1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Opieka paliatywna ? co to znaczy?
Autor Wiadomość
kruszynka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 254
Pomogła: 41 razy

 #1  Wysłany: 2009-06-07, 21:14  Opieka paliatywna ? co to znaczy?


Wypisując mojego tatę lekarz powiedział , że leczenie objawowe i opieka paliatywna. co to znaczy? U nas nie ma takiej poradni? Zostaje tylko lekarz rodzinny, który i tak zawalił całą sprawę nie posyłając taty na prześwietlenie wtedy, gdy się do niego zgłosił ! A było to rok temu !!!!! Teraz Tata miał już krwioplucie i ma cechy rozpadu guza. Czytam tu o naświetlaniu . I zastanawiam się czy to pomogłoby mojemu tacie ? Ale nawet nie wiem do kogo się zwrócić z tym pytaniem ? Czy mam szukać poradni onkologicznej czy iść do lekarza pierwszego kontaktu ?
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #2  Wysłany: 2009-06-07, 21:22  


Witaj Kruszyna!
Medycyna paliatywna (łac. pallium - płaszcz) - dział medycyny, a także specjalność lekarska, która obejmuje leczenie i opiekę nad nieuleczalnie chorymi, którzy znajdują się w okresie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez:

* złagodzenie objawów choroby
* eliminowanie bólu
* wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych...
 
 
maganana 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 12 Kwi 2009
Posty: 241
Skąd: Bytom
Pomogła: 39 razy

 #3  Wysłany: 2009-06-07, 21:59  


Droga kruszynko
Opieka paliatywna.O taką opiekę możesz się zwrócić do hospicjum.
Polega ona na tym, że osoba chora dla której nie ma już ratunku będzie pod stałą opieką lekarza, pielęgniarki. Przychodzą do domu do chorego.Pomagają przy złagodzeniu bólów związanych z nowotworem, mogą podawać kroplówki jeśli jest taka potrzeba.
Mój tata miał naświetlania paliatywne.Wziął ich 5 ponieważ dostał wodobrzusze.Nie sądzę żeby mu pomogły.Czuł się po nich słabo bardzo.Owszem bóli nie miał ale nie wiem czy dzięki radio paliatywnej.Tatę raz na tydz odwiedzała lekarka z hospicjum badała przepisywała leki a codziennie przychodziła pielęgniarka i podłączała kroplówki nawadniające.
Instytucja b. potrzeba dlatego, że zawsze na nich można liczyć.Gdy się coś dzieje pomogą.
Nam onkolog kazał się właśnie zwrócić do hospicjum w momencie gdy okazało się że nie ma ratunku.
W google wpisz hospicjum i powinna się wyświetlić str z odziałami hospicjum w całej Polsce.
Podane są nr telef i czasem e -maile to się skontaktuj albo zapytaj onkologa taty do ajkiego masz się zwrócić.
Życzę Ci dużo siły i zdrówka dla taty.
pozdrawiam
marzena
_________________
Pozdrawiam
Marzena
 
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #4  Wysłany: 2009-06-07, 22:42  


Właśnie,tak jak w przypadku Maganany taty,to często onkolog przy wypisie ze szpitala doradza gdzie dalej się udać.Sądzę ,że możesz iść się do lekarza rodzinnego ,który powinien znać placówki hospicjum najbliższe Waszego miejsca zamieszkania.
 
