1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o pomoc w interpretacji wyników.
Autor Wiadomość
kasia2468 


Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2014-06-22, 19:51  Proszę o pomoc w interpretacji wyników.


Witam.

Zpisałam sie na forum, ale nie wiem czy sobie poradze w jego obsłudze, więc z góry przepraszam za popełnione błędy. W ciągu jednego miesiąca u mojej mamy wykryto raka płuc, a u taty guza mózgu (glejaka wielopostaciowego), znalazłam tą stone w internecie i myślę, że w Was moja nadzieja.

Mama lat 63 trafiła do szpitala gdzie ropoznano guz płuca, jej wyniki to:

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA (22.05.14)
W śródpiersiu srodkowym i prawej wnęce widoczna masa guzowata o orientacyjnych wymiarach - podłużnym 70 mm, poprzecznym - 75 mm, przednio-tylnym - 60 mm. Zmiana o policyklicznych zarysach obrasta ostroge tchawicy i oskrzele główne, przewężając światło oskrzela głównego prawego i okolice jego podziału. Masa przylega do tętnicy płucnej prawej i jej rozgałęzień bez ewidentnych cech naciekań ich ścian. Miernie nasilone zmiany zapalno -nieodmowe widoczne w segmencie 3-cim płuca prawego. Zmiany bliznowate ze zrostami opłucnowymi widoczne w obu szczytach, drobne w okolicach nadprzeponowych obu płuc.
Przytchawiczo powiększone węzły chłonne do 25 mm. W śródpiersiu przednim, w styczności z lewym zarysem aorty wstępujacej i pnia płucnego widoczna masa naciekowo-węzłowa o wielkości 30x45 mm, podobna zmiana o wielkości 17x33 mm widoczna w górnym biegunie wnęki lewej na poziomie łuku aorty.
Podprzeponowe partie wątroby, śledziony i nadnerczy zmian ogniskowych nie wykazują. Nie stwierdza się cech destrukcyjnego niszczenia struktur kostnychobjetych zakresem badania.

KONSULTACJA TORAKOCHIRURGICZNA: Pacjentka zdyskwalifikowana z leczenia operacyjnego.

BRONCHOFIBERSKOPIA: Fałdy głosowe ruchome. Krtań, tchawica drożna. Drzewo oskrzelowe po lewej stronie w zakresie widocznosci drożne. Ostroga i oskrzele główne prawe masywnie nacieczone ze zwężeniem światła.

RTG Klp p_a + bok lewy:
Guzowate poszerzenie wnęki płuca prawego. Zmiany włukniste w szczycie płuca lewego. Sylwetka serca powiekszona.

Wynik histopatologiczny:
Carcinoma planoepitheliale cum necrosi.
Opis mikroskopowy: Chromogranina (-), CK5 (+), p63 (+), TTF-1 (-).

Bardzo proszę czy może mi ktoś powiedzieć jak bardzo zaawansowana jest mamy choroba?. Obecnie mama była trzy dni w szpitalu na chemioterapii i po tygodniu dostała chemie uzupełniajaca , teraz ma termin na 02.07. 2014r. Czy może koś wie coś o takim leczeniu ?.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-06-22, 20:00  


Czy było wykonane USG jamy brzusznej?

Niestety choroba jest mocno zaawansowana, zmiany są rozległe, nie nadające się do leczenia operacyjnego czy naświetlań.

kasia2468 napisał/a:
Czy może koś wie coś o takim leczeniu ?.

A czy po chemioterapii nie otrzymaliście wypisu z informacjami o tym, jakie leki mama otrzymuje? Bo rozumiem, że o to pytasz?
_________________
 
kasia2468 


Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2014-06-22, 22:11  


Dziękuje za odpowiedź i przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, mama dostała:
13.06.2014, Zofran 8mg(1) iv, Metoclopramid 10mg (1) iv,dexaven 12mg (1) iv, DDP 140mg (10 iv + nawodnienie, NVB 48.9 (1) iV. + płukanie, Clexane.
18.06.2014, Metoclopramid 10mg (8) iv, nvb 48.9 mg (8) iv.+ płukanie.
USG jamy brzusznej nie było wykonane.

Do domu dostała: Metoclopramid, Oxodil, Atrovent N, Pabi-Dexamethason, Anesteloc 20mg, Lambrinex 20mg, Diohespan Max, Thiocodin, Flucofast 50mg.

Leki się już kończą i nie wiem czy mam udać się do lekarza pierwszego kontaktu po dopisanie, mame bardzo bolą plecy, nie wiem czy któreś z tych leków są przeciwbólowe i czy jakieś leki przeciwbólowe może brać , mówiłyśmy o tych bólach lekarzowi , ale tylko te wyżej wymienione leki przepisał. Od momentu ropoznania poprzez wizyte u onkologa do wziecia pierwszej chemi upłynęło dosłownie półtorej tygodnia, ale co między chemiami, kiedy się leki kończą, gdzie mamy sie udać ?. Prosze o jakąs podpowiedź gdzie mam się udać z mamą i od czego zacząc ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2014-06-22, 22:28  


Mama otrzymuje chemię w schemacie PN - cisplatyna (DDP) z winorelbiną (NVB).

Z leków, jakie przepisano mamie do domu, są leki rozszerzające oskrzela (Oxodil, Atrovent N), lek p/wymiotny (Metoclopramid), steryd działający p/obrzękowo, p/zapalnie i również lekko p/wymiotnie (Pabi-Dexamethason), lek osłonowy na żołądek (Anesteloc), lek na cholesterol (Lambrinex), preparat wspomagający krążenie żylne (Diohespan Max - na to nie trzeba recepty), lek p/kaszlowy (Thiocodin - bez recepty), lek p/grzybiczy (Flucofast).
Nie ma więc tu nic p/bólowego.

