1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi - receptory hormonalne a rokowanie
Autor Wiadomość
nati2_2


Dołączył: 28 Lip 2009
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2009-07-28, 18:53  Rak piersi - receptory hormonalne a rokowanie


Witam

jestem nowa na tym forum i przepraszam z góry jeśli gdzieś źle umieszcze pyt.

Otrzymałam dzisiaj wyniki mojej mamy, ma raka piersi G-3 I receptory pr i er ujemne.
Jeśli receptory są ujemne to źle. wiem ze to oznacza ze nie bedzie hormonoterapii
ale czy rokowania są gorsze czy mama ma szanse?
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #2  Wysłany: 2009-07-29, 00:42  


Nati,bardzo dobrze umieściłaś pytanie.
Ja od strony medycznej Ci nie odpowiem,ale wkrótce ktoś odpisze na Twoje pytanie.
Jesli możesz ,to zamieść więcej szczegółów,bo wtedy można wiecej doradzić.
Pozdrawiam!!
 
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #3  Wysłany: 2009-07-29, 11:18  Re: receptory


nati2_2 napisał/a:
Witam jestem nowa na tym forum i przepraszam z góry jeśli gdzieś xle umieszcze pyt.
Otrzymałam dziisja wyniki mojej mamy ma raka piersi G-3 I receptory pr i er ujemne. Jeśli receptory są ujemne to źle. wiem ze to oznacza ze nie bedzie hormonoterapii ale czy rokowania są gorsze czy mamma ma szanse?


Witaj Nati,

Nie napisalas co z Her2? Tez ujemny?

Niestety, wiesci nie sa dobre:(

Przy "triple negative tumor" (guz potrojnie negatywny)

- czas od diagnozy do przerzutow odleglych = srednio 15 miesiecy
- czas od odleglych przerzutow do przerzutow do mozgu = 3 miesiace
- czas od przerzutow do mozgu do smierci = 7 miesiecy
- czas od diagnozy do smierci = srednio 26 miesiecy


Przy dodatniej ekspresji Her :
73% kobiet z ER/PR- ma przerzuty do mozgu w ciagu (srednio) 14,5 miesiecy (ER/PR+ , odpowiednio 27% w ciagu 45 miesiecy).
Od momentu stwierdzenia przrzutow do mozgu kobiety z ER/PR- umieraja w ciagu 3 miesiecy (ER/PR+ w ciagu 10).
Sredni okres przezycia dla wynosi 17.5 miesiaca dla ER/PR- i 55 miesiecy dla ER/PR+.

To co napisalam powyzej opublikowal Dr Vallo z amerykanskiej Mayo Clinic
http://www.sciencedaily.c...71216104308.htm

Link do artykulu na temat potrojnie negatywnego raka piersi opublikowany na stronie Cancer Network
http://www.cancernetwork....27?pageNumber=1
serdecznie pzdrawiam,
zb
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #4  Wysłany: 2009-07-31, 22:07  ech


w/g tego co napisałaś już dawno powinnam umrzeć.Miałam potrójnego raka. Co Ty w ogóle wypisujesz? A jak ktoś to przeczyta i popełni z rozpaczy samobójstwo? Potrójnie ujemny rak to nie przelewki, ale liczy się przede wszystkim zaawansowanie kliniczne w skali TNM oraz stan węzłów chłonnych. Z poważaniem

[ Dodano: 2009-08-01, 19:03 ]
Wyjeżdżam dopiero 12-tego sierpnia, nie mogę się doczekać.
Informacja musi być pełna,jeśli ją podajesz. :roll: Wczoraj miałam rezonans w W-wie, podobno jest dobrze, ale muszę poczekać na opis.Od operacji minęło właśnie 1,5 roku. Jestem już trochę pogodzona, ale czy trzy minusy,to wyrok? Jak wrócę z Grecji będę miała spotkanie z prof Ashyruk, który pracuje w zespole prof. Lubińskiego (największy specjalista w Polsce od potrójnie ujemnego raka piersi z etiologią w BCRA1).Ten profesor Ashyruk (patolog)zbada dodatkowo moją krew(jakiś poliformyzm) i wtedy zdecyduję się czy radykalnie się leczyć.Znasz mój przypadek? co o tym myślisz? iwona
_________________
iwex
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #5  Wysłany: 2009-08-09, 17:10  


nati2_2,
to co podaje Zosia jest oczywiście zgodne z prawdą - jednak to dane statystyczne uwzględniające przebieg choroby niezależnie od jej stopnia zaawansowania (uwzględniają więc wszystkie pacjentki - a tych, które miały miejscowo zaawansowanego raka sutka zapewne było więcej).

