1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #391  Wysłany: 2012-07-16, 08:39  


nina1956, przejrzyj wątek, było już trochę o tym. Orzeczenie o niepełnosprawności jest wydawane zwykle na jakiś czas, oczywiście warto się o to starać. Nie musisz od razu koniecznie biegać po MOPS-ach czy GOPS-ach ( orzekają zwykle przy nich zlokalizowane Powiatowe Zespoły ds Orzekania o Niepełnosprawności ), ale znajdź w necie lokalny MOPS/GOPS i tam będą druki do pobrania. Wniosek + zaświadczenie, druczki są zestandaryzowane, na lokalnych stronach mają zwykle wklepane adresy. W załączeniu masz zaświadczenie.


3_pdfsam_Wniosek o wydanie orzeczenia + zaświadczenie + informacja.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 280 raz(y) 116,06 KB

_________________
c'est la vie
 
 
Doriw 


Dołączyła: 05 Wrz 2012
Posty: 3

 #392  Wysłany: 2012-09-05, 17:57  renta


Witajcie!
Jestem nowa i od razu proszę o pomoc. Mam 52lata. W maju przeszłam operację szyjki macicy i nie wiem czy mam szansę starać się o rentę. Może wiecie coś w tym temacie?
Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #393  Wysłany: 2012-09-06, 22:04  


Szansa zawsze jest.

Jeśli w ciągu bodajże ostatnich 10 lat masz przepracowane 5 lat (chodzi o podleganie ubezpieczeniu chorobowemu), i jeśli choroba powstała w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w ciągu 18 miesięcy od zakończenia stosunku pracy, to masz prawo ubiegać się o rentę.
_________________
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #394  Wysłany: 2012-09-06, 22:21  


Doriw, podajesz trochę za mało informacji.
_________________
c'est la vie
 
 
Doriw 


Dołączyła: 05 Wrz 2012
Posty: 3

 #395  Wysłany: 2012-09-07, 15:48  


Okres składkowy mam, w sierpniu minęło pięć lat. Składkę emerytalno-rentową odprowadza za mnie MOPS z tego powodu, że mój mąż jest niewidomy i się nim opiekuję. Przed chorobą pracowałam dorywczo fizycznie i teraz obawiam się, że taka praca b mi zaszkodziła. Nie wiem jakich informacji chcielibyście wiedzieć? :)
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #396  Wysłany: 2012-09-07, 16:15  


Doriw
Przebycie operacji szyjki macicy najprawdopodobniej nie daje podstaw lekarzowi orzecznikowi (w dzisiejszych czasach) do przyznania renty. Jeśli lekarz leczący Ciebie opisze właściwie Twoją chorobę i przewidywane dalsze leczenie a do tego skompletujesz odpowiednie zaświadczenia potwierdzające chorobę, to możesz próbować. Złożenie wniosku do ZUS nic nie kosztuje.
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #397  Wysłany: 2012-09-07, 17:07  


Jest taki - Poradnik rentowy. Możesz do niego zajrzeć.
Jak się starać o rentę inwalidzką? I inne tematy związane z rentą. itd...
link
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #398  Wysłany: 2012-09-07, 20:01  


Doriw, tak czy siak, wniosek bym złożył, sprawy o rentę mają kasacyjny charakter.
_________________
c'est la vie
 
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #399  Wysłany: 2012-09-09, 09:43  


Doriw, pamiętaj tylko, by w razie niekorzystnego orzeczenia orzecznika ZUS, najpierw zaskarżyć to orzeczenie ( nie pamiętam procedury, ale jest chyba dwuetapowa, najpierw orzecznik, potem reszta ).
_________________
c'est la vie
 
 
Doriw 


Dołączyła: 05 Wrz 2012
Posty: 3

 #400  Wysłany: 2012-09-13, 18:56  


Dzięki! Czytam i wyciągam wnioski :) Miło mi, że mi pomagacie
 
Iwona Ldn 


Dołączyła: 22 Wrz 2012
Posty: 1

 #401  Wysłany: 2012-09-22, 08:31  Swiadczenie pielegnacyjne dla ooby chorej na raka piersi


