1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #151  Wysłany: 2010-12-29, 16:31  


Kwota bazowa jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego.
Od 1 marca 2010r. kwota bazowa wynosi 2716,71 zł.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru renty stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu, w którym zgłoszono wniosek o rentę.
Raz w roku-dokładnie w m-cu marcu wysokość rent i emerytur jest waloryzowana co oznacza że osoba,która miała np przyznaną rentę w m-cu lutym będzie ją miała zwaloryzowaną. Z reguły nie są to wysokie podwyżki jednak zawsze coś.
Wysokość waloryzacji co roku ustala rząd, biorąc pod uwagę dwa wskaźniki:
-wysokość inflacji
-wzrost płac w przedsiębiorstwach

Dla przykładu rok 2010

W znowelizowanym budżecie na 2010 rok rząd założył, że waloryzacja wyniesie 4,1 proc. Niestety, wzrost płac w 2009 r był niższy od założonego przez rząd. A w związku z tym emeryci dostali mniejsze podwyżki. Dlaczego?

Realny wzrost płac wyniesie ok. 1,5 proc. Przy waloryzacji uwzględnia się jedynie 20 proc. tego wskaźnika. Na wzroście płac emeryci zyskają więc tylko 0,3 proc. Do tego trzeba dodać wskaźnik inflacji z poprzedniego roku (bierzemy cały wskaźnik, czyli 3,5 proc.): 0,3+3,5=3,8 proc.

Podsumowując - tegoroczna podwyżka nie wyniosła jak zakładał rząd 4,1 proc., ale ok. 3,8 proc. O tyle więc wzrosły w marcu emerytury, renty i inne świadczenia.

Formalności

Waloryzacja świadczeń jest przeprowadzana "z urzędu", bez naszego udziału. Nie trzeba więc składać dokumentów czy zgłaszać się do oddziałów wypłacających nam świadczenie. ZUS, KRUS, MON lub MSWiA same obliczają nowe, wyższe świadczenie i informują o tym emeryta lub rencistę.
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #152  Wysłany: 2010-12-29, 21:00  


Dzięki Kobitki :)

Zaznaczę optymalnie.

Gaba, ja muszę złożyć w styczniu, u mnie w ZUS-ie powiedzieli, że to może trwać nawet 3 miesiące a już jestem 3 miesiące na zwolnieniu.
Jak pójdę do szpitala w połowie stycznia na kolejną chemię to poproszę Panią Doktor, żeby mi wypełniła druki i zaraz później składam wniosek.

Na razie walczę z kapitałem początkowym, bo niby mam wszystko gotowe druki RP7 też, ale muszę wypełnić druk i przejść się do ZUS czy wszystko jest dobrze wypełnione.

W międzyczasie też załatwię ten wypis z kartoteki ze szpitala i przejdę się do lekarki rodzinnej, aby też wypełniła mi druk - tak radzili w ZUS.

No i jak pojadę podbić książeczkę przed szpitalem to podrzucę druki do pracy, aby też wypełnili.
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #153  Wysłany: 2010-12-29, 21:28  


edi napisał/a:
Waloryzacja świadczeń jest przeprowadzana "z urzędu", bez naszego udziału

O to mnie interesuje, dzięki za info :mrgreen:
buziaczki
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #154  Wysłany: 2010-12-29, 23:17  


To dla pewności dopytaj w ZUS (wcale nie musisz ukrywać że chodzi o kwotę bazową) czy renta jest wypłacana od miesiąca złożenia wniosku? Tak jest z emeryturami. Nowa kwota bazowa to ok 100 zł więcej, żadna waloryzacja tego nie wyrówna. Później już będziesz tylko biednieć.
_________________
sprzątnięta
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #155  Wysłany: 2010-12-30, 08:49  


Przy obliczaniu podstawy wymiaru renty stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu, w którym zgłoszono wniosek o rentę.

Renta nie jest wypłacana od miesiąca w którym składa się wniosek.

