1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 13
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: żołądek - przełyk?
Armando123

Odpowiedzi: 242
Wyświetleń: 57403

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-07, 16:56   Temat: żołądek - przełyk?
Jeżeli rak przełyku daje takie objawy to raczej nie jest to nowotwór na wczesnym etapie rozwoju.

Na razie ciężko powiedzieć czy węzły rzeczywiście są zajęte. Wynik TK o tym wprost nie świadczy. Węzły chłonne mogą być również powiększone z innych powodów, ale te obecne w śródpiersiu, przy obecności stwierdzonego raka przełyku mogą świadczyć o obecności komórek nowotworowych.

Naturalnie przy obecności przerzutów węzłach chłonnych wzrasta prawodpobieństwo także przerzutów odległych.

DLATEGO nadzorującym leczenie powinien być Onkolog, który będzie dobrze wierdział jakie badania nalezy wykonać przed ew. operacją.

Na pewno należałoby sprawdzić jamę brzuszną. Najlepiej TK jamy brzusznej.
  Temat: Rak jelita grubego i meta do wątroby
Armando123

Odpowiedzi: 393
Wyświetleń: 187009

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-06, 21:45   Temat: Rak jelita grubego i meta do wątroby
Małgosia81 trzymam za Was kciuki, dacie radę!

Chociaż wiem jakie to ciężkie, moja mama przez chorobę taty schudła 16 kg. Ma teraz niedowagę.

Ja wprawdzie problemów z wagą nie mam, ale żyłem przez ten czas w ciągłym stresie, miałem wiele nieprzespanych nocy.
  Temat: Rak jelita grubego i meta do wątroby
Armando123

Odpowiedzi: 393
Wyświetleń: 187009

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-02-24, 22:46   Temat: Rak jelita grubego i meta do wątroby
Mojemu tacie założyli po paru chemiach specjalny port i przez ten port podawali chemię. U mojego taty udało się scalić jelito i nie było konieczności zakładania stomii. Chociaż lekarz przed operacją nie wykluczał takiej ewentualności.
  Temat: wynik na IIID
Armando123

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 31750

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-11-29, 12:23   Temat: wynik na IIID
Nie jestem lekarzem ,ale z tego co wiem rak brodawki Vatera rokuje lepiej niż rak trzustki. Poza tym nie stwierdzono chyba u Ciebie przerzutów odległych?!

Samo stwierdzenie lekarze, że musi się "doszkolić" świadczy, że nie posiada wiedzy na temat tego nowotworu 8-)

Będzie dobrze ;)
  Temat: wynik TK,proszę o pomoc i dziękuję
Armando123

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 10339

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-11-12, 10:57   Temat: wynik TK,proszę o pomoc i dziękuję
Jeżeli stwierdzono torbiel to zapewne jest to zmiana łagodna, ale ostateczną diagnozę będzie można postawić po badaniu histopatologicznym.

http://www.echirurgia.pl/...odenektomia.htm - jeżeli mówimy o wycięciu głowy trzustki to zapewne chodzi o opreację metodą Whipple'a.

"W przypadku raka głowy trzustki leczeniem z wyboru jest w pierwszym rzędzie postępowanie chirurgiczne polegające na usunięciu głowy trzustki wraz z przylegającym odcinkiem dwunastnicy, dalszą częścią przewodu żółciowego wspólnego wraz z pęcherzykiem żółciowym oraz w klasycznej operacji sposobem Whipple'a części odźwiernikowej żołądka. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej, obarczony znacznym odsetkiem powikłań i śmiertelnością w okresie okołooperacyjnym. Dlatego powinien być wykonywany tylko w ośrodkach o wystarczająco dużym doświadczeniu i z odpowiednim zapleczem."

.......................................

http://www.trzustka.com.pl/torbiel-trzustki/

"Są to zbiorniki z płynem, zawierają sok trzustkowy lub płyn o bardzo dużej aktywności amylazy. Najczęstszymi objawami są ból lub uczucie dyskomfortu jamy brzusznej. Czasem towarzyszy temu podwyższona temperatura, brak łaknienia i zmniejszenie masy ciała. Wykrywa się je za pomocą tomografu komputerowego lub badania usg.

