1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz na trzustce w trakcie diagnozy. Co trzeba wiedzieć?
Autor Wiadomość
Agahaga 


Dołączyła: 04 Sty 2023
Posty: 7
Skąd: Toruń

 #1  Wysłany: 2023-01-05, 21:52  Guz na trzustce w trakcie diagnozy. Co trzeba wiedzieć?


Dzień dobry,
Sprawa dotyczy mojego Taty, 66 lat.

Po TK został wykryty guz na głowie trzustki i (???) na brodawce Vatera.

Tata dostał kartę dilo i skierowanie na dalsze badania:
11.01.23 gastroskopia
20.01.23 RM
29.01.23 EUS

Najbardziej martwi mnie termin EUS, ponieważ dokładając czas oczekiwania na wyniki histopatu, zrobi nam się koniec lutego.
Stąd moje pytanie: Czy takie terminy oczekiwania są w tym przypadku akceptowalne, czy stawać na głowie i szukać bliższego terminu. Po wstępnym rozpoznaniu wiem, że w obrębie 200 km chyba nic nie znajdziemy, nawet prywatnie.

Myślimy o konsultacji u prof.Lampe. Czy już teraz, czy jak będzie więcej wyników (czyli za dwa mies.)?
Czy faktycznie konsultację u tego doktora polecacie? W internecie czyta się skrajne opinie (na znany lekarz ocena 1/5). Obecnie Tata jest pod opieką Onkologii w Bydgoszczy. Czy to jest OK?

Czy jeszcze coś powinniśmy na tym etapie wiedzieć/zrobić?

Co myślicie o tych wynikach na tę chwilę?

Dodam, że Tata bez żadnych objawów, ogólnie zawsze zdrowy, aktywny, tomograf robiony z powodu monitorowania stanu nerek.

Pozdrawiam serdecznie


przepisałam opis tomografu, bo nie umiem załączyć pliku

Wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, pozaginany w ok. dna, bez uwapnionych złogów.
Drogi żółciowe niepowiększone.
Trzustka niepowiększona. W głowie widoczny lito-torbielowaty obszar o śr. ok. 13mm.
Poszerzony przewód Wirsunga do 6mm. Nieoczywisty w wykonanym badaniu obraz ok. brodawki Vatera - uchyłek lub Tu - konieczna dalsza diagnostyka.
Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych, ze zwapnieniami w torebce.
Nadnercza bez zmian.
Nerki z licznymi torbielami korowymi, dominujące - w prawej - 30mm; w lewej - 33mm.,
złogi w nerce prawej - w kielichu górnym - 1mm, 2mm; w środkowym 3,5mm, w dolnych 2mm, 2mm. Złogi w nerce lewej - w kielichach górnych - 3mm, 2mm, w dolnym 10mm.
Pęcherz moczowy bez zmian.
Przerost prostaty.
W.chłonne niepowiększone.

oraz badania z krwi

hematokryt HCT 44,6%
krwinka czerwone RBC 4,92%
hemoglobina HGB 14,9
krwinki białe WBC 6,19

wskaźniki czerwonokrwinkowe
MCV 90,7
MCHC 33,4
MCH 30,3
RDW-SD 42,5
RDW-CV 12,8
płytki krwi PLT 239
PDW 13,9
MPV 10,9
P-LCR 32
PCT 0,26

Rozmaz
NEUR 3,08
LYMPH 2,39
MONO 0,59
EO 0,12
BASO 0,04
IG 0,02
RE-LYMPH 0,1
AS-LYMPH 0,01
%NEUT 49,9
%LYMPH 38,6
%MONO 9
%EO 1,9
%BASO 0,6
%IG 0,3
%RE-LYMPH 1,6
%AS-LYMPH 0,2

OB(C59) 2

Lipaza 39
Glukoza 115

CA-19.9 7,6

TSH 1,060
PSA 3,19
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #2  Wysłany: 2023-01-05, 22:54  


Witaj najważniejsza jest szybka diagnostyka, Terminy badań nie są zbyt odległe ważne że wątroba i węzły są czyste. Niestety w raku trzustki niejednokrotnie da się ustalić stopień zaawansowania dopiero podczas operacji. Czasem zdarza się, że pomimo dobrych wyników radiologicznych choroba bywa mocno zaawansowana co ogranicza możliwości leczenia. Co do prof. Lampe nie potrafię poradzić jast uważany za świetnego specjalistę od nowotworów trzustki i znakomitego chirurga. Pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2023-01-05, 23:51  


Witaj na forum Agahaga,

Faktycznie, tak jak napisał mVeltan, szybka diagnostyka jest ważna. U Was już w przyszłym tygodniu będzie gastroskopia - czasem w „zwykłej” gastro też można obejrzeć okolice brodawki Vatera, podczas ogladania wnętrza dwunastnicy. Być może pierwsze wnioski już wówczas sie pojawią.

