1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi, postępująca neuropatia (zanik nerwow obwodowych)
Autor Wiadomość
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #1  Wysłany: 2010-10-09, 20:45  Rak piersi, postępująca neuropatia (zanik nerwow obwodowych)


Witam !

Po półrocznym cyklu chemii CAF [stagnacja], radioterapii radykalnej i mastektomii tracę czucie w palcach obu stóp, obu dłoni, udzie po przeciwnej stronie niż operowana, przedramieniu ręki str. operowana (jestem po oper. kregosł. inplanty C5-C6) ...

Czy jest możliwośc zatrzymania postępujących zmian ... jakie leki ?... gimnastyka, masaż? :)

dziękuję za każda radę ......
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2010-10-09, 21:13  


Ewciu, witaj na forum _itsme_

Na pierwszą myśl przychodzi konsultacja neurologiczna. Czy zasięgałaś porady takiego specjalisty ?
Były przeprowadzane jakieś badania w tym kierunku ? Możesz przytoczyć (najlepiej skan, ewentualnie dokładny odpis) ich wyniki ?
Bez tego trudno będzie odnieść się bardziej kompetentnie do tego co mówisz i wyjść poza granice zwykłej "gdybologii", że takie objawy mogą być np. spowodowane jakimiś zmianami przerzutowymi - ale wcale nie musi tak być, tego teraz po prostu nie wiemy.

Czy stwierdzenie o 'stagnacji' po pół roku chemioterapii oznacza, że guz w tym czasie (jak rozumiem ponad pół roku od wykrycia, a bezpośrednio przed usunięciem go) nie zmniejszył się i nie zaobserwowano pozytywnej odpowiedzi (remisji) na tę terapię ?

Czekamy na dalsze informacje. Trzymaj się, pozdrawiam :uhm!:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #3  Wysłany: 2010-10-09, 21:38  


:) Witaj!
Po VI cyklach chemioterapii wg schematu CAF uzyskano częściowe zmniejszenie się wymiarów guza,nie spełniająca kryteriów częściowej regresjii(odpis.z karty informacyjnej)Guz o wym.3x3,5x3,5 cm
Zostałam napromieniowana fotonami X6MV i 20 MVna obszar piersi,następnie boost na guz piersi z marginesem oraz węzły chłonne pachy i nadobojcza.
Dopiero po tym wykonano zabieg mastektomii radykalnej z 22 węzłami chłonnymi,całą zawartością dołu pachowego.W 1 na 22 węzły przerzuty raka o śred.powyzej 0,2 mm
Jestem pod stałą opieką neurologiczną.Z zapisywanymi lekami p/bolowymi(lekarz bezradnie rozklada rece w czasie każdej mojej wizyty)Może powinnam zmienic lekarza?
Aktualnie jestem po TK głowy(tam szukano przerzutów).Wynik ujemny.Są zmiany neurologiczne po wstrząsnieniu pnia mozgu i złamanej kości skroniowej...(po wypadku samoch).
W poniedziałek 11.10.mam kolejną wizytę u lekarza neurologa.
Po wizycie podam kolejną informację.
Pozdrawiam! :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2010-10-10, 11:01  


Cytat:
Jestem pod stałą opieką neurologiczną.Z zapisywanymi lekami p/bolowymi(lekarz bezradnie rozklada rece w czasie każdej mojej wizyty)Może powinnam zmienic lekarza?

Czy zmienić lekarza, tego nie wiem. Ale na pewno jest coś, co koniecznie powinnaś zrobić:
zasięgnąć opinii innego niezależnego lekarza neurologa. W miarę możliwości takiego, o którym znasz dobre opinie o jego fachowości i przedstawiając mu wszystkie swoje dotychczasowe wyniki badań i dokumentację medyczną.
Uzyskanie drugiej niezależnej opinii lekarskiej, pozwalającej potwierdzić (ewentualnie zmienić) diagnozę - szczególnie w przypadkach poważniejszych albo budzących wątpliwości co do dotychczasowej skuteczności, a chyba z tym mamy do czynienia w Twoim przypadku - jest procedurą jak najbardziej normalną i uzasadnioną.
Nawet na naszym forum można spotkać wiele takich historii, nie powinnaś mieć co do tego jakichkolwiek obiekcji, tym bardziej, że to chodzi przede wszystkim o Twoje zdrowie.

Możliwe, że te zaniki czucia w kończynach mogą mieć przyczyny niezwiązane z nowotworem, może są to zmiany neurologiczne niezależnie się rozwijające, a może spowodowane tym urazem powypadkowym, o którym wspominasz.
Jakkolwiek by nie było, trzeba to wyjaśnić, dlatego druga niezależna opinia lekarska, oparta o całą Twoją dotychczasową historię chorób (nowotworowej oraz innych) i przebiegu ich leczenia wydaje mi się bardzo potrzebna, wręcz konieczna.

