1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #331  Wysłany: 2011-12-20, 11:26  


Dziękuję za informację. Właśnie o to Mark mi chodziło, czyli jak mam rozumieć to ściągnąć z neta druk o orzeczeniu niepełnosprawności dla mamy i złożyć w powiatówce (wcześniej chemika poprosić o wypełnienie zaświadczenia). I jeśli orzekną o stopniu to wtedy dopiero otrzyma dodatkowe parę groszy (przynajmniej na dojazdy będzie) i będzie można odliczyć leki i inne rehabilitacyjne rzeczy w skarbówce na koniec roku?
pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Finlandia: 2011-12-20, 14:56 ]
Tak. Z ważniejszych przywilejów jeszcze autobus za darmo, o ile otrzyma stopień znaczny.
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #332  Wysłany: 2011-12-20, 14:45  


absenteeism Małgosi81 chodziło o zasiłek pielęgnacyjny z MOPS-u / było 153zł/, który przysługuje osobie z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym, natomiast Ty piszesz o świadczeniu pielęgnacyjnym, przysługujące osobie która zrezygnuje z pracy aby opiekować się się osobą niepełnosprawną.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2011-12-20, 15:11 ]
O czym ja pisałam, to wiem, a po wyjaśnieniu Małgosi wiem też o czym ona pisała :)
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #333  Wysłany: 2011-12-20, 16:03  


Dziękuje za pomoc absenteeism, zazwyczaj w tematach na których się normalnie nie znam troszeczkę zawile przedstawiam pytania ale i tak wiem że co bym nie napisała i tak pomożecie ;) pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2011-12-20, 16:13 ]
Najważniejsze, że wspólnie jakoś doszliśmy o co chodzi ;)

_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #334  Wysłany: 2011-12-21, 12:59  dodatek a zasiłek pielęgnacyjne, świadczenie pielęgnacyjne


Dodatek pielęgnacyjny – świadczenie wypłacane wraz z emeryturą lub rentą przez ZUS przeznaczone dla osób, które ukończyły 75 lat albo są całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Dodatek ten nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba, że przebywa poza tymi placówkami dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu. By uzyskać ten dodatek należy zatem mieć najpierw prawo do w/w świadczeń z ubezpieczenia społecznego, całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji stwierdza odpowiednie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności nie pełni tu funkcji zamiennej, należy je natomiast przedłożyć lekarzowi orzecznikowi ZUS. Dodatek pielęgnacyjny jest waloryzowany tak jak emerytury i renty z FUS, obecnie jest to kwota ponad 180 zł.
Podstawa prawna: art. 75 i art. 12, art. 13 ust. 5 i art. 14 ust. 1 – 3 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS

Zasiłek pielęgnacyjny – świadczenie wypłacane osobie w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji: niepełnosprawnemu dziecku, osobie w wieku powyżej 16 lat legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobie, która ukończyła 75 lat oraz osobie w wieku powyżej 16 lat, jeżeli ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia. Zasiłek ten nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Osoba mająca orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji lub tylko niezdolność do samodzielnej egzystencji przedstawia to orzeczenie i jest ono traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek pielęgnacyjny to obecnie 153 zł.
Podstawa prawna: art. 3, art. 4 ust. 1 – 3 i art. 5 ust. 1 – 1a ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, art. 16 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Uwaga: można pobierać dodatek pielęgnacyjny lub zasiłek pielęgnacyjny, obu na raz nie można, jeżeli osoba zainteresowana ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego, zasiłek pielęgnacyjny jej nie przysługuje ( art. 16 ust. 6 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych ).

Świadczenie pielęgnacyjne – ustawa z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych- wyciąg:
Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.), ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
1a. Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki, o której mowa w ust. 1.
2-2d. (uchylone).
3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 520,00 zł ( chyba - przyp. mój ) miesięcznie.
4. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.
5. Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
1a) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Z ciekawszego orzecznictwa:
1. wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19.07.2011 r. sygn. II SA/Ol 521/11: sam fakt pozostawania rolnikiem wyklucza daną osobę z kręgu osób, które mogą otrzymać świadczenie pielęgnacyjne,
2. wyrok WSA w Krakowie z dnia 21.06.2011 r. sygn. III SA/Kr 1048/10: zły stan zdrowia osób spokrewnionych w pierwszym stopniu może stanowić przeszkodę w sprawowaniu przez nich opieki, co umożliwia starania o świadczenie pielęgnacyjne osób zobowiązanych do alimentacji w dalszej kolejności. Nie mniej ustawodawca nie wykluczył jako przeszkody w opiece nad osobą tego wymagającą innych przyczyn, w tym pozostawania w zatrudnieniu lub innej pracy zarobkowej osób zobowiązanych do alimentacji w pierwszej kolejności, co z kolei otwiera drogę do starań o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom zobowiązanym do alimentacji w dalszej kolejności, oczywiście pod warunkiem, że osoby te faktycznie świadczą osobistą opiekę w takim zakresie, który uniemożliwia im podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
3. wyrok WSA w Olsztynie z dnia 05.05.2011 r. sygn. II SA/Ol 187/11: bycie bezrobotnym nie stanowi negatywnej przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego,
4. wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15.03.2011 r. sygn. II SA/Rz 73/11: jeżeli wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, realizując ciążący na nim obowiązek alimentacyjny, którego wypełnić z przyczyn obiektywnych nie może zobowiązany w pierwszej kolejności, to ma prawo do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego pomimo, że osoba nad którą sprawowana jest opieka pozostaje w związku małżeńskim, ale z osobą, która z uwagi na swoją niepełnosprawność z ogólnego stanu zdrowia nie jest w stanie podołać obowiązkowi alimentacyjnemu.

