1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór sutka - badania genetyczne
Autor Wiadomość
kuku 


Dołączyła: 21 Lut 2011
Posty: 12
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2011-07-21, 16:15  Nowotwór sutka - badania genetyczne


Hej,

Jakie geny należy zbadać?
Wystarczy BRCA 1 czy dodatkowo także BRCA2?

Gdzie taki test można wykonac w Warszawie, jeśli nie jest sie ubezpieczonym (umowa o dzieło)? Dodam, że w CO nie wykonują takich testów "komercyjnie".

No i dodatkowo ... Co dalej jeśli okaże się, że jestem nosicielką "wadliwych" genów?

pozdrawiam.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-07-21, 22:08  


Poza wyszukaniem w internecie mogę zaproponować np. ten post i wątek.

Przebadane powinny być oba geny, gdyż mutacja każdego z nich oddzielnie zwiększa ryzyko zachorowania.

Jeśli się okaże, że taką mutację posiadasz, czeka Cię regularna okresowa kontrola lekarska
mająca na celu wykrycie ewentualnego zachorowania w możliwie najwcześniejszym stadium.
Więcej na ten temat: http://abcrakpiersi.pl/ge...i-brca1-i-brca2
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
danisella 


Dołączyła: 11 Lut 2011
Posty: 57
Pomogła: 6 razy

 #3  Wysłany: 2011-07-21, 22:22  


w sierpniu idę do onkologa na 1 wizytę, moja mama umarła 3 nmiesiące temu. Choroba przebiegała u niej bardzo agresywnie i rak nie poddał się żadnemu leczeniu. W krótkim czasie przerzuty z piersi nastąpiły do wątroby, kości, płuc i mózgu. Umówiłam się na wizyt e do lekarza, który prowadził mamę i zastanawiam się czy powinanm sugerować wykonanie badań genetycznych. Wcześniej gdy chodziłam z mamą na chemioterapię jeden z lekarzy widząc postęp choroby u mojej mamy sam mi sugerował aby takie badania wykonać u mnie, jednak ostatni lekarz prowadzący,a jednocześnie ten do którego pojdę, a juz wstępnie rozmawiałam nic o tym nie mówi, jedynie zaleca usg. Prosze o poradę.
_________________
danisella
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2011-07-21, 22:47  


Danisella, wskazania zależą od wieku, przy tych mutacjach rak ujawnia się przed 40 lub tuż po, i w takim wypadku to ja bym nalegała na zrobienie badań, bo jeżeli jest mutacja (czego w żadnym wypadku nie życzę) to inaczej podchodzi się nawet do tak prostej rzeczy jak interpretacja badania usg - nie ma żadnego "do obserwacji za 6 mies" tylko od razu biopsja i cd. No i przysługuje zwiększony zakres badań, nie zależy to od czyjejś łaski.
_________________
sprzątnięta
 
danisella 


Dołączyła: 11 Lut 2011
Posty: 57
Pomogła: 6 razy

 #5  Wysłany: 2011-07-22, 09:27  


Mam 40 lat, moja mama miała 59. No jestem ciekawa co lekarz zaproponuje, czy bardzo będzie trzeba nalegać. Dziękuje za odpowiedź gaba.
_________________
danisella
 
Józefina K. 


Dołączyła: 10 Lip 2011
Posty: 43
Pomogła: 4 razy

 #6  Wysłany: 2011-07-22, 19:17  


Ja miałam badania genetyczne. Dostałam pierwsze skierowanie od ginekologa, zrobiono mi BRCA1, NOD2 i CHEC2. Pisałam o tym w moim wątku.

Drugie skierowanie dostałam od lekarza rodzinnego, bo w rodzinie pojawił się także nowotwór u ojca. Pobrano mi krew na badanie dodatkowych mutacji.

Nie miałam żadnych problemów z wykonaniem badań. Nie badano mi BRCA2, lekarz powiedział, że za to badanie akurat musiałabym zapłacić.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group