Czekamy na dalsze wieści po poniedziałkowej wizycie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #5  Wysłany: 2010-10-10, 12:13  


Witam :) !Dołączam dodatkowe informacje...jestem zmartwiona zmianami jakich doświadczam.Przede wszystkim jest to bardzo bolesne.Od paru tyg.mam duży problem z chodzeniem.Bol stóp jest czasami nie do zniesienia.Lekarz neurolog,ktory zdiagnozował,że to neuropatia mowi,ze jest bezradny bo choroba nowotworowa nie pozwala na szeroko pojętą terapię.
Na marginesie;guza wymacałam sama(pod lewą piersią,był wielkości ziarna ziela angielskiego),po prawidłowej mammografii.Badanie w ramach programu odbyłam w kwietniu 2008,w czerwcu tego roku wyczułam guza i juz w czasie badania USG dowiedziałam sie ,że to rak.W sierpniu zostałam pacjentką IO w Gliwicach.Przeszłam 3 biopsje cienkoigłowe,jedną gruboigłową,laserową mammografie i wiele innych badań.Guz okazał sie urosnąc do rozmiaru,na ktory chemia okazała sie bezsilną.Po 2 miesięcznej radioterapii zakwalifikowano mnie do zabiegu operacyjnego.[mastektomię wykonano 10.09.2009.W 18 godzin po zabiegu byłam już w domu :cry: ].W międzyczasie zlokalizowano dwa guzy nadobojcza po chorej stronie i zalecono wykon.biopsji.Poniewaz zle ułozono mnie do zabiegu a inplanty jakie mam w odcinku szyjnym kregosłupa spowodowały duzy ucisk...straciłam przytomność.Nie ponowiono biopsji.W czasie naswietlan guzy zniknęły.Teraz lekarz onkolog stwierdziła,że musimy spotykać sie co 3 miesiące celem odbycia kolejnych badan...na zasadzie loterii.Pokaze sie coś albo nie!Dobrze,że jestem pod stała obserwacją.
Pozdrawiam bardzo serdecznie :-D Ewci@
 
Megan 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2010-10-10, 20:53  


Ewcia,
Ja mam podobny problem z nogami. Nie moge chodzic, boli mnie srodstopie i jak powiedzialam swojemu lekarzowi, to stwierdzil, ze to normalne. Dzieki Tobie dowiedzialam sie, że inni tez maja podobne problemy. Jestem po operacji oszczedzajacej, po chemii, radioterapii, a teraz czekam co dalej. Zmieniam lekarza i Tobie tez radze.
Pozdr.
Magorzata :lol:
_________________
Maggie
 
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #7  Wysłany: 2010-10-10, 22:56  


:) Witaj Małgosiu!
Również spotkałam się z taką odpowiedzią p.doktor na pytanie dlaczego przy drętwych palcach stopy boli mnie bardzo śródstopie.
Dodatkowo odwiedziłam lekarza ortopedę(z prywatnie zrobionym RTG bolacej stopy).
P.doktor zobaczył kliszę i potwierdził rosnącego haluksa,innych zmian nie stwierdzając.Polecił wcieranie żeli p/bólowych.A mnie nawet Tramal 100 i Ketonal nie pomagają.Na moje pytanie kiedy mam się zgłosic do ewentualnej kontroli...usłyszałam ;za jakieś 15-20 kg.Ponieważ jestem osobą niedosłyszącą ,poprosiłam o powtorzenie(myślałam,że rzeczywiście b.żle słyszę).
Jestem dość dobrze zbudowaną dziewczyną(przy wzroście 170 cm ważę ok.80 kg) i cenie sobie teraz swoj wygląd przy zaawansowanej chorobie nowotworowej.
Nie muszę sie nikomu tłumaczyć,ze np.żle wyglądam i dlaczego!
Masz rację...koniecznie muszę zmienić lekarza.Jutro to zrobię...bo mam wizytę kontrolna w poradni rehabilitacyjnej.

Pozdrawiam serdecznie! ;)

[ Dodano: 2010-10-10, 23:36 ]
ewcia20066 napisał/a:
za jakieś 15-20 kg
mniej!....zapomniałam dopisać...sorry!

To zaproszenie do odbycia kolejnej wizyty lekarza ortopedy,biegłego sądowego,ordynatora oddziału chirurgii,jednego ze szpitali w moim mieście.

[ Dodano: 2010-10-11, 12:53 ]
::rose:: Witam!

Odbyłam zaplanowaną na dziś wizytę,w poradni rehabilitacyjnej,u lekarza neurologa.Innego niż poprzednio.
P.doktor dokładnie zapoznała się z dokumentacją onkologiczną.Wysłuchała mnie,w formie wywiadu.Zbadała.
Stwierdziła,że po dawce chemii i radioterapi jaką dostałam mogło dojśc do takich zaburzeń,jakie mam.

Dostałam skierowanie na RTG kręgosłupa,przede wszystkim lędzwiowego ...i najważniejsze,na badanie elektromiografii(EMG).
Dalsze leczenie ,stwierdziła p.doktor odbędzie sie po otrzymaniu wyników tych badań.

