1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 30
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-09-06, 22:04   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Szansa zawsze jest.

Jeśli w ciągu bodajże ostatnich 10 lat masz przepracowane 5 lat (chodzi o podleganie ubezpieczeniu chorobowemu), i jeśli choroba powstała w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w ciągu 18 miesięcy od zakończenia stosunku pracy, to masz prawo ubiegać się o rentę.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-06-06, 12:45   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Skoro zostałaś zwolniona, to raczej nie możesz mieć już przedłużonego świadczenia rehabilitacyjnego - bo nie będzie miał go kto wypłacać, takie świadczenie przysługuje pracownikom. Najlepiej zadzwonić do ZUSu i się co do tego upewnić, bo mogę się mylić.

Swoją drogą, zakład pracy zachował się dość niefajnie..
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-03-21, 21:25   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Anna-Maria napisał/a:
Witam , mam mnóstwo pytań i wątpliwości , ale nie wiem od czego zacząć gdyż moja sytuacja jest trochę skomplikowana , chodzi mi o zasiłek rehabilitacyjny - obecnie toczy się postępowanie sądowe przeciwko mojemu pracodawcy o ustalenie stosunku pracy , do czasu choroby pracowałam ponad rok na umowę zlecenie a powinnam mieć umowę o pracę.
Mimo to mój prawnik zalecił abym bez przerwy brała L-4 z Kliniki Onkologii w Gliwicach - co też czynię . 14 lutego minęło 120 dni " chorobowego" i z tego co tu przeczytałam powinnam już składać jakieś wnioski do ZUS-u - czy to prawda ?
Będę wdzięczna za fachową podpowiedż a widzę , że o takie na tym forum nie trudno

Przede wszystkim co to znaczy, że pracowałaś na umowę-zlecenie, a "powinnaś" na umowę o pracę?
Tzn. podpisywałaś umowę o pracę, a pracodawca podmienił ją na umowę-zlecenie, zafałszował podpis czy jak? :)

Czy podpisując umowę-zlecenie (powinnaś mieć oryginały umów) zaznaczyłaś w niej, że chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu?
Czy w ogóle nie ma w umowie takiego punktu?

Wszelkie wnioski do ZUSu możesz składać dopiero po wyroku sądu.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-01-26, 13:53   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
magdaxxx napisał/a:
Na zasiłku dla bezrobotnych byłam pół roku, od kwietnia do października 2010r.
Właściwie to ja pracowałam od 1983r , ale nie podawałam Ci tych lat bo myślałam ,że
trzeba udokumentować 5 lat pracy z ostatnich 10-ciu. Byłam w ZUS-ie i powiedzieli mi ,że lata w
KRUS-ie mi nie zaliczą bo ZUS nie będzie płacił za KRUS.
Nie wiem co o tym myśleć.

No dobra, mam informacje prosto z ZUSu i KRUSu:

Faktycznie musisz wykazać okres 5-letniego pozostawania w ubezpieczeniu w ciągu ostatnich 10 lat.

Kwestia nr 1: jeśli w tym okresie byłaś bezrobotna, to istotne jest czy pobierałaś zasiłek dla bezrobotnych.
Jeśli tak - wszystko jest okej. Jeśli nie - ten okres, w ciągu którego nie pobierałaś zasiłku, jest wyłączony z 5 lat ubezpieczenia.

Kwestia nr 2: choroba, z powodu której chcesz przejść na rentę, musi powstać w ciągu tych 5 lat ubezpieczenia, jakie musisz wykazać.
Jeśli miałaś orzeczoną niepełnosprawność wcześniej, np. jeszcze będąc w KRUSie, to przyznają Ci grupę inwalidzką, ale bez prawa do świadczenia (czyli bez pieniędzy).

Pamiętaj też, że jeśli masz dużo okresów nieskładkowych, to renta może być b. niska - teraz już nie ma minimalnych progów świadczeń, wszystko zależy od tego kto ile sobie wypracował w ciągu życia.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-01-25, 19:23   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Żebyś mogła się ubiegać o rentę musisz mieć łącznie 10 lat okresu podlegania ubezpieczeniu.
Nie ma znaczenia ile byłaś na chorobowym, bo ten okres też liczy się do ubezpieczenia, tak samo świadczenie rehabilitacyjne. Okresy podlegania pod ubezpieczenie łączą się, jeśli chodzi o KRUS i ZUS, ale wyłącza się z tego czas bycia na zasiłku dla bezrobotnych.