Nastepnie za 2 tygodnie bardzo ważne badanie pozwalające na różnicowanie zmian torbielowatych trzustki czyli MRI, ono może wstępnie określić rodzaj zmiany i jej ewentualnie podejrzane cechy albo ich brak. Doświadczony radiolog będzie umiał ocenić charakter zmian w trzustce. Oczywiście to EUS ma dać odpowiedź co kryje się w aspiracie ze zmiany torbielowatej, ale czasem już wcześniej, właśnie po MRI, lekarze wiedzą całkiem sporo.
Centrum Onkologii w Bydgoszczy to doświadczony ośrodek i sądzę, że warto rozpocząć i zakończyć zaplanowaną diagnostykę w tym miejscu.

Jeżeli chcesz poczytać o diagnostyce i o leczeniu to np. tutaj:

http://onkologia.zaleceni...go_20151202.pdf
str.140-142
oraz
http://www.pnmedycznych.p..._8b_030-037.pdf

Pozdrawiam serdecznie, missy.
 
Agahaga 


Dołączyła: 04 Sty 2023
Posty: 7
Skąd: Toruń

 #4  Wysłany: 2023-01-06, 08:38  


Gastro zostało zlecone właśnie w celu obejrzenia brodawki. Ten guz torbielowaty ma być oceniony z wycinkiem przez EUS. Onkolog w ogóle nie zlecił MR tylko lekarz który .a robić EUS. Tego badania nie da się przyspieszyć, ale w takim razie powalczymy o termin rezonansu.
Liczyłam, że jak zobaczycie badania krwi to powiecie, że nie jest tak źle...
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2023-01-06, 10:24  


Agahaga,

Wyniki laboratoryjne są ok, no może ten cukier trochę wysoki. Od dawna taki jest?

Ale generalnie nic niepokojącego nie widać. Wszystkie wyniki mieszczą się w normie.
Natomiast diagnozy co do zmiany w trzustce nie stawia się z badań krwi.
Poza tym na forum w ogóle nie stawiamy diagnoz.

Zmiana jest mała i zdecydowanie trzeba ją obejrzeć w dokładnym badaniu obrazowym z kontrastem, to powinno powiedzieć więcej niż dotychczasowa tomografia.

Na pewno sytuacja wymaga dokładnej diagnostyki bo zmiana na trzustce to zawsze najpierw brzmi bardzo niepokojąco. Ale na razie nikt na pewno Wam nie mówi, że jest bardzo źle.
Wiem, trudno zachować spokój w takim momencie, ale tak niestety jest zawsze na etapie diagnostyki. Wszyscy tutaj doskonale rozumiemy Wasz niepokój.

Trzymajcie się, pozdrawiam.
 
Agahaga 


Dołączyła: 04 Sty 2023
Posty: 7
Skąd: Toruń

 #6  Wysłany: 2023-01-06, 10:47  


Dziękuję za te słowa,
Na temat cukru nic nie wiem, nie było wcześniej tego tematu w ogóle.

Pozdrawiam serdecznie
 
Agahaga 


Dołączyła: 04 Sty 2023
Posty: 7
Skąd: Toruń

 #7  Wysłany: 2023-01-11, 20:39  


Witam serdecznie,

mam wynik gastroskopii. Przepiszę, bo nie umiem wstawić załącznika (a szkoda, bo są też zdjęcia):

wskazanie do badania: ocena brodawki Vatera

opis:
Przełyk drożny. Linia Z równa, na wysokości górnej granicy fałdów żołądkowych. Wpust ścisły. Jeziorko skąpe, śluzowe.
Ufałdowanie prawidłowe wygładza się całkowicie. Błona śluzowa żołądka przekrwiona, zanikowa w trzonie. Antrum gładkie.
Odźwiernik drożny. Opuszka prawidłowa. W części dalszej uchyłek z widocznym ujściem raczej drodakwi (literówka - brodawki??) mniejszej, bezpośrednio brodawki Vatera nie uwidoczniono, nie stwierdzono w części dalszej dwunastnicyzmian o charakterze TU, dalsza część dwunastnicy w widocznym odcinku niezmieniona.

