1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jakiś rak
Autor Wiadomość
kemot3333 


Dołączył: 20 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Kutno

 #1  Wysłany: 2011-10-20, 23:47  Jakiś rak


Witam Was wszystkich serdecznie. Jestem nową osobą na forum. Odebrałem dziś wyniki histopatologiczne, mamy l. 66, pakietu węzłów chłonnych śródpiersia pobrane przez mediastinoskopię.
Oto opis: METASTASES CARCINOMATOSAE LYMPHONODORUM ET INFILTRATIO CARCINOMATOSA TELARUM MOLLIUM (CARCINOMA MICROCELLULARE).
Profil immunohistochemiczny: chromogranina (+).

Czy ktoś z Was mógłby to przetłumaczyć? Wiem, że to złe wyniki, ale chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej. Złapany w biegu torakochirurg w WAM Łódź powiedział, że to stan rakowy do wyleczenia chemią, ale to sprawa onkologów.
Bardzo proszę o pomoc!!! Co to jest i co robić? Nigdy nie miałem do czynienia z nowotworem i jestem zielony.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-10-20, 23:52  


Rak drobnokomórkowy.

Opis w przetłumaczeniu:
Przerzuty raka do węzłów chłonnych i naciek raka na tkankę miękką (rak drobnokomórkowy).

Skoro to wynik mediastinoskopii, jakie badania były już wykonane?
TK klatki?
USG jamy brzusznej?

Lekarz nie dał skierowania na oddział onkologiczny do Kopernika?
Jeśli nie, udajcie się tam jak najszybciej. Skierowanie nie jest konieczne, ale najlepiej zadzwonić najpierw do rejestracji i opisać sytuację, powinni pokierować Was dalej.
_________________
 
kemot3333 


Dołączył: 20 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Kutno

 #3  Wysłany: 2011-10-23, 21:52  


Przepraszam, że nie pisałem wcześniej, ale natłok zajęć związanych z chorobą mamy nie pozwalał na odpisanie. Mama zasłabła 3 sierpnia okazało sie, że ma bardzo mało sodu poniżej 120. Doszedł potężny ból kości nóg i rąk. Okazało się, że ma zniszczony kręgosłup i to by się zgadzało bo takie problemy miewała już wcześniej(dyskopatia L-S). Sodu nie dało rady odbudować i napisano w rozpoznaniu SIADH i nic nie robiono. Za kilka dni mama wróciła na inny oddział wewn. i tam zaczęto robić badania trwało to wszystko prawie 3 mies. masakra. Badania:
USG jamy brzusznej bez zmian
RTG klatki piersiowej- Wyżej umieszczona przepona, plamiste zlewające się zacienienia w polu nadprzeponowym prawym - zmiany zapalne. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych.
Po dłuższym czasie doszli do wniosku, że trzeba zrobić TK klatki piersiowej:
W całym śródpiersiu liczne pakiety węzłów chłonnych przedtchawicznych 2 węzły 20 i 27 mm, przed rozwidleniem tchawicy pakiet w.ch. 45mm, który schodzi na prawą wnękę i wyraźnie uciska na oskrzela główne prawe. Oskrzele ulega znacznemu zwężeniu do 4 mm średnicy. We wnęce prawej i śródpiersiu liczne pakiety w.ch. łączących się ze sobą o wspólnym wymiarze 61x75mm. Zmiany zaciskają oskrzela do płata środkowego i do oskrzeli seg. 6 i 7 płata dolnego a pozostałe znacznie zwężając. Opisane węzły chłonne sięgają pod rozwidlenie tchawicy do śródpiersia i do tylnej ściany oskrzela głównego lewego. Wyraźna niedodma płata płuca prawego. Przepona prawa wyżej ustawiona. W dolnym płacie płuca prawego w seg. 9 i 10 plamiste zlewające się zagęszczenia miąższowe zapalne. Również zmiany zapalne w seg. 1, 3, 4, 5 płuca prawego. Struktura miąższu prawidłowa. Opłucna nie wykazuje zmian guzowatych. W prawej jamie opłucnej płyn ok. 10 mm szerokości.

Scyntygrafia kości- ewidentnych zmian meta ad ossium nie uwidoczniono.
Gastroskopia- liczne małe polipy dna żołądka ok. 2mm. Badanie hist- pat. z polipa ok.
Morfologia szpiku kostnego- Bez zmian rozrostowych.
Badanie krwi dobre, tylko sód ciągle za mały poniżej 130 i szprycują ją zagęszczoną solą i jest od tego (podobno) spuchnięta. Płyn w opłucnej zbiera sie i co 2 dzień ściągają jej 700 - 900 ml, bo się dusi. W Kutnie w szpitalu ma mieć od poniedziałku (jutro) pierwszą chemię. Lekarze mówią, że jak nic się nie stanie po chemii to są szanse pożyć jeszcze jakiś czas, ale ta odmiana raka zawsze wraca.

Te nacieki na tkankę miękką to co to znaczy? Jaka to tkanka? Czy to chodzi o te zmiany zapalne na płucach?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-10-23, 23:11  


Tkanka miękka to jest dość ogólne określenie, które zawiera w sobie kilka rodzajów tkanek, także ciężko powiedzieć.
Zresztą szczerze mówiąc nie ma to większego znaczenia przy tej diagnozie, jaka jest.

Niestety co do tego:
kemot3333 napisał/a:
ta odmiana raka zawsze wraca.

lekarze mają rację.
Dziwne jest to, że w TK nie widać ogniska pierwotnego - chyba, że jest ono zlane z węzłami. Ale wynik histopatologii jest jednoznaczny.

