1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o interpretację wyniku TK
Autor Wiadomość
elanak5 


Dołączył: 01 Mar 2015
Posty: 14

 #1  Wysłany: 2015-03-01, 12:46  Proszę o interpretację wyniku TK


TK KLP:
Podopłucnowo przykręgosłupowo w seg.10 prawego płuca, widoczna jest dobrze ograniczona miękkotkankowa zmiana wlk. 30x15,5x25 mm ulegająca jednorodnemu słabemu wzmocnieniu.
W prawej wnęce pojedynczy węzeł chłonny wlk. 11x8 mm, w sąsiedztwie okna aortalno-płucnego wlk. 17x7 mm, podostrogowo wlk. 16x8 mm oraz kilka wlk < 10 mm w śródpiersiu.
Podtorebkowo w lewym płacie wątroby ognisko wzmocnienia wlk. 5,4 mm.
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-01, 13:12  


elanak5,

nie interpretuje sie badan ot tak, bez znajomosci pacjenta.

Czy byl chory na cos w przeszlosci? Przeszlosc onkologiczna? Z jakiego powodu wykonana TK?
 
elanak5 


Dołączył: 01 Mar 2015
Posty: 14

 #3  Wysłany: 2015-03-01, 15:50  


To chodzi o mnie, mam 50 lat, jestem mężczyzną, 20 lat palenia papierosów. Z rodziny ojciec zmarł na raka trzustki. Sam nie chorowałem onkologicznie. TK wykonane z powodu wyniku TK Kolonoskopii Wirtualnej, w której też zauważono tą zmianę. Usunięto mi wtedy gruczolaki ząbkowane z jelita grubego. Pozdrawiam
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #4  Wysłany: 2015-03-01, 17:16  


elanak5,

nie ma stwierdzonego raka u ciebie, a to miejsce forum jest przeznaczone dla pacjentow ze zdiagn. nowotworem zlosliwym.

Tu potrzebny jest lekarz a nie forum internetowe.
 
elanak5 


Dołączył: 01 Mar 2015
Posty: 14

 #5  Wysłany: 2015-03-01, 18:09  


Przepraszam, ale się boję, we wtorek zostanę przyjęty na oddział diagnostyczny Szpitala Chorób Płuc.
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #6  Wysłany: 2015-03-01, 18:32  


elanak5, zamieść resztę wyników badań. Napisz z jakiego powodu wykonana była kolonoskopia. Brakuje mi wniosków z CT - czy mógłbyś przepisać całość wyniku, albo lepiej zamieścić wynik jako załącznik do postu z usuniętymi danymi pacjenta i lekarza?

W obrazie CT jest wyraźna zmiana w obrębie płuca oraz powiększone węzły chłonne (powyżej 15mm). Kwalifikuje się to do dalszej diagnostyki, tym bardziej, że w wywiadzie jest długoletni nikotynizm. Jest to bardzo możliwe, że zostaniesz przyjęty na oddział w celu dokonania całościowej diagnostyki.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
 
elanak5 


Dołączył: 01 Mar 2015
Posty: 14

 #7  Wysłany: 2015-03-01, 19:14  


Kolonoskopia była wykonana z powodu bólu w lewym boku. Usunięto 5 gruczolaków ząbkowanych. Tutaj cały opis TK;

Podopłucnowo /zmiana wychodząca z opłucnej?/,przykręgosłupowo w seg.10 prawego płuca /ponizej szczeliny dodatkowej oddzielającej seg.6/ widoczna jest dobrze ograniczona miękkotkankowa zmiana wlk. 30x15,5x25 ulegająca jednorodnemu słabemu wzmocnieniu.Modeluje tkankę tłuszczową podopłucnową i przebiegającą w tej okolicy tetnicę i żyłę międzyżebrową. obustronnie w dolnych obszarach płatów dolnych niewielkie pasma włókniste.Poza tym miąższ płucny bez zmain. Niektóre oskrzela o pogrubiałych ścianach.
W prawej wnęce pojedyńczy węzeł chłonny wlk. 11x8 mm,w sąsiedztwie okna aortalno-płucnego po stronie lewej wlk.17x7 mm,podostrogowo wlk.ok.16x8 mm oraz kilka <10 mm. w śródpiersiu.Tarczyca powiększona,niejednorodnie wzmacniająca się w górnej części,pośrodkowo i po stronie lewej sięga w śródpiersiu poniżej wycięcia mostka,sąsiaduje z lewą żyłą ramienna-głowową.
Nadnercza be zamian. podtorebkowo w lewym płacie wątroby niespecyficzne ognisko wzmocnienia wlk. ok.5,4 mm - wsk.usg,CT wątroby.
To wszystko z opisu TK
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #8  Wysłany: 2015-03-01, 19:36  


elanak5, w opisie CT jest sugestia, że zmiana w obrębie klp jest zmianą wywodzącą się z opłucnej. Jest też sugestia by poszerzyć diagnostykę o USG (jamy brzusznej) lub CT/MRI wątroby. Prawdopodobnie tak będą postępować lekarze biorąc pod uwagę powiększone węzły chłonne, zmianę w śródpiersiu oraz wynik kolonoskopii - następnie ew.badanie histologiczne materiału.
Czy leczysz, bądź leczyłeś się z powodu zaburzeń tarczycy?

