1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi zrazikowy z przerzutami do wątroby i kości
Autor Wiadomość
dora76 


Dołączyła: 07 Cze 2016
Posty: 14

 #1  Wysłany: 2016-06-08, 09:45  Rak piersi zrazikowy z przerzutami do wątroby i kości


Dzień dobry,

Niedawno okazało się, że moja mama ma zaawansowanego raka piersi.

Bardzo długo nic nie mówiła, ale w pewnym momencie zaczęła bardzo kaszleć, spuchła jej prawa ręka i w końcu trafiła na SOR,
a tam, po rozebraniu się do badania okazało się, że to rak i widać to na pierwszy rzut oka.

Zostały zrobione badania- usg jamy brzusznej, klatki piersiowej, potem biopsja gruboigłowa i TK klatki i jamy brzusznej.

Wynik biopsji:
Rodzaj materiału: Guz- cały, opis makroskopowy: Biopsja gruboigłowa- cztery fragmenty tkankowe dł. od 10-15 mm (i bloczek) ;
Carcinoma lobulare G-2 invasium mammae, (B5). HER-2 positive, ER (3+) dodatni w 90% komórek Total score 8/8, PgR ujemny, HER2 (3+) dodatni , Ki67 dodatni w ok. 40% komórek .

Opis TK:
Badanie uwidoczniło prawidłowo nieodmę płata środkowego prawego płuca.
Po lewej stronie mniejszy obszar nieodmy w płacie dolnym (seg. 5, 7?).
Płuca bez zmian ogniskowych.
Płyn w jamach opłucnowych, po prawej warstwa 66 mm, po lewej 24 mm.
W śródpiersiu powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdzam.
Przepuklina wślizgowa rozwou przełykowego.
W seg. 8 wątroby lite hipodensyjne ognisko o śr. 10 mm- może odpowiadać meta.
W seg. 7 torbiel śr. 4 mm.
Pozostałe narządy miąższowe jamy brzusznej w normie.
Macica powiększona o wym. 90x94x122 mm- Tu trzonu.
Powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdzam- pod przeponą do 6 mm.
Liczne zmiany meta w kościach objętych badaniem.


Bardzo proszę o interpretację wyników i ew. rady co dalej...
Mama ma wizytę u onkologa 11 lipca.

Dziękuję.
 
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #2  Wysłany: 2016-06-08, 11:08  


Co do interpretacji, to się nie znam, więc się nie wypowiem, ale termin do onkologa na 11 lipca? Przecież nie możecie tyle czasu czekać. Co to za pomysł? Mama ma już przerzuty do kości, więc trzeba działać jak najszybciej. Zbierz dokumenty i idź do lekarza rodzinnego/pierwszego kontaktu, żeby Wam założyli zieloną Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. To przyspieszy wizytę w szpitalu.
 
dora76 


Dołączyła: 07 Cze 2016
Posty: 14

 #3  Wysłany: 2016-06-08, 11:17  


To już termin z DILO, czyli z tzw. zieloną kartą... :( Tak czy inaczej wybieram się z wynikami jak tylko lekarka wróci z urlopu, czyli ok. 20 czerwca.
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #4  Wysłany: 2016-06-08, 11:50  


to i tak zbyt odległe moim zdaniem terminy. Sytuacja wskazuje na zaawansowanego raka i trzeba działać szybko, żeby zmniejszyć dolegliwości
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
dora76 


Dołączyła: 07 Cze 2016
Posty: 14

 #5  Wysłany: 2016-06-08, 12:31  


Bardzo dziękuję za odpowiedzi- postaramy się jeszcze jakoś przyspieszyć ten termin, może u innego lekarza damy radę wcześniej.

A czy mogliby Państwo coś napisać o typie raka i ew. rokowaniach? Czy zmiana na wątrobie jest duża jeśli chodzi o przerzuty do narządów miąższowych? Czy przerzuty do kości to najgorsze, co mogło się zdarzyć? Z góry dziękuję za pomoc...
 
Izaluka 


Dołączyła: 11 Lut 2016
Posty: 18

 #6  Wysłany: 2016-06-08, 13:19  


To jest termin z DILO? Jestem w szoku. Jakie to województwo? W takim razie uderzyłabym prywatnie do jakiegoś lekarza, który pracuje również w szpitalu. Może mógłby jakoś pomóc i przyspieszyć to wszystko. Co do innych informacji i rokowań na pewno ktoś odpisze. Czasami dłużej trzeba poczekać :)

Jakby nie było, nastawcie się pozytywnie. Na pewno będzie ciężko, ale trzeba walczyć i jak najszybciej podjąć leczenie. Wspieraj, bądź, pomagaj. Ile lat ma mama? Szkoda, że nic wcześniej nie mówiła. Musiała czuć, musiało boleć :( Coraz częściej słyszę o takich przypadkach ''ukrywania''.
 
dora76 


Dołączyła: 07 Cze 2016
Posty: 14

 #7  Wysłany: 2016-06-08, 13:53  


Tak, niestety z DILO termin na za miesiąc :( -województwo Świętokrzyskie. Taki mamy plan- żeby prywatnie do kogoś, bo za miesiąc może być dużo gorzej :(

Mama ma 75 lat i do tej pory praktycznie nie chodziła do lekarzy i oprócz kręgosłupa na nic się nie skarżyła, więc tym większy był nasz szok po tym, jak się okazało co ukrywała :(

Mama teraz bierze leki odwadniające, bo bardzo kaszlała i okazało się że ma wodę w płucach, do tego Kalipoz i Clexane. Po tych lekach spuchnięta reka przestała być spuchnięta, ale to tyle w kwestii leczenia do teraz :(
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2016-06-08, 18:37  


dora76,

Nie jest dobrze, a niestety źle, przykro mi.