Można iść do lekarza rodzinnego, by wypisał receptę - tylko najlepiej zaopatrzyć się w karteczkę od onkologa, że takie leki były przez niego zapisane.

Co do pleców - było robione RTG kręgosłupa?
_________________
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #5  Wysłany: 2014-06-22, 22:31  


Kasiu,
Widzę, że jesteś zupełnie zagubiona w tej sytuacji - i wcale mnie to nie dziwi, bo to niezmiernie trudny dla Ciebie moment. W dodatku dostałaś uderzenie jednocześnie z dwóch stron :uuu: . Dlatego z całego serca doradzam Ci opiekę hospicjum domowego. Dostaniesz profesjonalną pomoc, a zespół opieki paliatywnej poświęci Ci tyle czasu, ile będziesz potrzebowała, żeby oswoić Cię z sytuacją i nauczyć postępowania. Lekarz pierwszego kontaktu nie będzie Ci w stanie poświęcić dużo czasu, przypuszczam, że przepisze leki - i dalej będziesz z tym sama... Potrzeba Ci obecnie profesjonalnego wsparcia.
Jedno musisz wiedzieć na ten moment - wielu leków, które Mama przyjmuje nie wolno odstawiać, nawet nie wolno zrobić jednego dnia przerwy w podawaniu. Żaden z tych leków nie jest przeciwbólowy, możesz zacząć od podawania paracetamolu - 2 tabletki co 6 godzin i/lub Ibuprom Max - 1 tabl. co 6 godzin. Jeśli nie będzie poprawy - musisz poprosić lekarza o receptę na mocniejszy środek.
Być może lekarz odstawi Flucofast - to lek na grzybicę - jeśli Mama nie ma już objawów. Najlepiej byłoby, gdybyś poszła do lekarza z Mamą.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
kasia2468 


Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2014-06-22, 22:46  


Niestety RTG kręgosłupa też nie było robione, a obecnie moją mame ciężko mi namówić na pójście do lekarza pierwszego kontaktu, w dodatku dostała gorączki, dzwoniłam do szpitala kazali podać leki typu paracetamol i o ile temperatura spadnie to jutro udać się do lekarza pierwszego kontaktu, temperatura spada, ale i tak sie boje o mame.

[ Dodano: 2014-06-22, 22:58 ]
Madziu,
Czy do lekarza w hospicjum, musze iść z rodzicami, czy wystarczą mi ich opisy chorób, nadmieniam, że dzisiaj czytałam na tym forum o opiece hispicjum i mówiłam o tym mamie i wyraziła zgode, tyle tylko, że teraz jest w takim stanie, że nigdzie nie che jeżdzić, proszę opisz mi bliżęj jak hospicjum funkcjonuje?.
 
Annka 



Dołączyła: 21 Sie 2013
Posty: 81
Pomogła: 6 razy

 #7  Wysłany: 2014-06-22, 23:06  


kasia2468 zanim Madzia odpisze. Poszłyśmy tylko z wypisem do hospicjum i wszystko zostało załatwione w miarę szybko. Babcia, która jest objęta opieką nie musiała być na miejscu. Gdybyś miała pytania pisz.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #8  Wysłany: 2014-06-22, 23:25  


Kasiu,
Do przyjęcia do hospicjum potrzebne są:
-skierowanie (może być od lekarza pierwszego kontaktu) - na skierowaniu musi być napisane, że chora/chory nie są leczeni przyczynowo, tylko paliatywnie
-dokument potwierdzający rozpoznanie (np. wypis ze szpitala)
-dowód osobisty i ubezpieczenie.
Oczywiście, możesz tam iść sama.
Wg wymogów NFZ lekarz przyjeżdża 2x w miesiącu, pielęgniarka 2x w tygodniu (i tego należy wymagać, niektóre hospicja jeżdżą jak chcą :<: ) - choć w wielu hospicjach lekarz i pielęgniarka starają się być dostępni w miarę potrzeb pacjenta (bywa, że i dwa razy dziennie, jeśli stan zdrowia tego wymaga).
Idź jutro do lekarza pierwszego kontaktu, poproś o skierowania (oczywiście dla każdego pacjenta osobne), znajdź hospicjum i zarejestruj rodziców. Jeśli poprosisz o pilną wizytę - w naszym hospicjum bierzemy to pod uwagę, więc pewnie w innych też :)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #9  Wysłany: 2014-06-23, 04:46  


Kasia
Ja hospicjum załatwiałam telefonicznie. Dzwoniąc tam, trzeba poprosić, że bardzo potrzebna jest pilna pomoc.
Pomoc hospicjum jest nieoceniona. Lekarz przyjeżdża raz w tygodniu, pielęgniarka również, ale zawsze są pod telefonem, udzielą informacji co zrobić a jak trzeba to i pojawiają się na wezwanie dodatkowo.
Oprócz tego można wypożyczyć sprzęt pomocny w łagodzeniu objawów choroby. Lekarz wypisze recepty, nie trzeba latać po lekarzach. Uważam, że pomoc hospicjum domowego jest cudowną sprawą, daje poczucie takiego bezpieczeństwa i choremu i rodzinie. Wiem bo korzystałam z takiej pomocy przy chorobie mojej mamy, gdyby nie ich wsparcie nie wiem jak bym to przeżyła. Życzę dużo siły.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group