Czytam....i czytam i mam nadzieje, ze ktos bedzie mogl odpowiedziec na moje pytanie. Krotki opis sytuacji:
Moja mama ma 61 lat i jest emerytka. Pol roku temu zachorowala .....nowotwor piersi. miesiac temu miala mastektomie. Za tydzien zaczyna chemioterapie. Pomimo choroby jej fizyczny stan na dzien dzisiejszy nie jest najgorszy.....niewielkie nieograniczenie ruchowe jednej reki i czesty bol w ramieniu tej reki przez 24/7. Jednak daje sama sobie rade.
Czy mamie przysluguje swiadczenie z Zusu...dodatek pielegnacyjny? ( chyba na dzis w okolicach 180 zl miesiecznie). Mama jest skierowana na rechabilitacje ruchowa na ta reke, ktora zaczyna w nastepnym miesiacu.
Pozdrawiam wszystkich goraco.
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #402  Wysłany: 2012-09-22, 12:15  


Iwona Ldn
Jak mama rozpocznie chemioterapię to należy złożyć do ZUS dokumenty i najprawdopodobniej na czas trwania chemioterapii lub dłużej otrzyma zasiłek.
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #403  Wysłany: 2012-09-23, 10:41  Iwona Ldn - już o tym pisałem, ale skoro trzeba, ...


Dodatek pielęgnacyjny – świadczenie wypłacane wraz z emeryturą lub rentą przez ZUS przeznaczone dla osób, które ukończyły 75 lat albo są całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Dodatek ten nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba, że przebywa poza tymi placówkami dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu. By uzyskać ten dodatek należy zatem mieć najpierw prawo do w/w świadczeń z ubezpieczenia społecznego, całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji stwierdza odpowiednie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności nie pełni tu funkcji zamiennej, należy je natomiast przedłożyć lekarzowi orzecznikowi ZUS. Dodatek pielęgnacyjny jest waloryzowany tak jak emerytury i renty z FUS, obecnie jest to kwota ponad 180 zł.
Podstawa prawna: art. 75 i art. 12, art. 13 ust. 5 i art. 14 ust. 1 – 3 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS

Zasiłek pielęgnacyjny – świadczenie wypłacane osobie w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji: niepełnosprawnemu dziecku, osobie w wieku powyżej 16 lat legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobie, która ukończyła 75 lat oraz osobie w wieku powyżej 16 lat, jeżeli ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia. Zasiłek ten nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Osoba mająca orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji lub tylko niezdolność do samodzielnej egzystencji przedstawia to orzeczenie i jest ono traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek pielęgnacyjny to obecnie 153 zł.
Podstawa prawna: art. 3, art. 4 ust. 1 – 3 i art. 5 ust. 1 – 1a ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, art. 16 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Uwaga: można pobierać dodatek pielęgnacyjny lub zasiłek pielęgnacyjny, obu na raz nie można, jeżeli osoba zainteresowana ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego, zasiłek pielęgnacyjny jej nie przysługuje ( art. 16 ust. 6 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych ).