Kluczowe, by rozważać jak istotny wpływ na rokowanie może mieć brak receptorów hormonalnych jest to, jaki był stopień zaawansowania raka piersi przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego.
Prócz tego - czy pacjentka jest nosicielką mutacji genu BRCA1 lub BRCA2.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
mariusz 


Dołączył: 07 Mar 2012
Posty: 9
Skąd: lodz

 #6  Wysłany: 2012-03-20, 10:34  Re: receptory


zosia bluszcz napisał/a:
nati2_2 napisał/a:




Nie napisalas co z Her2? Tez ujemny?

Niestety, wiesci nie sa dobre:(

Przy "triple negative tumor" (guz potrojnie negatywny)

- czas od diagnozy do przerzutow odleglych = srednio 15 miesiecy
- czas od odleglych przerzutow do przerzutow do mozgu = 3 miesiace
- czas od przerzutow do mozgu do smierci = 7 miesiecy
- czas od diagnozy do smierci = srednio 26 miesiecy


Przy dodatniej ekspresji Her :
73% kobiet z ER/PR- ma przerzuty do mozgu w ciagu (srednio) 14,5 miesiecy (ER/PR+ , odpowiednio 27% w ciagu 45 miesiecy).
Od momentu stwierdzenia przrzutow do mozgu kobiety z ER/PR- umieraja w ciagu 3 miesiecy (ER/PR+ w ciagu 10).
Sredni okres przezycia dla wynosi 17.5 miesiaca dla ER/PR- i 55 miesiecy dla ER/PR+.

To co napisalam powyzej opublikowal Dr Vallo z amerykanskiej Mayo Clinic
http://www.sciencedaily.c...71216104308.htm

Link do artykulu na temat potrojnie negatywnego raka piersi opublikowany na stronie Cancer Network
http://www.cancernetwork....27?pageNumber=1
serdecznie pzdrawiam,
zb


TO NIE JEST LEP!!!
TAKICH BZDUR JAK TY WYPISUJESZ TO NIE SPOSÓB CZYTAĆ, NIE WIEM CZY ZASTANOWIŁAS SIĘ W OGÓLE JAK MOŻE ZAREAGOWAĆ OSOBA KTÓRE PRZECZYTA TE BREDNIE. JEŻELI COKOLWIEK ODPISUJESZ TO NALEŻAŁO BY W KAŻDYM NEGATYWIE PRZEDSTAWIĆ POZYTYWY BO TO JEST FORUM DLA LUDZI CHORYCH, KTÓRZY WE WSZYSTKIM SZUKAJĄ CZEGOŚ DOBREGO.
DZIWI MNIE RÓWNIEŻ , ŻE JESTEŚ TUTAJ ADMINISTRATOREM!!!

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-03-20, 10:53 ]
Po pierwsze, nie pisz z włączonym CapsLockiem.
Po drugie, zosia bluszcz nie jest tu Administratorem.


[ Dodano: 2012-03-20, 11:00 ]
A więc dziwi mnie , że admin nie usunął tych bzdur poniewaz wpisując w google receptor ujemny to jedna z pierwszych informacja wyskakuje j/w
_________________
ZYCIE KAŻE NAM WYCIĄGAĆ WNIOSKI ZE WSZYSTKIEGO
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2012-03-20, 16:58  


To jest informacja prawdziwa i z dobrego źródła.
Nie próbuj cenzurować informacji, to już przerabiano dawniej w różnych wersjach.
Komentarz łagodzący wymowę tej statystyki w wątku zamieszczono i ok. Profesjonalne strony anglojęzyczne pozwalają wszystkim zainteresowanym czytać materiały i nie dyskryminują pacjentów w dostępie do pełnej i prawdziwej informacji.
_________________
sprzątnięta
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #8  Wysłany: 2012-03-20, 18:57  


Zosia...
napisze tylko tyle...Gdybym to co napisałaś przeczytała na początku mojego leczenia miałabym niezłą załamkę i zaczęłabym szykować sobie trumnę...
durne statystyki.... :|
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #9  Wysłany: 2012-03-20, 19:21  3-


ja jestem potrójnie ujemna i żyję już ponad cztery lata, za pół roku będzie 5 lat od pierwszej operacji. Raka podobno wycięli doszczętnie, nie było przeżutów na węzły. Przytoczone informacje o złych rokowaniach dla potrójnie ujemnych z pewnością były wyrwane z kontekstu.Zapewne była to statystyka dla kobiet z klinicznie zaawansowanym rakiem potrójnie ujemnym.Inaczej byłabym żywym zaprzeczeniem tej "statystyki". Myślę ,że wiele osób "wyżywa" się na tym forum a to głaszcząc, a to uważając się za Pana styuacji przytaczając jakieś wyrywki z netu (być może prawdziwe, ale wyrwane z jakichś głębszych analiz. Forum jak forum ,powinno raczej pomagać , ale nie w doborze tumny.