 
lena73 


Dołączyła: 31 Mar 2009
Posty: 39
Pomogła: 10 razy

 #5  Wysłany: 2009-06-08, 08:17  


Kruszynko,
Zdaje sie ze jastes z Krakowa, albo okolic, tak jak ja .Moja mama byla operowana i jest leczona na Pradnickiej. Krakow to duze miasto i na pewno znajdziesz tu osrodek zajmujacy sie opieka paliatywna. Popatrz na ten linki np.
http://www.zol.krakow.pl/html/kpop.html
Mozesz tam zadzwonic, i jesli jest to daleko od miejsca w ktorym mieszkasz po prostu dopytaj sie gdzie sa osrodki blizej Ciebie (zwykla informacja medyczna tez udzieli Ci telefonicznie takich informacji). Wybierz osrodek , zadzwon i dopytaj sie jakie dokladnie dokumenty sa potrzebne by sie tam zarejestrowac (byc moze bedziesz potrzebowala skierowania od rodzinnego, wtedy idziesz do rodzinnego przedstawiasz wypis ze szpitala i powinien Ci takie skierowanie wypisac od reki, byc moze nie potrzebujesz skierowania i wystarczy tylko dokumentacja ze szpitala - nie wiem tego , dowiedz sie telefonicznie)
Zapiszcie sie tam. Prawdopodobnie lakarz z takiego osrodka zaleci naswietlania paliatywne i w ogole poprowadzi dalej leczenie Twojego taty. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze lakarzy trzeba po prostu o wszystko wypytywac. Daj znac co zalatwilas.

Rozumiem Twoje zdenerwowanie odnosnie rodzinnego. Rak pluc jest taka choroba, ze objawy sa takie same jak dla "pospolitych" schorzen ukladu oddechowego. Dlatego tak trudno wykryc. Ja osobiscie uwazam, ze jak rodzinny nie moze wyleczyc chorego w ciagu 2-3 tygodni to powinien wyslac na zdjecie RTG. Obecnie to badanie nie jest ani drogie ani niedostepne. Jesli nie moze dac skierowania (w co watpie), to powinnien przynajmniej zasugerowac, zeby moze jakos prywatnie... Tymczasem jest jak jest. Jesli nie masz juz zaufania do rodzinnego, zmien go.
Pamietaj nie jestes sama.
Pozdrawiam Cie cieplutko
Lena
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #6  Wysłany: 2009-06-08, 13:31  


@Jusia

nie chcę się czepiać, ale Ty wymieniłaś cechy leczenia objawowego, nie paliatywnego. Jest jednak drobna różnica, którą można streścić tak: leczenie paliatywne to leczenie objawowe plus próby wydłużenia życia / hamowania choroby.
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #7  Wysłany: 2009-06-08, 17:58  


Billyb,przecież nie czepiasz się :) , bardzo dobrze ,że mnie poprawiasz.
Ja taki opis wkleiłam z wikipedii-tak jest tam właśnie opisane co to jest leczenie paliatywne.
 
 
kruszynka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 254
Pomogła: 41 razy

 #8  Wysłany: 2009-06-08, 18:55  


Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Mieszkam 60 km od Krakowa. U nas nie ma poradni onkologicznej. Zostaje tylko lekarz rodzinny. Tata jeszcze na razie czuje sie w miarę dobrze. Nie skarży się, ale też nigdy tego nie robił. Pije tabletki przeciwbólowe przepisane w szpitalu na Prądnickiej. Tam dostał tylko jakieś tabletki na napady kaszlu, przeciwbólowe i Megace na poprawę apetytu, bo nie mógł nic jeść. Chciałabym , żeby mi ktoś podpowiedział jak hamować choć trochę to wredne choróbsko . Czy są jakieś sposoby ? Nie chcę taty męczyć... ale tak bardzo pragnę przedłużyć mu życie .
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #9  Wysłany: 2009-06-08, 19:54  


O "zazębianiu się" znaczenia leczenia paliatywnego i objawowego napisał np. prof Jacek Łuczak tutaj: Hospicjum Palium - Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej w Poznaniu

kruszyna,
domyślam się, że bardzo Cię dręczy bezradność... Niestety nie przedłużysz tacie życia - taką bowiem terapią (wydłużającą nieznacznie czas przeżycia) mogłaby być radioterapia lub chemioterapia. Mają one jednak silne działanie uboczne - i mogłyby resztę życia, która pozostała Twojemu tacie zamienić w koszmar i niepotrzebne cierpienie.. Terapie te, jeśli tata Twój cierpi na schorzenia współistniejące, mogłyby wręcz skrócić mu życie powodując niewydolność chorych narządów (np. nerek).
Najlepsze co obecnie może spotkać Twojego tatę to jak najpiękniejsze i najpogodniejsze przeżycie okresu, który mu pozostał - wszelkie terapie bowiem bardziej by mu zaszkodziły niż pomogły.
(nie mylić z leczeniem objawowym! które jest i będzie bardzo, bardzo ważne).
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group