Główne pytanie brzmi: ile czasu byłaś na zasiłku dla bezrobotnych?
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-12-19, 20:42   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Tzn. masz na myśli świadczenie pielęgnacyjne z MOPSu?

Ono nie należy się osobie chorej tylko tej, która się nią opiekuje.
Tutaj masz warunki przyznawania: http://www.mops.gda.pl/index.php?id=109#III
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-12-07, 20:20   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Najlepiej byłoby chyba zadzwonić do tego Powiatowego Zespołu i zapytać, bo to tylko domysły:

KlaWik napisał/a:
- Korzystania z systemu pomocy społecznej

Może chodzi o różnego rodzaju zasiłki, zapomogi, świadczenia etc.

KlaWik napisał/a:
- Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji

Może MOPS / GOPS, domy dziennego pobytu, jakieś dzienne ośrodki rehabilitacji.

KlaWik napisał/a:
- korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów (jakich?)

To chyba Ty najlepiej wiesz, czy korzystasz z różnych ulg i uprawnień :)

KlaWik napisał/a:
Uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego

Czy otrzymujesz zasiłek pielęgnacyjny, czy nie.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-10-23, 17:53   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Jeśli masz 38 lat, to żeby ubiegać się o rentę z ZUSu musiałabyś przez min. 10 lat podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym w ZUSie, z czego min. 7 lat musiałoby być latami składkowymi.

Czyli renta Ci nie przysługuje.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-10-20, 21:34   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Niech spróbuje w NFZ i ZUS.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-10-20, 21:24   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
O karcie parkingowej było już gdzieś w tym wątku, poszukaj.

Jeśli chodzi o rehabilitację, tak jak pisałam - można spróbować z wnioskiem o prewencję rentową. Kto nie przyznał tej rehabilitacji - NFZ?
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-10-20, 21:05   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Jeśli mama pracuje, to ma raczej nikłe szanse na przyznanie renty (to jest równoznaczne z orzeczeniem grupy inwalidzkiej).
Oczywiście może się udać na komisję, ale lekarze orzecznicy raczej nie przyznają rent osobom, które są zdolne do pracy i pracują (bo nie po to jest renta).

Mama może natomiast złożyć do ZUSu wniosek o tzw. prewencję rentową. Wówczas może otrzymać skierowanie do sanatorium (czego na 90% nie dostanie) lub na rehabilitację w jakimś miejscowym ośrodku przez 24 dni. Taką rehabilitację mama otrzyma dość szybko, przynajmniej tak zwykle bywa. Oczywiście nieodpłatnie.

Kolejną opcją rehabilitacji jest lekarz POZ, który wystawi mamie skierowanie na rehabilitację z NFZ. Tyle że tutaj pewnie będzie to w przyszłym roku.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-09-26, 21:27   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Najlepiej byłoby chyba zadzwonić do MOPSu i po prostu zapytać - w ustawie nie ma mowy o takim przypadku, o jakim piszesz, Asiu.

A co do wskaźników na stronie ZUSu - jeśli chodzi o limit dochodów dot. renty rodzinnej, to i tak te przyszłoroczne (czyli kiedy będzie to interesowało siostrę idącą na studia i do ewentualnej pracy) będą nieco wyższe niż obecne, podane dla 2010.
wronka, oczywiście Twoją siostrę będzie wówczas interesowała suma kwot przychodu odpowiadających 70% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-09-26, 10:11   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Nie ma sprawy, w końcu nie da się znać na wszystkim, prawda? :)

wronka napisał/a:
Czy jest to jedno świadczenie czy każda dostaje osobną swoją część?

