1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
interpretacja wynikow
Autor Wiadomość
kajcia801 


Dołączyła: 14 Cze 2011
Posty: 49
Skąd: wejherowo
Pomogła: 1 raz

 #31  Wysłany: 2011-07-01, 08:18  


a dziękuję bardzo to już rozumiem, mam tylko jeszcze jedno pytanie czy możliwe jest aby były zmiany nowotworowe łagodne w dwóch lub trzech narządach jednocześnie - np. w płucach i na wątrobie??? czy jak jest w kilku narządach to już nie ma szansy żeby był łagodny??? - przepraszam że zadaję takie pytania ale mam ich w głowie tysiące i nie umiem znaleźć sama odpowiedzi

[ Dodano: 2011-07-01, 08:22 ]
pytam bo napisaliście mi tu że łagodny nie daje przerzutów, to zastanawiam się czy mając zmiany nowotworowe w płucach i na wątrobie można się jeszcze łudzić że to jednak nie złośliwe
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #32  Wysłany: 2011-07-03, 12:12  


Teoretycznie jest to możliwe.
_________________
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #33  Wysłany: 2011-07-04, 02:04  


kajcia801,
myślę, że PET ma być tu zastosowany jedynie po to by się upewnić o braku cech naciekania zmiany na tkanki sąsiadujące (czyli wykluczyć jej nowotworowy charakter). Podejrzewam też, że jest to postępowanie niejako "na wszelki wypadek", na tę chwilę bowiem - przynajmniej z przytoczonego opisu TK - nie wynika by miał być to nowotwór. Ani złośliwy, ani łagodny.

Maleńki naczyniak w wątrobie, o ile to naczyniak (ale raczej tak), nie ma zapewne nic wspólnego ze zmianą w śródpiersiu. Niewielkie zmiany typu torbiele czy naczyniaki np. wątroby bądź nerek - ma wielu z nas (tyle, że o nich nie wie :) bo są to zmiany bezobjawowe, wykrywane zazwyczaj przez przypadek - tj. gdy wdraża się diagnostykę obrazową z innego powodu) i najczęściej nie są to zmiany wymagające leczenia.
Leczenia natomiast wymaga zmiana w śródpiersiu. Opis faktycznie sugeruje torbiel (oskrzelową lub osierdziową). Zastanawia jednak fakt, że obraz wykonywanych w poprzednich latach badań RTG klatki piersiowej był w normie; torbiele śródpiersia są bowiem najczęściej wrodzone.

Osobiście kusi mnie by 'obstawić' tu zmianę naczyniopochodną, a dokładniej tętniaka jednego z wielkich naczyń w obrębie klatki piersiowej. Tej wielkości zmiana byłaby jednak dość nietypowym obrazem tętniaka (imitującego wielką torbiel), ale takie przypadki się zdarzają.

Na końcu (wyliczając katalog zmian NIE nowotworowych, które trzeba tu brać pod uwagę) może być to jeszcze przepuklina (np. przeponowa), to jednak wydaje się być mniej prawdopodobne.

Obraz Twojej zmiany nie jest w żaden sposób charakterystyczny dla powszechnie spotykanych i diagnozowanych nowotworów złośliwych śródpiersia (w tym złośliwych jedynie miejscowo). Oczywiście po to zostanie wykonane PET, a następnie badanie histopatologiczne usuniętej zmiany - by się upewnić.
Na razie zatem są to jedynie nasze dywagacje - jednak miej tę świadomość, że statystyka jest po Twojej stronie i wszystko ma szansę skończyć się całkiem dobrze :)
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kajcia801 


Dołączyła: 14 Cze 2011
Posty: 49
Skąd: wejherowo
Pomogła: 1 raz

 #34  Wysłany: 2011-07-19, 17:41  


jestem już po operacji torakochirurgicznej metodą VATS i dzisiaj odebrałam wypis szpitalny w którym jest wpisane jako rozpoznanie CYSTIS MEDIASTINI ANTERIORIS ???? badania histopatologiczne odbieram dopiero za 10 dni, może ktoś mi przetłumaczyć to rozpoznanie na polski ??? z góry dziękuję.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #35  Wysłany: 2011-07-19, 18:21  


Kajciu
łacinę miałam 20 lat temu, ale to chyba znaczy "torbiel śródpiersia przedniego"?

mam nadzieję, że Cię nie wprowadzam w błąd, a moderatorzy dopomogą...

ściskam:)
_________________
Katarzynka36
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #36  Wysłany: 2011-07-20, 09:14  


Tak jest, torbiel śródpiersia przedniego.
_________________
 
kajcia801 


Dołączyła: 14 Cze 2011
Posty: 49
Skąd: wejherowo
Pomogła: 1 raz

 #37  Wysłany: 2011-07-20, 10:10  


więc jak ma się to rozpoznanie z wypisu do tego co podczas obchodu po operacji, lekarz wyraźnie mi powiedział, że usunięto mi torbiel grasicy i część grasicy ??? więc nie rozumiem czy to po prostu znaczy to samo torbiel grasicy = torbiel śródpiersia przedniego?????
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #38  Wysłany: 2011-07-20, 10:23  


