1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
ROZPOZNANIE NOWOTWORU ŻOŁĄDKA U TATY
Autor Wiadomość
Maggusia 


Dołączyła: 07 Lis 2016
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2016-11-07, 21:37  ROZPOZNANIE NOWOTWORU ŻOŁĄDKA U TATY


Witam, u mojego taty (wiek 50 lat) zdiagnozowano raka żołądka. Diagnostyka rozpoczęła się w momencie kiedy często odczuwał zgagę. Nie mógł jeść żadnych owoców i warzyw bo te powodowały nadkwaśność. Lekarz pierwszego kontaktu skierował tatę na gastroskopię, podczas której pobrano materiał z żołądka. Po dwóch tygodniach otrzymaliśmy wynik poorly cohesive adenocarcinoma. Tato z tym wynikiem udał się do onkologa, który zlecił wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej. Wspomnę jeszcze że żadnych innych dolegliwości ze strony żołądka nie odczuwa. Dziś otrzymaliśmy wynik z TK: Badanie TK jamy brzusznej wykonano techniką spiralną przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego i.v (w późnej fazie tętniczej i wrotnej), po doustnym podaniu kontrastu.
W badaniu widoczne jest okrężne pogrubienie ściany złącza przełykowego-żołądkowego oraz wpustu żołądka która osiąga grubość 18 mm oraz ulega silnemu wzmocnieniu kontrastowemu-obraz zmiany npl. Ponadto przy krzywiźnie mniejszej żołądka, widoczne są dość liczne wzmacniające się węzły chłonne wielkości do 15x19 mm, okoliczna tkanka tłuszczowa wykazuje cechy infiltracji. Już jesteśmy umówieni na wizytę do onkologa na środę. Piszę tutaj bo już nie mogę czekać, chciałabym wiedzieć już dziś co jest mojemu tacie i co nas czeka dalej? Będę wdzięczna za opinię.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2016-11-07, 23:36  


Maggusia,

U taty po badaniach wycinków z gastroskopii stwierdzono gruczolakoraka, niestety jest to rak.

Proces nowotworowy sięga
Maggusia napisał/a:
ściany złącza przełykowego-żołądkowego oraz wpustu żołądka

Węzły chłonne powiększone co świadczy, że w nich również są komórki nowotworowe.

A jak pozostałe narządy jamy brzusznej? Tato miał TK jamy brzusznej ale nic nie napisałaś o wątrobie, trzustce itd, czy cały opis TK przepisałaś?

pozdrawiam i witam na forum.
 
Maggusia 


Dołączyła: 07 Lis 2016
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2016-11-08, 07:20  


A jak pozostałe narządy jamy brzusznej? Tato miał TK jamy brzusznej ale nic nie napisałaś o wątrobie, trzustce itd, czy cały opis TK przepisałaś?

Dziękuję za szybką odpowiedź, przepraszam faktycznie nie przepisałam całego wyniku. W godzinach późniejszych przepiszę całość.
Jestem przerażona tą diagnozą, boję się co czeka nas dalej.....
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #4  Wysłany: 2016-11-08, 08:57  


Maggusia,

Jedyną skuteczną metodą leczenia raka żołądka jest chirurgiczne usunięcie zmiany. W trakcie zabiegu operacyjnego usuwa się nie tylko nowotworowo zmienione obszary ale także jak największą możliwą liczbę węzłów chłonnych. Postępowaniem standardowym po operacji jest leczenie uzupełniające w postaci radioterapii i chemioterapii.

Odczekaj wizytę u onkologa on was poprowadzi dalej.
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Maggusia 


Dołączyła: 07 Lis 2016
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2016-11-08, 09:37  WYNIK TK


W załączeniu przesyłam cały wynik TK


[ Dodano: 2016-11-08, 09:58 ]
Nie wiem czy zdjęcie jest widoczne dlatego przepisuję dalszą część wyniku TK
Wątroba niepowiększona,bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez zmian widocznych w badaniu TK
Drogi żółciowe nieposzerzone.
Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych, w okolicy wnęki śledziony widoczna jest śledziona dodatkowa o średnicy 12mm
Trzustka prawidłowa.
Obie nerki położone prawidłowo, prawidłowej wielkości, bez złogów i cech zastoju moczu, wydzielają kontrast jednoczasowo.
W dolnych biegunach nerek widoczne są nieregularne strefy hipodensyjne, obejmjujące głównie warstwę korową-obraz może odpowiadać zmianom zapalnym lub niedokrwiennym.
Pojedyńcze torbiele korowe obu nerek średnicy do 6mm w nerce lewej.
Hipotensyjny guzek odnogi bocznej nadnercza prawego wielkości 7x9mm o radiologicznych cechach gruczolaka.
Aorta brzuszna nieposzeszona, bez zmian w ścianie. Tętnice biodrowe nieposzerzone, z przyściennymi blaszkami miażdżycowymi.
W górnym zakresie badania, w segmencie 8 płuca lewego, widoczna jest cienkościenna torbiel średnicy 11mm

