1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak migdałka
Autor Wiadomość
natash 


Dołączył: 18 Paź 2017
Posty: 30
Skąd: Bydgoszcz

 #1  Wysłany: 2017-10-18, 11:19  Rak migdałka - szukam specjalisty


Cześć,

Zdiagnozowano u mojego taty raka "złośliwego" migdałka z przerzutami do węzłów chłonnych. W badaniu PET nie wyryto żadnych innych ognisk zapalnych.

04.11.2017 ma zleconą wizytę w celu ustalenia Chemoterapii, z tego co się dowiedziałem to nie chcą tego usuwać, bo nie mają specjalistów Laryngologów w Szpitalu Onkologicznym w Bydgoszcz.

Ja szczerze nie wiem czy tak mu powiedziano i zlecono chemię, bo to coś poważniejszego czy faktycznie nie mają specjalistów z tej dziedziny wytłumaczone było, że szyja, głowa, to trudne miejsca operacyjne, dlatego ma być chemia.

Mam w związku z tym kilka pytań.

1. Czy ktoś przez to przechodził i miał zabieg chirurgiczny w takim miejscu?
2. Polecicie gdziekolwiek w Polsce Laryngolog-Onkologa w celu prywatnej diagnozy, osobiście uważam, że dobrze zaciągnąć opinii 1-2 niezależnych specjalistów.
3. Czy wsparcie leczenia dieto terapią oraz suplementacją jest dozwolone?
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2017-10-18, 15:13  


natash witaj na forum.
natash napisał/a:
Zdiagnozowano u mojego taty raka "złośliwego" migdałka z przerzutami do węzłów chłonnych.
Rak jest zawsze nowotworem złośliwym. Z twojego opisu wnioskuję że u taty jest stan zaawansowany ponieważ stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych. Nie załączyłeś jednak żadnych wyników tak że nic dokładnego tu nie wiadomo.
natash napisał/a:
z tego co się dowiedziałem to nie chcą tego usuwać, bo nie mają specjalistów Laryngologów w Szpitalu Onkologicznym w Bydgoszcz.
Tu o leczeniu raka gardła:

Istnieje kilka technik stosowanych w leczeniu raka gardła.

1. Metoda chirurgiczna - zabieg operacyjny zależy od tego gdzie zlokalizowane są zmiany nowotworowe. Jeżeli u pacjenta występują małe zmiany wystarczy zastosowanie małoinwazyjnego zabiegu, np. metodą laserową lub endoskopową. Zabiegi te są o tyle korzystne, że pozwalają uniknąć okaleczającej blizny oraz zachowują prawidłowe funkcje fizjologiczne gardła. Niestety bardziej zaawansowane zmiany wiążą się tym samym z rozległością tego zabiegu, a niekiedy koniecznością wycięcia krtani oraz strun głosowych. Wówczas chory traci zdolność (częściową lub całkowitą) mówienia z zachowaniem zdolności do połykania.

Często następstwem zabiegu chirurgicznego jest tracheotomia - utworzenie sztucznego otworu na szyi, który prowadzi bezpośrednio do tchawicy i daje możliwość oddychania po operacji. Niestety w przypadku raka gardła tracheotomia tworzona jest na stałe.

Pacjenci z przerzutami do węzłów chłonnych muszę być poddani ich usunięciu.

2. Chemioterapia - wykorzystywana jest jako leczenie uzupełniające po zabiegu operacyjnym i napromienianiu. Niszczy ona tkanki raka gardła.

3. Radioterapia - to metoda wykorzystująca promieniowanie o dużej energii, aby zniszczyć komórki nowotworowe. Należy zaznaczyć, że radioterapia niszczy komórki sąsiadujące z nowotworem, zatem wykorzystuje się szereg sposobów, aby ograniczyć niekorzystne działanie napromieniania. Podczas radioterapii gardła wykonuje się dla chorego specjalną maskę, która ma za zadanie utrzymywać jego głowę w odpowiedniej pozycji podczas leczenia i ograniczyć działania niepożądane w sąsiadujących tkankach.

U pacjentów z mało zaawansowanym nowotworem leczenie możliwe jest przy użyciu wyłącznie samego napromieniania, a w przypadku raka części nosowej gardła jest podstawowym sposobem leczenia. U pacjentów z krtaniową lokalizacją nowotworu, radioterapia stanowi uzupełnienie leczenia chirurgicznego, przed lub po operacji.

