1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #346  Wysłany: 2012-01-27, 17:49  Renta z ZUS, renta w trybie specjalnym


Renta z ZUS, czyli renta z tytułu niezdolności do pracy, a nie z tytułu niepełnosprawności. Podstawa prawna to ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( FUS ).

Renta z tytułu niezdolności ( nie mylić z niepełnosprawnością ) do pracy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, określonym w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osobie, która przed dniem wejścia w życie ustawy podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu, z wyłączeniem ubezpieczenia społecznego rolników, który jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy a niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych ( z niewielkimi wyłączeniami ) i niektórych okresach nieskładkowych ( art. 57 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 13 ustawy ).
Mężczyzna mający 25 – letni okres składkowy i nieskładkowy oraz kobieta, która ma 20 - letni okres składkowy i nieskładkowy, a jest całkowicie niezdolny(a) do pracy nie musi udowadniać, by niezdolność do pracy powstała w okresach, o których w akapicie wyżej wyrok SN sygn. II UK 249/07 z dnia 24.04.2008 r.).

Warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej:
1) 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
2) 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
3) 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
4) 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
5) 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Okres pięcioletni powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej. Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa wyżej, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy nieskładkowe to max. 1/3 okresów składkowych.

Okresy składkowe i nieskładkowe są zdefiniowane w art. 5 - 7 cyt. ustawy. W pewnym skrócie:
Art. 6. 1. Okresami składkowymi są następujące okresy:
1) ubezpieczenia;
2) opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości określonej w przepisach o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych, w przepisach wymienionych w art. 195 pkt 1-4 i 8, w przepisach o adwokaturze, w przepisach o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz w przepisach o pomocy społecznej;
...
4) czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby;
...
6) pełnionej w Polsce służby:
a) w Policji (Milicji Obywatelskiej),
b) w Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego oraz Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (w organach bezpieczeństwa publicznego),
c) w Straży Granicznej,
d) w Służbie Więziennej,
e) w Państwowej Straży Pożarnej,
f) w Służbie Celnej,
g) w Biurze Ochrony Rządu;
7) pobierania zasiłku macierzyńskiego;
...
Art. 7. Okresami nieskładkowymi są następujące okresy:
1) pobierania:
a) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy,
b) zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego,
c) świadczenia rehabilitacyjnego,
d) świadczeń wymienionych w lit. b i c po ustaniu obowiązku ubezpieczenia;
2) pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego z innego tytułu;
3) niewykonywania pracy po ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy, na podstawie przepisów Kodeksu pracy, zostało wypłacone odszkodowanie;
...
5) przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:
a) w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat,
b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko;
6) przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy opieki pielęgnacyjnej nad inwalidą wojennym zaliczonym do I grupy inwalidów lub uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, sprawowanej przez członka jego rodziny w wieku powyżej 16 lat, który w okresie sprawowania opieki nie osiągnął przychodu przekraczającego miesięcznie połowę najniższego wynagrodzenia;
7) przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy niewykonywania pracy, w granicach do 6 lat, spowodowane koniecznością opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny zaliczonym do I grupy inwalidów lub uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo uznanym za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym, sprawowanej przez członka jego rodziny w wieku powyżej 16 lat, który w okresie sprawowania opieki nie osiągnął przychodu przekraczającego miesięcznie połowę najniższego wynagrodzenia;
8) urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą;
9) nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów;
9a) studiów doktoranckich i aspirantury naukowej w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu;
9b) asystenckich studiów przygotowawczych;
10) dokształcania zawodowego lekarzy w klinikach akademii medycznych i oddziałach instytutów naukowych w charakterze wolontariusza - w granicach do 1 roku;
11) pobierania zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego;
12) udokumentowanej niezdolności do pracy, za które wypłacone zostały z Funduszu Pracy: zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki szkoleniowe lub stypendia.
Art. 10. 1. Przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je, z zastrzeżeniem art. 56, jak okresy składkowe:
1) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
...
2. Okresy wymienione w ust. 1 pkt 1 uwzględnia się także przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe ustalone na zasadach określonych w art. 5-7 są krótsze od okresu wymaganego do przyznania renty, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.
3. Okresów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie uwzględnia się, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty, na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Niezdolność do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia nie jest wystarczającą przesłanką nabycia prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia sprawności organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu ( wyrok SA w Katowicach z dnia 14.08.2007 r. sygn. III AUa 1300/06 ).