Jeżeli orzecznik przyzna rentę to z reguły wygląda to tak,że jest ona naliczana i wypłacana od następnego dnia po wykorzystaniu zasiłku chorobowego. Ja np. miałam zasiłek do 16 sierpnia. Zakład pracy wypłacał mi chorobowe do 16 sierpnia a od 17 sierpnia miałam już wypłacaną rentę. ZUS wypłacił mi za te pozostałe dni sierpnia a potem już normalnie za całe wrzesień itd.
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #156  Wysłany: 2010-12-30, 10:48  okresy składkowe i nieskładkowe


Podstawa prawna to powołana wcześniej ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
...
Art. 6. 1. Okresami składkowymi są następujące okresy:
1) ubezpieczenia;
2) opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości określonej w przepisach o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych, w przepisach wymienionych w art. 195 pkt 1-4 i 8, w przepisach o adwokaturze, w przepisach o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz w przepisach o pomocy społecznej;
3) zaliczone do okresów ubezpieczenia społecznego duchownych:
a) okresy pozostawania duchownymi przed dniem 1 lipca 1989 r., pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za cały okres podlegania temu ubezpieczeniu,
b) okresy przebywania duchownych na misjach oraz okresy prowadzenia przez duchownych działalności duszpasterskiej wśród Polonii, przypadające po dniu 14 listopada 1991 r., do dnia wejścia w życie ustawy;
4) czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby;
5) działalności kombatanckiej, działalności równorzędnej z tą działalnością, a także okresy zaliczane do okresów tej działalności oraz okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego, określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;
6) pełnionej w Polsce służby:
a) w Policji (Milicji Obywatelskiej),
b) w Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego oraz Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (w organach bezpieczeństwa publicznego),
c) w Straży Granicznej,
d) w Służbie Więziennej,
e) w Państwowej Straży Pożarnej,
f) w Służbie Celnej,
g) w Biurze Ochrony Rządu;
7) pobierania zasiłku macierzyńskiego;
8) osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania albo bez wyroku po dniu 31 grudnia 1956 r. za działalność polityczną;
9) zatrudnienia za granicą osób, które w tym czasie nie były obywatelami polskimi, jeżeli osoby te powróciły do kraju po dniu 22 lipca 1944 r. i zostały uznane za repatriantów;
10) świadczenia pracy po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.
2. Za okresy składkowe uważa się również przypadające przed dniem 15 listopada 1991 r. następujące okresy, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne:
1) zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia:
a) na obszarze Państwa Polskiego - w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy albo rentę chorobową,
b) obywateli polskich za granicą - w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach lub misjach specjalnych, a także w innych polskich placówkach, instytucjach lub przedsiębiorstwach, do których zostali delegowani lub skierowani; dotyczy to również członków rodziny delegowanego lub skierowanego tam pracownika, którzy podjęli zatrudnienie w tych placówkach w czasie pobytu za granicą,
c) obywateli polskich za granicą - w organizacjach międzynarodowych, zagranicznych instytucjach i w zakładach, do których zostali skierowani w ramach współpracy międzynarodowej lub w których byli zatrudnieni za zgodą właściwych władz polskich; zgoda nie jest wymagana w stosunku do pracowników, którzy wyjechali za granicę przed dniem 9 maja 1945 r.,
d) obywateli polskich za granicą - u innych pracodawców zagranicznych, jeżeli w okresie pracy za granicą były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne w Polsce;
2) pracy przymusowej:
a) wykonywanej na rzecz hitlerowskich Niemiec w okresie II wojny światowej,
b) wykonywanej na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w okresie od dnia 17 września 1939 r. do dnia 31 grudnia 1956 r.,
c) wykonywanej na rozkaz władz alianckich do dnia 31 grudnia 1945 r.,
d) wykonywanej w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranu oraz batalionach budowlanych podczas odbywania służby wojskowej w Wojsku Polskim;
3) zatrudnienia młodocianych na obszarze Państwa Polskiego na warunkach określonych w przepisach obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1975 r.;
