższym czasie wykonam te badania.

Rozumiem, że te marginesy stanowią jakiś problem - czy mam się spodziewać kolejnego cięcia mnie?











1. 2013.09.30 - USG.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 7414 raz(y) 2,88 MB

2. 2013.10.14 - BAC.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6296 raz(y) 4,1 MB

3. 2014.07.17 - BAC.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 5916 raz(y) 3,32 MB

4. 2014.08.14 - wypis.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 5799 raz(y) 90,32 KB

5. 2014.09.11 - hp.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 5856 raz(y) 29,17 KB

 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #10  Wysłany: 2014-09-16, 06:09  


Eufrazja
Postaraj się do sprawy podejść ze stoickim spokojem, to bardzo ważne. Nie możesz nic zaniedbać, bardzo rzeczowej odpowiedzi udzielił Tobie Richelieu, przeczytaj to co napisał, najlepiej kilka razy ze zrozumieniem, jeśli nie wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe, dopytaj. To jest standardowe postępowanie, które powinno być wdrożone w Twoim przypadku, najlepiej wydrukuj sobie tekst i konsekwentnie wymagaj wdrożenia takiego postępowania, w razie, gdyby lekarz zdecydował inaczej, pytaj o powody decyzji.
Pozdrawiam serdecznie
Barbara
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #11  Wysłany: 2014-09-20, 22:41  


Ten guzek jest już niegroźny, ale groźne jest to że miałaś go w wieku 22 lat. Moim zdaniem powinnaś koniecznie zgłosić się do poradni genetycznej i nalegać na zrobienie testów na BRCA1.
Nie wiem gdzie robiłaś badanie his-pat, ale zapis typu "marginesy poniżej 1 cm" jest niewystarczający, Masz pełne prawo zgłosić się do patologa który podpisał wynik i zarządać (tak, zarządać) doprecyzowania który margines ile wynosi. Tak prawdę mówiąc istnieją wytyczne (niestety to nie obliguje lekarzy) co taki wynik powinien zawierać i Twój zupełnie do tych wytycznych nie pasuje. Z wypisu od chirurga wynika że posłany był materiał w 1 kawałku, na wyniku od patologa masz 2 próbki jednowymiarowe i 1 kawałek trójwymiarowy,( to gdzie to pocięto na sali operacyjnej czy w pracowni) nie podano nigdzie wymiarów guza (a powinny być), no i te marginesy. Każ to sobie wszystko wytłumaczyć, masz do tego prawo!

Jak napisałam jedynie groźne jest to że to wystąpiło w tak młodym wieku, więc istnieją uzasadnione obawy że będziesz mieć "powtórkę z rozrywki" w niedługim czasie. Zrób te testy genetyczne.

ps Ten sam lekarz na tym samym sprzęcie jak będzie obmierzał tego samego guzka po godzinie może otrzymać wymiary różniące się o 1 lub 2 mm. To tyle jeżeli chodzi o dokładność wymiarowania guza na usg.
_________________
sprzątnięta
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #12  Wysłany: 2014-09-20, 23:39  


Dziękuję za odpowiedź,

Nie rozumiem tylko, czemu na biopsji za żadnym razem nie wyszedł ten raczek.. łudzę się, że po prostu ktoś pomylił wyniki i ten z rakiem nie należy do mnie :D

Czy te testy genetyczne są wykonywane w ramach umowy NFZ, a jeśli nie- ile takie badanie kosztuje?

Dziękuję za odpowiedzi, jestem już nieco spokojniejsza :)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #13  Wysłany: 2014-09-20, 23:58  


Przy biopsji cienkoigłowej (a takie miałaś) do 40% wyników ujemnych jest fałszywie ujemnych, natomiast pomyłki materiału w pracowniach patologii to poniżej 1% przypadków. Wnioski wyciągnij sama. A ja radzę przenieś się z dalszym leczeniem do Centrum Onkologii, naprawdę potrzebujesz stałej kontroli doświadczonego onkologa. Badania w poradni genetycznej są na NFZ ale to poradnia na podstawie wywiadu decyduje czy te badania zrobi czy nie. Prywatnie to BRCA1 ok 200 zł.
_________________
sprzątnięta
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #14  Wysłany: 2014-10-02, 13:51  


Dzień dobry :)

Dziś odebrałam kolejne wyniki histopatologiczne:
Marginesy wynoszą konkretnie "5 mm od guza"

Dodatkowo mam określone receptory :

"Receptory ER: reakcja pozytywna 3 (2+1) Allred Total Score.
Receptory PR: reakcja pozytywna 8 (5+3) Allred Total Score"

i stąd moje pytania: czy przy takich marginesach konieczne będzie docinanie?
Jeśli dobrze interpretuję te wyniki, to mój rak jest hormonozależny.. Czego mogę się spodziewać? I co oznaczają cyfry 3 i 8?
W poniedziałek mam mieć wykonaną mammografię spektralną no i dopiero wtedy kolejna wizyta lekarska.

Pozdrawiam :)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #15  Wysłany: 2014-10-02, 18:12  


Przepisz dokładnie cały wynik bo trudno trochę odnosić się do takich wyrywków. Te cyfry są miarą hormonowrażliwości raka, 3 to stosunkowo mała, 8 wysoka. Docinanie (jeżeli nigdzie nie było mniejszego marginesu) nie jest konieczne ale konieczna jest radioterapia - czy lekarz o tym nie wspomniał? A w ogóle to jakim cudem masz nowe wyniki jeżeli nie widziałaś się z lekarzem? Hormonozależność nie ma w tym wypadku znaczenia bo DCIS leczy się tylko wycięciem i radioterapią.
Ponownie przypominam o zrobieniu badań na mutację.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group