Rozpoznanie:
Przewlekłe zanikowe zapalenie żołądka . Uchyłek dwunastnicy.

Procedury:
gastroskopia z wycinkami, 2 but, I z antru., II z trzonu

do tego są zdjęcia i schemat skąd pobrali wycinki.
Co ciekawe wynik histopatu ma być za tydzień na biurku onkologa.

do tego mam dziś wynik USG, które było powtórzone na zlecenie znajomego chirurga, który pokierował do lekarza, który jego zdaniem ma świetne oko i jeszcze lepszy sprzęt, co jest podobno kluczowe. Nie sądzę, żeby coś wniosło...

wątroba: normochogeniczna, jednorodna, niepowiększona
Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe: nieposzerzone
przewód żółciowy wspólny: nieposzerzony
pęcherzyk żółciowy: cienkościenny, bez złogów
trzustka: hiperechogeniczna, jednorodna, niepowiększona. Widoczny jest nieposzerzony przewód trzustkowy.
Aorta brzuszna: nieposzerzona, ściany równe
żyła główna dolna: nieposzerzona:
Nerka prawa:
.... to wiadomo z tomografu... śledziona... gruczoł krokowy...
Powiększonych węzłów chłonnych oraz zbiorników płynu w jamie brzusznej nie zobrazowano.

koniec

Ciekawą informację, która być może przyda się innym, którzy będą rozważać decyzję o wyborze ośrodka leczenia i lekarzy, przekazał nasz znajomy chirurg. Co prawda, przyjmuje tylko prywatnie, ale bardzo polecał Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu jako bardzo dobry ośrodek onkologiczny. Ponieważ EUS ma być wykonywany w Toruniu (z racji tego, że Onkologia Bydgoszcz nie ma tego sprzętu), radził trzymać się lekarzy w Toruniu. Po remoncie toruńskiego Szpitala (a właściwie jego budowie od podstaw) został on świetnie wyposażony w sprzęt, którego nie mają (pewnie tej jakości) szpitale w Bydgoszczy, do tego nowoczesne oddziały. Podobno specjaliści z Bdg zaczęli już się przenosić i kolejni też mają dołączyć, żeby Toruń miał prężną onkologię. Trochę mnie to zdziwiło, bo jednak Bydgoszcz znana jest od lat. Ale to oczywiście do osobistej decyzji.

Z ciekawością czekam na waszą interpretację wyników.
Jutro MRI (przyspieszone z 20.01)

pozdrawiam i spokojnej nocy
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #8  Wysłany: 2023-01-12, 10:35  


Agahaga na moje oko to wyniki nie są złe
Agahaga napisał/a:
W części dalszej uchyłek z widocznym ujściem raczej drodakwi (literówka - brodawki??) mniejszej, bezpośrednio brodawki Vatera nie uwidoczniono, nie stwierdzono w części dalszej dwunastnicyzmian o charakterze TU, dalsza część dwunastnicy w widocznym odcinku niezmieniona.
ale trzeba poczekać na histopatologię.
Narazie spokojnie.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #9  Wysłany: 2023-01-13, 00:53  


Wynik USG jest dobry nie ma powiększonych węzłów, gastroskopia też nie wygląda żle. Co się naprawdę dzieje wyjaśni MR i EUS. Pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2023-01-14, 19:46  


Agahaga napisał/a:
Przepiszę, bo nie umiem wstawić załącznika (a szkoda, bo są też zdjęcia):



Funkcja dodawania załączników niestety nie działa.
Możesz dodać wyniki jako obrazek tzn.zdjęcie:
- piszesz nowy post, wystarczy nawet 1 słowo, nastepnie przewijasz w dół, klikasz „Podgląd”

- po wyświetleniu się posta w podglądzie ponownie przewijasz w dół i klikasz ”Kliknij aby dodać zdjecie do wiadomości” (zielona czcionka)

Następnie ze swojej biblioteki zdjęć wybierasz zdjęcia i wklejasz je - w formacie 500 pikseli, trzeba to zaznaczyć przed wgraniem zdjęcia, żeby było potem czytelnie. I już.
 
Agahaga 


Dołączyła: 04 Sty 2023
Posty: 7
Skąd: Toruń

 #11  Wysłany: 2023-01-28, 18:47  


Witam ponownie, mamy opis rezonansu

Dane kliniczne ze skierowania:
podejrzenie zmiany w trzustce

Opis:
Wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, pozaginany w ok.dna, o zachowanym świetle.
Drogi żółciowe nieposzerzone.