Osoba, której stopień naruszenia sprawności organizmu pozwala na wykonywanie pracy jedynie na specjalnych stanowiskach, dostępnych dla osób nie w pełni sprawnych, jest częściowo niezdolna do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( wyrok SN z dnia 08.05.2007 r. sygn. II UK 192/06 ).

Zmiany w organizmie powodujące przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku nie przesądzają o niezdolności do pracy, nawet częściowej, jeżeli została zachowana zdolność do wykonywania pracy zgodnej z kwalifikacjami ( art. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ), tak w wyroku SN z dnia 12.03.2007 r. sygn. I UK 299/06.

Dla stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy (art. 12 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ) decydująca jest nie tylko utrata możliwości wykonywania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, ale także brak rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu tak w wyroku SN z dnia 11.01.2007 r. sygn. II UK 156/06.

Ubezpieczony może być uznany za częściowo niezdolnego do pracy, gdy zachował zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy ( np. wymagającej niższych albo niewymagającej żadnych kwalifikacji ), lecz jednocześnie utracił w znacznym stopniu zdolność do wykonywania pracy, do której posiada kwalifikacje – a tak SN w wyroku z dnia 15.09.2006 r. sygn. I UK 103/06.

Sprawy o rentę mają tzw. kasacyjny charakter, można zatem nie tylko odwoływać się od decyzji ZUS i późniejszego niekorzystnego wyroku sądu, ale też wnieść skargę kasacyjną od wyroku sądu drugiej instancji.

Art. 82. 1. Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie.
...
Art. 83. 1. Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.
1a. Przepisy art. 24a i 27a stosuje się odpowiednio do rent z tytułu niezdolności do pracy przyznanych w trybie określonym w ust. 1.

I OSK 687/10, wyrok NSA W-wa, 2010-07-16
Nie tylko całkowita niezdolność do pracy osoby zainteresowanej będzie szczególną okolicznością, jako że jest stanem udaremniającym i wykluczającym jej aktywność zawodową, lecz także częściowa niezdolność do pracy, poprzez to, że ogranicza i utrudnia możliwość zatrudnienia, może być - przy uwzględnieniu wszelkich aspektów stanu faktycznego sprawy - kwalifikowana w kategoriach szczególnych okoliczności.

I OSK 151/10, wyrok NSA W-wa, 2010-04-29
Za szczególną okoliczność w rozumieniu przepisu art. 83 ust. 1 ustawy z 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może być uznane zdarzenie lub trwały stan wykluczający aktywność zawodową konkretnej osoby z powodu niemożności przezwyciężenia ich skutków. W szczególności, może to dotyczyć niemożności zatrudnienia ze względu na cechu osobowe, które czynią konkretną osobę nieatrakcyjną na takim rynku.

I OSK 733/08, wyrok NSA W-wa, 2009-01-30
1. Szczególne okoliczności (art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.)) to nie tylko zdarzenia o charakterze siły wyższej, ale wszelkiego rodzaju sytuacje, które czynią daną osobę nieatrakcyjną na rynku pracy, pozostającą poza kręgiem zainteresowania pracodawców; również i takie, kiedy osoba nie jest zdolna pod względem zdrowotnym do świadczenia pracy, choć nie legitymuje się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, ale jej stan zdrowia w poszukiwaniu pracy stawia ją na pozycji dużo gorszej, niż osobę zdrową. Tak więc nie tylko całkowita niezdolność do pracy osoby zainteresowanej będzie szczególną okolicznością, jako że jest stanem udaremniającym i wykluczającym jej aktywność zawodową, lecz także częściowa niezdolność do pracy, poprzez to, że ogranicza i utrudnia możliwość zatrudnienia, może być - przy uwzględnieniu wszelkich aspektów stanu faktycznego sprawy - kwalifikowana w kategoriach szczególnych okoliczności.

