1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #361  Wysłany: 2012-02-03, 17:08  


clexane02, a jaki to pytanie ma związek z rentą lub zasiłkiem dla osób chorych nowotworowo?
_________________
 
 
clexane02 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 47
Pomogła: 1 raz

 #362  Wysłany: 2012-02-03, 17:09  


W sumie z ZUSU zasiłek jest wyższy ale jak pisałam nie ma legitymacji .

Jeżeli chcemy otrzymać zwrot kosztów za dojazdy do szpitala odliczając paliwo od podatku czy ma wówczas znaczenie z kąd pobieramy zasiłek pielęgnacyjny?
Jakie to sa programy dla niepełnosprawnych?

[ Dodano: 2012-02-03, 17:12 ]
Finlandia, to pytanie akurat nie miało związku było zadane przy okazji może ktoś akurat mi podpowie kto pyta nie błądzi
_________________
Krzysia
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #363  Wysłany: 2012-02-04, 08:36  


clexane02, załatwicie najpierw ZUS, wtedy PZoN jest prostszy, zasadniczo przedstawiasz orzeczenie z ZUS. A a propos samochodu, załatw dla mamy kartę parkingową.
_________________
c'est la vie
 
 
clexane02 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 47
Pomogła: 1 raz

 #364  Wysłany: 2012-02-06, 16:31  


Za póżno bede miala orzeczenie z urzedu pomocy rodzinie czy jakoś tak a o zasiłek pielęgnacyjny będziemy sie starać z zusu bo jest wyższy a o karte parkingową starać się ? będzie potrzebna legitymacja? ale legitymacji nie dostanie jesli bedzie pobierała zasiłek pielęgnacyjny z zusu.

Jestem już całkowicie wygłupiona bo nikt nie chce napisać co bardziej warto zasiłek pielęgnacyjny z ZUS czy z MooP czy jakoś tak jakie są różnice jakie korzyści zależy mi na załatwieniu tego dobrze bo ojciec dowozi mame samochodem maja oboje tylko niskie emeryturki każdy grosz im się przyda
_________________
Krzysia
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #365  Wysłany: 2012-02-06, 16:44  


clexane02 napisał/a:
ale legitymacji nie dostanie jesli bedzie pobierała zasiłek pielęgnacyjny z zusu.

A skąd taki pomysł? Jak będzie miała orzeczenie, to dostanie.
1. Orzeczenie dostaje z PCPR (Powiatowe centrum pomocy rodzinie)
2. Legitymację też z PCPR
3. Zasiłek może mieć z MOPS/GOPS (152zł) lub wyższy z ZUS - obie te instytucje nic nie mają współnego z PCPR
clexane02 napisał/a:
o karte parkingową starać się ?

Tak, warto się postarać. To też w Powiatowym centrum.
Napisałam Ci to na poprzedniej stronie, ale byłaś widać zbyta zajęta dodawaniem irrelewantnych pytań, by to zauważyć.
_________________
 
 
clexane02 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 47
Pomogła: 1 raz

 #366  Wysłany: 2012-02-07, 15:09  


Dziękuję za odpowiedz .
Ciekawe tylko czy wszystko tak płynnie da się załatwić bo wiadomo jak w tym kraju bywa.
Przykładowo byłam w Urzędzie skarbowym spytać czy mama musi być współwłaścicielem samochodu aby odliczyć paliwo od podatku Pani za okienkiem wertowała po stronach książki aby mi na to pytanie odpowiedzieć, mało tego w sumie rzeczy nie odpowiedziała mi konkretnie nie wiem czy ludzie nie załatwiają takich spraw ?
_________________
Krzysia
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #367  Wysłany: 2012-02-07, 15:17  


clexane02 napisał/a:
Ciekawe tylko czy wszystko tak płynnie da się załatwić bo wiadomo jak w tym kraju bywa.

No, bywają zgrzyty zwłaszcza z organizacją komisji, ale początek roku to więcej kasy, więc dobry czas na składanie podań.
_________________
 
 
Marga 


Dołączyła: 29 Lut 2012
Posty: 1

 #368  Wysłany: 2012-02-29, 20:56  orzeczenie z ZUSu dla TU, praca za granicą w UE


Witam,
proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu.
Znajomy ma kredyt hipoteczny w Polsce udzielony dla osoby pracującej na terenie UE i ubezpieczony w TU "narzuconym" przez bank, ubezpieczenie na życie i od niezdolności do zarobkowania (ubezpieczenie grupowe). Rok po wzięciu kredytu u znajomego została zdiagnozowana choroba nowotworowa. Obecnie jest on po operacji i oczekuje na chemioterapię. Leczy się w państwie, w którym pracował przez ostatnie kilka lat, ponieważ tu opłacał ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca przestał wypłacac wynagrodzenie i znajomy przebywa od grudnia na zasiłku chorobowym wypłacanym przez opiekę socjalną (jest to zasiłek dla osób pracujących, przebywających na zwolnieniu lekarskim). Znajomy zwrócił się do TU z zapytaniem jakie dokumenty medyczne należy w tej sytuacji przedłożyc, aby uzyskac odszkodowanie z tytułu niezdolności do zarobkowania. TU poinformowało go, że zgodnie z warunkami ubezpieczenia orzeczenie potwierdzające całkowitą niezdolnośc do pracy musi byc wystawione przez orzecznika ZUS.
Znajomy jest obywatelem polskim, stały adres zameldowania ma w Polsce i przepracował w kraju ponad 20 lat. W ZUSie poinformowano go, że nie może złożyc wniosku o orzeczenie o niezdolności do pracy bez składania wniosku o rentę. Znajomy będzie jednak chciał starac się o rentę w państwie UE, w którym przez ostatnie lata pracował.

Proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi na następujące pytania:

1.Czy znajomy ma prawo do starania się o rentę w Polsce a tym samym do uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy wystawionego przez orzecznika ZUS (które musi przedłożyc w TU, aby uzyskac odszkodowanie)?
2.Czy może starac się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w dwóch państwach UE jednocześnie?
3.Czy może uzyskac z ZUS orzeczenie o niezdolności do pracy bez orzekania o rencie?

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam.
 
Anna-Maria 



Dołączyła: 27 Sty 2012
Posty: 18
Skąd: śląskie
Pomogła: 1 raz

 #369  Wysłany: 2012-03-21, 10:21  


Witam , mam mnóstwo pytań i wątpliwości , ale nie wiem od czego zacząć gdyż moja sytuacja jest trochę skomplikowana , chodzi mi o zasiłek rehabilitacyjny - obecnie toczy się postępowanie sądowe przeciwko mojemu pracodawcy o ustalenie stosunku pracy , do czasu choroby pracowałam ponad rok na umowę zlecenie a powinnam mieć umowę o pracę.
Mimo to mój prawnik zalecił abym bez przerwy brała L-4 z Kliniki Onkologii w Gliwicach - co też czynię . 14 lutego minęło 120 dni " chorobowego" i z tego co tu przeczytałam powinnam już składać jakieś wnioski do ZUS-u - czy to prawda ?
Będę wdzięczna za fachową podpowiedż a widzę , że o takie na tym forum nie trudno

Pozdrawiam serdecznie "Anna-Maria"
_________________
Anna-Maria

... w takiej chwili bliskość - leczy wszystko ...[MB*]
 
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #370  Wysłany: 2012-03-21, 10:27  


Nie wiem czy to pytanie mogę tu zadać.
Dostałam PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy), (jestem rencistką). Dostałam dwie zapomogi z byłej miejsca pracy. Dowiedziałam się, że żadnego PIT-u od nich nie dostanę, bo ryczałt 10%.
Pytanie: jak to teraz ująć w rocznym zeznaniu do US?
Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-03-21, 21:25 ]
Może inni doradzą bardziej, ja mogę jedynie polecić telefon do US.

_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #371  Wysłany: 2012-03-21, 21:25  


Anna-Maria napisał/a:
Witam , mam mnóstwo pytań i wątpliwości , ale nie wiem od czego zacząć gdyż moja sytuacja jest trochę skomplikowana , chodzi mi o zasiłek rehabilitacyjny - obecnie toczy się postępowanie sądowe przeciwko mojemu pracodawcy o ustalenie stosunku pracy , do czasu choroby pracowałam ponad rok na umowę zlecenie a powinnam mieć umowę o pracę.
Mimo to mój prawnik zalecił abym bez przerwy brała L-4 z Kliniki Onkologii w Gliwicach - co też czynię . 14 lutego minęło 120 dni " chorobowego" i z tego co tu przeczytałam powinnam już składać jakieś wnioski do ZUS-u - czy to prawda ?
Będę wdzięczna za fachową podpowiedż a widzę , że o takie na tym forum nie trudno

Przede wszystkim co to znaczy, że pracowałaś na umowę-zlecenie, a "powinnaś" na umowę o pracę?
Tzn. podpisywałaś umowę o pracę, a pracodawca podmienił ją na umowę-zlecenie, zafałszował podpis czy jak? :)

Czy podpisując umowę-zlecenie (powinnaś mieć oryginały umów) zaznaczyłaś w niej, że chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu?
Czy w ogóle nie ma w umowie takiego punktu?

Wszelkie wnioski do ZUSu możesz składać dopiero po wyroku sądu.
_________________
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #372  Wysłany: 2012-03-21, 21:53  


JustynaS1975, zapewne chodzi o rozwiązania prawne przewidziane w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, art. 45 ust. 3 ustawy o PIT, chyba, że zachodzi wypadek przewidziany w art. 45 ust. 3 b ustawy o PIT:
art. 30. 1. Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
...
4) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10 % należności;
...
art. 45. 1. Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8,
...
3. Zeznaniami, o których mowa w ust. 1 i ust. 1a pkt 2, nie obejmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 29-30a, z zastrzeżeniem ust. 3c,
3b. W zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Anna-Maria, poszperam, ale po pierwsze nie wiemy, czy podlegałaś ubezpieczeniu zdrowotnemu, a po drugie zwykle najpierw jest zasiłek chorobowy, a potem świadczenie rehabilitacyjne, ale nie ma terminu 120 dniowego ( vide: ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. oświadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa )
_________________
c'est la vie
 
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #373  Wysłany: 2012-03-22, 14:55  


Mark dzięki za odpowiedź.

Zapytałam się u 'źródeł' (tzn. w US). Jeśli jestem rencistką i dostałam zapomogę z byłego zakładu pracy (10% ryczałt), nie mam żadnych innych dochodów, nie chcę nic odliczać to nie składam rocznego zeznania podatkowego.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Nika2 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 25 Lut 2011
Posty: 1606
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 297 razy

 #374  Wysłany: 2012-03-22, 15:08  


JustynaS1975,
Jest pewna kwota zwolniona od podatku ,nie wiem w jakiej wysokości dostałaś zapomoge? i jak to było zapisane przy jej wypłacie? jeśli była z Funduszu Socjalnego ,to nie musisz nic skąłdać w US.

[ Dodano: 2012-03-22, 15:10 ]
Zapomoga nie jest źródłem dochodu, chyba że jest stała z PCPR ,więc wtwedy taka osoba dostaje PIT. Jeśli nie dostałaś PITU to jest to kwota zwolniona z podatku więc nie musisz nis składać w US :)
_________________
Życie jest piękne i warto Żyć
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #375  Wysłany: 2012-03-22, 15:21  


Niko2, dzięki :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group