Leczenie polega na usuwaniu torbieli poprzez drenaż lub poprzez usuwanie chirurgiczne w całości. Jeśli nie można usunąć całej torbieli wykonuje się chirurgiczny drenaż wewnętrzny, który polega na zespoleniu torbieli ze światłem przewodu pokarmowego."

[ Dodano: 2011-11-12, 11:07 ]
Jeżeli lekarz zadecydował, że jedynym sposobem jest usunięcie glowy trzustki to być może tak jest. Ale zawsze możecie skontaktować się jeszcze z innym lekarzem w celu weryfikacji.
  Temat: Rak jelita grubego i meta do wątroby
Armando123

Odpowiedzi: 393
Wyświetleń: 187009

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-11-04, 23:15   Temat: Rak jelita grubego i meta do wątroby
Mój ojciec bardzo dobrze znosi chęmioterapię. Miał lekki kryzys po 3,4 cyklu. Ale od tego czasu poza większym zmęczeniem 2-3 dni po chemioterapii nie ma żadnych skutków ubocznych. Ma bardzo dobry apetyt, nie mdli go w ogóle, włosy się przerzedziły, ale nie wypadły całkowicie. Właśnie teraz jest na 13 kursie. Jeździ na weekendy co dwa tygodnie. Pracuje (komputer + samochód) w mniejszym wymiarze niż kiedyś, ale nie potrafiłby nic nie robić.

Myślę, że reakcja na chemioterapię jest sprawą indywidualną. Chirurg jeżeli będzie taka możliwość będzie dążył do scalenia jelita grubego.
  Temat: Rak jelita grubego i meta do wątroby
Armando123

Odpowiedzi: 393
Wyświetleń: 187009

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-10-23, 23:51   Temat: Rak jelita grubego i meta do wątroby
CEA to marker nowotworowy mogący ulegać podwyższeniu w przypadku raka jelita grubego, jest to także uniwersalny marker przerzutów nowotworowych. Nie podałaś norm, ale podejrzewam, że jest podwyższony. Zazwyczaj normy podawane przez laboratoria to 5-6. W tym wypadku mamy 26.

CRP - białko ostrej fazy, świadczące o toczącym się w organiźmie procesie zapalnym, również pradwpobnie podwyższone, ale też nie podałaś norm.

USG jamy brzusznej nie jest to bardzo czułe badanie, tomografia komputerowa to zdecydowanie czulsze badanie. Jeżeli w opisie użyto sformułowania META i wzmacniają się po podaniu kontrastu to są to przerzuty.

Ta zmiana w zagięciu esiczo-odbytniczego wzbudza duże podejrzenie procesu rozrostowego (nowotworowego).

[ Dodano: 2011-10-23, 23:55 ]
Jednak ostateczna diagnoza będzie mogła być postawiona po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego.

Jeżeli występują przerzuty to leczenie będzie niestety tylko i wyłącznie o charakterze paliatwynym (przedłużającym) życie.

Na pocieszenie: zmiany w wątrobie są dwie i nie są duże. Mój ojciec już od 8 miesięcy walczy z rakiem jelita i rozległymi przerzutami w wątrobie i płucach.

Co do Twojego stanu psychicznego. Dla mnie diagnoza również była szokiem. Zwłaszcza, że ojciec dostał silnej anemii, przetaczano mu krew - nie wyglądało to za ciekawie. Wpadłem w silną depresję. Byłem u psychiatry - zażywam tabletki antydepresyjne i chodzę do psychologa. Jest duża poprawa.

Trzymaj się :)
  Temat: Czy to możliwe? - Rak żołądka
Armando123

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 20821

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-09-25, 12:18   Temat: Czy to możliwe? - Rak żołądka
Zakrzepica mogła być spowodowa przez nowotwór. Czasami się zdarza, że jest pierwszym sygnałem dotyczącym niemego dotychczas nowotworu. W twoim przypadku wystąpienie krwawienia skutek zastosowanego leczenie przyspieszyło zapewne rozpoznanie.


3mam kciuki, żeby była możliwość przeprowadzenia radykalnej resekcji :)

Swoją drogą rak żołądka chyba najczęściej ze wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego może występować w młodym wieku?!

