1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 140
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20578

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-02-16, 23:15   Temat: Guz płuca prawego
Majkelek piszesz, że obstawiasz guz niezłośliwy, ale czy guz niezłośliwy w płucach może być tak duży, spikularny i z towarzyszącym mu guzkiem satelitarnym jak na pierwotnym wyniku?

TK klatki piersiowej: (16.05.2012):
W niedodmowym segmencie VII płuca prawego widoczne jest niejednorodne guzowate zagęszczenie na skanie osiowym ok. 5,5 cm na 4,5 cm. Guz o spikularnym zarysie zw widocznym w sąsiedztwie guzkiem satelitarnym ok. 1,5 cm. W płatach górnych obu płuc i w segm. IVP widoczne są guzki pozapalne , częsciowo ze zwapnieniami. Prawidłowy podział drzewa oskrzelowego obu płuc.
Niepowiększone węzły chłonne śródpiersia i wnęk do 1 cm w osi krótkiej, częsciowo zwapniałe. Wydłuzona o krętym przebiegu aorta zstepująca. Duża przepuklina rozworu przełykowego przepony. Na niskich skanach nadnercza bez zmian. Torbiel w segm. VII wątroby.

Bronchoskopia (05.2012):

Struny głosowe ruchome. Tchawica w osi. Ostroga główna prawidłowa. Drzewo oskrzelowe bez zmian anatomicznych. Tworów egzofitycznych nie uwidoczniono.

.....................

Przepraszam za natarczywość, ale nie daje mi to spokoju.

Wiem jednocześnie, że możemy tylko i wyłącznie snuć tutaj spekulacje.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20578

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-02-14, 07:30   Temat: Guz płuca prawego
Wiem, że bez aktualnych wyników to wróżenie z fusow. Pierwotnie nie potwierdzono rodzaju guza badaniem histopatologicznym. Minęły prawie 4 lata a dziadek funkcjonuje w miarę normalnie, czasami kaszle. Zastanawiam się czy może być to guz łagodny? Z tego co pisano na forum za pierwszym razem to spikularnosc guza, guz satelitarny świadczą o tym, że najbardziej prawdopodobna diagnoza to rak plaskonablonkowy.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20578

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-02-07, 13:04   Temat: Guz płuca prawego
Z tego co mi wiadomo żadne późniejsze badania nie były robione.
Chyba lekarze stwierdzili, że wiek mojego dziadka (84 lata wówczas, 88 lat - obecnie) i choroby współtowarzyszące (parkinsona, przerost prostaty, miażdżyca) wykluczają dalsze leczenie i diagnostykę.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20578

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-02-07, 10:23   Temat: Guz płuca prawego
Odkopuję stary temat.

Dziadkowi nie zalecano żadnego leczenia. Niedługo miną 4 lata od wykrycia guza. Dziadek funkcjonuje normalnie. Czy jest możliwe, żeby to jednak nie był guz złośiwy? Czy po prostu może rosnąć bardzo powoli?

Przypomnę wyniki badań z 2012 roku:

TK klatki piersiowej: (16.05.2012):
W niedodmowym segmencie VII płuca prawego widoczne jest niejednorodne guzowate zagęszczenie na skanie osiowym ok. 5,5 cm na 4,5 cm. Guz o spikularnym zarysie zw widocznym w sąsiedztwie guzkiem satelitarnym ok. 1,5 cm. W płatach górnych obu płuc i w segm. IVP widoczne są guzki pozapalne , częsciowo ze zwapnieniami. Prawidłowy podział drzewa oskrzelowego obu płuc.
Niepowiększone węzły chłonne śródpiersia i wnęk do 1 cm w osi krótkiej, częsciowo zwapniałe. Wydłuzona o krętym przebiegu aorta zstepująca. Duża przepuklina rozworu przełykowego przepony. Na niskich skanach nadnercza bez zmian. Torbiel w segm. VII wątroby.

