1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak gruczołowy płuca lewego
Autor Wiadomość
Olaja 



Dołączyła: 14 Lis 2015
Posty: 120
Pomogła: 7 razy

 #1  Wysłany: 2015-11-14, 12:02  Rak gruczołowy płuca lewego


Witam, jestem tu nowa. Sytuacja zmusiła mnie do szukania informacji na temat nowotworu płuc. Tak trafiłam na to forum.
Moja mama na początku października trafiła do laryngologa z przewlekłą chrypą. Dr zdiagnozował porażenie krtani po lewej str. Kazał też pilnie wykonać rtg klatki. Badanie to nic złego nie wykryło.
Następnym krokiem było wykonanie tk szyi. To badanie potwierdziło porażenie krtani i wykazało zmiany w szczycie lewego płuca tj. zagęszczenie miąższu płuca z elementami upowietrznienia/rozpadu.
Nastraszono nas (laryngolog, pulmonolog), że to nowotwór. Mama we wt idzie do szpitala na dalszą diagnostykę.
Ale zwracam się z prośbą do Was o wyjaśnienie terminu upowietrznienie/rozpad. Co to znaczy? Cały czas mam nadzieję, że to może są zmiany pogruźlicze... :(
 
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #2  Wysłany: 2015-11-14, 12:10  


Witaj! Nadmierne upowoetrznienie może wskazywać na rozedmę płuc. Z kolei cechy rozpadu mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. Bez dalszej diagnostyki się nie obędzie, na chwilę obecną nic nie jest przesądzone. Czy mama pali papierosy? Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Tato - mój Anioł 01.05.1949-04.11.2015 - Kocham Cię, nie mówię żegnaj, a do zobaczenia!
 
Olaja 



Dołączyła: 14 Lis 2015
Posty: 120
Pomogła: 7 razy

 #3  Wysłany: 2015-11-14, 12:26  


magda88, dziękuję. Tak, mama pali papierosy, niestety. Nigdy nie paliła dużo, ale wiele lat.
Ktoś mi powiedział, że to wygląda na zmiany poguźlicze.
Dziwi mnie to, że absolutnie nic nie wyszło na rtg pluc.
_________________
Mamo, tęsknię...
 
Sensej 


Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 84
Pomógł: 16 razy

 #4  Wysłany: 2015-11-14, 12:36  


Oj, do rozpadu dochodzi w zaawansowanej chorobie nowotworowej i nie chce mi się wierzyć że chory w takim stanie miałby "jedynie chrypkę" , puki co obraz przemawia za POChP .
Chrypka jest jednym z objawów POChP, więc głowa do góry - jakkolwiek to brzmi w przypadku stwierdzenia choroby ;)
Poczekajmy na dalszą diagnostykę.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Madzia70: 2015-11-15, 19:45 ]
Do rozpadu może dochodzić również w zaawansowanej gruźlicy.
Po raz kolejny przestrzegam Użytkowników przed "mądrościami" Senseja.


 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2015-11-14, 14:51  


W przypadku nacieczenia przez nowotwór nerwu krtaniowego wstecznego głównym objawem jest chrypka.
Niemniej to za mało, aby jednoznacznie stwierdzić z czym mamy do czynienia. Konieczna szybka dalsza diagnostyka.
 
Olaja 



Dołączyła: 14 Lis 2015
Posty: 120
Pomogła: 7 razy

 #6  Wysłany: 2015-11-14, 15:36  


W opisie tk szyi mamy nie ma żadnych zmian w obrębie szyi. Niepokojąca jest tylko informacja na temat szczytu płuc, które akurat widać.
_________________
Mamo, tęsknię...
 
Sensej 


Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 84
Pomógł: 16 razy

 #7  Wysłany: 2015-11-14, 15:50  


"Mamy" komplet zdjęć (rtg, tk) z których nic konkretnego nie wynika.
Więc wniosek z tego jest taki że pora na PET.
Możesz w między czasie wkleić posiadaną dokumentację - a nóż coś się z niej jeszcze urodzi ?
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #8  Wysłany: 2015-11-14, 18:04  


Sensej, a później na co będzie pora? Proszę Cię, przystopuj nieco, nawet nie widzieliśmy wyników badań. Poza tym, doprawdy, są bardziej jednoznaczne objawy POChP niż chrypka!

Olaja, czy jest planowane TK klp? Jakie badania ma/miała robione Twoja mama w szpitalu? Proszę zamieść wyniki dotychczasowych badań mamy.
Pozdrawiam serdecznie.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #9  Wysłany: 2015-11-14, 18:29  


Olaja napisał/a:
Następnym krokiem było wykonanie tk szyi. To badanie potwierdziło porażenie krtani i wykazało zmiany w szczycie lewego płuca tj. zagęszczenie miąższu płuca z elementami upowietrznienia/rozpadu.

To już wiele mówi, przykro mi.
 
Olaja 



Dołączyła: 14 Lis 2015
Posty: 120
Pomogła: 7 razy

 #10  Wysłany: 2015-11-14, 19:19  


majkelek napisał/a:
Olaja, czy jest planowane TK klp?