4) pracy wykonywanej w czasie odbywania na obszarze Państwa Polskiego kary pozbawienia wolności, kary aresztu za wykroczenie oraz w czasie tymczasowego aresztowania - w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy określonego dla takiej pracy;
5) niewykonywania pracy po ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy na podstawie przepisów Kodeksu pracy zostało wypłacone wynagrodzenie lub odszkodowanie;
6) czasowego pozostawania bez pracy na obszarze Państwa Polskiego z powodu niemożności jej otrzymania lub niemożności podjęcia szkolenia zawodowego, w tym okresy pobierania zasiłków z funduszu aktywizacji zawodowej, zasiłków dla bezrobotnych oraz zasiłków szkoleniowych wypłaconych z Funduszu Pracy;
7) sprawowania mandatu posła lub senatora w Państwie Polskim;
8) internowania na podstawie art. 42 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154, z 1982 r. Nr 3, poz. 18 oraz z 1989 r. Nr 34, poz. 178);
9) wykonywania działalności twórczej lub artystycznej na obszarze Państwa Polskiego:
a) objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne lub w których ubezpieczony był zwolniony od opłacania składki,
b) przypadającej przed dniem 1 stycznia 1974 r., uznane przez Komisję do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, działającą przy ministrze właściwym do spraw kultury, pod warunkiem że twórca lub artysta opłacał składki na ubezpieczenie społeczne po dniu 31 grudnia 1973 r.;
10) pracy adwokatów wykonywanej na obszarze Państwa Polskiego:
a) objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,
b) przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia społecznego z tego tytułu;
11) wykonywania na obszarze Państwa Polskiego pracy nakładczej:
a) objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,
b) przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia z tego tytułu,
jeżeli w tych okresach osoba wykonująca taką pracę uzyskiwała wynagrodzenie w wysokości co najmniej połowy obowiązującego najniższego wynagrodzenia, określonego na podstawie przepisów Kodeksu pracy;
12) pracy na obszarze Państwa Polskiego w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i w innych spółdzielniach zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, w zespołowych gospodarstwach rolnych spółdzielni kółek rolniczych zrzeszonych w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz pracy na rzecz tych spółdzielni:
a) objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,
b) przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia społecznego z tego tytułu;
13) pracy na obszarze Państwa Polskiego wykonywanej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu takiej umowy:
a) objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego i okresy kontynuowania tego ubezpieczenia, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,
b) wykonywanej przed dniem 1 stycznia 1976 r., jeżeli umowa odpowiadała warunkom ubezpieczenia obowiązującym w tym dniu;
14) pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarze Państwa Polskiego:
a) objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego i okresy kontynuowania tego ubezpieczenia, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,
b) prowadzonej przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia z tego tytułu, jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej odpowiadało warunkom ubezpieczenia;
15) współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarze Państwa Polskiego objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego oraz okresy kontynuowania tego ubezpieczenia, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki;
16) ubezpieczenia społecznego duchownych na obszarze Państwa Polskiego, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki;
17) pobierania stypendium sportowego z tytułu wyczynowego uprawiania sportu na obszarze Państwa Polskiego po ukończeniu 15 roku życia, z wyjątkiem okresów pobierania stypendium przez osoby uczące się lub studiujące w systemie studiów dziennych.
3. Za okresy zatrudnienia i okresy pracy na obszarze Państwa Polskiego, o których mowa w ust. 2, uważa się:
1) okresy zatrudnienia i okresy pracy wykonywanej na terenach wchodzących w skład Rzeczypospolitej Polskiej w obecnych granicach oraz
2) okresy zatrudnienia i okresy pracy wykonywanej na terenach wchodzących w skład Rzeczypospolitej Polskiej przed ustaleniem jej obecnych granic.

