1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o interpretację
Autor Wiadomość
kolegiata001 


Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 4
Skąd: Konin

 #1  Wysłany: 2017-12-08, 12:37  


Drobne fragmenty tkankowe częściowo pokryte nabłonkiem urotelialnym, ogniskowo z cechami dysplazji malego stopnia i cechami różnicowania gruczołowego, cechy przewlekłego odczynu zapalnego. II. Drobne fragmenty tkankowe z obecnością przewlekłego odczynu zapalnego częściowo pokryte nabłonkiem urotelialnym, w jednym z fragmentów ogniskowo cechy dysplazji małego stopnia, obecne zawapnienia. Co oznaczają te wyniki ?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2017-12-08, 13:54  


kolegiata001,
Witaj na forum.
Z jakiego powodu przeprowadzono to badanie? I czy było jakiekolwiek inne, typu usg? Jakieś widoczne nieprawidłowości?
Generalnie nie ma tu nic jednoznacznie niepokojącego - dysplazja i stan zapalny lubią występować razem. Chociaż dysplazję trzeba obserwować plus dopytałabym też lekarza o różnicowanie gruczołowe w nabłonku pęcherza - nie wiem czy wystarczy regularna kontrola czy powtórne badanie w najbliższym czasie.
Pozdrawiam.
 
kolegiata001 


Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 4
Skąd: Konin

 #3  Wysłany: 2017-12-08, 19:56  


W czerwcu 2014 w Poznaniu usunięto mi brodawczaka metodą TURBT
wynik histopatologiczny : Carcinoma urotheliale papilare pTa (PUN LMP) et papilloma urotheliale conncomitans (m-8120/3)
W kwietniu 2016 nastąpiła wznowa , znów znalazłem się w Poznaniu, miałem TUR BT
wynik histopatologiczny :Neplasma Urotheliale papillare (PUN LMP). Nie miałem robionych innych zabiegów w kontroli urologicznej jak tylko USG co 6-cy - z tego co piszą podręczniki powinno być inne leczenie ?... Leczony byłem w Poznaniu.

Znów od stycznia tego roku miałem krwiomocz ze skrzepami a urolog mi opowiada, że USG nic nie wykazuje. Spytałem się pana doktora, czy to jest normalne?... Czy nie powinienem być monitorowany poprzez cystoskopie?...Odpowiedź była taka : „No i co z tym” ??? Jak stałem to aż usiadłem bo mnie zatkało.

Zmieniłem lekarza, pan dok urolog z Konina zlecił wykonanie cytologii moczu i kontrolnej cystoskopii, skierował mnie na oddział urologii szpitala w Koninie, gdzie miałem wykonany zabieg usuwania znów tej samej wznowy co w poprzednich przytoczonych opisach. W dniu 6 lipca 2017 miałem przeprowadzony zabieg TUR BT. Wynik histopatologiczny :Carcinoma urotheliale G1 vesicae urinariae, pTa (obecnie mięśnie gładkie).
23 października badanie cystoskopowe wykazało wznowy na prawej ścianie pęcherza i znów szpital w dniu 20 listopada miałem znów TUR BT wynik histopatologiczny jest wyżej jako pierwszy mój wpis.

Nie jestem leczony onkologicznie. Ja już sam nie wiem co dalej, jestem tym wszystkim zmęczony. Czy w tym przypadku powinien też współpracować onkolog?... Masa pytań, na które nie znajduję odpowiedzi.. Mój stan psychofizyczny jest teraz fatalny, aż wstyd się przyznać, że się chce staremu facetowi ryczeć. Nie chciałbym chodzić z workiem‌ sorry za wyraz.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2017-12-08, 20:50  


kolegiata001,
No, to teraz coś więcej rozumiem... I spróbuję doradzić. Najważniejsze, że cały czas mowa o raku NIEinwazyjnym.
Ale po kolei - przede wszystkim raka leczy onkolog nie urolog.
Dalej - nie podoba mi się to zamienne stosowanie w wynikach histopatologicznych z
słów nowotwór( neoplasma) i rak( carcinoma). PUNLMP nie jest rakiem i trudno mi uwierzyć w taką zdolność do nawrotów tego typu nowotworu.
Nie będziemy teraz oczywiście dochodzić czy te wcześniejsze wyniki były ok. Teraz masz rozpoznanie nieinwazyjny rak brodawczakowaty. Aczkolwiek doprecyzuj, proszę, o co chodzi z tym fragmentem:
Cytat:
pTa (obecnie mięśnie gładkie

Gdyby nie to, że jest to kolejny nawrót to pewnie możnaby pod okiem doświadczonego onkologa zastosować się do zaleceń:
Cytat:
Standardowy nadzór nad chorymi poddanymi TURbt z powodu SBC opiera się na uretrocystoskopii przeprowadzanej co 3 miesiące przez pierwsze 2 lata, następnie co 6 miesięcy w ciągu kolejnych 3-4 lat, a po tym okresie - raz w roku, o ile do tego czasu nie stwierdzono nawrotów raka lub innych cech świadczących o jego progresji.