II SA/Wa 393/07, wyrok WSA w W-wie, 2007-04-24
Za szczególną okoliczność na potrzeby stosowania przepisu art. 83 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS uznaje się wyłącznie zdarzenie bądź trwały stan wykluczający aktywność zawodową konkretnej osoby z powodu niemożności przezwyciężenia ich skutków, przy czym owo zdarzenie bądź trwały stan muszą mieć charakter zewnętrzny, obiektywny i niezależny od woli tej osoby.

W Dzienniku Ustaw Nr 153 poz. 1227 z 2009 r. ogłoszono tekst jednolity tego aktu prawnego.

Mam nadzieję, że się komuś przyda. O świadczeniach pieniężnych z (M)OPS napiszę na życzenie.
_________________
c'est la vie
 
 
clexane02 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 47
Pomogła: 1 raz

 #347  Wysłany: 2012-01-27, 21:09  


Czy dobrze zrozumiałam że wnioski o ubieganie sie o zasiłek pielęgnacyjny wypełnia lekarz rodzinny? wnioski pobrałam sobie z internetu .
A co z paliwem tylko odliczanie z podatku? no i oczywiście z tego co wiem chory musi btć właścicielem lub współwłaścicielem samochodu? a czy chory musi mieć prawo jazdy? na jakiej podstawie dadza zwrot podatku od paliwa i ile? czy to gra warta świeczki?

[ Dodano: 2012-01-27, 21:14 ]
Może tak przy okazji skorzystam i spytam ja mam podstawe 1800 i mój mąż 1700 nie otrzymujemy świadczeń rodzinnych dwójka dzieci jeden syn jest w internacie w technikum czy należy się nam jakiś zasiłek z tego tytułu?
_________________
Krzysia
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #348  Wysłany: 2012-01-28, 11:23  


clexane02, a forum chociaż przeczytałaś, np. http://www.forum-onkologi...5,330.htm#92073 :?ale?:

[ Dodano: 2012-01-28, 11:43 ]
Jeśli chodzi o dzieci, to ustawa z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( wyciąg ):

Art. 2. Świadczeniami rodzinnymi są:
1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;
2) świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne;
3) zapomoga wypłacana przez gminy, na podstawie art. 22a;
4) jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka.
...
Art. 4. 1. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.
2. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:
1) rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
2) opiekunowi faktycznemu dziecka;
3) osobie uczącej się.
...
Art. 5. 1. Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł ( tą kwotę proponuję zweryfikować )
2. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,00 zł.
3. W przypadku gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje.
4. W przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na wniosek osoby, o której mowa w art. 4 ust. 2, na podstawie dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej się pomniejszonego o utracony dochód.
4a. W przypadku uzyskania przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego dochodu, o którym mowa w art. 3 pkt 24, prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na podstawie dochodu rodziny, osoby uczącej się lub dziecka powiększonego o uzyskany dochód.
5. (uchylony).
6. (uchylony).
7. W przypadku gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, nie uwzględnia się osoby przebywającej w tej instytucji.
8. W przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.).
8a. Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę z wyjątkiem:
1) oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego;
2) gospodarstwa rolnego wniesionego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną;
3) gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
8b. Ustalając dochód rodziny uzyskany przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę na zasadach, o których mowa w ust. 8a, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.
8c. Ustalając dochód rodziny uzyskany z wydzierżawionego od Agencji Nieruchomości Rolnych gospodarstwa rolnego, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.
9. W przypadku gdy rodzina lub osoba ucząca się uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego oraz dochody pozarolnicze, dochody te sumuje się.
10. (utracił moc).
11. W przypadku gdy prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego, ustalając dochód uwzględnia się tylko dochód dziecka.
...
Art. 6. 1. Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2, do ukończenia przez dziecko:
1) 18 roku życia lub
2) nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo
3) 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
1a. Zasiłek rodzinny przysługuje osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.
2. Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie: ( pominąłem, kwota ulega zmianom )
...
Art. 7. Zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli:
1) dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;
2) dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej;
3) osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
4) pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko;
5) osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:
a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
b) ojciec dziecka jest nieznany,
c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
d) sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
6) członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
...
clexane02, jak już przeczytasz, pytaj dalej.
_________________
c'est la vie
 
