1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
guz płuca prawego-Adeno ca.
Autor Wiadomość
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #121  Wysłany: 2009-08-17, 13:12  


Dziękuję DSS!
DumSpiro-Spero napisał/a:
karteczkę z pytaniami i długopis w ręku Widząc taki 'sprzęt' w ręku pytającego zawsze padają dokładniejsze odpowiedzi, a Tobie się nic w stresie z takich pytań nie 'ulotni'


Tak właśnie zrobię.
Już wszystko spisałam i mam plan - pojadę rano do CO, żeby być tam na przed tatą i postaram się dostać sama do lekarza, aby wszystkiego się dowiedzieć. Mam nadzieję, że znajdzie dla mnie chwilkę...
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #122  Wysłany: 2009-08-18, 22:48  


Z lekarzem rozmawiałam (zastępstwo).
Dowiedziałam się, że to z założenia były radykalne naświetlania, ponieważ tata był w dość dobrym stanie i rokującym dobrze (cokolwiek to znaczy..?)
Naświetlana była okolica sródpiersiowo - płucna.
TK płuc jest dopiero pod koniec września - na efekty naświetlań potrzeba około miesiąca.
A później decyzja co dalej (możliwych działań nie poznałam).

Przytoczę tu wypisy:

Z LECZENIA SZPITALNEGO W LUDWIKOWIE-...

OB 30.

RTG z 27.07:
W porównaniu ze zdjęciami z czerwca nieco szerszy jest górny biegun prawej wnęki ,ale mniej jest odwnękowych zagęszczeń nad szczeliną poprzeczną. Szczeliny prawego płuca pogrubiałe bardziej niż poprzednio. Zatoki przeponowo - żebrowe ostre. Poj. prawostronne zrosty przeponowe. Zmniejszona kyfoza piersiowa. Obraz podobny jak poprzednio.

USG z 08.07.2009:
Wątroba niepowiększona, wysokoechowa. W części przyśrodkowej, przedniej lewego płata poj. zmiana ogniskowa o echogenności nieco niższej niż miąższ. Ma średnicę 1,5 cm. Trzustka widoczna w zakresie trzonu, niepowiększona, nieostro ograniczone,o nieco podwyższonej echogenności. Niewielkie zmiany miażdżycowe w aorcie brzusznej.

Spirometria:
Obturacja małego stopnia.

Epikryza:
Po konsultacji neurologicznej włączono leczenie carbamazepiną. W kontrolnym badaniu morfologii stwierdzono spadek poziomu leukocytów do 2,6tys/ul. Włączono Vit. B6.

Leki:
Theovent, Polprazol, Foradil, Atrovent, Kalipoz, Thicodin, Hydroxyzyna, Tramal, Mannitol, Dexaven, Poltram.

Recepty:
Tramundin, Amizepin, Foradil, Nolpaza, Hydroxyzyna, Vit B6, Vit A+E.

KARTA INFORMACYJNA ZAKŁAD RADIOTERAPII:

Leczenie:
Zastosowano leczenie fotonami 6 MV metodą konformalną.
Chory otrzymał :
na okol.śródpiersiowo - płucna prawą - 60 Gy/T

Epikryza:
Z uwagi na niejednoznaczny obraz rtg kl. piersiowej wskazane wykonanie KT kl. piersiowej.
Termin TK na 29. 09. 2009. Kontrola 12. 10. 2009
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #123  Wysłany: 2009-08-25, 18:43  


jusia napisał/a:
Dowiedziałam się,że to z założenia były radykalne naświetlania,ponieważ tata był w dość dobrym stanie i rokującym dobrze (cokolwiek to znaczy..?)
Naświetlana była okolica sródpiersiowo-płucna.

Ja myślę, że z powodu dobrego stanu ogólnego pacjenta uznano, że można zastosować naświetlania w dawce radykalnej. Jednak były to tak naprawdę naświetlania paliatywne (tyle, że w dawce odpowiadającej radykalnym / stąd lapsusy słowne z nazwą).
Widocznie uznano, że pacjent może odnieść więcej korzyści [przy akceptowalnym poziomie strat] przyjmując dawkę radykalną (szansa na dłuższą remisję miejscową?...)
Postępowanie i tak niestandardowe, czy ostatecznie okaże się korzystne dla chorego - trudno powiedzieć.
W klatce piersiowej (wg opisu RTG) nieznaczna progresja zmian guzowatych (ustąpiły za to częściowo zmiany zapalne).