Art. 7. Okresami nieskładkowymi są następujące okresy:
1) pobierania:
a) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy,
b) zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego,
c) świadczenia rehabilitacyjnego,
d) świadczeń wymienionych w lit. b i c po ustaniu obowiązku ubezpieczenia;
2) pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego z innego tytułu;
3) niewykonywania pracy po ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy, na podstawie przepisów Kodeksu pracy, zostało wypłacone odszkodowanie;
4) niewykonywania pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych, nie więcej jednak niż 5 lat;
5) przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:
a) w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat,
b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko;
6) przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy opieki pielęgnacyjnej nad inwalidą wojennym zaliczonym do I grupy inwalidów lub uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, sprawowanej przez członka jego rodziny w wieku powyżej 16 lat, który w okresie sprawowania opieki nie osiągnął przychodu przekraczającego miesięcznie połowę najniższego wynagrodzenia;
7) przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy niewykonywania pracy, w granicach do 6 lat, spowodowane koniecznością opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny zaliczonym do I grupy inwalidów lub uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo uznanym za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym, sprawowanej przez członka jego rodziny w wieku powyżej 16 lat, który w okresie sprawowania opieki nie osiągnął przychodu przekraczającego miesięcznie połowę najniższego wynagrodzenia;
8) urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą;
9) nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów;
9a) studiów doktoranckich i aspirantury naukowej w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu;
9b) asystenckich studiów przygotowawczych;
10) dokształcania zawodowego lekarzy w klinikach akademii medycznych i oddziałach instytutów naukowych w charakterze wolontariusza - w granicach do 1 roku;
11) pobierania zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego;
12) udokumentowanej niezdolności do pracy, za które wypłacone zostały z Funduszu Pracy: zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki szkoleniowe lub stypendia.
...
_________________
c'est la vie
 
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #157  Wysłany: 2010-12-31, 02:00  


To mam nadzieję, że mnie obejmie już podwyższona kwota bazowa.
Jeśli złożę papiery na koniec stycznia a od marca jest nowa kwota bazowa, to wychodzi na to, że mi obliczą wg. tej nowej.
pozdrowienia. I Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!!!!!!
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #158  Wysłany: 2010-12-31, 10:40  


Przy obliczaniu podstawy wymiaru renty stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu, w którym zgłoszono wniosek o rentę.


Doris jeśli złożysz wniosek pod koniec stycznia to obliczą Ci według obowiązującej teraz kwoty bazowej. Gdybyś złożyła w marcu to przyjęli by nową kwotę bazową
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #159  Wysłany: 2011-01-03, 15:13  


No to mam pecha, w marcu minie mi 5 miesięcy chorobowego, jeśli na orzeczenie o rentę będę czekać 3 miesiące jak mówili w ZUS-ie to zostanę bez pieniędzy przez 2 miesiące.
Wiem, że to później spłacają, ale jednak nie mam wyjścia i muszę złożyć w styczniu.

Co więcej w pracy powiedzieli, że mnie nie zwolnią, ale nie wiem jak do tego podejdą, jeśli minie mi te 180 dni chorobowego.
Ja pracuję w zakładzie pracy chronionej i mi się po prostu opłaca zostać pracownikiem firmy.
Za jakiekolwiek badania, jeśli je zrobię prywatnie to mi zwrócą pieniądze.
I mam wiele innych przywilejów.
Teraz np. składałam pismo o zapomogę w tyt. długotrwałej choroby i dostałam całkiem przyzwoite pieniądze.
A najważniejsze, że w razie gdyby choroba odpuściła chociaż na jakiś czas, to bez problemu sobie wracam do pracy.

[ Dodano: 2011-01-03, 15:37 ]
a w sumie to nie wiem czy dobrze to liczę, ale z tego co się doczytałam to kwota bazowa jest potrzebna do ustalenia renty socjalnej
Na tą chwilę kwota bazowa to jest 2716,71
Nie wiem o ile się zwiększy w marcu 2011 ale przyjmijmy, że np. o 100 zł.

w tej chwili 24% x 2716,71 = 652
a gdyby wzrosła o 100 zł to
24% x 2816 zł = 675

675-652 = 23 zł
Tak mniej więcej w przybliżeniu

kolejne składniki renty są obliczane na podstawie porównania procentowego mojej płacy w danym roku do przeciętnej płacy w danym roku.
I z tych procentów jest wyciągnięta średnia z 10 lat, ja mniej więcej to sobie policzyłam i z 10 wybranych lat wyszło mi jakieś 106 - 108%