 
magdaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 19

 #349  Wysłany: 2012-01-28, 13:56  


absenteeism napisał/a:
magdaxxx napisał/a:
Na zasiłku dla bezrobotnych byłam pół roku, od kwietnia do października 2010r.
Właściwie to ja pracowałam od 1983r , ale nie podawałam Ci tych lat bo myślałam ,że
trzeba udokumentować 5 lat pracy z ostatnich 10-ciu. Byłam w ZUS-ie i powiedzieli mi ,że lata w
KRUS-ie mi nie zaliczą bo ZUS nie będzie płacił za KRUS.
Nie wiem co o tym myśleć.

No dobra, mam informacje prosto z ZUSu i KRUSu:

Faktycznie musisz wykazać okres 5-letniego pozostawania w ubezpieczeniu w ciągu ostatnich 10 lat.

Kwestia nr 1: jeśli w tym okresie byłaś bezrobotna, to istotne jest czy pobierałaś zasiłek dla bezrobotnych.
Jeśli tak - wszystko jest okej. Jeśli nie - ten okres, w ciągu którego nie pobierałaś zasiłku, jest wyłączony z 5 lat ubezpieczenia.

Kwestia nr 2: choroba, z powodu której chcesz przejść na rentę, musi powstać w ciągu tych 5 lat ubezpieczenia, jakie musisz wykazać.
Jeśli miałaś orzeczoną niepełnosprawność wcześniej, np. jeszcze będąc w KRUSie, to przyznają Ci grupę inwalidzką, ale bez prawa do świadczenia (czyli bez pieniędzy).

Pamiętaj też, że jeśli masz dużo okresów nieskładkowych, to renta może być b. niska - teraz już nie ma minimalnych progów świadczeń, wszystko zależy od tego kto ile sobie wypracował w ciągu życia.


Witam!!!
-pobierałam zasiłek dla bezrobotnych
-choroba powstała w ciągu tych 5-ciu latach ubezpieczenia,ale problem tkwi w tym,że
okresy nieskładkowe to max 1/3 okresów składkowych a mi do okresów składkowych brakuje ok.6 m-cy.
Myślę,że tu tkwi problem i może być odmowa renty.
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #350  Wysłany: 2012-01-28, 16:28  


magdaxxx, przeczytaj cały mój post, może masz te 20 lat składkowych ?, bo jeśli masz znaczny stpień niepełnosprawności to myślę, że ze znacznymi szansami na sukces możesz starać się o całkowitą niezdolność do pracy, a nawet niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.
_________________
c'est la vie
 
 
magdaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 19

 #351  Wysłany: 2012-01-30, 12:05  


Mam te 20 lat pracy i wymagane okresy składkowe ,ale mam przerwę 6-letnią (w tym czasie płaciłam składki w KRUSIE) i znowu dostaje po du*ie .Może ktoś mi podpowie taką rzecz:jeżeli mi brakuje do renty 4-m-cy okresów składkowych,czy po komisji mogę ,,dorobić" te brakujące m-ce i kiedy wtedy mogę stawać ponownie na komisję.?
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #352  Wysłany: 2012-01-30, 15:18  


Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 kwietnia 2008 r. sygn. II UK 249/07, o którym piszę ma taką tezę: renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy (art. 57 ust. 2 ustawy z 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), bez potrzeby wykazywania przewidzianego w art. 58 ust. 2 tej ustawy pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego przypadającego w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy..
_________________
c'est la vie
 
 
magdaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 19

 #353  Wysłany: 2012-01-30, 17:03  


a możesz mi odpowiedzieć jeszcze na moje pytania?
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #354  Wysłany: 2012-01-30, 18:51  


Skoro masz te ponad 20 lat to złóż wniosek o rentę wraz z dokumentami, to co tam masz. W przypadku niekorzystnych orzeczeń odwołuj się ( ZUS -> Sąd Okręgowy - Sąd Ubezp. Społ, działający jako Wydział SO -> Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy u Ubezp. Społ, też działający jako Wydział SA -> można wnieść skargę kasacyjną, ale jest tzw. przymus adwokacki ).
Możesz oczywiście też "dorobić" te 4 m-ce i złożyć kolejny wniosek.
To wszystkie Twoje pytania, czy są jeszcze jakieś, odpowiem |wht?!| :?:
_________________
c'est la vie
 
 
magdaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 19

 #355  Wysłany: 2012-01-30, 19:36  


Po jakim czasie mogę złożyć ponowny wniosek
gdzie mogę się udać z moimi latami pracy aby mi to ktoś przed złożeniem wniosku zweryfikował
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #356  Wysłany: 2012-01-30, 20:04  