4. Terapia celowana - polega na przyjmowaniu przez chorego środków niszczących wyłącznie komórki rakowe.
źródło: http://www.medonet.pl/cho...ul,1577537.html

natash napisał/a:
Czy ktoś przez to przechodził i miał zabieg chirurgiczny w takim miejscu?
Napewno są takie osoby na forum. Poczytaj w odpowiednim dziale.
natash napisał/a:
osobiście uważam, że dobrze zaciągnąć opinii 1-2 niezależnych specjalistów.
To na pewno jest sensowne.
natash napisał/a:
Czy wsparcie leczenia dieto terapią oraz suplementacją jest dozwolone
Wszelkie specjalne diety powinne być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, aby uniknąć niepożądanych interakcji.
natash napisał/a:
Wieczorem prześlę wyniki badań ze szpitala Onkologicznego.
Czekamy.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
P17 


Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 7
Pomógł: 2 razy

 #3  Wysłany: 2017-10-18, 19:14  


Witaj,
Odpowiedziałem Ci na PRV. Ja byłem operowany, a potem radio i chemia. W USA też najpierw operują (jak się da), u nas preferują raczej bez operacji. Poprawna dieta nigdy nie zaszkodzi , pomoże w rehabilitacji ale sama cudów nie zdziała. Zdecydowanie należy lepiej się odżywiać nie pić nie palić. Unikaj szarlatanów i obiecujących cudowne preparaty - nie słyszałem o przypadku w którym pomogły. Niestety w 99% to naciągacze lub nieświadomi głupcy. W najlepszym przypadku oferuja jakiś suplement.
pozdrawiam
 
natash 


Dołączył: 18 Paź 2017
Posty: 30
Skąd: Bydgoszcz

 #4  Wysłany: 2017-10-18, 19:47  


Też znalazłem tego lekarza którego mi wskazałeś, był jedną z opcji moich. Dylemat mam z tym, że start chemii ma być 04.11, a jego pierwszy wolny termin na wizytę to 14.11 i tu mamy pierwszy dylemat :) .

Niedługo podeślę wyniki. Dziękuje za dotychczasową pomoc.
 
P17 


Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 7
Pomógł: 2 razy

 #5  Wysłany: 2017-10-18, 19:58  


Fakt, to bardzo zajęty lekarz ale poczekał bym na jego opinię, 10 dni raczej bardzo dużo nie zmieni. Chemia bardzo osłabia, to może (?) być przeciwskazanie do operacji. Pogadaj w recepcji na zapisach, może wcisną was wcześniej, a może przyjmuje jeszcze gdzie indziej?
pozdrawiam
 
natash 


Dołączył: 18 Paź 2017
Posty: 30
Skąd: Bydgoszcz

 #6  Wysłany: 2017-10-18, 20:05  


Szukam nie mogę nic znaleźć. Wiem, że chemia osłabia, na chłopski rozum, biorę to tak, że lepiej wyciąć jak się da, a potem dać chemię, która pewnie będzie lżejsza, o ile logicznie myślę.
 
natash 


Dołączył: 18 Paź 2017
Posty: 30
Skąd: Bydgoszcz

 #7  Wysłany: 2017-10-18, 20:55  


Przesyłam wyniki które mam, wydaje mi się że brakuje wyniku histopatologicznego.











2017-08-24 - USG węzłów chłonnych - 1 - bez danych osobowych.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1715 raz(y) 204,53 KB

2017-08-24 - USG węzłów chłonnych - 2 - bez danych osobowych.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1646 raz(y) 307,5 KB

2017-08-24 - USG węzłów chłonnych - 3 - bez danych osobowych.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1636 raz(y) 335,49 KB

2017-10-11 PET1 - bez danych osobowych.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1652 raz(y) 522,55 KB

2017-10-18 Skierowanie po PET - bez danych osobowych.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1667 raz(y) 447,72 KB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2017-10-19, 08:41  


natash,
Przeczytaj proszę Zalecenia, jak się postępuje przy tym raku, str 16
http://www.onkologia.zale...%20i%20szyi.pdf

pozdrawiam
 
natash 


Dołączył: 18 Paź 2017
Posty: 30
Skąd: Bydgoszcz

 #9  Wysłany: 2017-10-19, 08:59  


Czyli sugerują radiologię.