I różnica między obecną kwotą bazową a podniesioną o 100zł przy założeniu, że przepracowałam 18 lat wyszła mi 25 zł plus te 23 zł z renty socjalnej.

więc jeśli kwota bazowa wzrośnie o ok. 100 zł to będę miała o 50zł niższą rentę, przy założeniu, że nie dostanę renty z możliwością pracy (75% renty)

O ile to oczywiście dobrze zrozumiałam i o ile kwota bazowa zostanie podniesiona o 100zł.
No niby 50zł na ulicy nie leży, to 600 zł na rok....

[ Dodano: 2011-01-03, 15:40 ]
oświećcie mnie czy dobrze rozumuję i czy wiecie jaka będzie kwota bazowa w 2011

[ Dodano: 2011-01-03, 16:25 ]
A jeszcze znalazłam coś takiego w internecie:

"Planujesz przejście na rentę? Pospiesz się, bo w grudniu mogą być kolejki w ZUS. A poza tym rząd szykuje zmiany, które nie muszą być dla Ciebie korzystne

Zmiany w przepisach rentowych są raczej nieuchronne. Najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. W niektórych przypadkach renty mogą być nawet o 30 proc. niższe od tych, które zostałyby wyliczone według obecnego systemu.

Dlaczego? Kwota świadczenia będzie - w dużo większym stopniu niż obecnie - zależała od wysokości składek zgromadzonych przez nas na koncie w funduszu emerytalnym. I nie będzie stałego elementu w wyliczaniu wysokości renty, tzw. kwoty bazowej, nazywanej "zapleczem socjalnym"."
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #160  Wysłany: 2011-01-05, 10:07  


Ja już zgłupiałam całkiem.
Mama była dzisiaj w ZUS-ie wypytać o wszystko konkretnie w związku z tą rentą.

Na stronie ZUS jest napisane, że razem z wnioskiem o rentę należy złożyć druki RP-7 i kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych RP-6.

Ja to wszystko uszykowałam, i dałam mamie, aby ta kobieta w ZUS sprawdziła, że jest ok.
A ona mówi, że tego nie trzeba składać z wnioskiem, tylko później, jak będzie decyzja o rencie.

A dalej już takie głupoty, że dlaczego dane na druku i RP-7 są tylko do 1998 roku - ja tego nie rozumiem, przecież kolejne lata oni mają moje dane, nawet mi przysłali zestawienie do 2008 roku ile mam składek i ile mam zebranych pieniędzy za lata 1999-2008 czyli te dane mają.
Co więcej kobieta stwierdziła, że też będzie potrzebne RP-7 z mojej obecnej firmy ????

Ja już nie wiem, czy ta moja mama coś kręci i źle rozumie, czy ta kobieta w ZUS jakaś niedouczona ?

Przecież nawet jak mi dawali zestawienie z firmy, ja pracowałam tam do 2004 a dostałam RP-7 tylko za lata 1996-1998 bo dalej moje składki były przez firmę składane imiennie, więc o co tu chodzi ???


Ludzie powiedzcie mi o co tu chodzi !!!
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #161  Wysłany: 2011-01-05, 14:00  


Rp -7 musi być złożone razem z wnioskiem a nie potem jak dostaniesz decyzję. No bo jak będą mieli Ci wysokość renty wyliczyć nie mając tego...
Na Rp-7 muszą być wypisane wszystkie okresy zatrudnienia i wynagrodzenia-nie tylko do 98 roku.
Obecny zakład pracy musi wypełnić ten druk

