1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Tomografia komputerowa (skrótowo nazywana: TK, KT, CT)
Autor Wiadomość
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #1  Wysłany: 2009-05-01, 14:06  Tomografia komputerowa (skrótowo nazywana: TK, KT, CT)


Tomografia komputerowa, TK (ang. Computed Tomography CT) jest rodzajem tomografii rentgenowskiej, metodą diagnostyczną pozwalającą na uzyskanie obrazów tomograficznych (przekrojów) badanego obiektu. Wykorzystuje ona złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków do utworzenia obrazów przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D). Urządzenie do TK nazywamy tomografem, a uzyskany obraz tomogramem. Tomografia komputerowa jest szeroko wykorzystywana w medycynie i technice.

Ogólna zasada tworzenia obrazu tomograficznego

Podział rekonstruowanego przekroju na małe elementy objętości, voxele. Źródło promieniowania i detektory poruszają się po okręgu prostopadłym do długiej osi pacjenta (dookoła obrazowanego narządu/obiektu), wykonując szereg prześwietleń wiązką promieniowania równoległą do płaszczyzny obrazowanej. Strumień danych z detektorów zawiera informacje na temat pochłaniania promieniowania przez poszczególne tkanki (elementy składowe obiektu). Dane zostają zapisane na twardym dysku komputera. Informacje z uzyskanych prześwietleń są poddawane obróbce komputerowej w celu uzyskania czytelnego obrazu. Za pomocą skomplikowanej analizy, uwzględniającej ile promieniowania zostało pochłonięte przy napromieniowaniu obiektu z danej strony, tworzone są obrazy przedstawiające kolejne przekroje badanego narządu. Obrazy są monochromatyczne (czarno-białe). Możliwa jest również obróbka komputerowa pozwalająca na przestrzenną rekonstrukcję poszczególnych narządów. Każdy przekrój przez obiekt jest dzielony na małe części, voxele, reprezentujące fragment obrazowanej objętości. Do każdego voxela przypisywana jest liczbowa wartość proporcjonalna do stopnia, w którym pochłania on promieniowanie. Aby w danej warstwie określić tę wartość dla n fragmentów, potrzebne jest przynajmniej n równań opisujących pochłanianie w danej warstwie. Trzeba więc posiadać n różnych projekcji tej warstwy. Im więcej mamy projekcji, tym lepszą dokładność obrazu uzyskamy. EMI scanner wykonywał obrazy o rozdzielczości 80 x 80 pikseli (6400 równań) z 28 800 projekcji. Współczesne tomografy wykonują nawet do 2 000 000 projekcji. Dzięki temu ich rozdzielczość sięga dziesiątków mikrometrów. Z powodu ilości równań wymaganych do odtworzenia obrazu, nie można było zrealizować tomografii w chwili jej wynalezienia, w roku 1917. Dopiero pojawienie się komputerów z ich możliwościami obliczeniowymi utorowało drogę do praktycznego wykorzystania tomografii.
źródło: WIKIPEDIA (zajrzyj TU i przeczytaj więcej)

Jak wygląda tomograf ?




 
schatzeli 


Dołączyła: 21 Sty 2010
Posty: 68
Pomogła: 1 raz

 #2  Wysłany: 2010-01-24, 17:08  


czy tomografia nigdy sie nie myli?
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #3  Wysłany: 2010-01-24, 19:04  


nie ma chyba rzeczy nie omylnych, ale skłaniałabym się ku stwierdzeniu, że interpretacja wyniku tomografu przez lekarza może być nieprawidłowa.
 
 
schatzeli 


Dołączyła: 21 Sty 2010
Posty: 68
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2010-01-24, 19:40  


czyli mam to rozumiec ze tompgraf nie moze sie pomylic tylko radiolog opisujacy tak?pozdrawiam
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #5  Wysłany: 2010-01-24, 20:15  


schatzeli ale o co Ci konkretnie chodzi bo tak to możemy gdybać i gdybać :)
 
 
schatzeli 


Dołączyła: 21 Sty 2010
Posty: 68
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2010-01-24, 20:26  


w zasadzie to nic konkretnego zastanawia mnie tylko skutecznosc USG,Tomografii i Rezonansu co jest najbardziej ,,niezawodne"o tak
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #7  Wysłany: 2010-01-24, 22:17  


Wszystko zależy co chcemy obejrzeć ale np z tych metod które wymieniłaś, najmniej czułe wydaje się być USG choć dużo też zależy od jakości aparatu do badań i przeszkolenia lekarza, który wykonuje badanie.
 
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #8  Wysłany: 2010-01-25, 01:09  


Każde z wymienionych badań, ze względu na specyfikę działania może służyć innym celom. O ile USG jest bardzo czułe, to nie można go stosować do oceny głęboko położonych narządów, a także narządów osłoniętych kośćcem. Z kolegi TK nie bardzo nadaje się do oceny układu nerwowego, w którym lepiej daje sobie radę MRI. To wszystko zależy...
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Balbi 



Dołączyła: 04 Lut 2010
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #9  Wysłany: 2010-07-26, 07:11  


Witam! Mam pytanie dotyczące TK głowy i Rezonansu. Na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu dostałam skierowanie do szpitala na neurologię (M. npl cereb.?. susp.) celem wykonania badań obawiam się, że będę miała wykonane jedno z tych właśnie badań, moje pytanie brzmi: Czy mając korony zębowe umieszczone na wkładach (pojęcia nie mam jakich, ale chyba metalowych) mogę poddac się temu badaniu?

Chciałam najpierw napisac w wątku mojego taty, ale sprawa dotyczy mnie i nie bardzo jest w tamtym temacie. Pozdrawiam.
_________________
W życiu ważny jest nie triumf , lecz walka , istotą rzeczą jest nie zwyciężać lecz umiejętnie toczyć rycerski bój.
 
jogi45 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 618
Skąd: Szczecin
Pomogła: 110 razy

 #10  Wysłany: 2010-07-26, 10:43  


Przed badaniem wypełnia sie ankietę gdzie jest pytanie również o korony i inne protezy zębowe. ja mam porcelanowe i w opisie było że obraz może być zniekształcony przez artefakty zębowe. radiolog zadecyduje w jaki sposób zrobią ci to badanie
_________________
Antoine de Saint-Exupéry
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać
 
Balbi 



Dołączyła: 04 Lut 2010
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #11  Wysłany: 2010-07-26, 14:30  


dzięki. :)
_________________
W życiu ważny jest nie triumf , lecz walka , istotą rzeczą jest nie zwyciężać lecz umiejętnie toczyć rycerski bój.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group