Trzustka niepowiększona. Bez widocznego ewidentnego Tu; głowa z dodatkowym płacikiem - możliwa trzustka dwudzielna. Podejrzenie obecności małego uchyłka dwunastnicy.
Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Niskosygnałowa powierzchnia odcinka śledziony - prawdopodobnie zwapnienia w torebce.
Nadnercza bez zmian.
Nerki (...)
Aorta nieposzerzona.
W.chłonne niepowiększone.

Wnioski
bez widocznych cech Tu trzustki
------------------------------------------------------------

Nie ukrywam, że ucieszył nas wynik rezonansu, jednak zastanawiam się co się stało z 13-milimetrowym guzem na głowie trzustki, który wyszedł na tomografie.

W poniedziałek EUS i to badanie wraz z histopatem (z gastroskopii sprzed 2 tyg.) da pewnie ostateczną odpowiedź.

Łudzę się, że temat zamkniemy i zapomnimy...

Pozdrawiam wszystkich
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2023-01-30, 20:52  


Agahaga,

Oczywiście, że to bardzo dobra informacja. Natomiast ja nie jestem w stanie zinterpretować porównawczo rezonansu i tomografii, to zadanie dla radiologa. Być może to co w TK bez kontrastu ( czy tak?) wyglądało podejrzanie, w rezonansie ( z kontrastem?) zyskało precyzyjniejsze kształty.

I być może właśnie taka konsultacja radiologiczna byłaby wskazana, aby wyjaśnić różnice. Trzymam kciuki za wynik EUS i pozdrawiam serdecznie.
 
Agahaga 


Dołączyła: 04 Sty 2023
Posty: 7
Skąd: Toruń

 #13  Wysłany: 2023-02-01, 19:49  


Dobry wieczór,

wynik badania EUS:

Badanie wykonano echoendoskopem liniowym. Endosnograficznie wątroba w dostępnym w badaniu zakresie niepowiększona, bez zmian ogniskowych, bez cech choelstazy. Drogi żółciowe zewnątrzwątrobowe poszerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bezkamiczy. Trzustka niepowiększona. Przewód trzustkowy główny poszerzony. Endosnograficznie poszerzone drogi żółciowe i poszerzony przewód trzustkowy główny uchodzą w okolicy hipoechogennej zmiany średnicy 15mm - endoskopowo w tym miejscu widoczny uchyłek okołobrodawkowy dwunastnicy. Poza tym bez patologii.

Rozpoznanie:
uchyłek okołobrodawkowy dwunastnicy
----------------------------------------------------------------------------------

Szczerze mówiąc jesteśmy trochę skołowani. o trzustce jedno słowo - nieposzerzona,
drogi żółciowe poszerzone, w rezonansie nieposzerzone, w tomografii poszerzone...
o guzie 13mm na głowie ani słowa. Czy to możliwe żeby był taki rozrzut w badaniach?

A na dodatek, co by nie mówić o szpitalu w Toruniu - być może super specjaliści i nowiutki sprzęt, ale gadać to tam nie ma z kim. Nikt nic nie wie na oddziale, nikt nie ma czasu na udzielenie informacji nt. badania (a tata był tam 4dni), wypis przyniosła sekretarka wraz ze skierowaniem do onkologa. Nie było możliwości zamienić z lekarzem ani jednego zdania. Oddział chirurgii onkologicznej w Toruniu niekomunikatywny.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #14  Wysłany: 2023-02-02, 09:22  


Agahaga napisał/a:
hipoechogennej zmiany średnicy 15mm


Agahaga, ja lekarzem nie jestem. Ale poczytalam trochę o tych uchyłkach okołobrodawkowych i wychodzi mi, że spokojnie moją udawać zmianę w głowie trzustki. W takim uchyłku może być płyn, gaz, zmiana chyba może wyglądać podejrzanie.








Mam nadzieję, że na wizycie u onkologa usłyszycie dobre wieści.

Pozdrawiam bardzo serdecznie, missy.
 
Agahaga 


Dołączyła: 04 Sty 2023
Posty: 7
Skąd: Toruń

 #15  Wysłany: 2023-05-29, 22:10  


Witam po przerwie i przepraszam, że nie dałam znać co dalej. Chyba ze szczęścia mnie odcięło.
A więc onkolog zamknął temat słowami - taka uroda.

Do tych co się martwią na zapas - są też historie z happy endem.

Pozdrawiam wszystkich, dziękuję za wsparcie i życzę zdrowia. :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group