1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #376  Wysłany: 2012-03-24, 19:37  


Anna-Maria, jeżeli masz w biegu sprawę w sądzie pracy, to zwróć się do katowickiego PIP-u o przystąpienie do Towjej sprawy, po Twojej stronie: Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach
_________________
c'est la vie
 
 
clexane02 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 47
Pomogła: 1 raz

 #377  Wysłany: 2012-04-11, 16:20  


Witam mam prośbe o porade oboje moi rodzice mają znaczny stopień niepełnosprawności ja pracuję i moje siostry również wiem że w takim przypadku należy się 520 zł dla osoby opiekującej się lecz ta osoba nie może pracować czy może to być obca osoba?

Jeszcze jedno pytanko czy mężowi sprawującemu opiekę nad niepełnosprawną żoną należą się też pieniądze? i ile? to już z czystej ciekawości jeśli mogę prosić o odpowiedz

pozdrawiam
_________________
Krzysia
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #378  Wysłany: 2012-04-11, 20:31  


ale to już było clexane02, ale jak dla Ciebie jeszcze raz:
Świadczenie pielęgnacyjne – ustawa z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych- wyciąg:
Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.), ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
1a. Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki, o której mowa w ust. 1.
2-2d. (uchylone).
3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 520,00 zł ( chyba - przyp. mój ) miesięcznie.
4. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.
5. Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
1a) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Z ciekawszego orzecznictwa:
1. wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19.07.2011 r. sygn. II SA/Ol 521/11: sam fakt pozostawania rolnikiem wyklucza daną osobę z kręgu osób, które mogą otrzymać świadczenie pielęgnacyjne,
2. wyrok WSA w Krakowie z dnia 21.06.2011 r. sygn. III SA/Kr 1048/10: zły stan zdrowia osób spokrewnionych w pierwszym stopniu może stanowić przeszkodę w sprawowaniu przez nich opieki, co umożliwia starania o świadczenie pielęgnacyjne osób zobowiązanych do alimentacji w dalszej kolejności. Nie mniej ustawodawca nie wykluczył jako przeszkody w opiece nad osobą tego wymagającą innych przyczyn, w tym pozostawania w zatrudnieniu lub innej pracy zarobkowej osób zobowiązanych do alimentacji w pierwszej kolejności, co z kolei otwiera drogę do starań o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom zobowiązanym do alimentacji w dalszej kolejności, oczywiście pod warunkiem, że osoby te faktycznie świadczą osobistą opiekę w takim zakresie, który uniemożliwia im podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
3. wyrok WSA w Olsztynie z dnia 05.05.2011 r. sygn. II SA/Ol 187/11: bycie bezrobotnym nie stanowi negatywnej przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego,
4. wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15.03.2011 r. sygn. II SA/Rz 73/11: jeżeli wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, realizując ciążący na nim obowiązek alimentacyjny, którego wypełnić z przyczyn obiektywnych nie może zobowiązany w pierwszej kolejności, to ma prawo do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego pomimo, że osoba nad którą sprawowana jest opieka pozostaje w związku małżeńskim, ale z osobą, która z uwagi na swoją niepełnosprawność z ogólnego stanu zdrowia nie jest w stanie podołać obowiązkowi alimentacyjnemu.
_________________
c'est la vie
 
 
agamaz 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Gru 2010
Posty: 2469
Pomogła: 246 razy

 #379  Wysłany: 2012-05-08, 15:55  


Czy znaczny stopień niepełnosprawności upoważnia mnie do darmowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej?
Dziś dowiedziałam się ,że podobno mam takie uprawnienie.
Do tej pory jeździłam na biletach ulgowych,proszę o odpowiedź jeśli ktoś jest zorientowany,ponieważ wywiązała się dyskusja.
Pozdrawiam
_________________
aga
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #380  Wysłany: 2012-05-08, 18:37  


Regulują to przepisy w danym mieście. Przeczytaj regulamin przewoźnika u siebie w mieście. Zazwyczaj przejazdy są darmowe dla stopnia znacznego, ale róznie z tym bywa, dlatego odsyłam do regulaminu.
 
agamaz 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Gru 2010
Posty: 2469
Pomogła: 246 razy