Rak jelita grubego, trzustki, czy przełyku chyba dużo rzadziej występuje poniżej 35-40 roku życia.
  Temat: wynik na IIID
Armando123

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 31750

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-09-20, 19:51   Temat: wynik na IIID
Tutaj masz skrótowo o raku brodawki Vatera:

http://www.onkologia.zale...0&indeks_art=30
  Temat: Guz jajnika
Armando123

Odpowiedzi: 46
Wyświetleń: 52195

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-09-17, 12:05   Temat: Guz jajnika
Guz mózgu i rak jajnika z tego co mi wiadomo nie ma raczej żadnego genetycznego powiązania.

Musisz póki co niestety cierpliwie czekać na wynik badania histopatologicznego bo tylko ten wynik jest w stanie powiedzieć jaki charakter ma ta zmiania.

Póki co nikt Ci na tym forum nie jest w stanie bardziej pomóc. A gdybanie co później nie ma najmniejszego sensu bez rozpoznania.

Trzymam kciuki i mam nadzieję, że nie będzie to zmiana o charakterze złośliwym :)

[ Dodano: 2011-09-17, 12:07 ]
Wyniki markerów masz w normie, to dobry prognostyk, ale w żaden sposób nie rostrzygający, ponieważ zdarzają się także osoby z mocno zaawansowaną chorobą nowotworową i markery idealnie w normie.
  Temat: Guz jajnika
Armando123

Odpowiedzi: 46
Wyświetleń: 52195

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-09-16, 16:02   Temat: Guz jajnika
Mogę się wypowiedzieć co do tego co się orientuje. Rak jajnika może dawać przerzuty do tarczycy, ale jednocześnie może to być również jakiś łagodny guzek. Musisz czekać z cierpliwością na wyniki (co niewątpliwie jest trudne) bo nikt Ci raczej na forum nie udzieli odpowiedzi co to dokład jest.

Ca 125 jest to marker nowotworowy dotyczący m.in raka jajnika. A CEA uniwersalny marker dotyczący przerzutów nowotworowych. Nie podałaś norm laboratoryjnych dotyczących tych markerów.
  Temat: Rak jelita grubego, przerzuty do kości-bioder, wątroby....
Armando123

Odpowiedzi: 155
Wyświetleń: 87502

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-09-09, 20:31   Temat: Rak jelita grubego, przerzuty do kości-bioder, wątroby....
Z kontrastem pewnie około 400 zł, a rezonans 700-800. Na te badania nawet jak je wykonujesz prywatnie musisz mieć zazwyczaj skierowanie od lekarza. Musisz zdawać sobie sprawę, że w przypadku tomografii narażasz się na promieniowanie, rezonans można powtarzać wielokrotnie - według obecnego stanu wiedzy nie ma szkodliwego wpływu na organizm człowieka.

Skoro miałaś gastroskopię, a będziesz miała kolonoskopię to nie wiem czy warto robić tk, czy rezonans.
  Temat: Rak jelita grubego, przerzuty do kości-bioder, wątroby....
Armando123

Odpowiedzi: 155
Wyświetleń: 87502

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-09-09, 18:33   Temat: Rak jelita grubego, przerzuty do kości-bioder, wątroby....
Markery wykazują się zróżnicowaną czułośią i swoistością. Ktoś może mieć zaawansowany nowotwór i markery idealnie w normie. Poza tym mogą one wzrastać także przy chorobach nienowotworowych.

CA 19-9 dotyczy głównie trzustki
CEA - monitorowanie skuteczności leczenie w raku jelita grubego jeżeli poziom wyjściowy był podwyższony
AFP - rak wątroby

Jeżeli boisz się nowotworów przewodu pokarmowego, a masz dostateczne środki pieniężne to pozostaje do zrobienia kolonoskopia, gastroskopia +usg jamy brzusznej (ew. tk albo mri).

U mojego ojca w lutym wykryto zaawansowany nowotwór jelita grubego i po tym wszystkim do dzisiaj mam schizę na raka trzustki - bo mam dziwne bóle, ale również jasne stolce. Wyniki mam ok i staram się tym coraz mniej przejmować. Przeszedłem badania krwi na markery, usg jamy brzusznej, tk i rezonans jamy brzusznej oraz kolonoskopię.

Większość nowotworów jelita grubego to mimo wszystko raki sporadyczne. Tylko w niektórych przypadakach występuje rodzinnie np. w następującyh zespołach:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Lyncha

http://pl.wikipedia.org/w..._gruczolakowata

http://pl.wikipedia.org/w...Peutza-Jeghersa
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group