Mam natomiast pytanie a propos poniższego:
Cytat:
14.07.2009 DumSpiro-Spero napisał/a:

Kiedy miał ostatni raz wykonane USG jamy brzusznej?
Cytat:
14.07.2009 jusia napisała:

Teraz w środę,wszystko było w porządku.

natomiast:
Cytat:
18.08.2009 jusia napisała:

USG z 08.07.2009:
Wątroba niepowiększona,wysokoechowa.W części przyśrodkowej,przedniej lewego plata poj.zmiana ogniskowa o echogenności nieco niższej niz miąższ.Ma średnicę1,5cm.Trzustka widoczna w zakresie trzonu,niepowiększona,nieostro ograniczone,o nieco podwyższonej echogenności

Czy mowa o jednym i tym samym USG?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #124  Wysłany: 2009-08-25, 20:46  


Tak,to jest to samo badanie tzn z lipca.
A dlaczego?Coś nie tak z tym usg?


Bo tak się zastanawiam,czy nie było tam napisane jeszcze,aby porównać badanie z poprzednim..
 
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #125  Wysłany: 2009-09-16, 19:05  


No,ręce opadają!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nasza lekarka 'pierwszego kontaktu' (chyba ostatniego!!) mnie załamała - brak słów!
Dziś tata poszedł do niej z poprzednimi wynikami krwi .
Poprosił o kolejne skierowanie ponieważ lekarz na wypisie ze szpitala zalecił kontrolę kreatyniny, elektrolitów i morfologii.
Na co lekareczka stwierdziła "teraz wypiszę, ale następnym razem to należy do nich (tu miała na myśli szpital?), i powiedziała "po co panu te badania?"....
Wielka łaska, zlecić badanie krwi!

Mogła też zapytać, po co pan się leczy??
Nie napiszę dziś już nic o niej, to by to nie było przyzwoite |mad2|
A oto część wyników:
Leukocyty 3,5 (norma 4,23 - 9,7)
Limfocyty 0,61 (0,9 - 5,2)
Neutrofile 1,78 (1,9 - 8,0)
Erytrocyty 3,91 (4,63 - 6,08)
Hemoglobina 12,8 (13,7 - 17,5)
Hematokryt 36,2 (40,1 - 51,0)
MCV 92,6 (79,0 - 92,2)
RDW-CV 15,2 (11,6 - 14,4)
Płytki krwi 150 (163 - 337)

Chyba, przy takiej chorobie te wyniki nie są najgorsze?
 
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #126  Wysłany: 2009-09-16, 19:28  


jusiu :)
Porazka to co nas spotyka tak naprawdę wola o pomstę do Boga :<:
Ja rowniez mialam podobne sytuacje gdy mama sie leczyla oj :!: niejedna osoba pracująca w sluzbie zdrowia uslyszala pare gorzkich slow :roll:
Jedna jedyna p dr ktora spodkalam po drodze biegania po lekarzach ,ktora wprost stwierdzila ze lekarze pierwszego kontaktu sa bezduszni " chamiac sie" dokladnie tak to okreslila w wysylaniu pacjentow na badania ,a pozniej jak choroba jest juz zaawansowana robią łaskę dając rtg :evil:
Ale najczesciej jest juz za pozno :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Sciskam
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #127  Wysłany: 2009-09-22, 10:14  


Wczoraj dowiedziałam się, że te utraty przytomności które miał mój tata, to mogą być objawy tzw "pseudotumor" (tu akurat rzekomy guz mózgu) ,tzn, że choć w mózgu nie ma przerzutów, on odbiera to tak, jakby był tam guz i daje takie właśnie objawy.
Ponoć czasem właśnie tak się zdarza podczas choroby nowotworowej.
Piszę to, bo może komuś się przydać takie wyjaśnienie.
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #128  Wysłany: 2009-10-05, 10:58  


Mój tata ciągle czuje się dobrze. :)
Za tydzień jedziemy na wizytę do WCO, będą już wyniki TK.
Wobec dobrego samopoczucia taty, mam nadzieję, ogromną nadzieję, że choroba bardzo mocno przystopowała...
I tu następują pytania:
-Czy wynik TK może nas zaskoczyć, pozytywnie oczywiście?
-Jak długo w taty przypadku może trwać taka poprawa?
Wiem jednocześnie, że te pytania są bezsensowne, ale jestem już bardzo nerwowa, czekając na wynik.
I bym bardzo chciała już wiedzieć co dalej.
Znowu mam odczucie, patrząc na tatę, że jest wszystko ok, że choroba się cofnęła...tak bardzo tego chcę...
 