Zmiana w wątrobie jest nieduża ale to nie ma znaczenia, znaczenie ma, że jest już przerzut na wątrobie.

Najprawdopodobniej jest zmiana w macicy, tu - tumor (guz), wygląda to podejrzanie.
I oczywiście liczne przerzuty w kościach.

Późny ten termin na lipiec, choroba jest już zaawansowana, trzeba szybko działać.

Czy jest już stwierdzone jaki jest to rodzaj raka?

Pozdrawiam i witam na forum.
 
dora76 


Dołączyła: 07 Cze 2016
Posty: 14

 #9  Wysłany: 2016-06-08, 20:17  


marzena 66,

Dziękuję za odpowiedź, choć wiadomości nie są dobre :( Miałam nadzieję, że jak zmiana w wątrobie jest mała, to nie jest żle, ale jednak jest :(

Nie wiadomo jaki to rodzaj raka- wiem jedynie to, co napisano w opisie biopsji- czyli :

Carcinoma lobulare G-2 invasium mammae, (B5). HER-2 positive, ER (3+) dodatni w 90% komórek Total score 8/8, PgR ujemny, HER2 (3+) dodatni , Ki67 dodatni w ok. 40% komórek , ale nie wiem, czy to o to- tzn. rodzaj raka pytałaś.

Podczytywałam Was kiedy jeden z moich krewnych umierał na raka żołądka, a potem jak mieli mi wycinać tłuszczaka- wtedy czytałam wszystko w dziale mięsaki i nowotwory układu kostnego i miałam nadzieję, że już do Was nie wrócę po wiedzę, ale okazało się inaczej.... :(

Czy w sytuacji mamy- czyli zaawansowany rak z rozsiewem do kości i wątroby, a może także do macicy, jest jeszcze szansa na "normalne" życie dla mamy? Jakie może być prawdopodobne działanie lekarzy dalej? Mastektomia? Chemioterapia? Leczenie hormonalne?

Przepraszam, że tyle pytań na raz i z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #10  Wysłany: 2016-06-08, 20:42  Witaj !


Piszesz, że jestes ze Świętokrzyskiego,ja tez, czyli taki termin wyznaczyli Ci w Kielcach ????

[ Dodano: 2016-06-08, 20:44 ]
Nie dopisałam, czy chodzi o Świętokrzyskie Centrum Onkologiczne ???
_________________
anna
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2016-06-08, 22:06  


dora76,
Termin lipcowy, jakkolwiek paskudnie późny, mieści się w tych 8-9 tygodniach przewidzianych na czas od rozpoczęcia diagnostyki do rozpoczęcia leczenia. Niestety.
Niemniej warto próbować wciskać się na wcześniejszą wizytę bo rozpoznanie z biopsji gruboigłowej daje możliwość wejścia z konkretnym leczeniem. Mastektomia nie, na tym etapie choroby nic ona nie da. Wiadomo, że guz jest silnie estrogenozależny oraz Her2 dodatni - czyli najprawdopodobniej powinna zostać włączona hormonoterapia.
Nie byłabym jedynie taka pewna co do tej zmiany w macicy - to pole do działania dla ginekologa, trzeba sprawdzić co to jest, nie stawiałabym jednak w pierwszej kolejności na przerzut. Postarajcie się o w miarę szybką konsultację ginekologiczną i pobranie materiału do weryfikacji histopatologicznej.
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #12  Wysłany: 2016-06-08, 23:16  


dora76,



[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2016-06-08, 23:26 ]
Post ukryty. Subiektywna ocena dotycząca czyjegoś postępowania ( leczenie/nieleczenie) nie spełnia, wg mnie, wymogów wartościowego merytorycznie postu.

 
dora76 


Dołączyła: 07 Cze 2016
Posty: 14

 #13  Wysłany: 2016-06-09, 00:08  


anna53- tak, ŚCO :(

missy- dziękuję za cenne rady- spróbujemy dostać się na wcześniejszą wizytę i uzupełnimy to o konsultację ginekologiczną. Jak tylko czegoś się dowiemy, napiszę.
I jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
 
wronka 



Dołączyła: 09 Maj 2011
Posty: 117
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 11 razy

 #14  Wysłany: 2016-06-09, 09:13  


Jeśli myślicie o wizycie prywatnej to w PROMONTMED na Chęcińskiej przyjmują lekarze z ŚCO, m.in. Dr Brens i Bocian.
 
dora76 


Dołączyła: 07 Cze 2016
Posty: 14

 #15  Wysłany: 2016-06-09, 21:54  


wronka- dziękuję, spróbujemy w takim razie tam- może uda się coś przyspieszyć...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group