1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ostro odgraniczony guzek płuca...
Autor Wiadomość
gosiasos 


Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2012-05-29, 14:13  Ostro odgraniczony guzek płuca...


Witam, moja mama odebrała dziś rtg klatki piersiowej i w opisie jest: "ostro odgraniczony guzek w rzucie obwodu pola środkowego prawego płuca. Poza tym płuca bez zagęszczeń miąższowych" Czy to musi oznaczać coś złego, strasznie sie zmartwiłam, moja mama także, zanim pójdzie do lekarza może Wy mi coś podpowiecie ? 10 lat temu mój ojciec zmarł na nowotwór płuc i teraz wszystko niestety wróciło...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-29, 14:57  


Z jakiego powodu było wykonane RTG?
W jakim wieku jest mama?
Pali/paliła papierosy?
Kiedy było wykonane wcześniejsze RTG i z jakim wynikiem?
_________________
 
gosiasos 


Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2012-05-29, 15:22  


Mama ma 68 lat, badanie rtg wykonane kontrolnie do zgłoszenia do sanatorium, wcześniej w listopadzie 2010 r. Mama była w szpitalu - udar mózgu i były wykonywane 2 badania rtg klp:
Pierwsze - 08.11.2010 - Zagęszczenie miąższowe ok.1 cm podopłucnowo w środkowym prawym polu. Kąty wolne. Serce i aorta w normie.
Drugie - 15.11.2010 r. - Płuca bez zmian. Kąty wolne. Serce i aorta w normie.

Mama nigdy nie pliła, nie pracowała w szkodliwych warunkach. Jest leczona od dłuzszego czasu na nerwicę, nadciśnienie.
Bdania krwi ma w porządku, OB - 6.
Jakieś 2 miesiące temu przechodziła zapalenie płuc - ale tylko osłuchowo zbadane - bez rtg klp.

[ Dodano: 2012-05-29, 15:37 ]
jeszcze dodam, iż w czasie pobytu w szpitalu (ze względu na nadciśnienie) w 2008 r. rtg klp.: "owalne zacienienie o średnicy 10 mm rzutujące na obwodową część pola środkowego płuca prawego - artefakt ? Poza tym miąż płucny bez uchwytnych zmian ogniskowych".
i dalej rtg kl. piersiowej prawy bok: "na zdjęciu profilowym kl.p. zacienienie w płucu prawym nie uwidoczniło się i jest najpewniej artefaktem".
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #4  Wysłany: 2012-05-29, 16:19  


Witam,

Wszystko wyjaśni badanie TK na które lekarz wystawiający zlecenie na RTG powinien Was zaprosić. Jeśli zmiana nie uległa rozrostowi od 2010 roku to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nie ma ona charakteru złośliwego.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2012-05-29, 19:08  


Tak jak pisze vioom, dobrze byłoby zrobić w tej chwili tomografię.
_________________
 
gosiasos 


Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 6

 #6  Wysłany: 2012-05-29, 19:10  


Dziękuję, mam nadzieję że jutro lekarz zdecyduje. Ale dziwi mnie trochę taki skąpy opis tego rtg. Nie ma tam nawet wielkości tego guzka. Czy są jakieś przedziały kiedy jest guzek a kiedy guz ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2012-05-29, 19:40  


gosiasos napisał/a:
Czy są jakieś przedziały kiedy jest guzek a kiedy guz ?

Jedynie umowne.
Wiadomo, że coś wielkości kilku milimetrów można nazwać guzkiem, podczas gdy inna zmiana 5 cm będzie już mogła być opisana jako guz.
Zwykle zmiany do 1 cm opisuje się jako guzki.
_________________
 
gosiasos 


Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 6

 #8  Wysłany: 2012-05-29, 19:50  


dziękuję, nerwy są straszne ale jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że lekarz pokieruje na kolejne, właściwe badania.
 
gosiasos 


Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 6

 #9  Wysłany: 2012-07-10, 15:04  Wyniki TK


Opis TK klatki piersiowej z kontrastem
"Guzek średn.13 mm obwodowo w płacie górnym płuca prawego. Poza tym miąższ płucny bez zmian ogniskowych i zagęszczeń miąższowych. Węzły chłonne wnęk i śródpiersia nie powiększone. Oskrzela płatowe i segmentowe drożne. Pień płucny i aorta piersiowa nie poszerzone. Jamy opłucnowe wolne od płynu. Nadnercza nie poszerzone. Uwidocznione struktury kostne bez zmian ogniskowych."

Co dalej ? jakieś sugestie ? Lekarz znajomy (pulmonolog), który oglądał te badania stwierdził, że można jeszcze wykonać bronchoskopię, ale do guzka i tak się nie dostaną a będzie można pobrać jakąś tam inną wydzielinę do badania (o ile dobrze mi brat przekazał). Mama póki co nie bardzo chce inne badania robić woli poczekać i za jakiś czas powtórzyć TK. Co radzicie ?
 
homer366 


Dołączył: 03 Mar 2011
Posty: 183
Pomógł: 28 razy

 #10  Wysłany: 2012-07-10, 15:29  


Ja bym nie czekał tylko zrobił bronchoskopie.Badanie jest dośc proste i raczej bezbolesne.Oczywiście poza Pulmonologiem wyniki oglądał też onkolog ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2012-07-10, 15:54  


homer366 napisał/a:
Ja bym nie czekał tylko zrobił bronchoskopie.Badanie jest dośc proste i raczej bezbolesne.

Z jednej strony tak, z drugiej - guzek położony jest obwodowo, do tego jest stosunkowo mały, lekarzowi może po prostu nie udać się w niego trafić (tak jak to napisała gosiasos).
Owszem, można przy okazji pobrać bronchoaspirat na cytologię, w którym - w razie istnienia choroby nowotworowej - czasem również udaje się wychwycić kom. nowotworowe.
Trzeba jednak pamiętać, że zarówno histpat wycinka z guza (gdyby udało się go pobrać) jak i cytologia z aspiratu mogą wyjść fałszywie negatywnie mimo ewentualnego istnienia choroby nowotworowej - nie jest więc tak, że wynik ujemny będzie z założenia traktowany jako 100% pewny, również konieczna będzie dalsza ścisła obserwacja i kontrola.
_________________
 
gosiasos 


Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 6

 #12  Wysłany: 2012-07-16, 16:06  


Dziękuję za opinie, a może doradzicie gdzie w W-wie można się udać do kogoś kompetentnego, żeby dalej pokierował. Mama mieszka w małej miejscowości i tutaj za bardzo nie wiedzą co i jak. Polecano nam IGiChP na Płociej ? czy to dobry kierunek ? czy raczej jakis onkolog ?
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #13  Wysłany: 2012-07-16, 19:10  


Witam,

A konsultacja torakochirurgiczna była? Sugeruję w takim przypadku VATS i usunięcie guzka. IGiChP na Płockiej jest dobrym kierunkiem.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group