Tak, w środę mama ma mieć tk klatki i bronchoskopię.

majkelek napisał/a:
Proszę zamieść wyniki dotychczasowych badań mamy.

Mogę zacytować co jest napisane na rtg klatki:
"Serce niepowiększone. Pola płucne beż swiezych zagęszczeń. Przepiona wolna. Duże zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa Th. Aorta wydłużona, miażdżycowa. Przewlekłe zmiany okołooskrzelowe o charakterze zwłoknień"

I w tk szyi:
"Asymetria fałdów nalewkowo-nagłośniowych i strun głosowych - porażenie lewej strony. Bez cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego.
Poza tym struktury jamy ustanej, nosogardła, i części ustnej gardła symetrycznie prawidłowe, bez ce3ch zmian ogniskowych.
Loklane węzły chłonne bez cech liphadenopatii.
Gruczoły ślinowe niezmienione.
Tarczyca i gruczoły przytarczyczne prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych i ognisk patologicznego gromadzenia środka cieniującego.
Przestrzenie okolicy nadgnykowej i przestrzenie okolicy podgnykowej niezmienione.
Prawidłowe wypełnienie żył szyjnych. Duże tętnice szyi bez cech zwężeń, drożne.
Dyskopatia C4-C7. Uwidocznione kości bez zmian ogniskowych.

Zwraca uwagę widoczny na granicy badania w lewym szczycie płuca obszar zagęszczeń miąższowych o wymiarach do 40 mm, z elementami upowietrznienia/rozpadu. Obraz wymaga dalszej diagnostyki - tu? zmiana pozapalna?"

[ Dodano: 2015-11-14, 19:41 ]
http://www.forum-onkologi...5#261965Jeszcze spytam o szpital onkologiczny w Warszawie. Do którego najlepiej próbować się dostać?
_________________
Mamo, tęsknię...
 
Sensej 


Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 84
Pomógł: 16 razy

 #11  Wysłany: 2015-11-14, 20:08  


Olaja napisał/a:
Przewlekłe zmiany okołooskrzelowe o charakterze zwłoknień
Olaja napisał/a:
Zwraca uwagę widoczny na granicy badania w lewym szczycie płuca obszar zagęszczeń miąższowych o wymiarach do 40 mm, z elementami upowietrznienia/rozpadu. Obraz wymaga dalszej diagnostyki - tu? zmiana pozapalna?"


Rozedma jest często spowodowana przewlekłym zapaleniem oskrzeli spowodowanym np. paleniem papierosów, więc na chwilę obecną dalej pasuje bardziej do rozedmy jak do nowotworu.

W TK szyi nie ma niczego wartego komentarza.

Więc z rewolucyjnymi teoriami pozostaje czekać do TK klatki.
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #12  Wysłany: 2015-11-15, 08:51  


Sensej, myślę, że od rewolucyjnych teorii i głupich postów najlepiej jest całkowicie się powstrzymać.

Olaja, jest zmiana ogniskowa, niezbędne jest TK klp oraz pobranie materiału do badania mikrobiologicznego. Czekamy na wyniki.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Olaja 



Dołączyła: 14 Lis 2015
Posty: 120
Pomogła: 7 razy

 #13  Wysłany: 2015-11-15, 11:00  


Rozedmę zapewne widać by było na rtg.
Gdyby nie chrypa moja mama nie wykonywała by żadnych badań. W ogóle nie wygląda jakby coś jej dolegało. W sierpniu przeszła operację na żylaki nogi. Szybko doszła do siebie; dobre wyniki badań... Na początku myślałam, że ta chrypa to może po intubacji, ale wygląda na to, że niestety :(
Jestem przerażona :cry:
_________________
Mamo, tęsknię...
 
Sensej 


Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 84
Pomógł: 16 razy

 #14  Wysłany: 2015-11-15, 11:16  


Spokojnie, ze zdjęciami RTG to jest tak że zależy czego się szuka i kto szuka i u kogo szuka, na zdjęcie palacza patrzy się inaczej, na zdjęcie gdzie się szuka nowotworu inaczej a na przesiewowe jeszcze inaczej.

Zdjęcie nie jest żadną wyrocznią tylko sugestią do dalszych badań.
Więc wstrzymaj się z nerwami do diagnozy lub wykluczenia.
Pozdrawiam.
 
Olaja 



Dołączyła: 14 Lis 2015
Posty: 120
Pomogła: 7 razy

 #15  Wysłany: 2015-11-18, 14:35  


Witajcie,
moja mama dzisiaj miała robione tk klatki piersiowej i bronchoskopię.
Wg lekarzy tk klatki potwierdza to co było widać na tk szyi czyli guza w lewym szczycie płuca.
Dodatkowo uwidoczniono jeden węzeł chłonny powiększony w śródpiersiu.
Lekarz pociesza, że jeszcze nie wiadomo na 100%, ale....
Mama ma bardzo dobre wyniki badań i jak to lekarz określił, jest gotowa do walki...

[ Dodano: 2015-11-18, 14:44 ]
Czy w takiej sytuacji najlepiej trafić do COI w Warszawie?
_________________
Mamo, tęsknię...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group