Świadczenie pielęgnacyjne – ustawa z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych- wyciąg:
Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.), ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
1a. Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki, o której mowa w ust. 1.
2-2d. (uchylone).
3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 520,00 zł ( chyba - przyp. mój ) miesięcznie.
4. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.
5. Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
1a) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Z ciekawszego orzecznictwa:
1. wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19.07.2011 r. sygn. II SA/Ol 521/11: sam fakt pozostawania rolnikiem wyklucza daną osobę z kręgu osób, które mogą otrzymać świadczenie pielęgnacyjne,
2. wyrok WSA w Krakowie z dnia 21.06.2011 r. sygn. III SA/Kr 1048/10: zły stan zdrowia osób spokrewnionych w pierwszym stopniu może stanowić przeszkodę w sprawowaniu przez nich opieki, co umożliwia starania o świadczenie pielęgnacyjne osób zobowiązanych do alimentacji w dalszej kolejności. Nie mniej ustawodawca nie wykluczył jako przeszkody w opiece nad osobą tego wymagającą innych przyczyn, w tym pozostawania w zatrudnieniu lub innej pracy zarobkowej osób zobowiązanych do alimentacji w pierwszej kolejności, co z kolei otwiera drogę do starań o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom zobowiązanym do alimentacji w dalszej kolejności, oczywiście pod warunkiem, że osoby te faktycznie świadczą osobistą opiekę w takim zakresie, który uniemożliwia im podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
3. wyrok WSA w Olsztynie z dnia 05.05.2011 r. sygn. II SA/Ol 187/11: bycie bezrobotnym nie stanowi negatywnej przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego,
4. wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15.03.2011 r. sygn. II SA/Rz 73/11: jeżeli wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, realizując ciążący na nim obowiązek alimentacyjny, którego wypełnić z przyczyn obiektywnych nie może zobowiązany w pierwszej kolejności, to ma prawo do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego pomimo, że osoba nad którą sprawowana jest opieka pozostaje w związku małżeńskim, ale z osobą, która z uwagi na swoją niepełnosprawność z ogólnego stanu zdrowia nie jest w stanie podołać obowiązkowi alimentacyjnemu.
_________________
c'est la vie
 
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #404  Wysłany: 2012-09-27, 19:56  w odpowiedzi na pytanie Berty


Na zlocie Berta zadała mi pewne pytanie, na które przepraszam, nie udzieliłem jeszcze odpowiedzi. Odpowiedzi tej niniejszym udzielam:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - wyciąg:

Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby … ( zbędne) … nie dłużej jednak niż przez 182 dni, … ( zbędne ),
Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej "okresem zasiłkowym", wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, … ( zbędne ) …
2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
3. … ( nie dotyczy syt. Berty )

Z ciekawego orzecznictwa tylko wyrok SN z dnia 06 listopada 2008 r. sygn. II UK 86/08 :
1. Pojęcia "ta sama choroba" użytego w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) nie należy odnosić do tych samych numerów statystycznych, zgodnych z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, gdyż nie chodzi o identyczne objawy odpowiadające numerom statystycznym, lecz o opis stanu klinicznego konkretnego układu lub narządu, który - choć daje różne objawy, podpadające pod różne numery statystyczne - stanowi tę samą chorobę, skoro dotyczy tego samego narządu lub układu ( OSNP 2010/9-10/124 ),
2. Sumowanie następujących po sobie w krótkich odstępach czasu okresów niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby (art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) służy do oddzielenia stanów przemijających od ustabilizowanych, jeżeli bowiem ten sam proces chorobowy czyni pracownika wielokrotnie niezdolnym do pracy w dość krótkich odstępach czasu, to uzasadnione jest przypuszczenie, że wpływ stanu zdrowia na zdolność do pracy nie ma charakteru czasowego (przemijającego). Rozpoczęcie biegu okresu zasiłkowego z każdą taką niezdolnością od nowa pozwalałoby na przebywanie na zasiłku bez końca, mimo że w rzeczywistości stan zdrowia kwalifikowałby pracownika do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Czy to o to chodziło :?:
_________________
c'est la vie
 
 
Berta 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Maj 2011
Posty: 1352
Skąd: Kraków
Pomogła: 170 razy

 #405  Wysłany: 2012-09-27, 20:10  


Dziękuję Mark.
Czyli jeśli przerwa moja to 52 dni urlopu wypoczynkowego + soboty i niedziele to spełniam te warunki i to już nie będzie ciągłość choroby.
_________________
Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy.
— Paulo Coelho
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group