Bronchoskopia (05.2012):

Struny głosowe ruchome. Tchawica w osi. Ostroga główna prawidłowa. Drzewo oskrzelowe bez zmian anatomicznych. Tworów egzofitycznych nie uwidoczniono.
  Temat: Strach przed rakiem
Armando123

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 24196

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2012-07-17, 20:45   Temat: Strach przed rakiem
Od czasu jak u mojego taty wykryto rozsiany nowotwór jelita grubego w lutym 2011 roku żyję w niemal ciągłym strachu przed nowotworem.

Pierwsza fala napłynęła po diagnozie u mojego taty. Wtedy przez 3-4 miesące byłem niemal pewny, że mam raka trzustki. Byłem o tym tak święcie przekonany, że nie wierzyłem w żadne badania. Wpadłem w depresję , leżałem czasami całe dni w oczekiwaniu na KONIEC.

Mój koniec nie nadszedł, strach przed rakiem minął na jakiś czas. W lutym tego roku nagle pogorszyło się tacie i zmarł na początku marca 2012.

Po tym wydarzeniu moje problemy powróciły. Nie aż w tak nasilonej wersji jak wcześniej tzn. normalnie funkcjonuję, ale ciągle jak mam tylko chwilę wolnego czasu dopadają mnie czarne myśli.

Najpierw wypatrzyłem w jamie ustnej białą bolącą zmianę, która przestała boleć i zrobiła się lekko czerwona. Od razu pomyślałem RAK JAMY USTNEJ. Jak 3 dentysta oglądając zmianę stwierdził, że mam powiększony węzeł chłonny od razu miałem przed oczami PRZERZUT z jamy ustnej albo ZIARNICA. Później uspokajało mnie dwóch larynoglogów i chirurgów szczękowy , że nie widza nic podejrzanego. Dwa razy robiłem usg węzłów. Odpuściłem.

Później jak miałem dwa dni problemy gastryczne od razu diagnoza: to pewnie RAK ŻOŁĄDKA albo PRZEŁYKU. Polecialem na gastroskopię i diagnoza: zapalenie żołądka, test na helikobakter dodatni. ULGa...

Ulga nie trwała długo...już w czasie brania antybiotyków na bakterię zaniepokoiło mnie jedno znamię, oglądałem je bez przerwy bojąc się CZERNIAKA.

Znalazł się nowy problem, w niedzielę wyczułem na karku jakieś zgrubienie, od razu pomyślałem PRZERZUT albo ZIARNICA. Nie bolało, nie swędziało. Ale zacząłem drapać, rozdrapałem, później posmarowałem amolem. Niezbyt mądrze. I zrobiło się brązowe i wypukłe. Znowu się boję, że to może jednak CZERNIAK.

......................................

Wiem, że tutaj ludzie maja bardzo poważne problemy, ale ja już naprawde nie potrafię żyć . Czasami się zastanawiam czy nie skoczyć z jakiegoś budynku albo strzelić sobie w łeb.
  Temat: Jakie badania?
Armando123

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 10096

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2012-07-12, 13:04   Temat: Jakie badania?
Tak gastroskopia do wczesnego wykrycia choroby.

Testy genetyczne mogą jedynie określić, że możesz mieć jakiś zespół rodzinnie predysponujący do zachorowania na pewne nowotwory.

Wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na siebie. ALE i tak badaniem wykorzystywanym we wczesnym screeningu raka żołądka jest gastroskopia.

W Japonii gdzie jest duży odsetek zachorowań na tego raka bodajże są programy profilaktyczne - ludzie są badani co rok poprzez gastro.
  Temat: Jakie badania?
Armando123

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 10096

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2012-07-10, 22:28   Temat: Jakie badania?
Nie ma z tego co się orientuję swoistych markerów na raka żołądka.

A poza tym markery nowotworowe nie są zbyt czułe. Mogą być w normie przy zaawansowanej chorobie nowotworowej. Mogą być także powiększone z uwagi choroby nienowotworowe, dlatego nie są zalecane jako badania priflaktyczne.

Są dostępne testy genetyczne, które moga identyfikować pewne mutacje genetyczne, które mogą być powodem rodzinnych zespół nowotworów.