Małgosia81, w necie znajdziesz tylko druki, trzeba je wypełnić. Zaświadczenie musi wypełnić lekarz.
_________________
c'est la vie
 
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #335  Wysłany: 2011-12-21, 21:11  


Mark dziękuję ci bardzo za wyczerpujące informacje, jeśli się uda to skorzystamy z mamcią (chociaż prawdę mówiąc wolałabym żeby mama była zdrowa i nie musiałybyśmy nawet o tym myśleć, ale cóż...). :papap:
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #336  Wysłany: 2011-12-21, 21:27  druk zaświadczenia lekarskiego do PZON


Małgosia81, z załączeniu druk zaświadczenia lekarskiego do PZON, musi je wypełnić lekarz. Jeżeli mama dostanie znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, dostanie świadczenie wg zasad przeze mnie opisanych.
Do tego jest wniosek, nie załączam, bo mam ze swojego miejsca zamieszkania, to też druk, wypełnia wnioskodawca i informacja ( bez znaczenia na tym etapie ).
_________________
c'est la vie
 
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #337  Wysłany: 2012-01-07, 11:39  


Przebywam na "wcześniejszej"emeryturze(55l.) i gdy wróciłem z leczenia w DCO mój lekarz rodzinny sam poinformował mnie i wypisał wniosek do ZUS o Dodatek Pielęgnacyjny. Na podstawie dokumentacji z DCO i zaświadczenia o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza rodzinnego nie zostałem nawet wzywany na komisję i przyznano mi Dodatek Pielęgnacyjny na rok czasu wypłacany z ZUS w kwocie 186,71 zł. z adnotacją, że w razie przyznania Dodatku Pielęgnacyjnego nie przysługuje prawo do Zasiłku Pielęgnacyjnego.
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
magdaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 19

 #338  Wysłany: 2012-01-25, 17:07  porady rentowe


Witam !!!
Czy ktoś mógłby mi udzielić informacjii a mianowicie:
Mam 49lat , obecnie jestem na rocznym świadczeniu rehabilitacyjnym do lipca 2012r
Składam sobie dokumenty na rentę i tu pojawiły sie schody , chyba nie do pokonania.
Aby otrzymać rentę muszę udokumentować 5lat pracy w ostanich 10-ciu latach i tak to wygląda:
od 1.01.2001r - do 31.12.2006r byłam ubezpieczona w KRUS-ie.
od 2006r pracowałam, ale byłam dużo na zasiłku chorobowym i raz na zasiłku dla bezrobotnych .
Odliczając zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych to przepracowałam ok.2,5roku.
Czy ja mam jakieś szanse na rentę?
Mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - stopień znaczny

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-01-25, 17:22 ]
Nie ma potrzeby tworzyć drugiego podobnego wątku, scaliłem do istniejącego.

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #339  Wysłany: 2012-01-25, 19:23  


Żebyś mogła się ubiegać o rentę musisz mieć łącznie 10 lat okresu podlegania ubezpieczeniu.
Nie ma znaczenia ile byłaś na chorobowym, bo ten okres też liczy się do ubezpieczenia, tak samo świadczenie rehabilitacyjne. Okresy podlegania pod ubezpieczenie łączą się, jeśli chodzi o KRUS i ZUS, ale wyłącza się z tego czas bycia na zasiłku dla bezrobotnych.

Główne pytanie brzmi: ile czasu byłaś na zasiłku dla bezrobotnych?
_________________
 
magdaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 19

 #340  Wysłany: 2012-01-25, 20:37  


Na zasiłku dla bezrobotnych byłam pół roku, od kwietnia do października 2010r.
Właściwie to ja pracowałam od 1983r , ale nie podawałam Ci tych lat bo myślałam ,że
trzeba udokumentować 5 lat pracy z ostatnich 10-ciu. Byłam w ZUS-ie i powiedzieli mi ,że lata w
KRUS-ie mi nie zaliczą bo ZUS nie będzie płacił za KRUS.
Nie wiem co o tym myśleć.
 
resetnick 


Dołączył: 26 Sty 2012
Posty: 4

 #341  Wysłany: 2012-01-26, 11:47  Chory na raka bez środków do zycia?


Witam!

