1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór płuca - adenocarcinoma - The End
Autor Wiadomość
AK 
Lekarz RADIOTERAPEUTA specj.O.PALIATYWNA



Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 93
Skąd: Zamość
Pomógł: 88 razy

 #16  Wysłany: 2009-06-26, 14:02  


Nie, ponieważ są pod innymi numerkami.
Zostały pobrane podczas zabiegu trzy preparaty - w dwóch z nich (1 i 3) nie było przerzutów, tylko zapalne węzły chłonne, a tylko w 2 były zmiany nowotworowe.
_________________
Medycyna to nie matematyka, tu 2+2=3,9 lub 4,1. 4,0 to rzadkość...
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #17  Wysłany: 2009-06-26, 17:03  


Wielkie dzięki za oświecenie!
(to już ostatnie pytanie)
Czy w Polsce nie numeruje się preparatów, czy może to awilem się nie wysilił odpisując?
 
AK 
Lekarz RADIOTERAPEUTA specj.O.PALIATYWNA



Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 93
Skąd: Zamość
Pomógł: 88 razy

 #18  Wysłany: 2009-06-26, 19:21  


Owszem, każdy wycinek, bioptat, fragment usuniętej tkanki jest przesyłany w osobnym naczyniu, pracownia patologii nadaje mu numer i tak jest opisywany.
Czasami wyniki są bardzo lakoniczne, ale to w zasadzie informacja dla lekarza. W niektórych szpitalach do wypisu podawana jest tylko informacja o podstawowym rozpoznaniu hist-pat, natomiast pacjent dostaje cały wynik hp do ręki.
_________________
Medycyna to nie matematyka, tu 2+2=3,9 lub 4,1. 4,0 to rzadkość...
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #19  Wysłany: 2009-06-26, 20:49  


Dokładnie mamie pobrano 3 próbki podczas mediastinoskopii. Tylko takie pytanie skoro w dwóch węzłach nie znaleziono przerzutów tylko stany zapalne to dlaczego podaczas analizy próbek histopatolog nie wskazał co powoduje owe zapalenie ?
Natomiast odpowiadając na pytanie billyb - otóż przepisałem wynik bdania w 100 % nie pomijajjąc niczego no oczywiście oprócz imienia i nazwiska mamy. Jeśli zamieszczam wyniki z prośbą o ich interpretację to chyba przykładam się ile wlezie ponieważ dla mnie również ważne jest żeby ludzie, którzy będą się nad nimi pochylali mieli pełną informację o stanie zdrowia pacjenta.
Może na te dwa powiększone węzły wystarczyłoby podać antybiotyk ?
_________________
Andrzej W.
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #20  Wysłany: 2009-06-28, 10:13  


AK,
Moje pytania wynikają z próby ustalenia pewnego stanu rzeczy.
Mam kilkanaście takich wypisów z różnych niemieckich szpitali. Wszystkie podlegają formalnej dyscyplinie narzuconej poprzez standaryzację. Nie istnieje kategoria opisów tylko dla lekarza. Budowa raportu jest zrozumiała i zawiera wszystkie istotne fakty kto. kogo kiedy gdzie, co, jak i dlaczego, Jedynym właścicielem wypisów jest pacjent, chociaż niekoniecznie on jest bezpośrednim adresatem tych informacji. Niezależnie od tego, każdy lekarz ma obowiązek wyczerpująco i w zrozumiały dla pacjenta sposób poinformować go o jego stanie i o leczeniu. Diagnozy to nie barokowa łacina. tylko raczej angielski, czyli współczesna linqua franca, a nie ta sprzed stulecia. Z tych obserwacji wnika moje pytanie, czy to, co cytują nam tutaj stale pacjenci, to wynik polskiego burdelu, czyli pochodna braku standardów lub brak woli ich egzekwowania, czy po prostu ludzkie niechlujstwo i brak dyscypliny u samych lekarzy? Przecież brak standardów, to nieuchronność nieporozumień i błędów. Kto w Polsce reguluje w ogóle takie rzeczy? Czy istnieje coś takiego jak regulacja, lub jej wola w polskiej medycynie?

Nie zrozum mnie źle - to nie jest atak. Jesteś po prostu tzw. insider, więc wystarczająco dużo na ten temat wiesz. Dlatego zwracam się do Ciebie.

