1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
guz esicy
Autor Wiadomość
apple82 


Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2016-05-17, 13:57  guz esicy


Witam,

Jestem nowym użytkownikiem na tym forum. Niestety sprowadziła mnie tu choroba mojego taty (lat 60) Bardzo proszę o pomoc w przełożeniu mi tych wszystkich medycznych zapisów "z polskiego na nasze" i o ewentualną opinię co do stanu i rokowania, dalszego leczenia. Będę niezmiernie wdzięczna za jakąkolwiek pomoc.

2 maja tata trafił do szpitala, ponieważ od kilku dni męczyły go bóle brzucha, biegunka i wymioty oraz ze wzdęciem brzucha. W badaniu klinicznym brzuch bez perystaltyki, bez objawów otrzewnowych silnie wzdęty. Zlecono wstępne badania krwi oraz badania obrazowe w których uzyskano obraz niedrożności. Tatę w trybie pilnym zakwalifikowano do zabiegu operacyjnego, który odbył się po południu w tym samym dniu. Wykonano operację Hartmana.
Dalszy pobyt taty na oddziale jak pisze w wypisie "typowy" 10.05.2016 tata został wypisany do domu bez gorączki z raną dobrze gojącą się.
Zrobiono USG i rentgen - nie wykazały przerzutów. Podczas operacji chirurg też nie stwierdził przerzutów ani do innych organów ani na węzły chłonne.
Wykonano badanie histopatologiczne:

OPIS MAKROSKOPOWY:

I fragment jelita dł. 7 cm w odległ. 0,2 cm od końca I obecny guz zajmujący cały obwód i całą grubość ściany na długości 6 cm z naciekiem tkanki tłuszczowej.
II fragment jelita dł. 5 cm

ROZPOZNANIE HISTOPATOLOGICZNE:

esica z guzem
1608893- z guza- cz.centralna
1608894 z guza - cz.obwodowa
1608895- podst.guza z tkanką tłuszczową
ROZPOZNANIE DLA NR 1608893-895: Gruczolakorak G2, naciek obejmuje całą grubość ściany narządu i tkankę tłuszczową.
1608896- koniec I-przy guzie:Naciek raka w błonie śluzowej
1608897- koniec II: Naciek raka w błonie sluzowej
1608898- margines radialny:
1608899- miejsce podw.naczyń
1608900- tkanka tłuszczowa-w.chłonne
ROZPOZNANIE DLA NR 1608898-900: (3)węzły chłonne bez przerzutów, depozyty raka w tkance tłuszczowej
1608901- jelito poza guzem:Ognisk nowotworowych nie znaleziono
1608902- koniec przy guzie:Ognisk nowotworowych nie znaleziono
1608903-koniec przeciwległy:Ognisk nowotworowych nie znaleziono
1608904- ściana jelita:Ognisk nowotworowych nie znaleziono.

pT3N1cMx

Z góry bardzo dziękuję....

M.

[ Dodano: 2016-05-18, 07:11 ]
Haaaalooo!

Bardzo proszę o pomoc. Tak bardzo się martwię.......

[ Dodano: 2016-05-18, 07:12 ]
:cry:
 
apple82 


Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 10

 #2  Wysłany: 2016-05-19, 07:44  


Witam Ponownie,

Baaaaardzo proszę kogoś kto ma o ty pojęcie o pomoc w interpretacji wyników.
Mamy jeszcze 2 tygodnie na wizytę u onkologa. Jesteśmy w trakcie przeprowadzania badań krwi i TK i ponownie rentgena. Na pewno jak tylko otrzymamy wyniki to napiszę jak one wyglądają, ale czy na prawdę na podstawie samego badania histopatologicznego nie można przynajmniej w przybliżeniu napisać jakie są rokowania?
Ja wiem, że nikt nie powie mi, że będzie cudownie i że wszystko będzie dobrze, ale może choć troche rozjaśni mi sytuację i doradzi co dalej....

No chyba, że pisze nie wtym wątku lub coś zrobiłam nie tak.....w sumie fora to do tej pory był dla mnie obcy temat....
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2016-05-19, 18:12  


apple82,
Podane wyniki pooperacyjne pokazują raka jelita grubego w stopniu zaawansowania IIIB - konieczne będzie leczenie uzupełniające czyli chemioterapia.
Jakie badania obrazowe zrobiono przed operacją? Tylko usg i rtg? Nie było tk jamy brzusznej?
Czy badano przed operacją poziom CEA?
Podaj, proszę, opisy badań obrazowych oraz wyniki badań laboratoryjnych.
Czy przytaczasz pełny wynik histpat pooperacyjny? Na pewno wycięto i przebadano jedynie 3 węzły chłonne?
 
apple82 


Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 10

 #4  Wysłany: 2016-05-20, 07:41  


Bardzo dziękuję za odpowiedź !

