1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #1  Wysłany: 2010-03-08, 17:37  Porady rentowo-zasiłkowe etc.


Edi, nasza specjalistka z ZUSu zgodziła podzielić się z Nami swoją wiedzą, tak więc jeśli macie jakieś pytania dotyczące zasiłków, renty lub innych ZUSowych spraw pytajcie tutaj.

Edi bardzo Ci dziękujemy :flow:
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #2  Wysłany: 2010-03-08, 17:42  


Oczywiscie ze chetnie pomogę.
Oprócz porad dotyczacych ZUS-su mogę również podpowiedzieć w kwestii niepełnosprawności. Z mojego doświadczenia wiem,ze masa osób chorych nie ubiega się o orzeczenie stopnia niepełnosprawnosci-od razu podkreslam że nie ma to nic wspólnego z ZUS-em a osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności moga korzystać z wielu przywilejów-tak ze warto sie o to starać.Chociażby teraz okres rozliczania sie z fiskusem i mozna sorzystać z np. ulgi rehabilitacyjnej
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #3  Wysłany: 2010-03-08, 18:07  


Masz rację Edi, ja długo się "broniłam" przed orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności bojąc się, że będę mieć później problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie, ale nie ma się co bać, bo do swojego stopnia niepełnosprawności mogę się przyznać i korzystać z przywilejów np dłuższego urlopu albo siedzieć cicho i już.

Coprawda jak narazie tylko się nerwów najadłam przez ten stopień niepełnosprawności, bo orzeczenie mam ze stycznia a nadal nie mogę korzystać z biletu wolnej jazdy jaki mi przyznano, bo odwoływałam się od orzeczonej przyczyny niepełnosprawności (głównie mam uszkodzona nogę a wpisano mi jako przyczynę niepełnosprawności-inne czy coś takiego), owszem uznano moje zażalenie, decyzję mam z datą 16 lutego, do domu przyszła mi 2 tygodnie później i poszłam zaraz odebrać legitymację, żeby móc jeździć i się okazało, że dopiero za 2 tygodnie ją dostanę, ponieważ mogę jeszcze skorzystać z prawa odwołania gdybym nie zgadzała się z decyzją. Nie pomogło tłumaczenie, że nie chce się odwoływać, bo i po co skoro dostałam co chciałam, cóż głupie przepisy :evil:
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #4  Wysłany: 2010-03-08, 18:12  


Symbol na orzeczeniu jest bardzo ważny. Bo wpisany na orzeczeniu kod uprawnia do korzystania z odpowiednich ulg. i tak dla ogólnej wiadomości podaję kody

KODY NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Kod / symbol Schorzenia przyporządkowane kodowi
01-U upośledzenie umysłowe
02-P choroby psychiczne
03-L zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu
04-O choroby narządu wzroku
05-R upśledzenie narządu ruchu
06-E epilepsja
07-S choroby układu oddechowego i krążenia
08-T choroby układu pokarmowego
09-M choroby układu moczowo - płciowego
10-N choroby neurologiczne
11-I inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego


No i pracując z orzeczonym stopniem przysługuje 10 dni urlopu w roku wiecej-ale dopiero rok po uzyskaniu orzeczenia,pracuje sie w wymiarze pracy nie 8 a 7 godzin-wynadrodzenie jak za 8

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku,
w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #5  Wysłany: 2010-03-08, 18:28  


o właśnie, mnie wpisali kod 11-I, co jest tyko połowa prawdy, ponieważ oprócz uszkodzonego szpiku również narząd ruchu mam, ale po odwołaniu dopisali mi ten symbol 05-R no i tak jak mówisz, dzięki temu mam bilet wolnej jazdy.

Jeszcze tak przy okazji moje pytanie. Orientujesz się może, jakie należy spełniać kryteria żeby otrzymać zasiłek/dodatek pielęgnacyjny.Szczerze powiedziawszy nie wiem o które mi dokładnie chodzi, bo słyszałam, że mając przyznany stopień niepełnosprawności można dostać coś koło 150zł, tylko nie wiem co i jak.

Dzięki
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #6  Wysłany: 2010-03-08, 18:34  


zasiłek pielęgnacyjny wypłaca opieka społeczna. Wynosi On 152 zł m-cznie ale tylko w przypadku orzeczenia znacznego stopnia niepełnosprawności.
Mozna też się ubiegać przy umiarkowanym o ile na orzeczeniu nie jest dokładnie określona data powstania tej niepełnosprawnosci
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #7  Wysłany: 2010-03-08, 18:55  


Ja mam wpisane na orzeczeniu coś takiego:
najpierw, że niepełnosprawność istnieje od 2008r a pod spodem że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 11.12.2009 ( nie mam pojęcia skąd taka data)