[ Dodano: 2017-10-19, 09:59 ]
Ja nie znam się i na mój rozum lepiej najpierw wyciąć co się da, a potem radiologia i chemia, ale mogę się bardzo mylić.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #10  Wysłany: 2017-10-19, 10:43  


natash w wynikach jest podany stopień zaawansowania cT4aN2cM0 co oznacza
T4a -guz nacieka krtań, głębokie/zewnętrzne mięśnie języka, mięsień skrzydłowy przyśrodkowy, podniebienie twarde lub żuchwę,
N2c - przerzuty obustronnie lub do węzła/węzłów chłonnych po stronie przeciwnej do guza, z których żaden nie osiąga w największym wymiarze > 6 cm,
M0 - brak przerzutów odległych.
Daje to grupę stopieni zaawansowania IVA.

W związku z takim zaawansowaniem, naciekami i przerzutami do węzłów chłonnych operacja jest zapewne w danej chwili niemożliwa dlatego zalecono radykalną (czyli mającą na celu wyleczenie) radio- i chemioterapię.

Pozdrawaim serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
natash 


Dołączył: 18 Paź 2017
Posty: 30
Skąd: Bydgoszcz

 #11  Wysłany: 2017-10-19, 11:21  


Wytłumacz mi proszę co znaczą jeszcze stopnie zaawansowania?
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #12  Wysłany: 2017-10-19, 15:28  


natash w linku który już ci przesyłała w innym miejscu Marzena - załączam jeszcze raz : http://www.onkologia.zale...%20i%20szyi.pdf masz o tym na stronie 10.
Oznacza to ogólnie że klasyfikacje stopnia zaawansowania klinicznego TNM w zależności od wyników dają razem połączone obraz stopnia zaawansowania np T1N0M0 to grupa I (małe zaawansowanie) ale już T1N0M1 to grupa IVC najbardziej zaawansowana.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #13  Wysłany: 2017-10-19, 15:46  


natash,
Proszę nie zakładać dwóch wątków dotyczących tego samego tematu to niezgodne z Regulaminem forum.
Wszystkie Twoje posty zostały scalone do jednego wątku i tutaj proszę kontynuować dalszą historię.


[ Dodano: 2017-10-19, 16:48 ]
natash napisał/a:
Wytłumacz mi proszę co znaczą jeszcze stopnie zaawansowania?

Są IV stopnie zaawansowania choroby, tato ma niestety najwyższy.

pozdrawiam
 
natash 


Dołączył: 18 Paź 2017
Posty: 30
Skąd: Bydgoszcz

 #14  Wysłany: 2017-10-19, 19:30  


Mam dodatkowe wyniki, jak ktoś może słowo komentarza to poproszę :) .













2017-09-28 Wywiad 1 - bez danych osobowych.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1439 raz(y) 260,74 KB

2017-09-28 Wywiad 2 - bez danych osobowych.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1430 raz(y) 333,3 KB

2017-10-18 Opis Komisji Lekarskiej 1 - bez danych osobowych.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1470 raz(y) 322,76 KB

2017-10-18 Opis Komisji Lekarskiej 2 - bez danych osobowych.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1446 raz(y) 576,2 KB

2017-10-18 Rozpoznanie 1 - bez danych osobowych.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1466 raz(y) 393,36 KB

2017-10-18 Rozpoznanie 2 - bez danych osobowych.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1432 raz(y) 434,73 KB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #15  Wysłany: 2017-10-19, 20:26  


natash,
Po zamieszczeniu dalszych wyników mogę tylko potwierdzić, że mamy stan zaawansowania IV B.
Z wyniku PET wynika, że są powiększone węzły chłonne wnęk płuc, nie wiemy czy mają charakter przerzutowy, odczynowy, radiolog określił jako niespecyficzne, więc trudno jednoznacznie określić ich charakter.
Jest zmiana w nadnerczu, też nie wiadomo jaki charakter jest tej zmiany.
Tato w tej chwili musi się podjąć intensywnemu leczeniu chemio i radioterapia i trzeba mieć nadzieję, że da to dobry efekt.

poczytaj proszę wątki osób, które chorowały na tego typu raka lub okolic, może coś więcej się dowiesz, jakieś wnioski wyciągniesz i w czymś Ci wiedza tych osób pomoże a przede wszystkim przygotujesz tatę i siebie na skutki chemio i radioterapii w jakie leki, maści płyny się zabezpieczyć bo niestety przy radioterapii trochę tych skutków się pojawi.
Trzeba być dobrej myśli, mamy tu pana, który również miał IV stopień i żyje już sobie długo, jest zdrowy i jest wszystko dobrze.

http://www.forum-onkologi...ego-vt11389.htm
http://www.forum-onkologi...nych-vt4377.htm

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group