1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
drobnoguzkowe zmiany w płucach
Autor Wiadomość
Kamil1983 


Dołączył: 09 Maj 2011
Posty: 55
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2011-05-09, 10:08  drobnoguzkowe zmiany w płucach


Witam !!!!
zastanawiam się od czego zacząć, chyba njlepiej od początku. Mój tata wyszedł w zeszłym tygodniu ze szpitala miał operację usunięcia żylaków lewej nogi i po przyjeździe do domu przeglądałem dokumenty które otrzymał i w opisie RTG zaniepokoiło mnie stwiedzenie że w lewy i prawym płucu ma zmiany drobnoguzkowe... oczywiście zacząłem dzwonić po szpitalach chcąć zapisać tatę do przychodni specjalistycznej i udało mi się ale dopiero na połowe października 2011r. chcę też żeby tata w tym tygodniu zrobił tomografię płuc (jestem w trakcie umawiania). Nie wiem co to tak naprawdę znaczy co to za cholerstwo siedzi. Mój tata nigdy nie palił, nie używa alkoholu (oczywiście raz na jakiś czas wypije ze mną piwko, z mamą lampkę wina etc.). Jeżeli mógłbym poprosić o pomoc w zrozumieniu tego co to jest i czy jest to groźne?!?!?!

Pozdrawiam
Kamil
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-05-09, 13:08  


Czy to jest groźne to tego nie stwierdzimy.
Zmiany drobnoguzkowe mogą być obrazem nowotworu, ale mogą też występować w przebiegu innych chorób - sarkoidozy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy innych.

U taty występuje kaszel, chudnięcie, osłabienie, częste przeziębienia, krwioplucie?

Dobrze byłoby ten wynik skonsultować z pulmonologiem.
_________________
 
maxdata26 



Dołączyła: 24 Lip 2010
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Pomogła: 12 razy

 #3  Wysłany: 2011-05-09, 13:12  


Żeby zyskać na czasie umów tatę na prywatną wizytę jak najszybciej. A skąd jesteście?
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #4  Wysłany: 2011-05-09, 13:29  


Wydaje mi się, że na tomografię potrzebe będzie skierowanie od specjalisty (niekoniecznie pulmunologa)... nawet, jeśli badanie będzie poza NFZ, płatne.
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2011-05-09, 13:31  


Oczywiście, tomografii (nawet odpłatnie) nie wykona się bez skierowania od lekarza specjalisty.
_________________
 
maxdata26 



Dołączyła: 24 Lip 2010
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Pomogła: 12 razy

 #6  Wysłany: 2011-05-09, 14:17  


Mój tata miał skierowanie od lekarza rodzinnego (wezwaliśmy na prywatną wizytę). Powiedzieliśmy jaka jest sprawa i wypisała skierowania na wszystkie możliwe badania (tomografia miednicy małej z kontrastem, tomografia brzucha z kontrastem, rezonans itp) jakie mogły być potrzebne i skierowanie do szpitala z podejrzeniem "zaawansowanego procesu neo". Idź do przychodni i porozmawiaj z kierownikiem np. Powiedz jaka jest sprawa, i że musicie działać natychmiast.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2011-05-09, 14:26  


Pytanie kiedy to było, bo zdaje się że jeszcze w 2009 roku można było mieć skierowanie od lekarza POZ, ale w 2010 konieczne już było skierowanie od specjalisty.
_________________
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #8  Wysłany: 2011-05-09, 14:46  


Rentgen nie jest badaniem bardzo dokładnym/wiarygodnym, dobrze więc będzie zrobić tomografię.

Z drugiej strony guzki w płucach nie oznaczają od razu nowotworu płuc (mogą być np. pozapalne). Zwłaszcza, gdy nie ma (jak zakładam) innych niepokojących objawów (kaszel, chudnięcie, krwioplucie).

Na pewno warto to sprawdzić, ale na spokojnie. Trzymam kciuki za dobry wynik :)
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
Kamil1983 


Dołączył: 09 Maj 2011
Posty: 55
Pomógł: 1 raz

 #9  Wysłany: 2011-05-09, 22:56  


absenteeism napisał/a:
Czy to jest groźne to tego nie stwierdzimy.
Zmiany drobnoguzkowe mogą być obrazem nowotworu, ale mogą też występować w przebiegu innych chorób - sarkoidozy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy innych.

U taty występuje kaszel, chudnięcie, osłabienie, częste przeziębienia, krwioplucie?

Dobrze byłoby ten wynik skonsultować z pulmonologiem.


Żadne z opisanych objawów nie wystepują.

Co do kosultacji to tak jak wcześniej pisałem są strasznie odległe terminy i będę próbował prywatnie ale póki co nie mam kompletnie wiedzy jaki lekarz gdzie....

[ Dodano: 2011-05-09, 22:57 ]
maxdata26 napisał/a:
Żeby zyskać na czasie umów tatę na prywatną wizytę jak najszybciej. A skąd jesteście?


jesteśmy spod Warszawy także jeżeli ktoś wie gdzie można iśc i do jakiego lekarza to bardzo proszę o informację

[ Dodano: 2011-05-09, 23:01 ]
ewik napisał/a:
Rentgen nie jest badaniem bardzo dokładnym/wiarygodnym, dobrze więc będzie zrobić tomografię.