Mieszkam w Gliwicach,badania mam wykonać w Bytomiu.
Zarejestrowałam sie telefonicznie na...21.12.2010(nie ma możliwości na"cito").
Zaraz potem bo już 03.01.2011 mam umówiona wizytę u p.doktor,ktora wystawiła skierowania. Bardzo bolą mnie śródstopia i kręgosłup ale muszę wytrzymać...chociażby na czworaka!

Pozdrawiam serdecznie! |luzik|

[ Dodano: 2010-10-11, 15:40 ]
|bezradny| Mam pytanie dot.badania EMG...czy mogę miec wykonane takie badanie przy Inplantach Tytanowych w kręgosłupie???
Rezonans jest zakazany!...wytwarza pole magnetyczne!
Elektromiografia...to pole elektryczne!

...i mam problem!!!...RAtunku!Czy ktoś może odpowiedziec mi na to pytanie! ::thnx::
 
Megan 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2010-10-12, 21:10  


Ewcia,
Ja podobnie jak Ty jestem wysoka kobietą 173 cm i waga 75 kg. Utyłam 10 kg po chemii a raczej po tamoxifenie a teraz obecnie po Etruzilu 2,5 mg. Mam iśc do dietetyka i na zajęcia z Akademii Walki z Rakiem. Mieszkam w Warszawie, więc dobrych lekarzy mam pod ręką. Właśnie w czwartek idę do prof. Szczylika na konsultację. Jeden lekarz mówi mi, że mam przerzut do wątroby, a drugi z Ursynowa mówi, że chyba....niee :(( szok.
Co do naszych bóli w śródstopiu i w palcach nóg, to nie wiedziałam, że można zrobi elektromiografię. Muszę się zapytac lekarza jak będę w listopadzie, czy mogę dostac skierowanie na takie badanie.
Niestety Ewcia, nie wiem, czy mozesz zrobic to badanie, ale się popytam. Dam znac.

Pozdr.
Małgorzata :lol:
_________________
Maggie
 
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #9  Wysłany: 2010-10-12, 22:56  


Hejo Małgosiu!
Fajnie,że sie odezwałaś.
Wiesz ,ja nareszcie w czasie badan kontrolnych mam tę samą panią doktor,w IO.
Ale był czas,że każda wizyta co 3 m-ce i inny lekarz.
Były różne skierowania na badania i rózne interpretacje przyniesionych przeze mnie wynikow.
Teraz mam zgłosic sie dopiero w styczniu po wyk.RTG płuc,laserowej mammografii i wiadomościami od lekarza neurologa.
Wiem od Richelieu,że nie znalazł nigdzie przeciwskazań do wykonania EMG przeze mnie.Ale ja tez nie jestem pewna czy mogę.
Mam zakaz wykonywania wielu ćwiczen,korzystania z wielu zabiegów ...nie mogę mieć w domu kuchenki indukcyjnej.

JAk coś znajdziesz,napisz!

pozdrawiam EWci@
::thnx::

[ Dodano: 2010-10-13, 17:00 ]
Witam :)

Mam prośbę o interpretację karty informacyjnej,z Zakładu Radiologii.

Napromieniowana ambulatoryjnie fotonami X6 i 20 MV na obszar piersi lewej wraz ze ścianą kl.piersiowej,df 2 Gy do dawki 60 Gy,następnie boost na guz piersi z marginesem,df 2 Gy do dawki całkowitej 70 Gy oraz węzły chł.pachy i nadobojcza,df 2 Gy do dawki całkowitej 60 Gy.

Co oznaczają powyższe dawki?
Dziękuję za pomoc w rozszyfrowaniu...pozdrawiam!
Ewci@ _littleflower_
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #10  Wysłany: 2010-10-13, 18:26  


Mega (chyba maksymalne) dawki.
_________________
sprzątnięta
 
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #11  Wysłany: 2010-10-13, 18:41  


:) Dzięki Gaba!

Teraz pomału,będąc tutaj dowiaduję się co przeszłam.Przedtem,w trakcie byłam tak spanikowana,ze nawet po zadaniu pytania lekarzowi...nie słyszałam co odpowiada!

Teraz już pytam i słucham...walczę dalej!

pozdrawiam ::rose::
 
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #12  Wysłany: 2010-10-19, 20:28  


Witam!

Odbyłam dzisiaj wizytę w Specjalistycznym Szpitalu w Bytomiu.
Wykonano mi bardzo szczegółowy RTG kręgosłupa L-S,miednicy i stawów biodrowych.
EMG nie mogę miec wykonane...inplanty i czynna choroba.
Wynik RTG jutro!


Pozdrawiam :flower:
 
ewcia20066 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 35
Pomogła: 9 razy

 #13  Wysłany: 2010-10-21, 19:08  


Witam! :)

Wynik RTG kręgosłupa lędzwiowego i miednicy.
Zaburzenia stabilizacji pod postacią drobnej skoliozy rotacyjnej prawostronnej.
Spina bifida S1.
Poziome ustawienie kości krzyżowej.
Stawy krzyżowo- biodrowe oraz biodrowe zmian nie wykazują.

Taki wynik bardzo mnie cieszy.

Kolejna kontrola w IO,w styczniu.


Pozdrawiam :flower:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group