Daj znać jakim schematem chemii mama będzie leczona (pewnie PE = cisplatyna + etopozyd).
W Kutnie jest oczywiście prowadzona przez onkologa?
_________________
 
kemot3333 


Dołączył: 20 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Kutno

 #5  Wysłany: 2011-10-25, 21:30  


Witam.
Tak mama jest pod opieką pulmonologa onkologa i bierze chemię typu PE. Dzisiaj minął drugi dzień brania tego świństwa i oprócz metalicznego posmaku i złego samopoczucia związanego z tym, że długo to schodzi, nic się dziwnego nie dzieje. Oczywiście cały czas źle się czuje, ale to było już przed chemią. Zbiera jej się płyn w opłucnej i przez to źle jej się oddycha, ale po ściągnięciu jest lepiej przez około 2 dni (ściągają ok 800ml płynu bez zmian zakażenia, ale z krwią czystą). Jutro trzeci dzień i przerwa. Mam nadzieję, że coś pomoże chociaż na jakiś czas. I tu mam pytanko: po jakim czasie można się spodziewać jakiejś poprawy? Kiedy mogą wystąpić wymioty i inne skutki uboczne?
Dziękuję za dotychczasową pomoc i bardzo proszę o odpowiedź jeśli to możliwe i przepraszam, że rzadko wchodzę na forum, ale cały czas siedzę w szpitalu.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2011-10-25, 21:49  


kemot3333 napisał/a:
I tu mam pytanko: po jakim czasie można się spodziewać jakiejś poprawy? Kiedy mogą wystąpić wymioty i inne skutki uboczne?

Nie ma reguły. Mogą się nie pojawić po pierwszym cyklu w ogóle, a mogą w trakcie wlewów lub po ich zakończeniu.
Mama dostanie na pewno leki p/wymiotne do domu.
_________________
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #7  Wysłany: 2011-10-26, 00:11  


kemot3333, rak drobnokomórkowy z zasady bardzo dobrze reaguje na chemioterapie PE (Cysplatyna+Etopozyt) i zmiany ładnie się cofają, czego Wam życzę.
Na forum jest sporo wątków o DRP ED skorzystaj z wyszukiwarki, polecam naprawdę warto.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
kemot3333 


Dołączył: 20 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Kutno

 #8  Wysłany: 2011-10-27, 22:07  


Witam.
Mama w środę dostała ostatnią dawkę chemii I cyklu. Wieczorem jeszcze czuła się nieźle, natomiast dzisiaj to już tragedia. Kłopoty z oddychaniem, osłabienie bardzo mocne, poty, drżenie rąk. Nie wiem czy ona to wytrzyma, nie ma nawet siły otworzyć na dłużej oczu. Jestem załamany. Teraz troszkę się uspokoiło, dostała potas w glukozie i sód, bo jej spadły mocno. Poza tym dostaje furosemid, bo nie chcą jej ściągać płynu z płuca. Trzymajcie za nią kciuki. Dziękuję wszystkim za rady i pomoc.

[ Dodano: 2011-10-27, 22:08 ]
Jeszcze ja czy diagnoza mamy to DRP ED czy DRP LD?
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #9  Wysłany: 2011-10-27, 23:13  


kemot3333 napisał/a:
czy diagnoza mamy to DRP ED czy DRP LD?

DRP ED
Pamiętaj o wykonaniu morfologii z rozmazem po 7 dniach.
Kciuki będziemy trzymać :uhm!:

pozdrawiam

[ Dodano: 2011-10-27, 23:36 ]
Na temat cytostatyków i ich działań ubocznych, poczytaj tutaj http://www.forum-onkologi...1,120.htm#17297
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
kemot3333 


Dołączył: 20 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Kutno

 #10  Wysłany: 2011-10-29, 10:31  


Witam Was.
Niestety mama wczoraj o 12:30 zmarła. W piątek nie było z nią już praktycznie kontaktu tylko oddychała jak ryba wyciągnięta z wody i tak po prostu przestała oddychać. Jak ją prosiłem żeby walczyła to jeszcze próbowała kilka razy złapać oddech, ale niestety już nie miała więcej siły. Tak mi smutno, może mogłem zrobić coś więcej żeby żyła? Jedyną pociechą jest to, że nie cierpiała.
Dziękuję Wam wszystkim za pomoc.
 
kruszynka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 254
Pomogła: 41 razy

 #11  Wysłany: 2011-10-29, 10:42  


Przyjmij wyrazy współczucia.

[*] [*] [*]
 
Anelia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Gru 2010
Posty: 2959
Skąd: Wlkp
Pomogła: 466 razy

 #12  Wysłany: 2011-10-29, 10:43  


kemot3333, Bardzo, BARDZO mi przykro :-[
Przyjmij moje wyrazy współczucia a Twojej mamusi:
Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie ::rose:: ::rose:: ::rose::
_________________
Anelia
Jeśli wiara czyni cuda,trzeba wierzyć,że się uda !
 
Gonia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Sty 2011
Posty: 1090
Skąd: Warszawa
Pomogła: 125 razy

 #13  Wysłany: 2011-10-29, 10:49  


kemot3333, Wieczny odpoczynek racz dac JEJ Panie...

[ Dodano: 2011-10-29, 10:49 ]
kemot3333, ;(
_________________
Kocham Cię Tatulo !!! Ty Tylko Go poprowadz,Tobie powierza swa droge..Panie moj.
 
Berta 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Maj 2011
Posty: 1352
Skąd: Kraków
Pomogła: 170 razy

 #14  Wysłany: 2011-10-29, 11:13  


::rose::
_________________
Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy.
— Paulo Coelho
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #15  Wysłany: 2011-10-29, 16:54  


::rose::
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group