Z drugiej strony guzki w płucach nie oznaczają od razu nowotworu płuc (mogą być np. pozapalne). Zwłaszcza, gdy nie ma (jak zakładam) innych niepokojących objawów (kaszel, chudnięcie, krwioplucie).

Na pewno warto to sprawdzić, ale na spokojnie. Trzymam kciuki za dobry wynik :)


Z tego co wypytałem tatę to nigdy wcześniej ani w dzieciństwie nie przechodził poważnej choroby płuc etc. nie ma też zdjagnozowanego reumatoidalnego zapalenia stawów (mam nadzieję że dobrze napisałem - jak nie to wielkie sory) choć faktycznie ma problemy z kolanami miał w zeszłym roku jakieś zastrzyki w kolano które miały pomóc w odbudowie rzepki.... generalnie problemy ze stawami są.
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #10  Wysłany: 2011-05-09, 23:47  


Kamli1983, merytorycznie Ci nie pomogę. Rzeczywiście jednak tak jak pisali moi poprzednicy- zmiany w płucach to niekoniecznie musi być nowotwór. Teraz ważne jest szybkie zdiagnozowanie, z czym mamy do czynienia. Ja osobiście poszłabym do najszybciej przyjmującego pulmonologa w Warszawie po skierowanie na tomografię- prywatnie to koszt ok 500-600 zł (taka cena jest u nas w Płocku) i czekać na opis. Może się mylę, ale myślę, że taka diagnostyka powinna zająć ok 10 dni maksymalnie (chyba, że terminy do pulmonologów są odległe- tj. więcej niż tydzień, dwa). Myślę, że gdzieś powinni przyjąć od ręki.
Jak będziecie mieli wynik tomografii to będziecie mogli zastanowić się nad wyborem odpowiedniego lekarza- w zależności od wyniku tego badania.
Życzę powodzenia :)

[ Dodano: 2011-05-09, 23:48 ]
A co do pulmonologów, ja po prostu szukałabym na własną rękę w Internecie i dzwoniłabym na rejestrację.
 
Kamil1983 


Dołączył: 09 Maj 2011
Posty: 55
Pomógł: 1 raz

 #11  Wysłany: 2011-05-10, 08:29  


Właśnie dodzwoniłem się na Banacha. Tata był na operacji także na Banacha i w piątek jedzie na zdjęcie szwów i pani z pulmonologii powiedziała że nie zapisują na telefon tylko trzeba pokazać RTG opis i wtedy ewentualnie zapisuję albo na normalny termin a jeżeli okaże się że jest podejrzenie to wtedy albo zatrzymują w szpitalu albo dają szybki termin wizyty u specjalisty. Zobaczę na jaki termin zapisze się tata a prywatnie i tak poszukam pulmonologa i ewentualnie wtedy zrobimy tomograf.

Mam nadzieję że w tym tygodniu uda mi się to załatwić.

Pozdrawiam

P.S.

Dziękuję za serdeczność i życzliwość.
Jak coś uda mi się załatwić dam znać.

[ Dodano: 2011-05-10, 23:12 ]
NIe wiem czy przesadzam czy może wyolbrzymiam tą sprawę, czytam historie innych i jestem przerażony...jak tylko przyjechałem z pracy rozmawiałem z rodzicami i powiedziałem co udało mi sie załatwić tata widzę że nie chce robić nic na wariata w sensie żeby nie dobijać się za wszelką cenę teraz do lekarza i robić tomografię ale ja mam przed oczami swoją babcie i dziadka ze strony mamy i babcię (mamę taty) tak bliskie mi osoby przegrały heroiczną walkę o życie i dlatego tak walcze o to żeby mój tata nie musiał tak walczyć. nie chcę bagatelizować najmniejszych symptomów.

Czy jak uda mi się umówić wizytę do pulmonologa tutaj u nas i stwierdzi że tomograf jest niepotrzebny to na tym poprzestać????
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #12  Wysłany: 2011-05-10, 23:45  


Kamil1983, moim zdaniem każda zmiana w płucach powinna być zdiagnozowana, tutaj mamy zmiany drobnoguzkowe, więc powinne być zdiagniozowane. Napewno jeżeli dostaniecie się w piątek do pulmonologa to dostaniecie skierowanie na TK, bo tak na oko nikt nie stwierdzi jakiego typu są te zmiany.
pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Kamil1983 


Dołączył: 09 Maj 2011
Posty: 55
Pomógł: 1 raz

 #13  Wysłany: 2011-05-11, 08:54  


Witajcie,

udało mi się zapisać tatę do przychodni do specjalisty do pulmonologa na 21 VI ale mimo wszystko w piątek w wawie mamy iść do poradni
 
Kamil1983 


Dołączył: 09 Maj 2011
Posty: 55
Pomógł: 1 raz

 #14  Wysłany: 2011-05-13, 15:07  


Witam !!!!

Zapisaliśmy się na wtorek tj. na 17 V do pulmonologa do przychodni na Banacha.

Z jednej strony cieszę się ale z drugiej strony czuję większy niepokój ponieważ z tego co udało mi się ustalić to zapisują w dwojaki sposób: jeżeli nie ma niepokojących zmian na RTG to zapisują na jakiś tam dzień natomiast jeżeli uważają że zmiany które są uwidocznione na RTG są niepokojące to zapisują w trybie przyśpieszonym....

i znowu niepewność do wtorku

Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2011-05-13, 21:31  


Im szybciej tym lepiej.
Daj znać po wizycie.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group