Co o tym myślisz, jest szansa starać się o taki zasiłek? Dodam, że ja mam właśnie umiarkowany stopień niepełnosprawności.
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
kaja115 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lut 2009
Posty: 735
Pomogła: 125 razy

 #8  Wysłany: 2010-03-08, 19:30  


Zuza - może ja cos tu skrobne o dodatku pielegnacyjnym - jestem na bieżąco - bo załatwiałam ostatnio mamci!!!
W ZUSie składa sie odręcznie napisany wniosek o przyznanie takiego dodatku - czekasz na wezwanie na komisje - tam stawiasz się z dokumentacja choroby (oryginały + ksero) - lekarz orzecznik robi wywiad i bada!!! Po czy dostajesz orzeczenie :) :)
Dzieki jusi i madziorkowi dowiedziałam się, że mojej mamci takie cos się należy - myślę, że Tobie takze :!: :!:
_________________
kaja
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #9  Wysłany: 2010-03-08, 19:37  


Dzięki, ale mnie chodziło o to z pomocy społecznej, a apropos ZUSu to nie wiedziałam, że po jakiś zasiłek się staje na komisję. Już jedną mam za sobą tą rentową i do tej pory mam traumę...
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
kaja115 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lut 2009
Posty: 735
Pomogła: 125 razy

 #10  Wysłany: 2010-03-08, 19:47  


no to niestety w tym nic nie pomoge :uuu: - ale przecież z ZUS-u możesz spróbować!!
_________________
kaja
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #11  Wysłany: 2010-03-08, 19:49  


I tak dzięki za informację, będę próbować jak nie tu to gdzie indziej może akurat się uda.
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
agni5 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Kwi 2009
Posty: 784
Skąd: Szczecin
Pomogła: 146 razy

 #12  Wysłany: 2010-03-08, 19:53  


Dodatek pielęgnacyjny z ZUS jest dla osób, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyły wiek 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Składa się całą dokumentację choroby i ZUS wyznacza termin komisji.Specjalny druk wypełnia lekarz rodzinny.
Mojemu tacie z jednym płucem, już po operacji przyznali ten zasiłek i co z tym się wiąże I grupę inwalidzką na 2 lata.

[ Dodano: 2010-03-08, 19:57 ]
zufed, przed chwilą doczytałam,że ów dodatek z ZUS przysługuje osobie uprawnionej do renty lub emerytury z ZUS-u więc nie wiem, czy się kwalifikujesz....
_________________
agni5
 
bea 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2009
Posty: 81
Pomogła: 18 razy

 #13  Wysłany: 2010-03-08, 20:00  


Zuza, może ja spróbuję Ci pomóc.

Wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności składa się w Powiatowym Zespole d/s Orzekania o Niepełnosprawności. Potem staje sie na tzw. komisji- decyzja przychodzi pocztą. Jesli jest pozytywna to można starać się o legitymację osoby niepełnosprawnej, którą wydaje tenże urząd, a w wydziale komunikacji na podstawie orzeczenia można dostać kartę parkingową, upoważniającą do wjazdu i parkowania w miejscach normalnie niedozwolonych.

Z orzeczeniem o niepełnosprawności zgłasza się w Mops-ie, wypełnia wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, który jest wypłacany w kasie lub wpłacany na konto i on właśnie wynosi te 152 zł.

(ZUS przyznaje dodatki pielęgnacyjne- z takiego korzysta mój tata, który jest chory na nowotwór, nie ma jeszcze 75 lat i jest emerytem)

Zuza , jak mnie przyznali ( ja starałm sie o zasiłek juz normalnie pracując) to Tobie tym bardziej. Warto sie starać. Życzę powodzenia i przy okazji pozdrawiam Cię serdecznie!
_________________
pozdrawiam-bea
 
kaja115 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lut 2009
Posty: 735
Pomogła: 125 razy

 #14  Wysłany: 2010-03-08, 20:01  


http://praca.gazetaprawna...legnacyjny.html - taki link kiedyś podsunęła mi madziorek - zobacz - może się przyda :)
_________________
kaja
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #15  Wysłany: 2010-03-08, 20:46  


To wszystko co piszecie to prawda ale w przypadku Zufed to nie zaskutkuje ponieważ

Z Zusu dodatku pielegnacyjnego nie dostanie-nie ma 75 lat:-)
i nie ma orzeczonej całkowitej niezdolnosci do pracy i samodzielnej egzystencji tylko częściowa niezdolność do pracy. Oczywiscie zawsze mozna składać wniosek do ZUS-u o pogorszenie stanu zdrowia ale tego aby sie jej zdrowie pogorszyło jej nie zyczę.

Natomiast z opieki społecznej tez nie dostanie gdyż ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i określona datę jej powstania.
Z MOPSU sie dostaje przy znacznym stopniu niepełnosprawności
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group