1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Birads 4a co dalej
Autor Wiadomość
vangandalf 


Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2019-09-08, 12:05  Birads 4a co dalej


Witam wszystkich,

Po ostatnim badaniu USG otrzymałam taki oto wynik:

Badanie wykonano aparatem LOGIQ F6
W badaniu fizykalnym piersi o prawidłowej budowie.
W obu piersiach widoczne pojedyncze torbiele proste wielkości do 4 mm.
W piersi prawej :
P1 na godzinie 12 przyotoczkowo, odcinkowo szerszy przewód mlekowy z hypoechogeniczna z zawartością, bez unaczynienia w PD szerokości ok 2mm na dystansie ok 6mm, do kontroli
P2 na godzinie 9 przyotoczkowo obszar ze wzmocnieniem za tylną ścianą, z przegrodami,
częściowo z litą zawartością, o nierównych obrysach, pionowej orientacji, do weryfikacji mikroskopowej.
W obu piersiach bez innych widocznych zmian ogniskowych.
Doły pachowe bez podejrzanych radiologicznie węzłów chłonnych.

BIRADS 4A dla zmiany P2
BIRADS 3 dla zmiany P1

I moje pytanie, gdzie oddać skierowanie do onkologa i zrobić biopsję? Czy w swoim niedużym ośrodku, czy może w większym w Katowicach czy najlepiej w Gliwicach? Czy ma to znaczenie w dalszym leczeniu? Nie wiem jakie są terminy na biopsję w poszczególnych ośrodkach, bo wszędzie mi powiedziano że decyduje lekarz. U mnie w mieście biopsja prawdopodobnie byłaby na koniec września. W Gliwicach termin na pierwszą wizytę jest około 25.09.2019. O terminach biopsji decyduje lekarz (nie wiem jaki mniej więcej byłby czas oczekiwania).
Czy warto poczekać dłużej i robić badania w CO Gliwice?

pozdrawiam.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2019-09-08, 12:41  


Generalnie to zawsze lepiej zaczekać i zrobić biopsję w ośrodku leczącym tysiące chorych w ciągu roku. Większe prawdopodobieństwo że lekarz dobrze dobierze miejsce wkłucia, badany obszar jest niejednorodny, zwykle szybciej jest wynik his-pat. Ale to nie ma zastosowania w przypadkach pilnych, a do takich zalicza się: młody wiek (<35), szybki rozwój guza lub powiększenie węzłów chłonnych, duży guz, rodzinne obciążenie.

Uspokajająco w wyniku wygląda ocena lekarza na 4a (ryzyko złośliwości do 10%), ale dziwi że nawet w przybliżeniu lekarz nie podał wymiarów zmiany.
_________________
sprzątnięta
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #3  Wysłany: 2019-09-09, 07:09  


vangandalf napisał/a:
BIRADS 4A dla zmiany P2
BIRADS 3 dla zmiany P1

Cytat:
BI-RADS 3: badanie, w którym wykryto zmianę prawdopodobnie łagodną, ryzyko złośliwości wynosi do 2%, zaleca się kontrolę obrazową za 6 miesięcy, może dotyczyć zmian takich jak: skupiska mikrozwapnień, torbiele złożone, gruczolakowłókniaki, asymetryczne zagęszczenia. U kobiet z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi zalecane jest wykonanie biopsji gruboigłowej i pobranie materiału do badania histopatologicznego.

BI-RADS 4: badanie, w którym stwierdza się obecność zmiany wymagającej wykonania biopsji w celu określenia charakteru opisywanej zmiany. Z uwagi na szeroki wachlarz ryzyka złośliwości w tej grupie, autorzy wyodrębnili trzy podkategorię, BI-RADS 4a, 4b i 4c, szacunkowe ryzyko obecności zmiany złośliwej rozkłada się w kolejności: 2-10%, 10-50% i 50-95%. W każdym przypadku zaleceniem będzie wykonanie weryfikacja histo-patologiczna zmiany w biopsji gruboigłowej lub mammotomicznej.

https://www.braster.eu/pl...ly/skala-birads
vangandalf napisał/a:
Czy w swoim niedużym ośrodku, czy może w większym w Katowicach czy najlepiej w Gliwicach?
Tu poparłabym gabę i zastanowiłabym się nad ośrodkiem który specjalizuje się na tym polu. Doświadczenie w przeprowadzaniu badań i ich interpretacji jest bardzo ważne.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
vangandalf 


Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 6

 #4  Wysłany: 2019-09-10, 12:40  


Dziękuje za odpowiedzi. Jestem już po wizycie u lekarza,.
W piątek mammografia W CO Gliwice, i w związku z tym pytanie ile się czeka na wynik badania?

pozdrawiam wszystkich.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2019-09-10, 13:29  


w każdym ośrodku inaczej - trzeba zapytać przy badaniu. Dotychczas to zwykle nie przekraczało 2 tyg, ale ostatnio tak się pogorszyło że nie wiadomo.
_________________
sprzątnięta
 
vangandalf 


Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 6

 #6  Wysłany: 2019-10-06, 11:42  


Mam jeszcze pytanie odnośnie biopsji grubogłowej. Czy nacięcie i ukłucia są blisko guzka, czy jednak w innym miejscu w pewnej odległości?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2019-10-07, 10:15  


Biopsję robi się z guza, jeżeli lekarz nie trafi w guz to jest to biopsja nieudana.
_________________
sprzątnięta
 
vangandalf 


Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 6

 #8  Wysłany: 2019-10-11, 12:03  


Mam nadzieje ze pobrali z guza. Tylko pytam czy przy biopsji gruboigłowej miejsce wkłucia jest dalej od guza. Bo ja mam wkłucie niżej
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group