Moim zdaniem powinno Ci zależeć na jak najszybszej i jak najpełniejszej diagnostyce.
 
elanak5 


Dołączył: 01 Mar 2015
Posty: 14

 #9  Wysłany: 2015-03-01, 20:12  


Dziękuję za odpowiedź, nie leczyłem się nigdy na tarczycę. We wtorek jadę do Szpitala Płucnego na oddział diagnostyczny.
pozdrawiam
 
elanak5 


Dołączył: 01 Mar 2015
Posty: 14

 #10  Wysłany: 2015-03-07, 17:43  


Właśnie wczoraj wróciłem ze Szpitala Płucnego, ustalono termin operacji usunięcia guza. Gdy zapytałem się torakochirurga, z jakim typem nowotworu mamy do czynienia, odpowiedział, że to okaże się w czasie operacji, jak dadzą wycinek do badania. Wtedy chirurg będzie wiedział ile musi wyciąć.

Ale martwi mi wypis ze szpitala, o którym lekarz nic nie powiedział. Rozpoznanie opisowe ;
1. guz płuca prawego D38.1
2. zmiany prawej struny głosowej do dalszej diagnostyki Z03.1 tj. podejrzenie nowotworu złośliwego.

W opisie napisano; prawa struna głosowa pogrubiała. Dalej napisano, że wydano skierowanie do Poradni Laryngologicznej, którego nie otrzymałem. Lekarz w czasie rozmowy na temat planowanej operacji, ani słowem nie powiedział mi, że podejrzewa nowotwór złośliwy w krtani. A tu taki opis ?!
Zastanawiam się, czy sekretarka nie pomyliła opisów, dzień wcześniej skierowano do Szpitala na oddział laryngologiczny innego pacjenta, któremu załatwiono przyjęcie. U mnie, wg. opisu, podejrzewa się nowotwór złośliwy krtani, i nie dano nawet skierowania do laryngologa?
Co mam w tej sytuacji robić, proszę o podpowiedź.
 
CarolineK 


Dołączyła: 07 Mar 2015
Posty: 3

 #11  Wysłany: 2015-03-07, 17:58  


Witam, jeśli ma Pan wątpliwość czy to Pana opis to radziłabym zacząć od potwierdzenia tego, bo wydaje się dość mało prawdopodobne, ze lekarza nic by Panu nie powiedział.
 
elanak5 


Dołączył: 01 Mar 2015
Posty: 14

 #12  Wysłany: 2015-03-07, 18:13  


Dokładnie tak samo myślę, tym bardziej, że właśnie ten lekarz prowadzący robił mi bronchoskopię i ani słowem nie wspomniał o podejrzeniu nowotworu złośliwego, w krtani. / i to w czasie rozmowy ze mną i moją żoną, a także w czasie rozmowy z ordynatorem chirurgi i oddz. diagnostycznego/. Mówił tylko o operacji guza na płucach. A innego pacjenta od razu wysłał na oddział laryngologiczny do innego szpitala, rozmawiając wcześniej z rodziną w cztery oczy.
W poniedziałek dzwonię do niego, bo weekend ma wolne.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #13  Wysłany: 2015-03-07, 18:27  


Takie sprawy załatwia się w bezpośredniej rozmowie z lekarzem. Przy okazji pokażesz lekarzowi kartę wpisową z badania - z którą nie do końca się zgadzasz. Sprawa powinna być wyjaśniona na miejscu...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
elanak5 


Dołączył: 01 Mar 2015
Posty: 14

 #14  Wysłany: 2015-03-17, 16:36  


I jestem już po pobycie w szpitalu płucnym, stwierdzili, że to nowotwór w płucach i trzeba go wyciąć. Wtedy zobaczy się co to za nowotwór. Nie poddałem się operacji, założono mi zieloną kartę i udałem się do torakochirurga w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. gdy obejrzał zdjęcia z tomografii to stwierdził, że zmiana jest łagodna i nie znajduje się w płucach, tylko przy nerwie kręgosłupowym i dobrze,że nie zgodziłem się na operację, bo można by uszkodzić nerw i zostałbym sparaliżowany. Zalecił TK za pół roku, żeby sprawdzić czy guz rośnie czy nie. Z tego wniosek, że nie można wierzyć jednemu lekarzowi. Trzeba skonsultować z innymi, a najlepiej z onkologami. Każdy lekarz na zdjęciach TK widział co innego! Czeka mnie jeszcze badanie pogrubiałej struny głosowej. Ale chirurg powiedział, że jak nie mam chrypki, to wszystko powinno być dobrze. W piątek dam znać co powiedział laryngolog-onkolog. Dziękuję za wsparcie i podpowiedzi.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #15  Wysłany: 2015-03-17, 17:02  


elanak5,

Czy dobrze zrozumiałam, że lekarz bez badania hist-pat stwierdza, że to guz łagodny czy złośliwy, tylko na podstawie badań obrazowych?

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group