Chyba nie ma terminów na ponowne złożenie wniosku, ale wypadałoby zakończyć pierwsze postępowanie. A z dokumentami to do najbliższego oddziału ZUS, ale tu nie ma czego weryfikować, tylko trzeba złożyć wniosek. Nie praktykowałem rent, więc nie wiem - ale tak, czy siak ZUS powinien Cię wysłać do lekarza orzecznika - musisz mieć orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, a lepiej nawet ze stwierdzeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Potrzebujesz zatem nie tylko papierków dot. składek, ale też stanu zdrowia ( historie choroby, orzeczenia dot. stopnia niepełnosprawności., itp. ). Gdyby Ci w ZUS-ie odradzali, powiedz, że chcesz złożyć wniosek i niech go rozpatrzą. A jak Ci się nie chce chodzić, włóż wszystko do koperty i im wyślij ( ZUS jest tu: Serwis informacyjny ZUS - strona główna. Na forum nikt Ci nie odpowie, jak Twoja sprawa się skończy, musisz po prostu złożyć wniosek.
_________________
c'est la vie
 
 
magdaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 19

 #357  Wysłany: 2012-01-31, 19:19  


Dziękuję bardzo za pomoc.Mam nadzieję,że nie wykończyłam Cię swoją namolnością,ale
jak zaczęłam przeliczać sobie swoje lata pracy(a trochę zakładów zaliczyłam)to myślałam,że
za chwilę osiwieję.Koniec świata z tym ZUS-em.
Jeszcze raz dziękuję.
 
clexane02 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 47
Pomogła: 1 raz

 #358  Wysłany: 2012-02-03, 16:42  


Proszę mi doradzić czy lepiej załatwiać zasiłek pielęgnacyjny dla osoby niepełnosprawnej przez ZUS? 180 zł i nie otrzymuje ona legitymacji osoby niepełnosprawnej? czy lepiej otrzymywać zasiłek z powiatowego urzedu do spraw pomocy rodzinie i wynosi on 150 zł lecz chory dostaje wtedy legitymację osoby niepełnosprawnej co jest bardziej korzystne dla chorego? prosze mi doradzić na co takiej osobie przydaje sie legitymacja?

Załatwiam jeszcze mamie odliczanie paliwa za dojazdy na chemioterapię czy ktoś może mi napisać na jakie koszty można liczyć ojciec dowozi mamę swoim samochodem mama nie jest współwłascicielem samochodu i nie posiada prawa jazdy oboje rodzice sa na niskich emeryturach prosze o pomoc w tej sprawie
_________________
Krzysia
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #359  Wysłany: 2012-02-03, 16:57  


Cytat:
prosze mi doradzić na co takiej osobie przydaje sie legitymacja?

Jeśli dostanie stopień znaczny, to przydaje się do darmowych autobusów (także dla opiekuna) i zniżek w PKP. Poza tym różne miasta mają różne dodatkowe programy dla niepełnosprawnych.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by załatwić i przez ZUS i w Zespole orzekania o niepełnosprawności. Z ZUS będzie zasiłek, a Zespół tylko wyda orzeczenie o niepełnosprawności. Te 150zł to zasiłek z MOPSu/GOPSu, o który i tak składa się osobny wniosek już po przyznaniu niepełnosprawności, ale jeśli się dostaje zasiłek z ZUS to MOPS nie przyzna po prostu zasiłku.
_________________
 
 
clexane02 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 47
Pomogła: 1 raz

 #360  Wysłany: 2012-02-03, 17:04  


jeszcze jedno pytanie związane z moją osobą dojeżdżam do pracy swoim samochodem czy należy mi się jakiś zwrot odliczanie od podatku?
_________________
Krzysia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group