Są dwie opcje - rentę rodzinną może pobierać tylko jedna osoba, ale mogą ją też pobierać dwie osoby.
• w przypadku, gdy rentę rodzinną pobiera jedna osoba, to wysokość renty wynosi 85% emerytury zmarłej osoby.
Czyli np. gdyby tylko mama chciała mieć rentę rodzinną po tacie, to będzie ona dostawała 85% kwoty emerytury, jaką otrzymywał tata (jeśli tata nie był emerytem, to i tak emerytura będzie wyliczona hipotetycznie).
• w przypadku, gdy rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to wysokość renty wynosi 90% emerytury zmarłej osoby.
Czyli np. gdyby i mama i siostra chciały mieć rentę rodzinną po tacie, to każda z nich dostanie po 45% kwoty emerytury taty.

wronka napisał/a:
czy by zachować rentę muszą być to studia dzienne czy mogą być to zaoczne (oczywiście wtedy podjęła by równeż pracę) Czy są jakieś limity dochodów by nie stracić renty?

Jeśli siostra pójdzie na studia (jakiekolwiek) i nie będzie podejmowała pracy, to nie będzie problemów z zachowaniem renty. Po prostu złoży do ZUSu corocznie oświadczenie, że nie podjęła pracy zarobkowej, nie ma dochodów i tyle.
Jednak jeśli siostra podejmie pracę, to może stracić rentę rodzinną w momencie przekroczenia pewnego limitu dochodu. Limity takie są ustalane corocznie, więc nie mogę teraz powiedzieć ile będzie on wynosił w przyszłym roku. W każdym razie do ZUSu będzie musiała składać oświadczenie dotyczące dochodu i ZUS wyliczy, czy nie przekroczyła określonego progu. Jeśli nie - dalej będzie otrzymywać rentę rodzinną. Jeśli tak - renta dostawać nie będzie.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-09-22, 10:46   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Nie jestem w 100% pewna, ale żeby dostać świadczenie pielęgnacyjne trzeba być zatrudnionym. Kiedy osoba pracująca nie jest w stanie opiekować się osobą chorą, to wówczas zwalnia się z pracy i dostaje to świadczenie pielęgnacyjne.
Więc jeśli mama nie pracuje to takiego świadczenia nie dostanie, bo jako osoba bezrobotna ma możliwość opieki nad chorym (wg przepisów).

Ty, jeśli jesteś zatrudniona, możesz takie świadczenie otrzymać jeśli zwolnisz się z pracy. Także nie wiem, czy jest to opłacalne, bo pewnie świadczenie wynosi coś ok. 500 zł.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
absenteeism

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-09-15, 14:40   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Na pieniądze, jakie tata otrzymywał z KRUS, składały się trzy kwoty:
emerytura podstawowa + tzw. ryczałt energetyczny + dodatek za każdy miesiąc pracy jako górnik

Prościej będzie to pokazać na (przypadkowym) przykładzie liczbowym.
Np. tata dostawał 500 zł (emerytura) + 100 zł (ryczałt energetyczny) + 300 zł (dodatek za każdy miesiąc pracy jako górnik)
Łącznie 900zł.

Załóżmy, że mama również dostaje emeryturę 500 zł.

Mama nie jest uprawniona do otrzymywania dodatku za każdy miesiąc pracy jako górnik, ponieważ jako taki nie pracowała. Nie ma więc prawa do 300zł. Pozostaje 600 zł (emerytura 500 zł + ryczałt energetyczny 100).

KRUS prawdopodobnie wyliczył od razu podczas Waszej wizyty tam, że mamie nie opłaca się rezygnacja z własnej emerytury na rzecz świadczenia po tacie, ponieważ wówczas świadczenie to wynosiłoby:
85% z 500 zł emerytury = 425 zł + ryczałt energetyczny 100 zł = 525 zł
525 zł to kwota, jaką otrzymywałaby co miesiąc mama.

Bardziej opłaca się więc mamie zatrzymać swoją emeryturę (500 zł) oraz ryczałt energetyczny (100 zł), ponieważ w ten sposób co miesiąc otrzymuje 600 zł.

W KRUS nie chcąc robić Wam fałszywej nadziei a sobie dodatkowej roboty sprawdzili niejako na oko, że nie da mamie nic zamiana świadczeń, dlatego od razu zaproponowali złożenie pisma o przyznanie mamie ryczałtu energetycznego jako dodatek do jej własnej emerytury.


Wytłumaczenie na podstawie informacji od pani pracującej w KRUS, więc mogę jedynie ufać, że jest tak jak mówi :)
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group