Przede wszystkim nie wolno zapominać, jak duże znaczenie ma prawidłowe wypełnienie przez pracodawcę druku ZUS RP-7, czyli zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Od rzetelności wystawienia tego dokumentu jest zależna bowiem wysokość emerytury, renty, jak również kapitału początkowego pracownika.
Zaświadczenie trzeba wypełnić w każdym punkcie (od 1 do 5), a przychody (dochody) pracownika powinny być wykazane w podziale na składniki wynagrodzenia w punkcie 3 dokumentu. Obowiązkiem pracodawcy jest wpisanie kwot przychodów jakie otrzymał pracownik, z opisem rodzaju tego przychodu (np. zasiłek chorobowy).
Wypełniając druk RP-7 należy wykazać wynagrodzenie osiągnięte w każdym roku zatrudnienia, niezależnie od tego, czy w danym roku pracownik przepracował pełny rok kalendarzowy.
Ogólną zasadą jest, że do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych przyjmuje się te składniki wynagrodzenia, od których istniał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne – przed 1 stycznia 1999 r. lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – po 31 grudnia 1998 r., w tym także premie oraz inne składniki wynagrodzenia (nagrody, dodatki). Jednak tylko wówczas, gdy zachowana dokumentacja płacowa wskazuje niewątpliwie na ich faktyczną wypłatę w określonej wysokości (i zostały odprowadzone od nich składki, o których była mowa).
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #162  Wysłany: 2011-01-06, 11:35  


doris123 napisał/a:
Ja już zgłupiałam całkiem.
Mama była dzisiaj w ZUS-ie wypytać o wszystko konkretnie w związku z tą rentą.

Na stronie ZUS jest napisane, że razem z wnioskiem o rentę należy złożyć druki RP-7 i kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych RP-6.

Ja to wszystko uszykowałam, i dałam mamie, aby ta kobieta w ZUS sprawdziła, że jest ok.
A ona mówi, że tego nie trzeba składać z wnioskiem, tylko później, jak będzie decyzja o rencie.

A dalej już takie głupoty, że dlaczego dane na druku i RP-7 są tylko do 1998 roku - ja tego nie rozumiem, przecież kolejne lata oni mają moje dane, nawet mi przysłali zestawienie do 2008 roku ile mam składek i ile mam zebranych pieniędzy za lata 1999-2008 czyli te dane mają.
Co więcej kobieta stwierdziła, że też będzie potrzebne RP-7 z mojej obecnej firmy ????

Ja już nie wiem, czy ta moja mama coś kręci i źle rozumie, czy ta kobieta w ZUS jakaś niedouczona ?

Przecież nawet jak mi dawali zestawienie z firmy, ja pracowałam tam do 2004 a dostałam RP-7 tylko za lata 1996-1998 bo dalej moje składki były przez firmę składane imiennie, więc o co tu chodzi ???


Ludzie powiedzcie mi o co tu chodzi !!!



Zgodnie z informacją zamieszczoną w końcowej części Wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy Rp-1R:
Cytat:


Środki dowodowe
16. Do wniosku należy dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do renty oraz jej wysokości:
— kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6) – dotyczy osób posiadających okresy ubez-pieczenia (okresy składkowe i nieskładkowe) wyłącznie w Polsce,
— formularz unijny „Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej” (formularz E 207 PL) – dotyczy osób posiada¬jących okresy ubezpieczenia w Polsce oraz okresy ubezpieczenia w innych Państwach Członkowskich UE/EOG lub w Szwajcarii,
— zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) bądź inne dokumenty właściwych organów, urzędów czy organizacji – potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce,
— dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą – w państwach, z którymi Polskę łączą umowy międzynarodowe w dziedzinie ubezpieczeń społecznych albo w państwach członkowskich UE/EOG lub w Szwajcarii,
— zaświadczenie pracodawcy – płatnika składek o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe albo na ubezpieczenie wypadkowe w Polsce do ustalenia podstawy wymiaru renty (druk: ZUS Rp-7).
Ponadto do wniosku należy dołączyć:
— zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, posiadaną dokumentację leczniczą oraz podać nazwę i adres zakładu opieki zdrowotnej (lub prywatnego gabinetu lekarskiego), w którym Pani-Pan była-był lub jest leczona(y).
Dokumentem honorowanym przez ZUS mającym wpływ na ustalenie prawa do renty oraz jej wysokości jest również legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dotyczące okresów zatrudnienia i wysokości osiąganych zarobków.