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2016-11-15, 09:52 ]
I proszę zamieść wyniki jako załącznik, nie jako link hostujący (odnośniki do stron zewnętrznych, bo mogą łatwo się zdezaktualizować/zniknąć).
Jak dodać załączniki do posta: http://www.forum-onkologi...orum/faq.php#35
Post poprawiony




c90f43a22912837e.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1125 raz(y) 548,06 KB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #6  Wysłany: 2016-11-08, 17:03  


Maggusia,

Pozostałe narządy w jamie brzusznej czyste.
Tutaj poczytaj sobie o leczeniu raka żołądka, o stopniach zaawansowania i rokowaniach, od str. 125
http://onkologia.zaleceni...pokarmowego.pdf

i tutaj
http://www.onkonet.pl/dp_npp_rakzoladka.html

pozdrawiam
 
Maggusia 


Dołączyła: 07 Lis 2016
Posty: 7

 #7  Wysłany: 2016-11-08, 18:02  


Dziękuję, już zagłębiam się w lekturę. A jutro wizyta u lekarza :( Podzielę się jutro informacją jak lekarz przedstawił nam sytuację.
 
Maggusia 


Dołączyła: 07 Lis 2016
Posty: 7

 #8  Wysłany: 2016-11-09, 21:56  


Już jesteśmy po wizycie u lekarza.
Niestety lekarz określił, że jest to III stadium raka.
Zaproponował leczenie: chemia a dopiero później operacja.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #9  Wysłany: 2016-11-09, 22:15  


Maggusia zapewne będzie to chemioterapia neoadjuwantowa stosowana przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia masy guza co ułatwia jego późniejsze wycięcie.
Kiedy ma się zacząć leczenie?
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Maggusia 


Dołączyła: 07 Lis 2016
Posty: 7

 #10  Wysłany: 2016-11-10, 13:22  


Wizyta została ustalona na 16.11.2016

[ Dodano: 2016-11-11, 11:27 ]
Mam pytanie czy można jakoś przygotować się do chemioterapii, aby lepiej organizm na nią zareagował? Czy warto pomyśleć o hipertermii? Czytałam, że stosowanie hipertermii wraz z chemioterapią przynosi lepsze efekty leczenia. Pomaga również zniwelować skutki uboczne chemioterapii. Co o tym sądzicie?
Chcę pomóc mojemu tacie jak tylko mogę, aby lepiej przeszedł tą chorobę.
 
Maggusia 


Dołączyła: 07 Lis 2016
Posty: 7

 #11  Wysłany: 2016-11-16, 21:19  


Dziś tato był na kolejnej wizycie u onkologa. Niestety dalej nic nie posunęło się do przodu. Tato ma wykonać dodatkowe badania- morfologia krwi, tomografia klatki piersiowej i tomografia kręgosłupa. Są podejrzenia przerzutów dlatego muszą wszystko dokładnie sprawdzić. Teraz czekamy do 24.11 na tomografię, później okaże się co dalej.... Trzymajcie kciuki, bardzo się denerwuję....
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #12  Wysłany: 2016-11-16, 22:57  


Maggusia napisał/a:
Są podejrzenia przerzutów dlatego muszą wszystko dokładnie sprawdzić


Rzeczywiście teraz dokładnie przeczytałam poprzednie TK jest niestety prawdopodobieństwo przerzutów do kości.
"Osteolityczne ubytki w trzonach kręgów Th10- Th12 - nie można wykluczyć zmian meta"

Dobrze, że lekarz tak podszedł do sprawy dokładnie, fakt trochę to się przedłuży ale później będzie punkt odniesienia jak działa leczenie.

Trzymaj się, wiadomo nerwy swoje robią ale staraj się wyciszać bo droga przed Wami ciężka.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group