1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
pilnie proszę o poradę
Autor Wiadomość
Justyna1501 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2016-07-29, 11:58  pilnie proszę o poradę


Proszę mi udzielić informacji, czy po zażywaniu sterydu pabi-dexamethason- przez około półtora miesiąca - czy w skutek tego mogło dojść do podwyższenia prób wątrobowych?
proszę o pomoc w tym temacie.

[ Dodano: 2016-07-29, 12:10 ]
dodać, zapomniałam że próby te nie są jakoś rażaco wysokie alt około 90 a ast ponad 50, jednakże martwię się
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2016-07-29, 17:38  


Pabi-dexamethason jest metabolizowany w wątrobie, to mogą trochę wyniki wątrobowe być zmienione ale bardziej jest to zauważalna, kiedy wątroba w jakiś sposób choruje.

Czy oprócz podwyższonych wyników wątrobowych nic się w wątrobie nie dzieje, było robione chociażby usg j. brzusznej?

pozdrawiam
 
Marcin J 


Dołączył: 01 Gru 2015
Posty: 665
Skąd: Trojmiasto
Pomógł: 91 razy

 #3  Wysłany: 2016-07-29, 17:51  


Justyna 1501,

Ciezko pomoc przy tak okrojonych informacjach,

Nic nie wiemy, wstaw wyniki badan, opisz cokolwiek...

Co to za rak?
Jakie stadium?
Wiek osoby chorej?
Stwierdzone przerzuty (ewentualne)?
Chemioterapia?

Czym wiecej informacji wstawisz tym lepiej, szybciej uzyskasz konkretna odpowiedz

To moze byc skutek brania tego leku, u nas lekarz stwierdzil ze przez leki moglo sie tak stac, ale ja juz w tej chwili nie pamietam, wiem ze przed podaniem chemi lekarz wspomnial ze cos sie tam wlasnie od lekow najprawdopodobniej dzieje.

Ale moze byc tez cos bardziej powaznego, najlepiej skontaktuj sie z lekarzem prowadzacym.

Pozdrawiam i witam na forum
_________________
NDRP, Tesc walczyl 4 miesiace i 1 dzien. Na zawsze w naszych sercach.
 
Justyna1501 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 9

 #4  Wysłany: 2016-07-29, 19:36  


sprawa dotyczy mojego taty, wiek 56 lat. Wykryto u niego w listopadzie raka drobno-komórkowego płuca prawego z przerzutami do wątroby. Próby wątrobowe w grudniu były bardzo wysokie i zdecydowano się podać pierwszą dawkę chemioterapii tylko w oparciu o jeden lek etopozyd. dopiero przy drugim cyklu włączono drugi lek. Tata przeszedł 6 cykli chemioterapii, później radioterapie paliatywną płuca oraz elektywne napromienianie mózgowia. przez cały okres leczenia próby wątrobowe były w normie. Również w połowie cyklu napromieniania mózgowia te próby były prawidłowe, natomiast właśnie badania wykonane parę dni po odstawieniu tego sterydu wykazały podwyższenie prób wątrobowych, ogólnie tata gorączkował, czuł się rozbity, występowały bóle mięśni. I dlatego zastanawiam się, bo gdzieś wyczytałam, że to może być spowodowane również sterydami. USG jamy brzusznej mamy na poniedziałek, ale strasznie się tym wszystkim martwię i dlatego chciałam z kimś o tym porozmawiać, wymienić się informacjami. Tata teraz czuje się bardzo dobrze, gorączka już nie występuje, nabiera siły.
przepraszam, za tak chaotyczne informacje.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #5  Wysłany: 2016-07-29, 20:31  


Justyna1501,

U taty są przerzuty w wątrobie, czyli wątroba może gorzej pracować, może gorzej spełniać swoje funkcje i co za tym idzie wyniki mogą się pogarszać. Tato przyjął chemię, co również ma wpływ na wątrobę i jej wyniki.

Następna sprawa, czy tato po leczeniu chemią, po radioterapii miał badania TK płuc/j.brzusznej, czy po tym leczeniu nastąpiła progresja/regresja? Tu nic nie napisałaś i nie wiemy czy np. w wątrobie przerzuty się zmniejszyły/zniknęły czy jest ich więcej? i to jest powodem gorszych wyników wątrobowych.

Czy sterydy były odstawiane stopniowo, bo mam nadzieję, że nie gwałtownie?
Justyna1501 napisał/a:
ogólnie tata gorączkował, czuł się rozbity, występowały bóle mięśni.

Jak najbardziej mogły to być objawy odstawienne sterydu.

pozdrawiam
 
Justyna1501 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 9

 #6  Wysłany: 2016-07-29, 20:39  


tak sterydy były odstawiane stopniowo według zalecen lekarza. dodam jeszcze, że przed badaniem krwi pare dni tata zażywał np. ibum albo pyralginę żeby zbić temperature. tata zakończył chemioterapię 4 kwietnia natomiast 28 kwietnia wykonany został tomograf, który wykazał znaczne zmniejszenie zarówno guza na płucu, jak i przerzutów w wątrobie. potem była radioterapia paliatywna oraz napromienianie mozgowia. i w tym czasie proby watrobowe były w normie, dopiero po odstawieniu sterydów własnie była temperatura, ogólne rozbicie a taka kontrolne badanie prób zrobione przez nas prywatnie wykazało podniesione próby alt i ast jedna do 90 druga do 50.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2016-07-29, 21:00  


Justyna1501,

Justynko nie ma co gdybać, trzeba zrobić usg, tak na wszelki wypadek. Tato zapewne jest leczony paliatywnie, czy jesteście pod opieką HD?, macie lekarza, który tatą się zajmuje w razie jakichkolwiek dolegliwości.

Jeśli usg nie pokaże jakiś istotnych zmian, to trzeba będzie za jakiś czas powtórzyć próby wątrobowe i jeśli będą dalej złe to najprawdopodobniej wynik przerzutów i gorszego jej funkcjonowania. Na razie poczekajmy na usg.

pozdrawiam
 
Justyna1501 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 9

 #8  Wysłany: 2016-07-29, 21:09  


Marzenko, dziękuję Ci bardzo za te informacje, przyznam, że uspokoiłaś mnie w pewien sposób.

Jesteśmy pod opieką poradni paliatywnej, i tam też zadzwoniłam i rozmawiałam z pielęgniarką, która powiedziała mi właśnie, że to bardzo prawdopodobne, że zażywanie środków przeciwbólowych oraz sterydów mogło podnieść owe próby.

Dziękuję Ci raz jeszcze, dobrze jest poznać kogoś, kto posiada taki zasób wiedzy na ten temat.

Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2016-07-29, 21:32 ]
Justynko, tu na forum same cudowne osoby z wielką wiedzą i ogromnym doświadczeniem :)

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group