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #129  Wysłany: 2009-10-05, 11:09  


jusiu
Super, że tata czuje się dobrze. Mam nadzieję, że wynik TK potwierdzi Twoje oczekiwania.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Andrzej W.
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #130  Wysłany: 2009-10-07, 13:32  


Tacie wyskoczyła jakaś dziwna, swędząca wysypka na twarzy i klatce piersiowej.
Nie mam pojęcia co to może być. Staram się dodzwonić do dermatologa.
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
aniq 


Dołączyła: 05 Paź 2009
Posty: 28
Skąd: Szczecin
Pomogła: 4 razy

 #131  Wysłany: 2009-10-07, 13:48  


Tak koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem. Moze przyczyną jest jakis lek albo naswietlania??? Efekt uboczny? W każdym razie życzę aby wysypka szybko zniknęła. Jusiu, napisz proszę co to wogole jest i skad sie wzieło jak już bedziesz wiedziala. Jestem z Tobą i trzymam kciuki za tatę.
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #132  Wysłany: 2009-10-09, 16:16  


Wysypka zniknęła już.
Dziś zauważyłam, jak tata smaruje sobie rękę maścią. Przyznał, że od paru dni ręka mu drętwieje i ciąży. Niby powiedział, że nie boli, ale sama nie wiem..
Troszkę się wystraszyłam, bo pomyślałam o przerzutach, ale podejrzewam, że wtedy by wystąpiły bardzo silne bóle?
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #133  Wysłany: 2009-10-09, 17:57  


Na tę chwilę trudno cokolwiek powiedzieć bo nie wiadomo w którą stronę to pójdzie (trzeba obserwować, czy nie pojawi się wyraźny ból i czy nie będzie się nasilał) -
jednak drętwienia kończyn bardzo często pojawiają się jeszcze wiele miesięcy po chemioterapii (jako skutek uboczny tego leczenia). Tu były jeszcze b.silne naświetlania klatki piersiowej - tak więc taka lekka neuropatia obwodowa moim zdaniem nie powinna zaskakiwać.
Trzeba obserwować i na tę chwilę stosować to co pomaga, lekki masaż ręki, maść rozgrzewająca, ćwiczenia ruchowe (delikatne).
Trzeba też wziąć pod uwagę -jako przyczynę- układ krążenia, który również dostał agresywnym leczeniem onkologicznym 'w kość' - i tu tak samo: obserwować czy dolegliwości nie będą się nasilać (lub nie pojawią się nowe/inne).
Gdyby pojawił się ból (i narastał) trzeba będzie zrobić RTG, ale na razie raczej nie ma wskazań :)
przytulam ciepło :)

PS. Kilka postów wyżej widziałam wyniki morfologii - wszystkiego po troszku za mało, ale po takim leczeniu to naprawdę jedynie 'po troszku' :)
Leukopenia/limfopenia - chrońcie tatę przed kontaktem z tzw. 'skupiskami ludzkimi' (nie powinien pojawiać się np w zatłoczonym sklepie, kościele , hehm- przychodni, itp. bo to jak zaproszenie dla infekcji.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #134  Wysłany: 2009-10-10, 09:49  


Dziękuję Ci kochana DSS za odpowiedź.
Uspokoiłaś mnie, że z tą ręką to może jeszcze pozostałości po leczeniu.
Ostatnio chyba coś zbytnio przewrażliwiona jestem, ale wolę wszystko mieć pod kontrolą, żeby niczego nie przeoczyć.
Trzymajcie kciuki za poniedziałkową wizytę o 8.
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
pixi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Sty 2009
Posty: 459
Skąd: Poznań
Pomogła: 73 razy

 #135  Wysłany: 2009-10-10, 10:33  


Jusiu, mój mąż też uskarża się na drętwienie nóg( wiem, nie ręka,ale też kończyna ;) )i lekarze mówia, że to neuropatia po chemii i to minie po jakims czasie . A, może to ważne :drętwienie nasila się, gdy bierze Pabi, maleje , gdy odstawia lek (no, ale wtedy pojawiają sie inne dolegliwości - nie kijem go , to pałką!)
pozdrawiam serdecznie
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group