1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy bronchoskopia jest konieczna?
Autor Wiadomość
AgAPo 


Dołączyła: 04 Sie 2015
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2015-08-04, 13:22  Czy bronchoskopia jest konieczna?


Dzień dobry; moja mama (62 lata) otrzymała wynik TK o treści: nieregularny guz 27x25 w drugim segmencie płata prawego płuca (Ca pullmonolis dex. susp.). Pozostały miąż płucny rozedmowo przejściowy bez patologicznych zagęszczeń.

Guz nie jest naciekający a węzły chłonne niepowiększone. Mama jest nałogową palaczką z rosnącym problemem kaszlu, duszności, chrypki, tracenia głosu.

Badanie po RTG zlecił prowadzący pulmonolog, onkolog obejrzał i wysłał z powrotem do pulmonologa, że trzeba się tym szybko zająć. Ta wyznaczyła na czwartek bronchoskopię fiberoskopową i powiedziała, że nie ważne kiedy będą wyniki wysyła mamą na operację usunięcia guza do Czerwonej Góry (Czy to dobry ośrodek? Jakiego lekarza tam szukać?).

Mam więc pytanie, czy tę bronchoskopię trzeba robić skoro i tak guz jest do usunięcia? Przecież badania his.pat. można wykonać już po operacji. Wydaje mi się, że lepiej go nie ruszać.
I drugie: na co należy zwrócić uwagę przed i po bronchoskopii (jeśli jest konieczne) i w jaki sposób przygotować się do operacji (jakie badania itp.).

Dodam, że w badaniu TK sprzed kilku tygodni wykryto u mamy owalną torbiel 26x22 w tylno-dolnej ścianie żołądka przedodźwiernikowej, ale onkolog i pulmonolog na razie nie kazali się tym przejmować (jeśli załatwimy sprawę płuc onkolog zleci gastroskopię).

Proszę o szybką odpowiedź, bo badanie ma być za dwa dni. Z góry dziękuję.
_________________
AgAPo
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-04, 14:17  


AgAPo,

Cytat:
Proszę o szybką odpowiedź, bo badanie ma być za dwa dni.


Przede wszystkim, takie stawianie sprawy na forum onkologicznym jest nie na miejscu. Tutaj kazdy udziela sie w swoim wolnym czasie, jest okres wakacyjny, sporo osob jest na urlopie.
Nikt ci nie obieca, ze dostaniesz odpowiedz na kazde zapytanie na forum bardzo szybko - kazdy odpowiada w miare swoich mozliwosci.

A teraz do rzeczy:

przede wszystkim wklej wynik TK od poczatku do konca, bez wyrywkowych informacji, wypisy ze szpitali.

Jakosc informacji, ktora podasz, determinuje jakosc odpowiedz, ktora otrzymasz.

Cytat:
Guz nie jest naciekający a węzły chłonne niepowiększone.


Na podstawie czego to stwierdzono? Podaj wyniki.

Cytat:
Mam więc pytanie, czy tę bronchoskopię trzeba robić skoro i tak guz jest do usunięcia?


Tak, skoro lekarz tak zadecydowal, to trzeba tak robic. Da odpowiedz na pytanie, jaki to rak i z czym mamy do czynienia, bo niestety prawie pewne jest to, ze to rak pluca, niestety.

Cytat:
Wydaje mi się, że lepiej go nie ruszać.


Na podstawie czego ci sie to wydaje? Mamy 21 wiek, a niestety ciagle pokutuje przeknanie, ''zeby raka nie ruszac''. To wierutna bzdura.

Cytat:
Dodam, że w badaniu TK sprzed kilku tygodni wykryto u mamy owalną torbiel 26x22 w tylno-dolnej ścianie żołądka przedodźwiernikowej


Wklej wynik TK.
 
Bonaj 


Dołączył: 10 Kwi 2014
Posty: 468
Pomógł: 53 razy

 #3  Wysłany: 2015-08-04, 14:55  


AgAPo napisał/a:
Mam więc pytanie, czy tę bronchoskopię trzeba robić skoro i tak guz jest do usunięcia?

Dobrze wiedzieć przed usunięciem z czym ma się do czynienia. W zależności od histopatologii może być różne postępowanie operacyjne.

AgAPo napisał/a:
Wydaje mi się, że lepiej go nie ruszać.

Dlaczego tak Ci się wydaje, jesteś lekarzem?

AgAPo napisał/a:
na co należy zwrócić uwagę przed i po bronchoskopii (jeśli jest konieczne) i w jaki sposób przygotować się do operacji (jakie badania itp.).

Do bronchoskopii trzeba być na czczo. Pewnie Mama dostanie wskazówki jak się przygotować.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. – (Aureliusz Augustyn z Hippony)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2015-08-04, 17:45  


AgAPo napisał/a:
Mam więc pytanie, czy tę bronchoskopię trzeba robić skoro i tak guz jest do usunięcia?

Najpierw sprawdza się co to jest, a dopiero potem można kierować na usunięcie lub nie.

Więc tak, bronchoskopia jest wskazana.
_________________
 
AgAPo 


Dołączyła: 04 Sie 2015
Posty: 2

 #5  Wysłany: 2015-08-04, 19:45  


Dziękuję za szybką odpowiedź mimo okresu urlopowego.

Też jestem aktualnie daleko od mamy, a wszystkie cytaty z TK otrzymałam telefonicznie. Mam nadzieję, że do czwartku będę je widziała, ale z tego co mi przedyktował tato dodatkowo jest podane jedynie na jakim aparacie było wykonane, rodzaj kontrastu itp., a w TK żołądka, że w widocznej części płuc nie ma zmian.

Zastanawia mnie dlaczego lekarka powiedziała, że nie ma co czekać na wyniki bronchoskopii, ani konsultować TK w innym miejscu, gdyż trzeba guza jak najszybciej usunąć, najlepiej do końca sierpnia. Stąd też moje pytanie.

Mama wcześniej nie leczyła się szpitalnie. Wyniki ogólne (poza podwyższonym poziomem cukru i cholesterolem były ok.) Jedynie problemy, o których pisałam wcześniej skłoniły mnie do wysłania mamy do pulmonologa... i tak to się zaczęło.
_________________
AgAPo
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2015-08-04, 19:54  


AgAPo napisał/a:
Zastanawia mnie dlaczego lekarka powiedziała, że nie ma co czekać na wyniki bronchoskopii, ani konsultować TK w innym miejscu, gdyż trzeba guza jak najszybciej usunąć, najlepiej do końca sierpnia. Stąd też moje pytanie.

Trzeba by zapytać o to lekarkę. Z TK można wysnuć wnioski co do charakteru zmiany, jednak jeśli jest możliwość to dobrze wykonać bronchoskopię. A tu guz jest w dobrze dostępnym miejscu.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group