Pozdrawiam
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #21  Wysłany: 2009-07-01, 08:48  


Mam takie pytanie. Moja mama jest po pierwszej chemii ale zastanawia mnie, że jeszcze nie jest znane ognisko pierwotne rak . Przecież od tego trzeba chyba zacząć. Żeby efektywnie leczyć przerzut raka do węzła trzeba również leczyć ognisko pierwotne.
Czy zna ktoś dobrego onkologa w kujawsko-pomorskim ?
A może ktoś się podzielić doświadczeniami z Regionalnym Centrum Onkologii w Bydgoszczy byłbym naprawdę wdzięczny.
Pozdrawiam
_________________
Andrzej W.
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #22  Wysłany: 2009-07-01, 09:18  


Aby ustalić ognisko pierwotne, trzeba przeprowadzić całą serię badań. POmimo tych wysiłków, u całkiem wielu pacjentów się to nie udaje. Medycznie nazywa się to CUPS (cancer of unknown proveniency syndrom) tłum zespół raka nieznanego pochodzenia.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #23  Wysłany: 2009-07-01, 09:57  


Wszystko to przypomina mi wstępne leczenie mojej mamy gdzie lekarz po osłuchaniu i stwierdzeniu że płuca i oskrzela OK przepisał antybiotyk .... tylko na jaką chorobę. Szkoda, że jestem dopiero mądry po fakcie choć pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to przejść się do tego lakrza i załatwić mu pobyt w szpitalu powyżej 7 dni.
Następnie torakochirurg, który poinformował nas, że w związku z wykrytym tętniakiem aorty jest obawa przeprowadzenia mediastinoskopii bo może tętniak pęknąć i zgon nastąpi w stole. A rak sobie rósł i rósł. A my w błogej nieświadomości czekaliśmy na niewiadomo co. Jestem teraz zły na cały świat a w szczególności na lekarzy za ich brak fachowości, za podejście, za to, że nie potrzafili zdiagnozować tak poważnej choroby. A jak jeszcze sobię uzmysłowie, że po śmierci mojej mamusi zostanę sam to mam ochotę iść i powiedzieć im wszystkim co o nich myślę.
Pozdrawiam
_________________
Andrzej W.
 
joanna39@op.pl


Dołączył: 02 Kwi 2009
Posty: 80
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Pomógł: 4 razy

 #24  Wysłany: 2009-07-01, 15:42  


Ja też jestem wściekła na lekarzy, na ten brak serca a nawet czasem brak wiedzy, ale wierzę, że będzie dobrze z Twoją mamusią i z moim tatą też. Pozdrawiam . Asia.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #25  Wysłany: 2009-07-01, 19:42  


Dzięki Asiu, mam nadzieje, że uda się Twojemu tacie jak i mojej mamie wygrać w tej nierównej walce. Trzymam mocno za to kciuki.
_________________
Andrzej W.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #26  Wysłany: 2009-07-06, 10:58  


Wiedziałem, że chemioterapia to nie jest branie tabletek do ssania ale nie zdawałem sobie sprawy, że mama tak słabo to zniesie. 4 dzień leży nic nie je( wymioty ) jest bardzo osłabiona i co najgorsze nie chce słyszeć o kolejnej chemii :(
_________________
Andrzej W.
 
joanna39@op.pl


Dołączył: 02 Kwi 2009
Posty: 80
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Pomógł: 4 razy

 #27  Wysłany: 2009-07-06, 12:51  


Witam Cię, życzę Twojej mamie wygranej, mój tata ma policzone dni, nie widzę liter na klawiaturze, bo mi skacze, czekam teraz tylko na cud. Asia.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #28  Wysłany: 2009-07-06, 14:59  


Bardzo mi przykro.
Trzymaj się.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Andrzej W.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #29  Wysłany: 2009-07-13, 14:39  


Mam takie pytanko z innej beczki. Czy ktoś orientuje się czy można skontaktować się e-mailem z DumSpiro-Spero. Mam kilka pytań ale pw jakoś nie bardzo pracuje, bo e-mail wisi jako nie wysłany.
Pozdrawiam
_________________
Andrzej W.
 
jogi45 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 618
Skąd: Szczecin
Pomogła: 110 razy

 #30  Wysłany: 2009-07-13, 20:48  


twoja prywatna wiadomośc będzie widoczna jako wysłana jeśli DSS ją odbierze. Ona często pracuje w nocy. Odbiera i odpowiada bardzo cierpliwie na wszystkie pytania. Forum działa naprawdę sprawnie. napewno sie o tym przekonasz.
Pozdrawiam.
_________________
Antoine de Saint-Exupéry
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group