Przed operacją wykonano tylko rtg i usg. Nie mamy wyników tego badania. Dostaliśmy tylko wypis a w wypisie to co przytoczyłam powyżej. Lekarz jedynie powiedział, że nie ma widocznych w rtg i usg przerzutów.
W wypisie są badania krwi ale nie widzę tam badania takiego wskaźnika.
W tej chwili jesteśmy skierowani do przychodni, byliśmy na wizycie u p. chirurg. Ona skierowała tatę ponownie na badania krwi (zakładam że na to CEA), ponownie na rtg - już wykonane ale czekamy na wynik i na TK które ma być w poniedziałek.
Co do badania histopatologicznego przytoczyłam całość badania.
IIIB czy to bardzo źle?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2016-05-20, 08:09  


apple82,
Domyślam się, że nie robiono zbyt wieku badań przed operacją bo to był tryb pilny i po prostu musieli "ciąć". Jak będziesz miała za jakiś czas jakiekolwiek wyniki to wrzuć je tutaj ( po usunięciu danych osobowych Taty i lekarzy).
Piszesz, że byliście w przychodni u chirurga - jeżeli to w ramach kontroli pooperacyjnej to ok.
Ale od teraz Tata musi być leczony przez onkologa. Nie chirurga.
Stopień zaawansowania IIIB oznacza, że trzeba podjąć ( o ile nie ma konkretnych przeciwwskazań) leczenie uzupełniające, żeby zmniejszayć ryzyko wznowy. Ważny będzie teraz wynik tk jamy brzusznej bo to badanie znacznie dokładniejsze od usg i powie nam jak naprawdę wygląda sytuacja w jamie brzusznej. Mam nadzieję, że faktycznie jest czysto.
Czekamy na dalsze wyniki, pozdrawiam ciepło.
Ps. Jeżeli chcesz poczytać o leczeniu raka j.grubego to podrzucam:
http://www.onkologia.zale...pokarmowego.pdf str.179-194
  
 
apple82 


Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 10

 #6  Wysłany: 2016-05-20, 08:32  


Ślicznie dziękuję za odpowiedź, to bardzo ważne żeby można było z kimś porozmawiać, dopytać, bo nie zawsze na wizycie lub w rozmowie z lekarzem wszystko się pamięta...pytania przychodzą później...
U chirurga byliśmy na wizycie kontrolnej ale to on nam pozlecał te badania krwi, rtg i TK. On potem ponoć kieruje na konsylium które ma być dla taty 30 .05.......a onkolog 13 czerwca.
Jak tylko będę miała kolejne wyniki to oczywiście wrzuce i będę wdzięczna jeśli ktoś rzuci na nie okiem :-)

Dziękuję za linka i na pewno poczytam

Myślę, że te przymglenia o których mowa to chyba po operacji, bo są w miejscu gdzie jest rana.

[ Dodano: 2016-05-20, 15:06 ]
Kurcze nie widać zdjęć.......może coś źle wrzuciłam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2016-05-20, 17:42 ]
Proszę wstawiać wyniki badań jako załączniki do posta
http://www.forum-onkologi...orum/faq.php#35


[ Dodano: 2016-05-20, 18:37 ]
Rozumiem i przepraszam, nie do końca wiedziałam jak wstawiać post. Raz wstawiał się jako nowy raz jakby dodana treść do poprzedniego. Nie widzę tylko opcji edytuj więc nie jestem w stanie zmienić tego poprzedniego posta aby załączyć wyniki w prawidłowy sposób...

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2016-05-20, 18:43 ]
Forumowicze nie mogą edytować postów. Usunęłam zdjęcia a Ty wstaw załączniki według schematu, który podałam.
 
apple82 


Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2016-05-21, 20:27  


Wstawię jeszcze raz poprawnie wyniki badań krwi i rtg





3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1542 raz(y) 242,93 KB

1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1544 raz(y) 244,09 KB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2016-05-23, 10:35  


Cytat:
Myślę, że te przymglenia o których mowa to chyba po operacji, bo są w miejscu gdzie jest rana.

To Tata nie ma stomii z lewej strony?
 
apple82 


Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 10

 #9  Wysłany: 2016-05-23, 13:15  


missy napisał/a:
(...)
Z jego lewej strony ma stomię a po prawej stronie ma miejsce cięcia.
W opisie pisze że prawy kąt przymglony wiec pomyślałam, że jego prawy...

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2016-05-23, 13:29 ]
Nie ma potrzeby cytowania całych poprzednich postów.

 
apple82 


Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 10

 #10  Wysłany: 2016-05-25, 13:05  


Mamy już wyniki TK. Zrobiłam zdjęcie ale wyszło niewyraźne więc przepiszę dosłownie całą treść wyniku badania:

Wykonano badanie TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej techniką spiralną przed i w 3 fazach po podaniu kontrastu z wtórnymi rekonstrukcjami MPR
Dane ze skierowania: rak esicy, stan po operacji.

