1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak clark IV, breslow 3,7
Autor Wiadomość
jolek 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2015-11-22, 16:54  Czerniak clark IV, breslow 3,7


Witam wszystkich, przeglądam od dłuższego czasu forum szukając odpowiedzi na moje pytania i zrozumienia tego wszystkiego co zaczęło się dziać! Mojej mamie został usunięty guz uda który okazał się MM typu guzkowego. Przedstawiam wynik badania hist-pat:

Czerniak złośliwy skóry typ guzkowy owrzodziały
breslow 3,7 mm, clark IV
nie stwierdzono cech regresji
u podstawy skąpy limfocytarny naciek
7mitoz/1 mm2
brak cech inwazji naczyń
Immunofenotyp:CK5/6(-), S100(+), HMB45(+), Ki67 - 60%

Następnym krokiem była oczywiście wizyta u chirurga onkolga który zlecił nam badanie rtg klp-czysto, oraz usg jamy brzusznej - czysto a także poszerzenie marginesów wyciętej zmiany i wycięcie węzła wartowniczego - było również czysto bez przerzutów.

Dręczy mnie ciągle jedna rzecz, a mianowicie leczenie uzupełniające, wiem że u nas w Polsce takiego praktycznie nie ma, jednak ostatnio dowiedziałam się że są badania kliniczne
z interferonem pegylowanym który może zostać podany osobie o wysokim ryzyku nawrotu czyli praktycznie takiej jak moja mama? Co sądziecie o leczeniu interferonem?
 
Wiosna 



Dołączyła: 19 Lip 2013
Posty: 150
Pomogła: 36 razy

 #2  Wysłany: 2015-11-22, 21:59  


Witaj,
Nie miałam do czynienia z interferonem, ale czytając forum wywnioskowałam że nie jest właściwe podawanie interferonu przy czerniaku.
Poczytaj wątki, tam jest trochę dokładniejszych informacji.
 
jolek 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 10

 #3  Wysłany: 2015-11-23, 21:09  


Próbowałam czytać ale dokładnie się nie dowiedziałam! A czy może ktoś wie czym różni się interferon od interferonu pegylowanego. Mam wrażenie że choroba mojej mamy to jest jak niedoleczona grypa, z jednej strony chcę leczenia uzupełniającego a z drugiej strasznie się boję żebym nie naknociła jeszcze gorzej. Jestem bezradna i nie wiem co mam robić?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #4  Wysłany: 2015-11-23, 21:22  


Tak 'obrazowo' jaka jest różnica między lekiem 'pegylowanym' a 'klasycznym'. Pegylowany podaje się raz na jakiś czas, i wtedy on jest 'stopniowo uwalniany w organizmie, 'przechowywany' zamiast np. co dzień (tak jak to w przypadku leków 'klasycznych).

Teraz naukowo: "Pegylacja (w przypadku interferonu) polega na dołączeniu do interferonu cząsteczki glikolu polietylenowego o masie cząsteczkowej 40kD. Wpływa to na hamowanie ich wydalania przez nerki, a tym samym na poprawę właściwości farmakokinetycznych i efektywności terapeutycznej. Dostępne obecnie postaci IFN-α2a i IFN-α2b są bardziej skuteczne od swoich form klasycznych oraz są podawane pacjentom raz w tygodniu."
Źródło: http://www.e-biotechnolog...ly/Interferony/
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
jolek 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 10

 #5  Wysłany: 2015-11-23, 21:33  


czyli jest on mniej toksyczny? czy może mieć słabsze skutki uboczne? czy warto spróbować z niego skorzystać? u mojej mamy było owrzodzenie, wysoki breslow, wysoki indeks, to są chyba raczej czynniki przemawiające za skorzystaniem z leczenia uzupełniającego? Dziękuję za szybki odzew! Pozdrawiam
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #6  Wysłany: 2015-11-23, 21:35  


moze skonsultuj się z Prof. Rutkowskim? może będzie miał do zaproponowania jakieś badania kliniczne? nic nie szkodzi zapytać
 
jolek 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2015-11-23, 21:39  


no właśnie to jest to badanie kliniczne dostępne obecnie, jako leczenie uzupełniające w leczeniu czerniaka o ryzyku wysokiego nawrotu. Tylko cały czas się zastanawiam czy będzie to dobry krok, ale chyba nie mamy nic do stracenia? sama nie wiem???
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #8  Wysłany: 2015-11-23, 21:41  


Czy podawać interferon w ogóle przy czerniaku - tego nie wiem.
Mogę wyjaśnić tylko różnicę między lekiem klasycznym a pegylowanym.
Ta różnica to częstotliwość podawania. Tak jak można przeczytać w załączonym linku:
"Stosowana wcześniej wersja konwencjonalna <'klasyczna'>charakteryzowała się niewygodnym sposobem dawkowania (trzy razy w tygodniu) oraz znacznymi wahaniami aktywności leku."
Jeśli jest już decyzja że podawać interferon, i jest możliwość pegylowanego, to wybrać pegylowany.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
jolek 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 10

 #9  Wysłany: 2015-11-23, 21:44  


Dziękuję bardzo, ale czy pegylowany jest mniej toksyczny od tego zwykłego?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #10  Wysłany: 2015-11-23, 21:44  


Znalazłam taką informację:
" Podobnie jak w przypadku limfadenektomii leczenie nie jest wysoce skuteczne." post http://www.forum-onkologi...6264.htm#146650

[ Dodano: 2015-11-23, 21:53 ]
http://issuu.com/marcinta..._przewodnik/144
str. 144
jolek napisał/a:
czy pegylowany jest mniej toksyczny od tego zwykłego?

To jest trudno stwierdzić. Takiej informacji nigdzie nie znalazłam. Ale jak dla mnie, na mój rozum, to nie. Ma być dostarczona ta sama dawka <tak czy siak>, ten sam czas leczenia, to skutki uboczne będą porównywalne.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
jolek 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 10

 #11  Wysłany: 2015-11-23, 21:53  


Przeczytałam, ale dalej jestem w kropce. Dziękuje jeszcze raz za pomoc i odzew pozdrawiam wszystkich!
 
jolek 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 10

 #12  Wysłany: 2015-11-30, 17:19  


Witam wszystkich! Sytuacja sama się rozwiązała! Interferon pegylowany nie może zostać mojej mamie podany ze względu na niedoczynność tarczycy! Dyskwalifikacja! Zostają nam badania i obserwacja i nadzieja że nic nie wyskoczy! Pozdrawiam wszystkich
 
jolek 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 10

 #13  Wysłany: 2015-12-05, 17:53  


Czy moja mam powinna robić jakieś badania laboratoryjne? Skoro nie mamy możliwości żadnego leczenia uzupełniającego, czy mogę jej jeszcze jakoś pomóc?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #14  Wysłany: 2015-12-05, 18:40  


jolek,
Czy lekarz prowadzący nie poinformował Was o rodzaju i rytmie wykonywanych badań kontrolnych?
 
jolek 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 10

 #15  Wysłany: 2015-12-07, 18:20  


Moja mama jest pod opieką CO w Lublinie, idziemy procedurą, kontrole co 3 miesiące a badania jak lekarz powiedział, będzie objaw będzie badanie, jak narazie miałyśmy na wstępie rtg klp oraz usg j. brzusznej! Strasznie się boję nie chciałabym czegoś przeoczyć ale również nie chciałabym przesadzić !?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group