1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz pluc Oczekiwanie na tk
Autor Wiadomość
jaszczurra82 


Dołączyła: 29 Kwi 2018
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2018-04-29, 10:43  Guz pluc Oczekiwanie na tk


Dzien dobry. Chciala bym uzyskac porade w sprawie mamy. Ma obecnie 60lat. Ok ok 3lat choruje na POChP. Ostatnio przy kontrolnym rtg pluc wyszlo jakies zacienie owalne w polu dolnym pluca przysercowo. Powtorzono zdjecie. Niestety zacienie nadal jest. Dostala skierowanie w trybie pilnym na tk. Mamy w srode.Kiedy rozmawialam zlekarzem nie chcial mi nic powiedziec po za tym ,ze zacienie ma ok 17mnm...rozumiem to ze aby cokolwiek stwierdzic potrzebny wynik tk. Jednakze ja odchodze od zmyslow. Martwie sie bardzo. Czy kazde takie zacienie to rak?Czy moze to byc np wezel chlonny czy jakis zrost? Wiele czytalam na ten temat i mam teraz metlik w glowie. Czy ktos moglby udzielic mi jakiejs odpowiedzi? Chciala bym wiedziec czego sie spodziewac. Z gory dziekuje za kazda odpowiedz.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2018-04-29, 16:40  


jaszczurra82 napisał/a:
Kiedy rozmawialam zlekarzem nie chcial mi nic powiedziec po za tym ,ze zacienie ma ok 17mnm...rozumiem to ze aby cokolwiek stwierdzic potrzebny wynik tk.

Dokładnie tak, jeżeli "coś" wychodzi na zdjęciach RTG należy zrobić dokładniejszą diagnostykę czyli TK klatki piersiowej. Lekarz nic nie powiedział bo co miał powiedzieć?, diagnozy postawić jeszcze nie może.
jaszczurra82 napisał/a:
Czy kazde takie zacienie to rak?

Nie, może być jakiś stan zapalny, może być płyn, może być węzeł, może być cień od sutka, może być zmiana niezłośliwa, inna choroba płuc i w końcu może być i rak.

jaszczurra82 napisał/a:
Czy ktos moglby udzielic mi jakiejs odpowiedzi?

Niestety na tą chwilę nic nie jesteśmy w stanie powiedzieć, trzeba zrobić TK i wtedy będzie większa możliwość oceny sytuacji.

pozdrawiam
 
jaszczurra82 


Dołączyła: 29 Kwi 2018
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2018-04-29, 21:59  


Dziekuje bardzo za odpowiedzi....gdy beda juz wyniki tk...przedstawie je. Ludzie sie nadzieja ,ze nie bedzie to najgorsze....pozdrawiam
 
jaszczurra82 


Dołączyła: 29 Kwi 2018
Posty: 5

 #4  Wysłany: 2018-05-02, 15:06  


Dzien dobry. Mama juz po tk. Oczywiscie trzeba czekac na opis. Jednak poprosilam radiologa aby wstepnie powiedzial nam czy cien na zdjeciu rtg jest faktycznie guzem. Radiolog na bierzaco ogladnol zdjecia.Na szczesie okazalo sie ,ze guza nie ma w tym miejscu!!!!Co bardzo mnie ucieszylo. Sa jakies zwapnienia i zrosty...ponoc wielu ludzi tak ma.... Pan radiolog kilkukrotnie odpowiedzial na moje pytanie na temat guza ,ze go tam na pewno nie ma. Jednak na opis trzeba niestety poczekac.....czy mozliwym jest aby powtorzone zdjecie rtg pokazalo,ze "cos"jest a tomografia tego nie potwierdzila?tzn czy tomograf mogl cos przeoczyc?
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #5  Wysłany: 2018-05-03, 20:21  


Cytat:
tzn czy tomograf mogl cos przeoczyc?
Tomografia komputerowa jest dokładniejsze badaniem niż rentgen. Raczej trzeba wyjść z założenia że to co tu wyjdzie odpowiada stanowi faktycznemu.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #6  Wysłany: 2018-05-03, 23:03  


jaszczurra82 napisał/a:
Pan radiolog kilkukrotnie odpowiedzial na moje pytanie na temat guza ,ze go tam na pewno nie ma.

Przecież na zdjęciu RTG nie było mowy o guzie tylko zacienieniu więc raczej na TK zacienienie też nie powinno okazać się guzem. Zawsze jak w RTG wychodzą jakieś cienie trzeba to sprawdzić w TK bo cień też może okazać się stanem rakowym.

Tylko się cieszyć, że nic groźnego radiolog nie widział a wynik jak najbardziej powie wszystko.
jaszczurra82 napisał/a:
Sa jakies zwapnienia i zrosty...ponoc wielu ludzi tak ma....

Tak, podczas naszego życia mamy różne przeziębienia, stany zapalne i tworzą się tego typu rzeczy, które nie sa niczym groźnym, poza tym mama choruje na POChP więc to też może powodować jakieś zmiany w płucach.
jaszczurra82 napisał/a:
czy mozliwym jest aby powtorzone zdjecie rtg pokazalo,ze "cos"jest a tomografia tego nie potwierdzila?tzn czy tomograf mogl cos przeoczyc?

To co napisałam wyżej, zacienienie to nie guz więc pełen spokój, na pewno TK wyłapałby/wyłapie wszelkie nieprawidłowości.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group