To mój pierwszy post na tym forum, chociaż odwiedzam go dosyć często od kiedy u mojego teścia zdiagnozowano raka płuca. Nie wiem, czy to odpowiedni dział, odpowiednie forum do uzyskania odpowiedzi na moje pytanie. Otóż, mój teść (51lat) zachorował w sierpniu ubiegłego roku na raka drobnokomórkowego płuca prawego. Do lutego tego roku przebywa na zwolnieniu chorobowym ZUS. Niedawno pisał podanie do Zusu o zasiłek rehabilitacyjny, niestety zostało rozpatrzone negatywnie z uwagi na brak perspektyw powrotu do pracy w ciągu 6 kolejnych miesiecy na które miałoby przysługiwać to świadczenie. Renta Zus mu nie przysługuje, gdyż nie ma "lat pracy". Czy jest możliwe , że dostanie zasiłek z mopsu? Jeśli tak w jakiej wysokości i na jakiej podstawie się go ustala?
Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-01-26, 13:05 ]
Na Forum jest już wątek dot. zasiłków, rent etc. - nie ma potrzeby zakładać oddzielnych.
Oba tematy scalone.


 
macias 


Dołączył: 07 Maj 2011
Posty: 115
Pomógł: 3 razy

 #342  Wysłany: 2012-01-26, 12:03  


Witam,
nie jestem specjalistą ale moge podac Ci przykład, mojej kolezanki ojciec chorował na raka i nie dostał renty bo mu brakowało kilku miesięcy lat pracy, odwołali sie do sady ( chyba pracy - nie pamiętam ) i renta została przyznana, a w międzyczasie dostał jakis zasiłek socjalny z mopsu, a na jakich zasadach się go ustala to najlepiej dowiedziec się na miejscu bo nie wiem

pozdrawiam
 
kaska28 



Dołączyła: 30 Gru 2011
Posty: 41
Pomogła: 5 razy

 #343  Wysłany: 2012-01-26, 12:11  


Witaj mysle ze musicie udac sie do mopsu i wszystkiego na miejscu dowiedziec ,moj znajomy otrzymywal jesli sie nie myle rente socjalna i jest tego chyba okolo niecale 500 zl ale nie wiem dokladnie i nie chce wprowadzac w blad.


Pozdrawiam serdecznie
 
 
resetnick 


Dołączył: 26 Sty 2012
Posty: 4

 #344  Wysłany: 2012-01-26, 12:22  


macias napisał/a:
Witam,
nie jestem specjalistą ale moge podac Ci przykład, mojej kolezanki ojciec chorował na raka i nie dostał renty bo mu brakowało kilku miesięcy lat pracy, odwołali sie do sady ( chyba pracy - nie pamiętam ) i renta została przyznana, a w międzyczasie dostał jakis zasiłek socjalny z mopsu, a na jakich zasadach się go ustala to najlepiej dowiedziec się na miejscu bo nie wiem

pozdrawiam


Na sąd pracy nie możemy liczyć. Wciągu ostatnich 10 lat teść pracował tylko na czarno (mała miejscowość post pgr-owska) :| Trzeba liczyć na mops. Dzisiaj dostał telefon z Niebieskiego Parasola, że nie dostanie takich plastrów przeciwbólowych bo nie są już refundowane.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #345  Wysłany: 2012-01-26, 13:53  


magdaxxx napisał/a:
Na zasiłku dla bezrobotnych byłam pół roku, od kwietnia do października 2010r.
Właściwie to ja pracowałam od 1983r , ale nie podawałam Ci tych lat bo myślałam ,że
trzeba udokumentować 5 lat pracy z ostatnich 10-ciu. Byłam w ZUS-ie i powiedzieli mi ,że lata w
KRUS-ie mi nie zaliczą bo ZUS nie będzie płacił za KRUS.
Nie wiem co o tym myśleć.

No dobra, mam informacje prosto z ZUSu i KRUSu:

Faktycznie musisz wykazać okres 5-letniego pozostawania w ubezpieczeniu w ciągu ostatnich 10 lat.

Kwestia nr 1: jeśli w tym okresie byłaś bezrobotna, to istotne jest czy pobierałaś zasiłek dla bezrobotnych.
Jeśli tak - wszystko jest okej. Jeśli nie - ten okres, w ciągu którego nie pobierałaś zasiłku, jest wyłączony z 5 lat ubezpieczenia.

Kwestia nr 2: choroba, z powodu której chcesz przejść na rentę, musi powstać w ciągu tych 5 lat ubezpieczenia, jakie musisz wykazać.
Jeśli miałaś orzeczoną niepełnosprawność wcześniej, np. jeszcze będąc w KRUSie, to przyznają Ci grupę inwalidzką, ale bez prawa do świadczenia (czyli bez pieniędzy).

Pamiętaj też, że jeśli masz dużo okresów nieskładkowych, to renta może być b. niska - teraz już nie ma minimalnych progów świadczeń, wszystko zależy od tego kto ile sobie wypracował w ciągu życia.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group