Tego Kajciu nie wiem. Grasica leży w śródpiersiu przednim, więc diagnoza jest może ogólna (torbiel sródpiersia) a lekarz może ją uszczegółowił, podając konkret - grasica.
_________________
Katarzynka36
 
 
kajcia801 


Dołączyła: 14 Cze 2011
Posty: 49
Skąd: wejherowo
Pomogła: 1 raz

 #39  Wysłany: 2011-09-09, 21:36  


mam ogromną prośbę może ktoś wyjaśnić mi wynik badania histo-patologicznego - co tam było w wyciętym materiale???oto opis:
opis makroskopowy:
materiał nieoznaczony-grasica o wymiarach 8 x 4 x 1,5 cm wraz z otaczającą tkanka tłuszczową.w jednym z biegunów grasicy obecna cienkościenna torbiel o średnicy ok 4 cm o gładkiej wyściółce, oprózniona przez operatora. Miąższ grasicy na pozostałym obszarze o zwykłym wyglądzie
rozpoznanie histopatologiczne:
cystis thymi (A) torbiel wysłana nabłonkiem kostkowym, głównie jednowarstwowym. w sąsiedztwie torbieli normotypowe utkanie grasicy, tkanka tłuszczowa oraz włóknista, ponadto świeże wylewy krwi.miąższ grasic o zwykłej budowie histopatologicznej (B)

CO TO OZNACZA??? czy wszystko jest ok??
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #40  Wysłany: 2011-09-09, 21:57  


Nie był to nowotwór. Będziesz zdrowa, gratuluję i cieszę się razem z Tobą :)
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Patrycja 


Dołączyła: 28 Sty 2010
Posty: 234
Skąd: Lublin
Pomogła: 20 razy

 #41  Wysłany: 2011-09-10, 00:59  


Super.Cieszę się razem zTobą!
_________________
Miec nadzieję na nadzieję i wierzyc, że wiara istnieje..
 
tessa 



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 244
Skąd: Bielsk Podlaski
Pomogła: 20 razy

 #42  Wysłany: 2011-09-10, 12:18  


W końcu jakaś dobra wiadomość na tym forum :)
 
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #43  Wysłany: 2011-09-10, 13:12  


:brav: :uhm!:
_________________
Katarzynka36
 
 
kajcia801 


Dołączyła: 14 Cze 2011
Posty: 49
Skąd: wejherowo
Pomogła: 1 raz

 #44  Wysłany: 2011-09-12, 20:04  


dzięki wielkie za wsparcie, ale to na razie tylko jedna bitwa wygrana, za kilka dni kładą mnie na oddział neurologiczny bo podejrzewają miastenię (mam wszystkie objawy oprócz opadającej powieki i diplopii) - ciekawe co jeszcze znajdą ...aż boję się myśleć - swoją drogą jak wygląda ta próba z chlorkiem edrofonium - coś mi wstrzykną i badanie elektrofizjologiczne????
 
kajcia801 


Dołączyła: 14 Cze 2011
Posty: 49
Skąd: wejherowo
Pomogła: 1 raz

 #45  Wysłany: 2011-12-05, 13:56  interpretacja spirometrii


Witam mam prosbe czy może ktoś mi pomóc zinterpretować wynik spirometrii - jestem prawie 5 miesięcy po operacji torakochirurgicznej - usuniecia guza ze śródpiersia - Będąc w sierpniu na pooperacyjnej kontroli zgłaszałam lekarzowi pewną dolegliwość - męczliwość, zapewniono mnie, że dolegliwość w najbliższym czasie zniknie i że jest to skutek przebytej opearacji. Od operacji minęły 4,5 miesiąca i niestety męczliwość zamiast zniknąć nasiliła sie strasznie. Dokucza mi na tyle, iż wykonywanie zwykłych
czynności, które nie wymagają wielkiego wysiłku są dla mnie ogromnym obciążeniem. Od 5-6 tygodni mam ogromy problem z chodzeniem po schodach i spacerowaniem w wolnym tempie - dostaję po kilku minutach potwornej zadyszki, mam wręcz problem z nabraniem powierza i oddychaniem. Niepokoi mnie to bardzo, gdyż przed operacją byłam osobą aktywną fizycznie (treningi siatkówki-3 razy w tygodniu, basen - 3 razy w tygodniu), na dzień dzisiejszy przez tę męczliwość mam problem z normalnym codziennym
funkcjonowaniem. Do tego około 3 tygodnie temu wrócił mi kaszel sprzed operacji - lekarz rodzinny przy słuchaniu klatki piersiowej nie stwierdził osłuchowych przyczyn kaszlu. Zaniepokojona tym stanem za namową lekarza rodzinnego wykonałam spirometrię - jej wynik w załączniku. Proszę o podpowiedź czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania, które mogą przyczynić sie do zlokalizowania przyczyny męczliwości i kaszlu.
Bardzo proszę o udzielenie porady co z tego wyniku spirometrii widać, co mam z tym problemem zrobić i do jakiego specjalisty sie udać, gdyż w swojej przychodni lekarskiej jestem odsyłana od lekarza do lekarza i nikt nie udziela mi konkretnej odpowiedzi.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2011-12-05, 14:08 ]
Nowy temat scalony do pierwotnego wątku.

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group