 #381  Wysłany: 2012-05-08, 18:58  


Dziękuję za odpowiedź.
Pewnie mieli rację Ci co tak twierdzili a ja się sprzeczałam. :uuu:
Cóż nawet w takich wypadkach nie umiem skorzystać z tego co mi się prawnie należy :mrgreen:
_________________
aga
 
kasiaw 


Dołączyła: 16 Sty 2012
Posty: 78
Pomogła: 2 razy

 #382  Wysłany: 2012-06-06, 09:47  


Witam,

Chciałam zapytać, jeśli można i skoro dyskusja toczy się na temat ZUS-u, czy jest szansa abym po zakończonym 8 miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym dostała je na kolejne 4 miesiące.
Moja sytuacja jest taka, że nadal jestem zatrudniona, ale "czekam" :roll: aż mi przyślą wypowiedzenie, bo tydzień temu otrzymałam telefon z firmy, że mnie zwalniają. Po 15 latach pracy bez ani jednego dnia zwolnienia...
Chemię skończyłam w lutym 2012 r. Jak na razie wyniki mam dobre. Nic się nie dzieje. Świadczenie kończy mi się 13 lipca 2012 r. i zastanawiam się, czy jest sens starać się o jego przedłużenie?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-06-06, 09:49 ]
Dyskusje nt. ZUSu generalnie toczą się tutaj :) post przeniesiony z wątku zufed.

_________________
Leiomyosarcoma, G2, FIGO IIIB
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #383  Wysłany: 2012-06-06, 12:45  


Skoro zostałaś zwolniona, to raczej nie możesz mieć już przedłużonego świadczenia rehabilitacyjnego - bo nie będzie miał go kto wypłacać, takie świadczenie przysługuje pracownikom. Najlepiej zadzwonić do ZUSu i się co do tego upewnić, bo mogę się mylić.

Swoją drogą, zakład pracy zachował się dość niefajnie..
_________________
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #384  Wysłany: 2012-06-07, 15:17  


kasiaw, moim zdaniem najpierw odbierz wypowiedzenie, przeczytaj, podstawą zwolnienia jest pewnie art. 53 k.p., rozważ odwołanie się, a o przedłużenie świadczenie zawsze możesz się starać ( tu też można się odwołać ).
_________________
c'est la vie
 
 
Iza-55 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Maj 2010
Posty: 244
Skąd: opolskie
Pomogła: 50 razy

 #385  Wysłany: 2012-07-06, 11:00  


Witam:) Mam prośbę, czy ktoś pomógłby mi skontaktować się z Edi, która pisała kiedyś w tym dziale. Znalazłam od niej e-mail: edi2@vp.pl, ale nie wiem czy jest aktualny, ponieważ nie odpowiada. Pozdr Iza-55
 
 
nina1956 



Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Wałbrzych

 #386  Wysłany: 2012-07-15, 23:03  Jak starać się o orzeczenie niepełnosprawności


Witam

Jestem miesiąc po oszczędzającej operacji nieinwazyjnego raka piersi i wycięciu węzła wartowniczego.
Mam jeszcze oprócz tego depresję, ciągłe migreny, przewlekłe choroby gardła.

Czy i jak mogę się starać o oznaczenie stopnia niepełnosprawności? Od czego mam zacząć?

Proszę o pomoc.

pozdrawiam

Nina
_________________
Nina
 
plamiasta 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Gru 2011
Posty: 1902
Pomogła: 263 razy

 #387  Wysłany: 2012-07-15, 23:15  


pierwsze kroki skieruj do komisji do orzekania o niepełnosprawności tam dadzą Ci papiery będziesz musiała je wypełnić dołączyć kopie badań dostarczyć to im i czekać na komisje - tak było przynjmniej u mnie
 
nina1956 



Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Wałbrzych

 #388  Wysłany: 2012-07-15, 23:36  


Bardzo dziękuję.

I jeszcze jedno. Jak sądzisz: mam jakieś szanse na uzyskanie stopnia niepełnosprawności?

pozdrawiam
_________________
Nina
 
plamiasta 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Gru 2011
Posty: 1902
Pomogła: 263 razy

 #389  Wysłany: 2012-07-15, 23:39  


nie znam się na tym na prawdę oi mają jakieś inne systemy . bo przypomniało mi się że i komisje są z mopsu czy gopsu i oni też mają inne procedury.

po co Ci jak mogę wiedzieć stopień niepełnosprawności ? bo teraz jest prawie do niczego potrzebny z wyjątkiem zakładów pracy chronionej.

nie lepiej ci pociągnąć pół roku na chorobowym a potem o rente się starać?
jesteś a ZUS czy KRUS
 
nina1956 



Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Wałbrzych

 #390  Wysłany: 2012-07-15, 23:42  


Jestem z ZUS.

Jestem na zwolnieniu od początku maja. Chcę we wrzesniu wrócić do pracy. Nie będę miała dalszego leczenia.

Ale ten papierek z orzecznictwa zawsze może się przydać.
_________________
Nina
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group