1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyniki badanie histopatologicnego
Autor Wiadomość
svarga91 


Dołączył: 13 Lut 2016
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2016-02-13, 19:30  Wyniki badanie histopatologicnego


Mama miała wycięty płaski pieprzyk - znamie barwnikowe skóry z okolicy podłopatkowej lewej.
Wyniki badania:

Do badania nadesłano fragment skóry i tkanki podskórnej o wymiarach 4x2x1,4cm z płaską brunatnawą zmianą, największej średnicy przekroju 1,8 cm, najmniejsza szerokość marginesu bocznego 0,3 cm.
Mikroskopowo: Melanoma malignum sine ulceratione typ SSM pT1a. Poziom II wg Clarca, grubość 0,8 mm wg Breslow, diameter 1,8cm. Cech inwazji naczyń i pni nerwowych nie stwierdza się. Nacieki limfoidalne średnioobfite. Index mitotyczny 1/1 mm^2. W obrębie zmiany widoczne preegzystujące znamie barwnikowe skórne. Najmniejsza szerokość marginesu bocznego 0,3 mm, margines w głąb 1 cm.

Moja mama dostała na dniach takie wyniki badania histopatologicznego.
Wrzucam tutaj, gdyż wyczytałem w Internecie że "Melanomia malignum?" to złośliwiec.
Mama na dniach będzie szła z tymi wynikami do omówienia.
Czy ktoś mógłby coś tak na szybko z nich wywnioskować ? Bo jedyne co rozumiemy to Melanoma malignum. Jak dalej będzie wyglądało "zajęcie się" tą sprawą ? Albo jak powinno ? I w ogóle czy coś możecie powiedzieć o owych wynikach.

Serdeczne dziękuję za pomoc. (Chyba do dobrej kategorii się zgłosiłem, jeśli nie to przepraszam).
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #2  Wysłany: 2016-02-13, 19:45  


Hej :) Ponieważ Mama ma grubość 0,8 mm wg Breslow będzie kwalifikować się do wycięcia węzła wartowniczego (aby wkluczyć dalsze przerzuty, do 0,75 mm Breslowa w ogóle nie są wykonywane więc skoro jesteście na pograniczu, to może się nie załapiecie). A w dalszej kolejności wskazane są badanie
USG i RTG (ewentualnie TK) co 3 miesiące, więc jeśli nie robiliście do tej pory, to od tego trzeba zacząć, no ale o tym wszystkim zadecyduje lekarz onkolog, do którego MUSICIE się udać :)
 
svarga91 


Dołączył: 13 Lut 2016
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2016-02-13, 19:49  


Dziękuję, mama idzie w poniedziałek do onkologa, jednak chciałem już dzisiaj/jutro mniej więcej ją oraz tatę poinformować - co dalej. Żeby to nie byli zaskoczeni. A że mama się bardzo stresuje i widzi tylko i wyłącznie najgorsze - dlatego pytam.

Dziękuję za odpowiedź.
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #4  Wysłany: 2016-02-13, 19:53  


Dla pocieszenia :) Dosyć wcześnie wyłapany czerniak, w miarę niski wskaźnik Breslow i indeks mitotyczny dobrze rokują, będzie dobrze :)
 
svarga91 


Dołączył: 13 Lut 2016
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2016-02-13, 20:02  


Dzięki, dobre i takie słowa : )
A czy "to coś", te wyniki czy coś są jakoś powiązane z węzłami chłonnymi ? Bo tata wszedł, przeczytałem mu Twoją Arwis odpowiedź i coś strzelił pod nosem "a bo coś wyczytałem własnie że węzły chłonne" ale nie mam pojęcia, co mógł mieć na myśli. Jestem tylko zaczerpującym informacji.
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #6  Wysłany: 2016-02-13, 20:16  


Jeśli onkolog zadecyduje ( a myślę, że tak), to będzie wycięcie węzła wartowniczego (to jest węzeł chłonny). To się równa z 3-dniowym pobytem w szpitalu i naprawdę małą ilością bólu :) Jeśli się okaże, że ten węzeł nie ma komórek nowotworowych, no na tym się kończy. Później tylko badania co 3 miesiące.
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #7  Wysłany: 2016-02-13, 20:20  


Usuwany jest tak zwany wartowniczy węzeł chłonny, czyli pierwszy węzeł do którego naczyniami limfatycznymi spływa chłonka z obszaru, w którym znajdowało się znamię (spływ jest obserwowany przy udziale barwnika), ma to na celu sprawdzenie czy w węźle nie ma mikroprzerzutów nowotworu.
Wraz z usunięciem węzła poszerzane są marginesy pierwotnego cięcia (ważne żeby marginesy nie zostały poszerzone przed określeniem wartownika, ponieważ po poszerzeniu zmienia się spływ chłonki i nie można go już określić).
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2016-02-13, 20:29  


http://www.onkologia.zale...aki%20skory.pdf str.426
Cytat:
Biopsja węzłów wartowniczych (mikrostopniowanie II)
Do biopsji węzła chłonnego wartowniczego kwalifikują się chorzy:
— po biopsji wycinającej z rozpoznaniem czerniaka skóry potwierdzonym badaniem histopa-
tologicznym, ale nie po szerokim wycięciu ogniska pierwotnego;
— z grubością nacieku Breslowa ≥ 1,0 mm lub z (mikro-)owrzodzeniem na powierzchni czer-
niaka niezależnie od grubości nacieku, lub indeksem mitotycznym ≥ 1/mm2 (czerniak, którego ognisko pierwotne sklasyfikowano jako kategoria pT1b-T4b wg klasyfikacji TNM UICC/AJCC 2010);
— bez klinicznych cech przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych i narządach odległych.

Mama kwalifikuje się do biopsji węzła chłonnego wartowniczego ze względu na indeks mitotyczny, z tego powodu ogólna klasyfikacja wyciętej zmiany to pT1b ( tabela w zalinkowanych Zaleceniach str.428).
Pozdrawiam serdecznie.
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #9  Wysłany: 2016-02-13, 20:37  


missy, przepraszam, że spamuję. Czy już IM 1\1mm2 kwalifikuje się do dalszej wycinki? Zalecenia
przeczytam, ale to Ty jesteś kopalnią wiedzy.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2016-02-13, 20:52  


Nie jestem żadna kopalnią ;) Cytuję jedynie aktualne standardy postępowania. I tam indeks mit. 1 figura podziału/1mm2 oznacza stopień zaawansowania T1b i tym samym podpada się pod biopsję+docinka.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #11  Wysłany: 2016-02-14, 08:31  


Tak ja jestem tego przykladem .Breslow 0.2mm i mialam badany wartownik bo IM-1/1mm2.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group