Wątroba niepowiększona o obniżonej gęstości (-40 j.H.) bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe, żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy w normie. Trzustka, śledziona bez zmian. W sąsiedztwie bieguna dolnego śledziony widoczna dodatkowa struktura o wielkości 11 mm o morfologii wzmocnienia dodatkowej śledziony.
W nerce lewej widoczne torbielki okołomiedniczkowe o wielkości 40 mm, poza tym obie nerki bez zmian.
Oba nadnercza prawidłowe.
Zstępnica obkurczona o pogrubiałej ścianie do 9 mm z wyłonioną stomią na powłokach brzusznych po stronie lewej.
Tkanka tłuszczowa kreski pod mięściami powłok brzusznych o podwyższonej densyjności.
W mięśniach i tkance podskórnej jamy brzusznej po stronie prawej widoczna przestrzeń płynowa zawierająca pęcherzyki gazu, ściany ulegają wzmocnieniu (cechy ropnia).
Wielkość zmiany 50X42x170 mm.
Węzły chłonne jamy brzusznej, niepowiększone, krezkowe, liczne do 7 mm w osi krótkiej.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Pęcherz moczowy o równych obrysach ścian.
Gruczoł krokowy jednorodny, o wymiarach 50x43 mm.

To tyle z badania.
W zasadzie to mam wrażenie, że chyba badanie wyszło dobrze. Chciałabym tylko wiedzieć co znaczy:
"w sąsiedztwie bieguna dolnego śledziony widoczna dodatkowa struktura o wielkości 11 mm o morfologii wzmocnienia dodatkowej śledziony"
I oczywiście czy te torbielki w nerce o których mowa w treści badania to coś groźnego?
Tajemniczo brzmi również: "Tkanka tłuszczowa kreski pod mięściami powłok brzusznych o podwyższonej densyjności".


Bardzo proszę o opinię w oparciu o podane RTG, badania krwi i dzisiejsze TK......
Będę bardzo wdzięczna za pomoc...

Pozdrawiam
M.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #11  Wysłany: 2016-05-25, 17:47  


apple82 napisał/a:
widoczna dodatkowa struktura o wielkości 11 mm o morfologii wzmocnienia dodatkowej śledziony"


Czasami się zdarza, że pacjenci mają po prostu dodatkową śledzionę i to jest najprawdopodobniej taki przypadek

apple82 napisał/a:
te torbielki w nerce o których mowa w treści badania to coś groźnego?


Nie torbiele nie są czymś groźnym, wymagają tylko obserwacji czy nic się z nimi nie dzieje, co jakiś czas badania obrazowe.

apple82 napisał/a:
Tkanka tłuszczowa kreski pod mięściami powłok brzusznych o podwyższonej densyjności".


Może to być jakiś stan zapalny, zwłaszcza, że znajduje się w jamie brzusznej postać ropnia.

A co jest we wnioskach z TK, bo na pewno takie są.
pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2016-05-25, 19:47  


apple82,
No, tym ropniem to trzeba się zająć. Poza tym tk naprawdę ok :-)
 
apple82 


Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 10

 #13  Wysłany: 2016-05-25, 20:47  


Bardzo Wam dziękuję za szybką odpowiedź.

Co do ropnia to chodzimy z tatą na wizyty do chirurga, więc mają to pod kontrolą z tego co mówi p. chirurg.

Co do wniosków z TK...to nic nie wiem o takowych. Musze zapytać mamę bo ona odbierała wyniki czy dostała takie. Ale czy jest to możliwe żeby ich nie otrzymała?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #14  Wysłany: 2016-05-25, 20:57  


Wyniki są zawsze umieszczane jako takie podsumowanie na samym końcu opisu, na 'dole' strony.
Z tym, że jest to jednak chyba standardowa praktyka w przypadku wykonywania badań kontrolnych, porównawczych, czyli np.w trakcie leczenia albo w ramach cyklicznych badań kontrolnych.
U Was jest to pierwsze badanie więc po prostu opisano stan aktualny, bez wniosków/porównań, tak ja to rozumiem.
 
apple82 


Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 10

 #15  Wysłany: 2016-05-25, 22:35  


Też tak myślę.....przepisałam wszystko co było na stronie.poza tym co napisałam był już tylko podpis osoby sporządzającej.

Bardzo się cieszę, że wyniki są dobre.....troszke mi lepiej i jakoś tak bardziej optymistycznie parzę w przyszłość.
Choć przed nami jeszcze ta chemia.....Mam nadzieję, że tata dobrze ją zniesie.

A czy możecie mi podpowiedzieć o co warto zapytać onkologa na pierwszej wizycie, na co warto zwrócić uwagę... Wiem, że to może głupie pytanie ale chciałabym się jakoś do tego spotkania przygotować.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group