1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy jest bardzo źle ?
Autor Wiadomość
Remislanc 


Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2015-01-22, 10:08  Czy jest bardzo źle ?


Witam serdecznie.
Moja 85 letnia ciocia zaczyna chyba walkę z nowotworem.... Byłem razem z nią u chirurga, który kazał zrobić kilka badań: markery, rektoskopię, kolonoskopię, rtg płuc, rezonans). Markery już odebrała i niestety rosną. CEA w listopadzie wynosiły 3,5, w grudniu 4,3 a wczoraj prawie 6 ! Ma też guz na jelicie który się powiększa. Co mozna o tym sadzić ? Ciocia sama nie za bardzo chce rozmawiać na ten temat ( nie chce martwić rodziny). Wyniki badań zdobyłem małym podstępem. Dodam, że ok. 2 lat temu miała usuwane polipy z jelita.
Proszę o jakieś wskazówki, czy z ciocią jest b. źle ?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2015-01-22, 10:15  


Witaj Remislanc,
przede wszystkim należy zrobić badania wyznaczone przez lekarza. Bez informacji o ich wynikach nic konkretnego nie da się napisać. Próbuj przekonać Ciocię do wykonania badań.. :)

Pozdrawiam
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Remislanc 


Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2015-01-22, 10:24  


Ciocia jest chętna do badań i świetnie je znosi ( 3 kolonoskopie w ciągu ostatnich miesięcy bez znieczulenia:)). Natomiast nie przekazuje informacji o wynikach badań czy uwag chirurga. Mówi że jest trochę gorzej ale nie jest źle. Albo że po rektoskopii nic lekarz nie mówił a za godzinę że guz się trochę powiększył. Lekarz mi nic nie powie bo nie jestem najbliższą rodziną. Jej syn się nie interesuje się jej chorobą - czeka tylko na jej śmierć...:(Udało mi się tylko podejrzeć te markery, które wg mnie szybko rosną. Czy to oznacza coś niedobrego ?
 
ewa67 



Dołączyła: 30 Wrz 2013
Posty: 101
Skąd: Wa-wa,Frankfurt
Pomogła: 33 razy

 #4  Wysłany: 2015-01-22, 10:35  


A nie mozesz poprosic cioci o upowaznienie ciebie do informacji?z tego co wiem przy przyjeciu do szpitala wymagana jest taka zgoda.
_________________
Dla mnie to nic. Nowe milenium, nowy wiek czy nowy rok. Dla mnie to jeszcze kolejny dzień, kolejna noc. Słońce, księżyc, gwiazdy pozostaną te same...
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #5  Wysłany: 2015-01-22, 10:45  


To bardzo dobrze, że chętnie poddaje się badaniom.
Odnośnie markera CEA prawidłowe stężenie CEA nie powinno przekraczać wartości 4,0 pg/ml. Druga sprawa - to kiedy stężenie tego markera przekracza 20 ug/l - wówczas istnieje podejrzenie raka. W przypadku Twojej Cioci praktycznie odchylenie od normy jest niewielkie, ale rzeczywiście wskazuje tendencję wzrostową.

Myślę, że Ciocia wymaga obecności kogoś bliskiego przy wizytach u lekarza. Bo informacje uzyskiwane są wskazówką do dalszego postępowania. Wiadomo i wiek i stres nie gwarantują rzetelnego przekazu. W tej wyjątkowo trudnej chorobie asystowanie i wsparcie rodziny jest niezbędne.

Aby uzyskać pomoc, poradę na Forum - potrzebne są wszystkie wyniki badań dokładnie przepisane.

Pozdrawiam
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Remislanc 


Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2015-01-22, 10:48  


Raczej odpada :(. Kilka lat temu jak była na operacji usunięcia tych polipów też nikogo nie chciała "wtajemniczyć" w szczegóły....W mojej rodzinie starsze pokolenie wyznaje głupią zasadę: o chorobach nie rozmawiamy, to są nasze problemy, nie martwimy innych. A chciałbym jakoś pomóc dlatego szukam informacji n/t tych markerów.

[ Dodano: 2015-01-22, 10:51 ]
Dziękuję wszystkim za pomoc. Postaram się dotrzeć jakoś do wyników i wtedy podzielę się na forum. Tylko czy mi się uda.....

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2015-01-22, 11:17 ]
Szukając pomysłu na dotarcie do wyników nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Zakładając opcję optymistyczną - nie jest to nowotwór, ewentualnie udana próba pokonania choroby ( operacja, chemia). I oby tak było :) . A wersja pesymistyczna ? Jak długo Ciocia może się męczyć? Wiem, że tego nikt nie wie ale może z doświadczeń własnych.Zdaję sobie sprawę, że wiek też robi swoje....
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2015-01-22, 11:25  


Remislanc napisał/a:
A chciałbym jakoś pomóc dlatego szukam informacji n/t tych markerów.

Marker CEA jest bardziej przydatny w kontrolowaniu choroby nowotworowej po operacji. Jego przydatność w diagnostyce jest niewystarczająca. Stężenie tego markera może być podwyższone niekoniecznie z powodu choroby nowotworowej. Natomiast jako dodatkowe - owszem może być brane pod uwagę.

Postaraj się dotrzeć do Cioci i wpłynąć na zmianę postawy... ;)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2015-01-22, 16:59  


Wytłumacz cioci, że ma już swoje lata i będzie Jej coraz trudniej jeździć, załatwiać, może jakieś recepty, podwieźć na badania a poza tym, że lekarze będą bardziej zainteresowani pacjentem i pomocą jeśli będą widzieli, że cioci ktoś towarzyszy, komu zależy na Jej zdrowiu i życiu.
Czasami trzeba wobec ludzi starszych użyć podstępu żeby coś osiągnąć, na coś wpłynąć i może w ten sposób ciocia podpisze papiery, że jesteś upoważniony do wglądu w Jej dokumentację medyczną czy też rozmowę z lekarzem.

Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group