Uwaga! Nie należy przedkładać dokumentów, które złożono z wnioskiem o ustalenie kapitału początkowego.


Link do wniosku jw. : http://www.zus.pl/pliki/formularze/Rp_1R.pdf


Odpowiadając na Twoje pytania dot. Rp-6 i Rp-7:
Rp – 6 dołącz , wylistuj wszystkie okresy składkowe i nieskładkowe, również ujmij obecnego pracodawcę definiując okres w sposób następujący : od - wpisz faktyczną datę zatrudnienia , do –napisz „nadal” , bo jak rozumiem wciąż jesteś zatrudniona.
Rp – 7 koniecznie dołącz również od obecnego pracodawcy, ale tych które dołączyłaś do wniosku o ustalenie kapitału początkowego nie dołączaj.

I taka uwaga:
Dołącz dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe (oprócz tych dołączonych do wniosku o ustalenie kapitału) - patrz cytowany fragment.
Ponieważ jesteś zatrudniona , więc nie dysponujesz świadectwem pracy od obecnego pracodawcy, dlatego w to miejsce dołącz zaświadczenie wystawione przez obecnego pracodawcę potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe.
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #163  Wysłany: 2011-01-06, 20:15  


ok, już rozumiem, muszę mieć RP-7 od obecnego pracodawcy.


Czy będzie dobrze, jak ten druk RP-6 wypełnię w ten sposób:

- za lata do 1998 wpiszę co robiłam i złożę druki RP-7, (które mam)
- za lata po 1998 wpiszę co robiłam i załączę świadectwa pracy
- a od ostatniego ( i obecnego) pracodawcy załączę druk RP-7 ?

Czy w końcu dobrze rozumuję, że chodzi o zasiłek chorobowy, który jest wyszczególniony na drukach RP-7 albo na świadectwach pracy ?

Informację o zgromadzonym kapitale za lata 1999 - 2008 otrzymałam z ZUS - tylko kapitał początkowy mam wpisany 0,00 - bo nie złożyłam dokumentów sprzed 1998 roku.
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #164  Wysłany: 2011-01-07, 09:28  


Ja byłam zatrudniona tylko w dwóch zakładach pracy więc nie miałam wielkiego problemu
Na druku RP-6 wpisałam tak

od czerwca 1992 do września 1993 zatrudniona w....-dołączyłam tylko świadectwo pracy bo zakład już nie istniał i nie miałam RP-7
od września 1993 do lutego 1996-zasiłek dla bezrobotnych
od stycznia 1998 do nadal-zatrudniona nadal w ZUS
No i tutaj już RP-7 miałam od pracodawcy u którego byłam zatrudniona w momencie składania wniosku.
Jak dostałam rentę to zakład pracy rozwiązał ze mną umowę w związku z długotrwałą niezdolnością do pracy i przejściem na rentę. Wypłacił mi odprawę,nagrodę na pożegnanie,dostałam dyplomik z podziękowaniem,świadectwo pracy które dołączyłam do akt rentowych i-żegnaj praco,którą tak lubiłam :-(

Nie wspomnę o stresie i o tym jak zostałam potraktowana przez panią orzecznik na badaniu...szkoda mówić.
Ponieważ orzeczenie było dla mnie wieeelkim zaskoczeniem to odwołałam się więc i musiałam jeszcze stawać przed 4 osobową komisją lekarską która zakwestionowała orzeczenie tej pani doktor i zmieniła je na moją korzyść.

Na szczęście kiedy teraz stawałam ponownie u orzecznika trafiłam na naprawdę świetnego lekarza,konkretny i miły. Nie traktował mnie jak ktoś,kto chce naciągnąć państwo na kasę a jest zdrowy i młody i nic mu się nie dzieje.
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #165  Wysłany: 2011-01-07, 13:29  


doris123 napisał/a:
a od ostatniego ( i obecnego) pracodawcy załączę druk RP-7 ?
z adnotacją, kiedy (data) mija 182 dni chorobowego.
Nie dopisali mi i musiałam biegać.
Powodzenia.
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group