1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Szkodliwość tk?!
Autor Wiadomość
Armando123 


Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 173
Pomógł: 14 razy

 #1  Wysłany: 2011-09-18, 18:14  Szkodliwość tk?!


Mam pytanie ktoś się orientuje, ma jakieś wyniki badania jak tak naprawdę wygląda sytuacja ze szkodliwością wykonywania tomografii komputerowej. Pacjenci onkologiczni mają ją często wykonywaną wielokrotnie - czy to tak naprawdę nie grozi powstaniem nowotworu wtórnego?!

Domyślam się, że w uwagi na wyższy koszt rzadziej jest wykonywany rezonans magnetyczny, który chyba nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #2  Wysłany: 2011-09-18, 23:43  


Witam,

Przede wszystkim TK =/= MRI. Po drugie TK jest rzeczywiście szkodliwe, może sprzyjać powstawaniu wtórnych nowotworów, jednak co jest lepsze? Szybkie wykrycie wznowy czy pięciokrotnie zwiększone ryzyko wywołania wtórnego nowotworu?

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #3  Wysłany: 2011-09-19, 19:59  Re: Szkodliwość tk?!


Armando123 napisał/a:
rezonans magnetyczny, który chyba nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych.


Jak kiedy.
Dla przykładu w ulotce środka kontrastowego o nazwie Magnevist wylistowano szereg działań niepożądanych, a wśród nich znalazła się informacja o treści: „Działania niepożądane związane ze stosowaniem środka kontrastowego Magnevist są zwykle łagodne lub umiarkowanie nasilone i przemijające. Donoszono jednak o ciężkich i zagrażających życiu reakcjach, jak również zgonach.” i trochę niżej: „W związku z zastosowaniem produktu leczniczego Magnevist notowano przypadki nerkopochodnego zwłóknienia układowego(...)."
 
Armando123 


Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 173
Pomógł: 14 razy

 #4  Wysłany: 2011-09-20, 09:46  


Robiłem pół roku temu MRI jamy brzusznej prywatnie i zrobili mi bez kontrastu. Na moje pytanie czy nie należy go podać? Powiedziano mi, że przy MRI rzadko używa się kontrastu.

Ktoś się orientuje czy takie badanie jest miarodajne, czy wyrzuciłem pieniądze w błoto? Czy jeżeli byłyby jakieś guzy to by wyszły w mri bez kontrastu?

Badanie wykonywałem ze względu na utrzymujące się bóle w nadbrzuszu promieniujące do pleców. Jako osoba niecierpliwa wykonałem szybką diagnostykę: usg, tk z kontrastem, a później jeszcze rezonans, które nic nie wykazały. Byłem gotowy zapłacić za ten kontrast w rezonansie, ale skoro mi tak powiedziano to stwierdziłem, że chyba wiedzą lepiej.
 
andromeda 


Dołączyła: 28 Lip 2011
Posty: 87
Pomogła: 8 razy

 #5  Wysłany: 2011-09-20, 10:00  


Spokojnie, MRI bez kontrastu to nie wyrzucone pieniądze. Nie chcę wyrokować ostatecznie w sprawie jamy brzusznej, bo nie jestem lekarzem, ale w przypadku głowy mój guz był doskonale widoczny w MRI bez kontrastu. Z kontrastem był bardziej"malowniczy" no i była taka dodatkowa dana czy zmiana intensywnie się wzmacnia po podaniu kontrastu czy nie, a to pomocne przy stawianiu diagnozy. Ale zasadniczo - "ciała obce" widać:)
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #6  Wysłany: 2011-09-20, 10:13  


Witam,

Po TK, USG i MRI nie ma innego badania obrazowego, które lepiej zobrazowałoby jakąś zmianę. Spokojnie więc.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #7  Wysłany: 2011-09-24, 23:15  


Ja w poniedziałek mam TK klatki piersiowej z kontrastem, a
we wtorek MRI jamy brzusznej też z kontrastem

Pytam lekarza czy ten kontrast nie zaszkodzi, czy jakaś przerwa powinna być?
On na to: nieee, najwyżej nerki pani siądą...
Ja na to: eee tam, u mnie już gorzej być nie może...

Bardzo często mam badania kontrastowe. Przed każdym badaniem muszę robić poziom kreatyniny.
Na razie jest w normie.

Pozdrowionka :)
 
plamiasta 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Gru 2011
Posty: 1902
Pomogła: 263 razy

 #8  Wysłany: 2012-08-01, 14:09  


właśnie robi się zawsze kreatyninę przed kontrastem żeby wiedzieć czy nerki sobie poradzą
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group