1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak trzonu macicy z naciekaniem przydatków
Autor Wiadomość
Adka 


Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 9
Skąd: Gdańsk

 #1  Wysłany: 2011-03-27, 19:18  Rak trzonu macicy z naciekaniem przydatków


Witajcie,

W środę 23 marca 2011 dowiedziałam się że moja mama ma raka trzonu macicy,
nie wiem jak sobie z tym poradzić gdyż wyniki badań to dla mnie wielka niewiadoma.

Juto jedzie do szpitala, na skierowaniu jest wypisany nowotwór złośliwy trzonu macicy plus obustonne zmiany przydatków jełsi dobrze odczytałam.

Poza tym na wykniku badania histoptologicznego jest napisane:
guz przydatków, susp neo, rozrost endometrim, b. obfite wyskrobiny, I, II Adenocarcinoma.

Czy ktoś mi może pomóc w zrozumieniu tego i powiedzieć co dalej?

Błagam, zrozpaczona córka. :-(
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-03-27, 20:15  


Adka napisał/a:
guz przydatków, susp neo, rozrost endometrim, b. obfite wyskrobiny, I, II Adenocarcinoma.

Susp neo = podejrzenie procesu nowotworowego,
adenocarcinoma = gruczolakorak (stwierdzony w pobranej próbce I i II).

Nie znamy zaawansowania choroby, a przede wszystkim to rzutuje na sposób leczenia i rokowanie.
Guz przydatków prawdopodobnie ma charakter przerzutowy od raka endometrium (chociaż nie można wykluczyć, że jest niezależny, ale to raczej jest mniej prawdopodobne).

Ogólnie o leczeniu możesz przeczytać np. w tym artykule,
zobacz też wątki innych użytkowników w tym dziale z rakiem trzonu macicy (tj. endometrium) w tytule.

Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Gonia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Sty 2011
Posty: 1090
Skąd: Warszawa
Pomogła: 125 razy

 #3  Wysłany: 2011-03-27, 21:40  


Adka, nie jestem lekarzem,ale tutaj na forum bardzo pomagaja moderatorzy i lekarze.Ja ze swej strony duzo sily w walce z tym paskudztwem Ci zycze i czekamy na wyniki Mamusi.Pozdrawiam
_________________
Kocham Cię Tatulo !!! Ty Tylko Go poprowadz,Tobie powierza swa droge..Panie moj.
 
Adka 


Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 9
Skąd: Gdańsk

 #4  Wysłany: 2011-03-28, 07:37  


Bardzo dziękuję za wsparcie, dziś mam nadzieję że dowiemy się jakie działania podejmą lekarze, jestem dobrej myśli, trzeba czekać, a czekanie jest okropne. Dziękuję za artykuł, na spokojnie poczytam, staram się być dobrej myśli,teraz jest pozytywna energia potrzebna.

Pozdrawiam
 
Adka 


Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 9
Skąd: Gdańsk

 #5  Wysłany: 2011-03-29, 08:31  


Wczoraj lekarz wytyczył datę operacji na 12.04, powiedział że wszystko usuną. Jestem pozytywnej myśli, że po operacji będzie tylko lepiej.

Pozdrawiam
 
Gonia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Sty 2011
Posty: 1090
Skąd: Warszawa
Pomogła: 125 razy

 #6  Wysłany: 2011-03-29, 21:44  


Adka, Trzeba byc dobrej mysli,ja jutro mam wizyte kontrolna z tatusiem.Mam nadzieje ze tez bedzie dobrze.pozdrowienia
_________________
Kocham Cię Tatulo !!! Ty Tylko Go poprowadz,Tobie powierza swa droge..Panie moj.
 
Adka 


Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 9
Skąd: Gdańsk

 #7  Wysłany: 2011-04-14, 12:26  


Witajcie,
Moja mama miała 12/04/11 operację usunięto jej torbiel, podobno ważyła 6 kg, ale jakoś nie mogę w to uwierzyć,czekamy teraz na to co będzie dalej. Rana poopreacyjna goi się dobrze. Jestem dobrej myśli, przeraziła mnie wielkość torbieli.

Gonia, jak tam Twoja wizyta, mam nadzieję że pozytywnie.

Myślę tylko pozytywnie i jestem dobrej myśli i tego wszystkim życzę.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2011-04-14, 12:51  


Adka napisał/a:
czekamy teraz na to co będzie dalej.

Powinien być wynik badania histopatologicznego usuniętych tkanek, za ok. 2 do 3 tygodni po zabiegu.

Wielkość tej torbieli rzeczywiście jest dość znaczna, co jeszcze nie przesądza o jej złośliwości
(ale złośliwość sugerują poprzednio podane wyniki).

Dla dalszego leczenia oprócz stadium zaawansowania oraz stopnia złośliwości będzie miała znaczenie także ocena doszczętności zabiegu operacyjnego (czy usunięto całość nowotworu z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki).
O tym wszystkim powinien mówić wynik badania histopatologicznego.



Zdarzają się znacznie większe guzy:
http://wiadomosci.wp.pl/k...ml?ticaid=1c204
http://www.wykop.pl/link/...kg-niesamowite/
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Adka 


Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 9
Skąd: Gdańsk

 #9  Wysłany: 2011-04-15, 07:52  


Bardzo dziękuję za informacje, mam nadzieję że lekarze wiedzą co robią i usunęli tyle aby było dobrze (czyli z odpowiednia ilością zdrowej tkanki).
Poczekamy na wynik badania histopatologicznego.

Dziś mama czuje się już znacznie lepiej, a jak to mówią i większe pozytywne nastawienie tym szybciej się wraca do zdrowia i jest siła na walkę.

Dziękuję raz jeszcze za wparcie, dużo to dla mnie znaczy.
 
