1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak
Autor Wiadomość
Plagen1 


Dołączył: 29 Sie 2014
Posty: 1
Skąd: Olsztyn

 #1  Wysłany: 2014-08-29, 11:00  Czerniak


Witam otrzymałem taki wynik:
Zmiana płaska 1,3 cm x 0,9 cm. Superficial spreading melanoma/ Clark II.
Grubość nacieku 0,45 milimetra.
HMB45/+/, Melan A /+/.
2 f.p./ 1 milimetr kwadratowy. MIB 1 /+ 8 - 10 %/.
Postać nieowrzodziała. U podstawy średnio obfity naciek limfocytarny. Zmiana usunięta, marginesy boczne 0,2 cm, margines dolny 0,4 cm.
Z tego co czytałem magines zamały trzeba będzie poszerzyć. Wizyty u onkologa jeszcze nie było. Czego się spodziewać, czy można coś więcej powiedzieć po tych wynikach ?
 
ali0210 


Dołączyła: 20 Paź 2012
Posty: 306
Skąd: szczecin
Pomogła: 54 razy

 #2  Wysłany: 2014-08-29, 12:57  


Witaj,
przykro mi, że musiałeś do nas dołączyć. Piszę ponieważ miałam podobne parametry do Twoich tj. II Clark 0,25mm.
Jestem 2 lata i 3 miesiące po diagnozie. Robiłam badania kontrolne na początku co 3 miesiące a teraz co pół roku. Teraz czeka Cię docięcie blizny i znowu czekanie na wynik.
Powinieneś też wykonać badania: rtg płuc, usg jamy brzusznej i węzłów chłonnych, ale to już pewnie zleci onkolog.
Jest to wczesne stadium czerniaka, dobrze, że udało Ci się tak szybko to wykryć co nie oznacza, że nie trzeba być czujnym. Niestety życie po diagnozie wygląda już inaczej.
Głowa do góry.
Pozdrawiam :)
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #3  Wysłany: 2014-08-29, 13:45  


To bardzo 'dobry' wynik jesli tak mozna powiedziec o czerniaku :) ) Glowa do gory bedzie dobrze.

W przypadku tak cienkich czerniakow samo dociecie marginesu jest wystarczajace. RTG pluc na przyklad jest kompletnie zbedne... jesli nie ma innych wskazan.

Pozdr!
 
jadźka49 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Gru 2010
Posty: 1046
Skąd: Szczecin
Pomogła: 181 razy

 #4  Wysłany: 2014-08-29, 13:53  


O tym czy RTG jest zbędne czy też nie, niech zadecyduje lekarz!

Moja mama miała czerniaka 0,68 mm i miała zlecane Usg jamy brzusznej, pachwin co 3 miesiące i raz w roku RTG płuc. Teraz usg ma raz na pół roku.
pozdrawiam
_________________
W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca. -Paulo Coelho
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #5  Wysłany: 2014-08-30, 11:51  


Wlasnie lekarze czesto nie wiedza jakie sa zalecenia i sposoby postepowania... zyja sposobami sprzed 30 lat...
Slepe zaufanie do lekarza nie jest czasami dobrym wyjsciem (co bylo czesto udowodnione na tym forum)... Zwlaszcza ze mozna dokladnie sobie sprawdzic co zalecaja oficjalne organizacje zajmujace sie badaniami nad czerniakiem.

Z tego co widze to w Polsce robi sie nadmiar badan do cienkich czerniakow co jest calkowicie zbedne. Szkoda... bo w kolejce czekaja ludzie na badania ktorzy na prawde ich potrzebuja. Potem narzekania ze trzeba na wszystko czekac... jak kazdy chce wszystkie badania to takie sa skutki.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #6  Wysłany: 2014-08-30, 18:03  


stefanek napisał/a:
W przypadku tak cienkich czerniakow samo dociecie marginesu jest wystarczajace.

W tym wypadku nie.

Konieczna będzie jednoczasowa » biopsja węzła wartowniczego « ze względu na:
Cytat:
2 f.p./ 1 milimetr kwadratowy


Zabieg winien wykonać ośrodek dysponujący doświadczeniem w w/w zakresie.
Samodzielne poszerzenie marginesu (radykalne wycięcie blizny) uniemożliwi zidentyfikowanie węzła wartowniczego a więc i ewentualnego /mikro/przerzutu czerniaka, co w przyszłości może skończyć się rozsiewem.

stefanek napisał/a:
Z tego co widze to w Polsce robi sie nadmiar badan do cienkich czerniakow co jest calkowicie zbedne.

To nie tak.
Nie ma czerniaka skóry. Są czerniaki skóry. Biologia części czerniaków dramatycznie różni się od innych. Wiele cienkich czerniaków zachowuje się tak agresywnie jak "grube", m.in. jeśli:
- jest to czerniak z owrzodzeniem
- indeks mitotyczny jest równy lub większy od 1/mm².

Na dzień dzisiejszy powyższe to wskazówki, w przyszłości planuje się inny, bardziej rozbudowany panel badań mikroskopowych - tak by odpowiedział on na pytanie z jakim czerniakiem mamy do czynienia. Dobrze rokującym czy źle.
I skala Breslow nie będzie już kluczowa.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #7  Wysłany: 2014-08-30, 18:33  


No tak nie zauwazylem ze figury podzialu to wiecej niz 1 na mm2... nie jest to juz wiec 'cienki czerniak'.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group