Na raka żołądka, wczesne wykrycie - GASTROSKOPIA, najlepsze badanie.
  Temat: Guz głowy trzustki z naciekami na dwunastnicę
Armando123

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 22978

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-22, 11:54   Temat: Guz głowy trzustki z naciekami na dwunastnicę
U mojego taty jak zaczęła rosnąć billirubina (przerzuty do wątroby z raka jelita) to rosła niestety w tempie ekspresowym. Stan od tego momentu pogarszał się błyskawicznie. Próbowano odbarczać, ale nic to nie dało niestety.
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
Armando123

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16108

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-22, 11:49   Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
Jeżeli lekarz napisał "meta" to obraz wskazuje wedlug niego na przerzuty.

TK jest o wiele dokładniejszym badaniem niż USG.

PET do wykrywania komórek nowotworowych jest jeszcze dokładniejszym badaniem niż TK.

Pozdrawiam.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20578

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-18, 23:08   Temat: Guz płuca prawego
Tylko w brochoskopii w nic się nie wbijano, ponieważ nic nie znaleziono, czyli guz może rosnąc w drugą stronę i go nie widać?

"Struny głosowe ruchome. Tchawica w osi. Ostroga główna prawidłowa. Drzewo oskrzelowe bez zmian anatomicznych. Tworów egzofitycznych nie uwidoczniono."
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20578

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-18, 22:35   Temat: Guz płuca prawego
Sorry pomiłem się, napisałem o bronchsokopi, chodziło mi o wynik TK ;)

kurcze jak ogólny obraz wskazuje na guza złośliwego, to dziwię się ,że jednak nie pociągnięto dalej diagnostyki. Może dałoby radę zastosować jakieś mniej obciążające leczenie np. radioterapię albo brachyterapię chociaż?!

A w brochoskopii stosuje się taką gietkę rurę jak w kolonoskopii czy gastroskopii?

Pewnie dlatego częściej wyniki są fałszywie ujemne bo oszkrzela są porozagałęziane, nie tak jak jelito grube, czy przełyk, żołądek?
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20578

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-18, 20:45   Temat: Guz płuca prawego
Dziadek ogólnie czuje się dobrze. Czasami pokasłuje.

Też tak myślę, że chyba nie chcą dalej diagnozować, bo stwierdzili, że ewentualna terapia mogłaby bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dziadek w styczniu skończył 84 lata, choruje na chorobę Parkisona, ma miażdżycę uogólnioną, przerost prostaty i w tk głowy wyszły zmiany malacyjne i obszary niedorkwienne.

Z tego co billyb i inni pisaliście to jednak obraz brochoskopii wskazuje na nowotwór złosliwy, tak? Guz ma 5,5 na 4,5 ; jest spikularny, jest jakiś satelitarny 1,5 cm. Ale węzłóch chłonnych na Tk nie ma powiększonych.

Te obaszary niedokrwiennie i zmiany malacyjne to mogły być od jakiś mikrowylewów w przeszłości?

Pewnie w młodszym wieku może by operowali, bo nie wyszły nigdzie żadne przerzuty .
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20578

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-16, 00:15   Temat: Guz płuca prawego
Nie mam informacji z pierwszej ręki, ale wiem tyle, że nic w tym szpitalu konkretnego nie stwierdzili. Podczas bronchoskopii nic nie znalezieno, pobrano tylo popłuczyny chyba i też nic.

Na wypisie " leczenie objawowe w miejscu zamieszkania".

Nie wiem czy ze względu na wiek nie chcą dalej diagnozować, bo nawet jakby stwierdziliby raka złośliwego to nie ma szans na jakiekolwiek leczenie. Dziwne...
  Temat: Rak żołądka
Armando123

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9469

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-13, 22:36   Temat: Rak żołądka
Współczuję bardzo. Tak szybko to się potoczyło....jeszcze taka młoda osoba :-(
  Temat: Rak odbytu z przerzutami do wątroby,płuc i węzłów chłonnych
Armando123

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4027

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-13, 20:18   Temat: Rak odbytu z przerzutami do wątroby,płuc i węzłów chłonnych
Ile czasu pozostalo tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, ale choroba jest bardzo zaawansowana. Jedyne co można zrobić to jeżeli stan chorego na to pozwoli wdrożyć leczenie paliatywne.

trzymaj się.
 
Strona 1 z 10
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group