[ Dodano: 2012-03-20, 19:34 ]
Z całym szacunkiem, ale - onkolodzy ,oraz wszyscy lekarze ,z którymi miałam kontakt mówili mi tak: dobrze,że pani ma HER2-. Her2 z plusami oznacza szybszą inwazję. A receptory: też już w tej chwili nie przesądzają, oznaczają tylko czy jest możliwość leczenia hormonalnego. Naczelnym czynnikiem rokowniczym jest stan zaawansowania klinicznego. Kropka. A jeśli chodzi o BRCA1- fakt , jest to obciążenie,ale wiedząc o tym, przy częstych kontrolach, profilaktyce (np.usunięcie narządów rodnych) można bardzo ograniczyć ryzyko.

[ Dodano: 2012-03-20, 19:39 ]
To co napisała zosia bluszcz w kontekście pytania od nati_2_2 było naprawdę wstrętne i nie godne "przyjaciela forum" Co to za przyjaciel? Trzeba było spytać najpierw jakie zaawansowanie kliniczne w skali TNM ma mama Nati, a nie przytaczać takie "statystyki"Zosia-bluszcz-zero taktu i wrażliwości.
_________________
iwex
 
Anelka 


Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 6
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2012-03-20, 19:41  


A ja miałam przerzuty do węzłów ( ośmiu na szesnaście) i taki sam typ raka. Żyję ponad 13 lat bez wznowy. Głowa do góry :)
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #11  Wysłany: 2012-03-20, 19:42  


Iwona napisał/a:
Myślę ,że wiele osób "wyżywa" się na tym forum a to głaszcząc, a to uważając się za Pana styuacji przytaczając jakieś wyrywki z netu (być może prawdziwe, ale wyrwane z jakichś głębszych analiz.


czytam to zdanie kolejny raz i tak szczerze, to nie rozumiem co autor ma na myśli

Iwona napisał/a:
Forum jak forum ,powinno raczej pomagać , ale nie w doborze tumny.


to forum BARDZO POMAGA! (tekst z trumną uważam za nie potrzebny)

pozdrawiam :)
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #12  Wysłany: 2012-03-20, 19:46  


autor ma to na myśli co napisał.Zrozumiałoby to nawet dziecko.Forum oczywiście bardzo pomaga, ale w tym konkretnym wątku pani zosia bluszcz raczej nie pomogła, tylko wprowadziła niepotrzebne zamieszanie.

[ Dodano: 2012-03-20, 19:49 ]
a ja uważam twój tekst za niepotrzebny. Dlaczego stoisz po stronie pani zosi bluszcz, która nie pomaga nati_2 w niczym, wręcz przeciwnie.
_________________
iwex
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #13  Wysłany: 2012-03-20, 19:53  


ja100 napisał/a:
Iwona napisał/a:
Myślę ,że wiele osób "wyżywa" się na tym forum a to głaszcząc, a to uważając się za Pana styuacji przytaczając jakieś wyrywki z netu (być może prawdziwe, ale wyrwane z jakichś głębszych analiz.


czytam to zdanie kolejny raz i tak szczerze, to nie rozumiem co autor ma na myśli


Ja też nie bardzo rozumiem, co autor miał na myśli ||idts||
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #14  Wysłany: 2012-03-20, 19:57  


Iwona napisał/a:
a ja uważam twój tekst za niepotrzebny


masz prawo do swojego zdania!

Iwona napisał/a:
Dlaczego stoisz po stronie pani zosi bluszcz, która nie pomaga nati_2 w niczym, wręcz przeciwnie.


Nie wiem czy pomogła, czy nie? Ty też nie wiesz!
Odpowiedzi może udzielić tylko nati
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #15  Wysłany: 2012-03-20, 20:05  


Autor miał na myśli,że pani zosia bluszcz nie powinna pisać takich rzeczy do nati_2_2. Dlatego,że jej odpowiedż w niczym jej nie pomogła a wręcz przeciwnie. Merytorycznie też odpowiedż nie jest pełna, bo owa przytoczona statystyka odnosi się do kobiet z zaawansowanym TNM. Nati _2 nic nie napisała o zaawansowaniu klinicznym mamy. Natomiast zosia bluszcz podała najtragiczniejszą możliwość rozwoju sytucji. Osoby o takiej"wrażliwości" jak zosia bluszcz nie powinny być dopuszczane do takiego "pomagania" na forum. A forum jest ogólnie bardzo fajne, jedno z najlepszych. Ten konkretny wątek jedynie mnie rozczarował.
_________________
iwex
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group