Lena982 


Dołączyła: 15 Kwi 2011
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2011-04-15, 16:46  


Witaj Adka

Ja też się dowiedziałam dwa tygodnie temu ,ze moja mama ma raka trzonu macicy i raka jajnika. Jest juz po operacji usuniecia macicy,guza jajnika i wyrostka robaczkowego. Czekamy teraz na wyniki histo z tego co wycieli. Tak jak i Tobie mi tez cięzko się z tym pogodzić , nie wiadomo co prawda jak powazny jest stan poniewaz czekamy na wyniki, ale z tego co mówił lekarz po operacji to raczej nie będzie lekko.
:-(
 
Adka 


Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 9
Skąd: Gdańsk

 #11  Wysłany: 2011-04-28, 13:40  


Moja mama już jets po operacji, rana ładnie się goi i ogólnie mama dobrze się czuje, wczoraj odebraliśmy wynik histopatologiczny ale nic z niego nie rozumiem może ktoś pomoże, lekarz dał skierowanie do poradni onkologicznej na leczenie uzupełniające na naświetlanie, nie bardzo wiem jak to wyląda. Jutro postaram się przepisać wynik histopatologiczny.
Lena trzymaj się dzielnie,wiem że to nie jest łatwe ale musimy wspierać nasze rodzicielki aby miały siłe do walki,mysle tylko pozytywnie a przynajmniej sie staram. Musi byś dobrze. Sciskam wszystkich.
 
Adka 


Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 9
Skąd: Gdańsk

 #12  Wysłany: 2011-05-03, 08:10  


Witajcie,
Poniżej zamieszczam link z wynikami histopatologii, czy ktoś może mi pomóc w zrozumieniu tego i jak mam rozumieć leczenie uzupełniające.

https://picasaweb.google.com/AdkaPolajkowska/3Maj2011authkey=Gv1sRgCL7NvJzvpaKRSA#

Zatroskana córka

[ Dodano: 2011-05-03, 08:14 ]
Tak powinno być

https://picasaweb.google.com/AdkaPolajkowska/3Maj2011?authkey=Gv1sRgCL7NvJzvpaKRSA#5602367122634955682







[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2011-05-03, 11:05 ]
Aby wyniki były lepiej widoczne pozwoliłam je sobie tu wkleić.


Zdjęcie0150a.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3090 raz(y) 52,47 KB

Zdjęcie0151.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2752 raz(y) 37,44 KB

Zdjęcie0149a.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2664 raz(y) 49,91 KB

 
poli 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 07 Maj 2010
Posty: 336
Skąd: Warszawa
Pomogła: 121 razy

 #13  Wysłany: 2011-05-03, 10:08  


Adka, czy chodzi ci o te skróty napisane długopisem na wyniku? Według mnie to one właśnie dotyczą dalszego leczenia:

brachyterapia (BTH)
chemioterapia (CHTH)

pozdrawiam.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #14  Wysłany: 2011-05-03, 10:42  


Na dokładne tłumaczenie tej łaciny będziesz musiała poczekać na wpis od opiekuna naszego działu. Mnie na niełaciński rzut oka wydaje się że to 2 raki (jajnik prawy i macica), oba usunięte całkowicie, węzły chłonne reaktywne, ale bez ognisk raka. Odręcznie dopisane skróty to CO - centrum onkologii, CHTH - chemioterapia, BTH - brachyterapia (bezpośrednie przykładanie źródła promieniowania do leczonej okolicy) Czyli dalsze leczenie w CO, zarówno chemią jak i napromieniowaniem. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #15  Wysłany: 2011-05-03, 17:08  


Sieć:
Structura omenti normalis = struktura sieci (fragment otrzewnej) normalna.

Macica i przydatki lewe:
Cystadenocarcinoma endometrioidale = torbielakogruczolakorak endometrioidalny,
G2 = o średnim stopniu złośliwości,
cum metaplasia planoepitheliale = z metaplazją płaskonabłonkową,
ovarii sinistri = jajnika lewego.

Jajnik prawy (pointrowe [= po badaniu podczas operacji]):
jak dla jajnika lewego (cystadenocarcinoma endometrioidale),
structura oviducti normalis = struktura jajowodu normalna (bez nowotworu).

Adenocarcinoma endometrioidale cum metaplasia planoepitheliale G2 typ[us] I endometrii:
j.w. lecz gruczolakorak typu I endometrium (tj. trzonu macicy),
T3a (wg skali TNM) = IIIA (wg FIGO): stadium zaawansowania choroby, średnie / późne,
leczenie dla tego stadium opisują Rekomendacje (szczególnie str. 11).

Endometriosis corporis uteri = endometrioza [trzonu macicy] (nie jest to zmiana nowotworowa),
cervicitis chronica = przewlekłe zapalenie szyjki macicy (nie jest to zmiana nowotworowa).

Węzły chłonne:
lymphadenitis reactiva = zapalenie odczynowe węzłów chłonnych (nie jest to zmiana nowotworowa).

Procedury Y90.901 - prawdopodobnie opisują sposób badania histopatologicznego pobranych próbek.



Ponieważ jest to już dość wysoce zaawansowane stadium IIIA,
którego kryterium jest m.in. naciekanie raka endometrium na przydatki,
dlatego przypuszczam, że stwierdzony torbielakogruczolakorak jajnika lewego (i prawego) jest rozprzestrzenieniem się nacieku pierwotnego raka endometrium,
a nie innym niezależnym nowotworem.
Leczenie powinno polegać na radioterapii, ewentualnie uzupełnionej o hormono- / chemiohormonoterapię (Zalecenia PUO, str. 246).
Po jego zakończeniu należy rozważyć możliwość przeprowadzenia radykalnego leczenia operacyjnego.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group