http://onkologia.zaleceni...13_07_Nowotwory ukladu moczowo-plciowego.pdf str.360
Generalnie w przypadku raków nieinwazyjnych zaleca się jednorazowe leczenie dopęcherzowe ( po TURBT), taka wlewka z chemioterapeutykiem. Nie miałeś tego dotąd i efekty widać..
Myślę, że to co musisz dla siebie koniecznie zrobić to zgłosić się do onkologa w Centrum Onkologii ( nie potrzebujesz skierowania) i podjąć leczenie uzupełniające. Nie wiem czy będzie to chemia dopecherzowa czy może wlewki z BCG ( to forma immunoterapii, pobudzania organizmu do walki z chorobą, standardowe leczenie nieinwazyjnych raków pęcherza). Ale na pewno wiele można zdziałać i nikt nie mówi teraz o usuwaniu pęcherza.
Trzymaj sie, działaj i musi być w końcu dobrze - tylko potrzebujesz kompetentnego onkologa.
Czekam na dalsze wieści i pozdrawiam serdecznie!
  
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #5  Wysłany: 2017-12-12, 16:06  


kolegiata001,
kolegiata001 napisał/a:
Czy nie powinienem być monitorowany poprzez cystoskopie?...Odpowiedź była taka : „No i co z tym” ??? Jak stałem to aż usiadłem bo mnie zatkało.
Tu się nie dziwię. Jeżeli dobrze interpretuję ten cytat :
Ze względu na ryzyko wznowy PUNLMP wynoszące około 35% stosuje się cystoskopie kontrolne po przezcewkowej elektroresekcji guza - TURT. Pierwsz cystoskopia powinna być wykonana po około 3 miesiącach od zabiegu. W przypadku stwierdzenia wznowy konieczny jest ponowny zabieg i schemat cystoskopii kontrolnych jak w przypadku guzów o niskim stopniu złośliwości. U pacjenta z PUNLMP, u którego nie stwierdzono wznowy w cystoskopii kontrolnej po pierwszym TURT kolejna cystoskopia może być wykonana po 9 miesiącach. U pacjentów nez cech wznowy kolejne cystoskopie powinny być wykonywane co 12 miesięcy przez okres 5 lat. źródło : https://eurologia.pl/a/648,punlmp
to twoje pytanie było całkiem na miejscu.
kolegiata001 napisał/a:
Czy w tym przypadku powinien też współpracować onkolog?
Tu już missy napisała że potrzeba ci teraz rady onkologa no i trzeba dalej działać.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
kolegiata001 


Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 4
Skąd: Konin

 #6  Wysłany: 2018-02-06, 18:36  


Witam
Mały problem z siecią, długo się nie odzywałem.
Lekarz prowadzący zlecił wykonanie cytologie moczu i wynik wyszedł tu cytuje his-pat: Komórki nabłonka urotelialnego bez cech atypii , dość liczne leukocyty...
A poza tym ostatnie USG : zmniejszył się zastój moczu w prawej nerce, przy ujściu moczowodu był niewielki stan zapalny i była niewielka blokada w odpływie do pęcherza.
Po TUR BT miałem podana w szpitalu adriblastine. Miała być podawana szczepionka BCG, lekarz po wynikach histo-pa z dn.08.12 zdecydowal że nie podajemy
Missy to co było napisane pTa (obecnie mięśnie gładkie tak jest napisane w histo-pa i to wszystko... w końcu lutego będe miał cystoskopie to napisze.
Pozdrawiam serdecznie i dziekuję za info
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2018-02-09, 18:39  


kolegiata001,
Zdaje się, że informacje dotyczące swojego leczenia podajesz nam w małych dawkach - wcześniej nie pisałeś o wlewce z chemioterapeutyku.
Generalnie:
Cytat:
Immunoterapię dopęcherzową z użyciem szczepionki BCG uznaje się za metodę najskuteczniejszą w przypadku raka nieinwazyjnego o dużym ryzyku nawrotu.

Cytat:
W razie nawrotu choroby konieczne jest powtórzenie leczenia dopęcherzowego. W przypadku nowotworów o dużej częstości nawrotów lub w przypadku wznowy wieloogniskowej zaleca się zmianę leczenia dopęcherzowego (terapia BCG zamiast leków cytotoksycznych).

http://onkologia.zaleceni...13_07_Nowotwory ukladu moczowo-plciowego.pdf str.361-362
Czyli czekamy na wynik badania pod koniec lutego.
  
 
kolegiata001 


Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 4
Skąd: Konin

 #8  Wysłany: 2018-02-27, 15:02  


Witam
Uretroskopia - opis badania : pojemność pęcherza zmniejszona do 200 ml, obrzęk w okolicy moczowodu prawego - ujście widoczne. Na ścianie prawej płaskie zmiany o charakterze brodawczaka, następny przegląd w kwietniu. Pewnie 100% szpital i znów to samo przeżywanie i stres co dalej :fucc:
Pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #9  Wysłany: 2018-02-27, 21:36  


Będę sie upierać, że po wczesniejszych rozpoznaniach nieinwazyjnego raka pęcherza moczowego powinieneś trafić pod opiekę onkologa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group